Retro ...

... aneb Rybaření v Československu.
Putování časem od poválečného r. 1945, přes vznik ČSSR až po r. 1989. Uvítám Vaše názory, zkušenosti s tehdejší rybařinou, fotografie úlovků, rybářského náčiní, zlepšováků, reklam, záručních listů, inzerátů, cenovek ... Také informace o tuzemských podnicích, opravnách a prodejnách rybářských potřeb, o starostech a slastech při shánění a nakupování, dále o revírech, přehradách, zarybňování a o vývozu ryb.
Vstup do místnosti nejen pro pamětníky. Podmínkou je odložení kabátu v šatně, slušnost, nadhled a retro nálada. Těším se aj na príspevky zo zahraničia :-)
Račte vstoupit ...
Autor diskuse: esoxx - Profil , 17.11.2009 všeobecné - ostatní
Dále moderuje: Hardyman Profil

Nesoxx - Profil | Po 19.7.2010 20:45:17

Kreja >> TESAT DO KAMENE tohle moudro !!!

    NKreja - Profil | Po 19.7.2010 20:11:39 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

    esoxx >> tepláky ne ale v kuchyni na skříni ležela rákoska s velmi účiným výchovným efektem A občas se nenudila Ale pořád lepší rákoska než výchovné řeči to bylo horší než na prdel... Jarda

      Nesoxx - Profil | So 17.7.2010 17:14:29

      Rákos obecný ( místně palach, třtina ) je naše tráva, dosahující až přes 4 metry výšky. Rákos se dosud v Československu nepěstoval. Jeho porosty jsou na rybnících sekány za zelena a tím je zmenšována možnost těžby průmyslového rákosu. Aby se mohlo přistoupit k vyšší těžbě průmyslového rákosu, plánuje státní rybářství vyčlenění jeho produkčních úseků z rybničních ploch. Na nich by se pak přistoupilo k pěstění rákosu. Dále je možné získat k pěstění rákosu neprodukční plochy pod hrázemi rybníků, které jsou mnohdy po celý rok zamokřeny a nedávají téměř žádný užitek.
      Z rákosu se vyrábějí převážně výrobky, které nahrazují dřevo. Pro zemědělství a lesní závody jsou vyráběny rákosové zahradnické stínovky, chrániče stromků proti ohryzu zvěří, rákosové pařeništní přikrývky a rohože a lesnické stínovky. Pro stavebnictví se vyrábějí rákosová stavební pletiva, zvukoizolační rákosové rohože a rákosové tepláky. Velmi vítaným výrobkem budou lehké rákosové stavební desky, které se uplatní zejména v zemědělském stavebnictví. Výroba rákosárenských pletiv je u nás též na výši, o čemž svědčí to, že je v značném množství vyvážíme do zahraničí, a to výhradně do kapitalistických států !
      V Československu nebyla dosud věnována rákosárenské výrobě patřičná pozornost. Proto se musíme věnovat intenzívnímu pěstění rákosu. To ale budeme moci uskutečnit jedině tehdy, jestliže po vyčlenění produkčních ploch z jednotlivých rybníků bude ustavena organisace, která by ve své funkční náplni měla na starosti všechny tři výrobní složky, tj. pěstění, těžbu i zpracování. ( 1959 )

      EDIT : to že jsme nevyváželi rákos do Vietnamu a že se rákos používal do stropů, je jasné, ale zajímaly by mě ty rákosové tepláky. Nosil je z vás někdo ?

        Ncejn11 - Profil | So 17.7.2010 12:29:57 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

        Také velmi zajímavý RETRO kousek od SHIMANA

          NSupina-Petr - Profil | Pá 16.7.2010 14:01:47 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

          jedna fotka dědy ze stejných let,ale na Chrudimce u Pardubic...

            NSupina-Petr - Profil | Pá 16.7.2010 13:56:54

            To je muj děda v 60.letech na rybářských závodech v Pardubicích na Maťáku

              NSupina-Petr - Profil | Pá 16.7.2010 13:53:55 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

              Přidám taky něco

                Nesoxx - Profil | Pá 16.7.2010 9:59:20

                Kreja >> :-)))
                Příště budu opatrnější .....

                  NKnapík - Profil | Pá 16.7.2010 8:12:55

                  MIPS >> Ma®ekB - 15.7.2010 21:33:36 >> každé pondělí u Kokošky (řečeného rohožky) na Klatovský bejvá pan Kletečka, ten ti dá do kuoy cokoli a ještě se dozvíš spoustu věcí, zkus to tam, na navijáky je fachman numero uno, sice ti možná řekne, abys to vyhodil do popelnice, ale to mu vysvětlíš :))

                    NKreja - Profil | Pá 16.7.2010 8:01:43

                    esoxx >> při kouknutí na ta brčka jsem se vrátil do mládí Jenom to ...mnoha generací... mě zase rychle vrátilo zpátky Jarda

                      Nesoxx - Profil | Čt 15.7.2010 21:36:24

                      MIPS >> Ma®ekB - 15.7.2010 21:33:36 >> jj, je to klasika mnoha generací ......

                        NMa®ekB - Profil | Čt 15.7.2010 21:33:36

                        esoxx >> ty brka jsou luxusní.Strašně se mi líbí.V jednej ryb.prodejně u nás je mají za 20,-/ks.Tak si asi jedno nebo dvě koupím k proutku:-)

                          Nesoxx - Profil | Čt 15.7.2010 21:28:07

                          Další stránka se splávky v.d. ZNAK Hradec Králové - brčka jsou nepoužitá, přinesená přímo z výroby .....

                            Nesoxx - Profil | Čt 15.7.2010 21:13:33

                            152 mladých rybářů se sešlo při závodech na Brněnské údolní nádrži. Nevadí ani silný déšť, který se ukázal být opravdu vytrvalý. Kolem břehu sedí mladí a za nimi starší i staří, rodiče, příbuzní, dědové.
                            Prší, ale nikomu to nevadí. Proti zimě pomáhají nejen pláštěnky a všelijaké narychlo zbudované přístřešky, ale též horký čaj, který přišel vhod mnoha závodníkům.
                            Závody skončily. Uloveno bylo celkem 98 ryb. Vítěz kategorie mladší a kategorie starší vyhrál pěkný rybářský prut.
                            Když se mladí rybáři rozcházeli do svých domovů, odnášeli si mnozí z nich hodnotné ceny. To za svou vytrvalost, která prý je neopustí ani když na nich bude jejich mateřská organizace MO Brno 7 chtít pomoc v rybářském hospodářství. Tak je to správné. Vždyť bez práce nejsou koláče. ( 1961 )

                              NMa®ekB - Profil | Čt 15.7.2010 20:42:20

                              esoxx >> MK vyfotím zítra a retro kousky možná v neděli:-)pořádnym foťákem:-)

                                Nesoxx - Profil | Čt 15.7.2010 20:40:04

                                MIPS >> Ma®ekB - 15.7.2010 20:29:16 >> pěkné retro kousky, tyhle mám jen na papíru :-)
                                Jednoho MKáčka jsem se nedávno zbavil, mohl jsem ti ho poslat na náhr. díly, kdyžtak se to pokus vyblejsknout, třeba mi tu něco zbylo .....

                                  NMa®ekB - Profil | Čt 15.7.2010 20:29:16

                                  A ještě bych měl malej dotázek:-)Přitáhnul jsem si domů navijáček Tokoz MK 100,že bych si ho dal na toho Shakespeare než k němu seženu něco jinýho.U navijáku je problém se zarážkou zpětného chodu.Pod rotorem je jakási hvězdice a u ní je takovej plíšek kterej by měla pružinka vracet zpět.Ale nevrací a nevím kde sehnat tu pružinku nebo jí nějak ukutit:Dporadíte někdo?:-)Děkuji:-)

                                    NMa®ekB - Profil | Čt 15.7.2010 20:18:27 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                    a jakési kolečko:-)Omlouvám se za mobil.foto.Neměl sem sebou na chatě foťák.Vše je plně funkční,téměř bez vůlí.Bylo o ně dobře staráno:-)

                                      NMa®ekB - Profil | Čt 15.7.2010 20:16:46 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                      Roen.

                                        NMa®ekB - Profil | Čt 15.7.2010 20:15:47 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                        Tak přidám nějaké kousky:-) Stabil:-)

                                          Červené karty: čapájev, simi1977, direkt, kouly