Napadení člena rybářské stráže

Nezachází někteří rybáři příliš daleko, když buď odmítnou se legitimovat, anebo napadnou fyzicky RS. Měla by chodit s nimi i policie.
Autor diskuse: Malda512 - Profil , 2.7.2009 kaprařina - RŘ, MO, svazy

Váš názor na danou věc.

A) To je nepřipustné.2%

B) Asi měl důvod29%

C) Je mi to jedno6%

D) Tvrdě bych to trestal63%

Od 2.7.2009 hlasovalo 326 čtenářů.

Nhraji - Profil | Pá 3.7.2009 10:39:58

šmudla >> no jo, problém je, že tento výklad ze strany RS je správný, ty jsi povinen zapsat každou rybu, která má zákonem stanovenou míru, ihned při ponechání. Ne až na konci lovu.

    Nšmudla - Profil | Pá 3.7.2009 10:33:10

    kakr >> Jde o to že RS si začla vymýšlet svůj výklad pravidel vždy když nebyl v dohledu svědek.
    1) měl sem zapsané tři dny předtím uloveno 6ks úhoře, hmotnost + 58-65cm (po skončení lovu přepočítat, změřit, zapsat), RS začal jančit jak si to můžu dovolit psát ušlechtilou rybu v kusech a nařkl mě že jsem je upytlačil na šňůry s X háčkama(že chytit 6 úhořů je nemožný - ten večer sem ještě 4další pustil), jeho výklad poviností byl že sem měl hned po ulovení každýho uhoře změřit , hned zapsat a blablabla ....

    Tohle mě teda dosti vytočilo a otrávil mi tím zbytek dne u vody. Jestli přijde příště tak dokud neukáže placku + doklad totožnosti(pokud jenom předloží placku a odmítne předložit i průkaz RS tak já mu svoji povolenku ukazovat nemusím a neukážu). Zapíšu si jeho číslo a jestli bude zase mít takovýhle výmysly tak si na něj budu stěžovat ať ho přeškolí ze znalosti současných pravidel rybolovu.

    Já vím že RS za komačů nebyla veřejnej činitel , to je až teďka pár roků novinka, včetně přidání pytláctví z přestupku na trestný čin. Prostě někteří členové RS nedělají svému "řemeslu" dobré jméno a nasírat slušné rybáře nepomůže nikomu.

      NProchyCR - Profil | Pá 3.7.2009 10:11:16

      Jak to tak tady čtu, nedá mi to, abych se nepřipojil. V současné době je ochrana RS, která má statut veřejného činitele, opravdu dostatečná. Pokud člena RS při výkonu jeho pravomoci rybář (v tr. zákoně vyj. "kdo" - speciální subjekt) napadne, v úmyslu působit na výkon jeho pravomoci nebo pro výkon jeho pravomoci (v druhém případu zjednodušeně řečeno "vyřízení účtů"), není nic jednoduššího, než na místo přivolat PČR, která dotyčného zadrží. Dnes již takový případ nejde zdlouhavě přes vyšetřovatele, ale policie sdělí dotyčnému podezření ze spáchání tr. činu ve zkráceném přípravném řízení a pokud nejsou jiné překážky, propustí jej. Ten se pak může těšit na "pozdrav" od soudu, kde v nejlepším případě vyfasuje podmínku (záleží na okolnostech, způsobeném následku - škoda na mejetku, újma na zdraví). Nemusí jít vždy jen o fyzické napadení. Pro naplnění objektivní stránky tr. činu dle § 156 tr. zák. postačí již pouhé vyhrožování těžkou újmou na zdraví nebo smrtí členu RS např.: "Já ti urazím hlavu ty zm...e, jestli odtud nevypadneš" a přitom budete mávat tyčí od podběráku. Nechci obhajovat nebo nadržovat pouze rybářské stráži, ale násilí k vodě opravdu nepatří (i když někdy se musí člověk držet). Pokud se dopustí pochybení RS, dá se vše vyřešit opět přes policii, pokud je zde podezření ze zneužití pravomoci VČ nebo přes nadřízený orgán RS. Doporučuji jednání RS vhodným způsobem dokumentovat - jakékoliv nahrávky příp. zajistit nějakého svědka,např. kolegu. Pokud budete na místě pouze vy a člen RS, bude případný konflikt věcí dokazování (tvrzení proti tvrzení). Co se týká legitimování se členu RS, rozhodně bych v tom neviděl problém. Tento problém řeším pouze po půlnoci. Podle zák. o rybářství tuším § 17 (jestli se pletu, tak se omlouvám) cit.: ...při lovu v rybářském revíru je lovící povinen mít u sebe rybářský lístek a povolenku a na požádání ji předložit RS, ryb. hospodáři, PČR...... . Dle § 2 stejného zákona cit.: ....lovem se rozumí činnost, která vede bezprostředně k ulovení ryby nebo vodního organismu... . Z výkladu poté vyplývá, že pokud například po půlnoci mám pruty vytažené (přiznávám málokdy), nevykonávám lov a tudíž nejsem povinen mít u sebe RL a povolenku (jsem ornitolog a pozoruji u vody kachny). RS sdělím, pokud touží po mé totožnosti, ať přijdou s úderem čtvrté hodiny ranní.
      Na závěr bych to shrnul. Rozhodně věci nepomůže, kdy po sobě budeme u vody šlapat. Akorát budou přitvrzovat zákony a omezení a dube se prohlubovat nevraživost mezi RS a rybáři (z mého pohledu kapraři)

        Nkakr - Profil | Pá 3.7.2009 10:05:26

        šmudla >>
        Hluboce se mýlíš, omlouvá Tě jen to, že jsi za bolševika tahal kačera. RS v dobách temna neměla ze zákona přiznaný statut veřejného činitele.
        Tvé další názory nemíním komentovat, jsou dost naivní.

          Nšmudla - Profil | Pá 3.7.2009 9:52:29

          To že je RS považována za veřejného činitele považuji za návrat k policejnímu státu, "zlatej komunismus a na každým rohu agent STB".

          Každý má právo zavolat na pytláckou bandu policii a trestný čin pytláctví že si někdo chytne bez povolení nějaký mřenky má společenskou nebezpečnost nulovou,. To se za chvilku můžeme dočkat že když odmítneš převzetí doporučenej dopis tak tě pošťák zatkneí. Nebo budou měšťáci z nudy střílet chodce co chodí na červenou i když v dohledu nebude žádný auto.

          Letos sem měl 4kontroly a jenom dvě proběhly korektně, když porybný který má dbát na klid u vody vyvolává malicherné spory jenom kůli tomu aby mě nasral protože závidí, takovým lidem by nemělo být umožňěno buzerovat lidi pro nic za nic. A když se budu bránit zlovůli vyhrožovat kriminálem protože on patří do kasty "nedotknutelných a neomylných?"

          Na blbce člověk narazí všude... a občas ten blbec má placku (tak proč by nemohl taky dostat po rypáku aby se vrátil na zem mezi smrtelníky?).

            Nhraji - Profil | Pá 3.7.2009 9:45:08

            Malda512 >> zase se hluboce a zásadně mýlíš, Azbest není můj kamarád, nikdy jsme se neviděli, jen hodnotím to co čtu. A v psaní má Azbest nad tebou rozhodně navrch.
            Mimochodem nic takového jako řád (zřejmě máš na mysli Rybářský řád) nemůže stanovovat práva a povinnosti RS, to může jedině zákon a prováděcí vyhláška. A pokud je ve vašem řádu nějaká zmínka o právu RS kontrolovat zavazadla, dej ji prosím sem, rád si ji přečtu.
            To že je RS oprávněna něco zabavit či zadržet neznamená apriori, že smí provádět prohlídku osobních věcí.
            Mám obavy, že se znalostí zákona a rybářských předpisů jsi docela na štíru, to co zde píšeš jsou tvoje pocity a střípky toho, co kdysi platilo, ale ony se i zákony a předpisy mění a je potřeba sledovat aktuální stav věci.

              Nkakr - Profil | Pá 3.7.2009 9:44:10

              Malda512 >>
              Pravomoci RS určuje zákon a ne RŘ.

                NMalda512 - Profil | Pá 3.7.2009 9:38:05

                hraji >> Ne že jsem nereagovalale já si do práce počítač neberu ale to je jedno.Co se týče automobilu jsem třeba přestřelil ale vem si řád a čti jaké má RS pravomoci. Takže mi tady netvrd jak mne někdo usvědčil. A Azbest je pro mne nula nebot dělat si srandu s jiného neštěstí je stupidita.A jestli soudíš podle toho co kdo napíše za článek tak si projed jeho otázky , které jsou pěkně laciné.Ale je to tvůj kamarád takže to nepochopíš.

                  Nhraji - Profil | Pá 3.7.2009 9:26:27

                  Malda512 >> přečti si co zde napsal on a přečti si, co zde píšeš ty. Když si odmyslím pravopis, protože ten asi není všem dáno zvládnout během školní docházky, je i slohová a obsahová stránka věci na tvé straně vskutku tragická. Vem si jen včera, kolik jsi tu udělal sebevědomých prohlášení o právech RS ohledně kontroly zavazadel a aut. Když tě lidé, kteří znají zákon, usvědčili z toho, že bohapustě plácáš nesmysly, nedokázal jsi zareagovat.
                  Takže když napíšu, že na něj nemáš, myslím to zcela komplexně. A fyzickou stránku zcela vynechávám, tu neumím posoudit.

                    Npepa-č - Profil | Pá 3.7.2009 9:26:19

                    Malda512 >> quod erat demonstrandum :-)) nezklamal jsi.

                      NMalda512 - Profil | Pá 3.7.2009 9:25:31

                      pepa-č >> Máš pravdu.V tomto by mne porazil. Já řeším totiž už složitější věci.

                        Npepa-č - Profil | Pá 3.7.2009 9:22:57

                        Malda512 >> myslím, že by tě Azbest (nejen on) v tomto porazil.

                          NMalda512 - Profil | Pá 3.7.2009 9:16:46

                          hraji >> V čem na něho nemám? Je mi jasný že se nebavíš o nějakých rvačkách.Ale v čem na něj nemám?

                            Nhraji - Profil | Pá 3.7.2009 9:14:18

                            Malda512 >> "a nepodlízej některým co vědí víc než ty.."
                            To ale asi nepíšeš o sobě, že? Na Azbesta tedy opravdu nemáš.

                              Nc.13 - Profil | Pá 3.7.2009 9:07:51

                              Když čtu příspěvky některých členů RS v určitých debatách tady na mrku,tak to docela dokážu pochopit.....

                                NMalda512 - Profil | Pá 3.7.2009 9:03:27

                                Azbest >> Tady neplakej . Není to tak dlouho co jsi tady pěnil kvůli Hnátkovi tak neděl ted ze sebe hrdinu a nepodlízej některým co vědí víc než ty..

                                  NMalda512 - Profil | Pá 3.7.2009 8:56:51

                                  drozďák 30,42 >> No tak se rychle otoč a pádluj

                                    NRadek Fox - Profil | Pá 3.7.2009 8:34:19

                                    Zde je ještě druhá část stejného zákona, v našem případě pro pány z rybářské stráže, aby měli na paměti, že zákon platí i pro ně:

                                    ODDÍL DRUHÝ
                                    Trestné činy veřejných činitelů

                                    § 158
                                    Zneužívání pravomoci veřejného činitele

                                    (1) Veřejný činitel, který v úmyslu způsobit jinému škodu anebo opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch
                                    a) vykonává svou pravomoc způsobem odporujícím zákonu,
                                    b) překročí svou pravomoc, nebo
                                    c) nesplní povinnost vyplývající z jeho pravomoci, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti.

                                    (2) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán,
                                    a) opatří-li činem uvedeným v odstavci 1 sobě nebo jinému značný prospěch,
                                    b) způsobí-li takovým činem vážnou poruchu v činnosti podniku nebo organizace, nebo
                                    c) způsobí-li takovým činem značnou škodu nebo jiný zvlášť závažný následek.

                                      NRadek Fox - Profil | Pá 3.7.2009 8:26:14

                                      Myslím, že to je k věci, a proto zde přikládám zajímavou část z trestního zákona:

                                      140/1961 Sb.
                                      ZÁKON ze dne 29. listopadu 1961

                                      Trestní zákon

                                      HLAVA TŘETÍ
                                      Trestné činy proti pořádku ve věcech veřejných

                                      ODDÍL PRVNÍ
                                      Trestné činy proti výkonu pravomoci státního orgánu a veřejného činitele

                                      Útok na veřejného činitele

                                      § 155
                                      (1) Kdo užije násilí
                                      a) v úmyslu působit na výkon pravomoci veřejného činitele, nebo
                                      b) pro výkon pravomoci veřejného činitele,
                                      bude potrestán odnětím svobody až na tři léta.

                                      (2) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán,
                                      a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 se zbraní,
                                      b) ublíží-li takovým činem jinému na zdraví, nebo
                                      c) způsobí-li takovým činem větší škodu.

                                      (3) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví.

                                      (4) Odnětím svobody na osm až patnáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt.

                                      § 156
                                      (1) Kdo jinému vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu
                                      a) v úmyslu působit na výkon pravomoci veřejného činitele, nebo
                                      b) pro výkon pravomoci veřejného činitele, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

                                      (2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 se zbraní.

                                      § 157
                                      Společné ustanovení
                                      Ochrana podle § 155 a 156 se poskytuje též osobě, která vystoupila na podporu nebo na ochranu veřejného činitele.

                                        Nkalaban - Profil | Pá 3.7.2009 7:47:42

                                        Z mého pohledu je napadení RS naprosto nepřípustné, proto bych za to velmi přísně a tvrdě trestal! Rozhodně by trest obsahoval podmínečné vyloučení ze svazu s nemožností si kdykoliv později znovu zařídit papíry.
                                        Z druhého pohledu by mne opravdu hodně zajímalo procentuální rozložení přestupků za které přišlo od RS napomenutí či odebrání povolenky. Pokud totiž člověk sleduje dění u vody, tak má pocit, že RS si to maximálně zjednodušuje a tresty jsou rozdávány pouze za určité a snadno odhalitelné přestupky!

                                          Červené karty: Stanďour, tomku