Retro ...

... aneb Rybaření v Československu.
Putování časem od poválečného r. 1945, přes vznik ČSSR až po r. 1989. Uvítám Vaše názory, zkušenosti s tehdejší rybařinou, fotografie úlovků, rybářského náčiní, zlepšováků, reklam, záručních listů, inzerátů, cenovek ... Také informace o tuzemských podnicích, opravnách a prodejnách rybářských potřeb, o starostech a slastech při shánění a nakupování, dále o revírech, přehradách, zarybňování a o vývozu ryb.
Vstup do místnosti nejen pro pamětníky. Podmínkou je odložení kabátu v šatně, slušnost, nadhled a retro nálada. Těším se aj na príspevky zo zahraničia :-)
Račte vstoupit ...
Autor diskuse: esoxx - Profil , 17.11.2009 všeobecné - ostatní
Dále moderuje: Hardyman Profil

NRookie81 - Profil | Po 31.5.2010 21:13:06

Ahoj všichni,chci vás poprosit o informace k navijáčku Tap Tlustoš první typ,zajímají mě hlavně výkresy,kvůli možnosti výroby. Více na http://www.mrk.cz/diskuse.php?id=629876 děkuju

    Nesoxx - Profil | Po 31.5.2010 21:10:18

    bobrman >> čus, Nový Hradec, nová vláda .....

    Ale tohle jsem si schoval speciálně pro tebe. Poznáš odkud to je ? :-))

      Nesoxx - Profil | Po 31.5.2010 20:53:59

      Expedice štičího plůdku v polyetylénových pytlích byla poprvé pokusně provedena ve Štičí líhni v Táboře v roce 1969, v následujících letech proběhly poloprovozní zkoušky a v roce 1973 již pracovníci, vyzbrojeni získanými zkušenostmi, odeslali v polyetylénových pytlích všechny vylíhlé štičky. Není to žádné zanedbatelné množství. Za sezónu se odešle přibližně 1.000 krabic a v jedné krabici je až 50.000 ks plůdku.
      Všichni ti, kteří nakupují štičí plůdek se s tímto způsobem expedice setkali, neboť Táborští zajišťují výrobu štiček pro celou republiku.
      Tam, kde si nepřijedou pro štičky do Tábora, dostanou zásilku dráhou. Pracovníci líhně mají ověřeno, že štiky tuto přepravu velmi dobře absolvují a že ztráty jsou minimální.

      "Běží liška k Táboru, nese pytel ......" bůhví jak to bylo doopravdy !

      Tak Petrův .......

        Nesoxx - Profil | Po 31.5.2010 20:50:00

        Co se v mládí naučíš .......

          Nesoxx - Profil | Po 31.5.2010 20:43:11

          Pravý ráj začíná pro rybáře na údolních nádržích zářím a končí prosincem. V tuto dobu hledáme ryby spíše v dolejší části nádrže a ve větších hloubkách. Voda v hořejší části nádrže se začíná ochlazovat. Projevuje se to menším množstvím potravy, a také menší chutí ryb k braní. Zato v hlubších místech je voda teplejší a ryby zde nacházejí příjemné prostředí. Je to doba vhodná pro chytání všech dravců, počínaje okounem, candátem i štikou. Tyto dravce údolních nádrží chytáme na třpytku nebo na živou i mrtvou rybku. Zajímavé a účinné chytání okounů je na tzv. "zvedačku" - živou i mrtvou rybku. Potahování rybky na dně nádrže vydráždí i toho nejopatrnějšího okouna. Pro tento druh chytání vyhledáváme místo bez velkých vázek, avšak poblíž kamenitého dna, kde se zdržují jak okouni, tak i candáti.
          Rybaření na údolních nádržích se stává pro všestranného rybáře opravdovým rájem. Můžeme si jen přát, aby byly tyto naše vody vždy dobře zarybněny a rybáři na údolních přehradách nejen začínali, ale i končili. ( 1973 )

            Nesoxx - Profil | Po 31.5.2010 20:42:14

            Úspěšný rybář z let sedmdesátých .......

              Nesoxx - Profil | Po 31.5.2010 20:40:21

              Rybáři jsou počítáni k lidem, kteří si zrovna nepotrpí na pohodlí. Protože chtějí být u vody co nejdříve, musejí bydlet co nejblíž. Stany tento požadavek vyřeší téměř dokonale. Proto není žádnou vzácností, že na místech určených ke stanování, se v letních měsících setkáváme s vyznavači tohoto tichého sportu. ( 1973 )

                Nesoxx - Profil | Po 31.5.2010 20:38:37

                Místní organizace ČRS v Kladně se ničím neliší od rybářských organizací průmyslových měst. Členskou základnu tvoří z 80% hutníci a horníci. Těžká a vyčerpávající práce je nutí, aby svého volného času využili k obnově fyzických i duševních sil - a rybařina se tak stává ideálním koníčkem. Výhodou kladenských rybářů je hezké povodí, k němuž se rádi vracejí nejen oni, ale i jejich hosté.
                Jedním z mimopstruhových revírů je Kačák 3 o výměře 4 ha, kde je možno chytit pstruha a tlouště. Pstruhovou vodou je Kačák 2, kde zabere pstruh a lipan.
                Každá organizace se snaží, aby měla hezkou klubovní místnost a MO Kladno měla stejné přání. Získala budovu, která se každému zdála vhodná spíše k demolici. Po odpracovaných 5430 hodinách však kladenští rybáři získali hezkou kancelář, garáž a sklad. Dnes je odhadní cena budovy 47.000 Kčs. ( 1973 )

                  Nangelo - Profil | Po 31.5.2010 17:07:29

                  esoxx >> tu knihu mam taky..ale uz si nepamatuju o cem se vni pise

                    Nlevhan - Profil | Ne 30.5.2010 19:41:31

                    esoxx >> jj jedna z nej ostatne ono jich je vice muj deda preferoval brambor a knedlik :-) tady se hnusne zatahlo riti se naka smrst tak taky koncim :--(

                      Nesoxx - Profil | Ne 30.5.2010 19:39:04

                      levhan >> jasně, je to všechno o lidech .....
                      MRKnu do vyhledávače, ty staré recepty na těsta a nástrahy by nebyly špatné.
                      Musím už pomalu končit, tak jedno foto zapomenutých nástrah na kapry, co jsme se jich jenom navařili .....

                        Nlevhan - Profil | Ne 30.5.2010 19:22:48

                        esoxx >> presne tak dnes uz to nejde ale ze sve zkusenosti musim rict ze sem se nesetkal z nekym kdo by me ci deti nejak peskoval uprime by to musel byt totalni hnup
                        nektere otazky jsou tu opravdu na nic stejne se tu clovek nic nedozvi jen jak se dohaduji tri jedinci dokola

                          Nesoxx - Profil | Ne 30.5.2010 19:18:06

                          levhan >> hmm, se divím, když tu vidím plno jiných, co se navíc k rybařině nevztahují ...... zkus zadat PŘESNÉ téma a pošli to znova :-)
                          S dětma je u vody sranda, to znám ..... připomněl jsi mně tím i ten RŘ 1988 dole, dívej, co si tam táta zaškrtnul, nevím proč, ale dnes by na tebe za půjčení prutu zavolali VB !!!! :-)))))))

                            Nlevhan - Profil | Ne 30.5.2010 19:05:03

                            esoxx >> pry duplicitni jeto skoda neslo jen o nastrahy ale o ruzne zlepsovaky co uz se davno nepouzivaji
                            tak ja pokud jedu z detma jedu tam kde se da opect naky burtik v lete koupacka kazda si veme jeden prut te mensi je 7 let tak ji musim pomahat ta starsi 11let uz nahazuje sama :)))obcas je veselo

                              Nesoxx - Profil | Ne 30.5.2010 18:59:08

                              levhan >> tak mého synáčka to baví, jen když ryby berou, nemá tu trpělivost, ale nebudu to nijak lámat přes koleno.
                              Jinak ta diskuze ohledně starých receptů by mě taky zajímala, se divím, že ti to nepustil .....
                              I bych si na nějaké "tajné" vzpomněl :-)

                                Nlevhan - Profil | Ne 30.5.2010 18:53:49

                                esoxx >> tak tu mam taky:)))) ja mam same holky sice je rybarina zajima ale nepredpokladam ze utoho zustanou :((((
                                ja jsem schanel knihu kde byli recepty na testa ohledne me slo o francouzke testo pridavalo se tam koreni paprika atd je to hodne stara kniha chtel sem tu zalozit diskuzi recepty nasich dedu a bohuzel me to martin nepovolil
                                jinak ja rybarim no snad od narozeni co me tata vozil i z kocarkem na ryby on je opravdu zapaleny rybar ma ryb skolu a kolik dokaze stravit casu na rybach nema obdoby

                                  Nesoxx - Profil | Ne 30.5.2010 18:51:14

                                  Jak v jarních měsících přibývá dne, otepluje se vzduch i vody údolních nádrží. Ryby dostávají větší chuť k jídlu, a to se projevuje jejich větší pohyblivostí ( hledají potravu ). Využijeme toho a začínáme chytat na položenou. Přiměřeným vnaděním se snažíme soustředit a udržet rybu tam, kde chytáme. Vnadění nesmíme přehánět, ale vnadit musíme tak, abychom především rybu přilákali a na prochytávaném místě si ji udrželi. Do vody nikdy nevhazujeme špatně vařené luštěniny a kroupy, kyselé těsto, které nám zbylo z minulého chytání, a různé zbytky zkaženého jídla. Dosáhneme tak pravého opaku.
                                  Dobrou návnadou, při které se ryba nepřekrmí, je máčený starý chléb, dobře uvařené brambory, které se smísí a umelou na masovém strojku. Do nich se přimíchají dobře vařené jáhly, hrst kolínek nebo několik kostiček dobře vařených brambor. Záleží vždy na tom, zda chytáme na kostičky z brambor či na kolínka. Mletý máčený chléb a brambory utvoří ve vodě "mrak", který rybu přiláká, ale nenasytí. Jáhly a malé množství těstovin udrží rybu na místě. Při tomto vnadění je také dobře chytat i na rousnice a kamenáče - menší druh růžových žížal. ( 1973 )

                                    N:-)vydrák - Profil | Ne 30.5.2010 18:43:39

                                    esoxx >> Jééé,to je krásné zátiší!

                                      Nesoxx - Profil | Ne 30.5.2010 18:41:48

                                      levhan >> tak to budu moc rád, když něco nafotíš, ovšem pokud máš v rodině takovou rybářskou tradici, měl bys je uchovat pro následovníka a pokračovatele :-)
                                      Já začal s rybařením snad ve 4 letech jako pytlák, od osmi jsem chodil do kroužku a tátu naučil chytat ryby tím, že mě dělal dozor .....

                                      Vydrák >> díky, mám to i v retro úpravě .....

                                        Nlevhan - Profil | Ne 30.5.2010 18:26:47

                                        esoxx >> uzasna vec popravde kdybych prohledal pudu techto pokladu bych mohl nalezt vice muj deda vlastne cela rodina sme rybari uz od krale klacka
                                        juknu potom az bude cas a kdyztak ti to venuju stejne se natom drzi jen prach nekde doma je i spousta starych odznaku jak se budu nudit kouknu potom

                                          Červené karty: čapájev, simi1977, direkt, kouly