Olovo je odolné proti erozi, ECHA zbytečně straší

Kategorie: Všeobecné

Rybáři odmítají návrh na zákaz používání olova při rybolovu. Olovo je odolné proti erozi, nerozpadá se, ale obalí se vnější vrstvou. Nikde v Česku nebylo prokázáno zvýšení jeho koncentrace v organismech kvůli sportovnímu rybolovu, přestože je v některých revírech používané 150 let, sdělil v reakci na evropskou přípravu k plošnému zákazu používání olova za Český rybářský svaz Pavel Vrána.

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rybari-olovo-je-odolne-proti-erozi-echa-zbytecne-strasi

Martin M., 4.2.2021

Diskuse k bleskovce

NTom - Tuk - Profil | Čt 11.2.2021 12:27:20

Petrus >>

Muehehehe... =) Dobře Vy, starší pane, hodně dobře =))) Děkuji uctivě, zvedl jste mě náladu. Děkuji!

Nsven - Profil | St 10.2.2021 19:14:33

boticar >> Já bych se o osud českého, moravského, slezského a slovenského rybáře neobával..
Když ho nezaskočil ani lesní ani vodní ani zákon o ochraně zvířat, hravě si poradí i s antiolověným .-)

Nsindeji3 - Profil | St 10.2.2021 18:56:30

boticar >> Ano, ty diskuze tady byly, je to pořád dokola. Problém je pouze, když ptáci přímo sežerou vystřílené broky v mokřadu (pletou si je se svou potravou) a nebo když je brok trefí při nepovedené střele a přežijí, tak se potýkají s otravou olovem. Ale rozhodně ne z krmítek a olůvek, co se používají třeba na položenou. A na plavanou těch broků používáme tak málo, že to nemůže mít vliv.

Nboticar - Profil | St 10.2.2021 18:45:42

sindeji3 >> podle těch článků, co jsem pročetl, tak vadí těm vodním ptákům olova do zhruba 50g. Větší olova již asi nepozřou. Pak jsem se také někde dočetl, že po omezení olova při rybolovu významně narostl počet labutí ve Velké Británii. Samozřejmě také používám olověné zátěže, ale pokud budou v obchodech alternativy, rád na ně postupně přejdu. V některých případech alternativy moc dostupné nejsou a zatím si je dovedu představit jen obtížně, ale věřím, že se něco objeví. Nejhorší bude, že se mi nebude chtít vyhodit staré zásoby. Možné také je, že bude zakázán prodej, ale v praxi nikdo nebude kontrolovat používání. Ona taková kontrola by v podstatě znamenala nutnost analýzy na místě nebo odběr vzorku, takže si myslím, že kontrola u vody bude pokulhávat, ať už to bude mít na starosti kdokoliv. Možná to v důsledku povede k větší domácí výrobě.

Nsindeji3 - Profil | St 10.2.2021 18:24:20

Doufám, že tohle naši političtí zástupci odmítnou. Kdyby to skutečně bylo škodlivé, tak by mi samotnému bylo blbé životnímu prostředí škodit. Jenže já ten pocit fakt nemám. Přijde mi, že ochrana přírody se vůbec nebere komplexně, aby se na základě zjištění konkrétních nejhorších dopadů udělalo opatření , ale jde o nahodilá témata.

Nsven - Profil | St 10.2.2021 17:24:19

Mjaška >> uvidíme.. zákazu bude předcházet přechodné období a u nás nic nejí tak horké, jak se uvaří.. kdo ví, co do té doby bude...
Třeba budeme mít úplně jiné starosti..
Tak se holt nebudou bročky mačkat ale navlékat kovové, skleněné apod. korálky se zarážkou... všichni budou mít podmínky stejné a navíc se otevře prostor pro invenci, která se v současné konzumní době, pomalu vytrácí..

NMjaška - Profil | St 10.2.2021 17:00:41

sven >> Myslel jsem ty od firmy Boss Tin, Dinsmores budou klasika. Spíš mně šlo o to, zda to půjde u všech velikostí plavačkových broků. Ale si to půjde, dochytáme zásoby a do té doby se to vyřeší. Já mám pár krabiček, jiný syslíci toho budou mít kilogramy ...

Nsven - Profil | St 10.2.2021 15:49:44

Mjaška >> I když právě na ty Dinsmores bych vsadil, že jsou z čistého olova.. když do nich rýpneš nehtem..

https://www.fish-uk.com/tackle_fishing_split_shot.htm

NMjaška - Profil | St 10.2.2021 15:07:28

Nhraji - Profil | St 10.2.2021 14:43:22

boticar >> ano, v Anglii jsou zakázány zátěže z olova těžší, než je blok číslo 8, tedy toho cca 0,06 gramu. Z čeho jsou vyráběny ty větší broky a torpily ale nevím.

Nboticar - Profil | St 10.2.2021 14:37:23

starecek >> Jseš si jistý, že běžně prodávané broky na plavanou jsou skutečně olověné? Já o tom v mnoha případech nejsem přesvědčen. Staré olověné broky od Shakespeare jsem si před pár lety kupoval právě pro to, že se domnívám, že mnohé z moderních broků ani olověné nejsou, případně jsou s menším podílem olova. Předpokládam, že řada broků je dnes slitinou cínu s nějakými jinými kovy. Dokonce není až tak nutná dobrá tavitelnost slitiny, protože se některé broky vyrábějí lisováním z drátu. Plavačkáři mi také určitě dají za pravdu, že je řada různých tvrdostí broků a tvrdší broky se mohou hodit spíše na bič, aby se neposunovaly, zatímco měkčí broky jsou vhodné na prut s navijákem, protože je naopak lze posunovat snadno. Za pravdu mi dává i krátký článek na odkazu, který uvádím níže. Dle toho článku (pokud jsem to pochopil dobře, kdyžtak mě opravte) jsou již dávno v Anglii zakázány olověné zátěže o hmotnosti mezi 0,06 g až do hmotnosti 1 unce (asi 28 g). Teorie je tedy asi taková, že kachny a labutě, které žerou kvůli trávení drobné kamínky, těžká a velká olova již nepozřou. Zároveň se to zdá být dobrý kompromis. Broky do hmotnosti 0,06 g asi naopak zase tak snadno a rychle ptáka nezabijou, nebo možná i projdou trávicím trkatem (je tu nějaký ornitolog?). Každopádně já jsem přesvědčen, že v mnoha v ČR běžně dostupných stiskacích brocích je již dnes olova jako šafránu. Možná je na zvážení, zda neoslovit někoho, kdo pracuje s nějakým přiručním spektrometrem určeným pro stanovení kovů, a nepodrobit analýze prostě několik krabiček s komerčně dostupnými broky. https://www.anglingtimes.co.uk/advice/tackle/articles/guide-to-shot

Nsven - Profil | St 10.2.2021 14:34:37

Mjaška >> To je staré přísloví...
Paroubek si to jen vypůjčil ... jak mají socdemáci ve zvyku :-)
Snahu té paní, oceňuji. Od něčeho se začít musí..
Jenže, co je taková snaha platná, když trend je zcela opačný...(Vic např. elektrovozidla.
Teoreticky může paradoxně neodběrem i firmu poškodit .
Za neodebranou smluvní kvotu, může hrozit odběrateli i sankce ..

NMjaška - Profil | St 10.2.2021 14:17:56

sven >> Halíře dělají talíře jsem slyšel naposledy v rozhovoru s Paroubkem, když se ho ptali za co žije, když nic nedělá .... Paní se jen snažila v rámci svých možností pomoci, sice jsme na chodbách neviděli kam jdeme, ale po čase jsme si zvykli. Což nás postihne možná i s těmi olůvky.

Nvenybit - Profil | St 10.2.2021 11:44:18

Petrus >> Ono to tak dlouho trvat nebude a pomažou na lampy, i s těmi Vlastizrádci so jim tu slouží. :)