MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Jak je to doopravdy s raky?

Kategorie: Všeobecné

Kocourkov

Dovolte mi malé zamyšlení nad ochranou vodních živočichů. Ano, je potřeba chránit některé ryby a další zvířata, ale na druhou stranu jsou tady ryby a další vodní tvorové, kteří jsou v naší přírodě nežádoucí (zavlečení) a spíše škodí naší přírodě, než by byly k užitku. A to z důvodu že nejsou vhodní k jídlu, ani nemají význam jako potrava pro jiná zvířata, ba naopak jsou přítěží pro ostatní tvory (potravní konkurenti, roznašeči nových nemocí) a způsobují i vymírání našich druhů.

Jeden z takových příkladů jsou raci. U nás žije pět druhů raků, ale jen tři jsou chráněni (původní). Ti dva jsou pro naší přírodu přimo zkázou (jsou totiž nositeli nemoci zvané račí mor - jedná se o plíseň). I voda, ve které se tito raci vyskytují, je za určitých podmínek kontaminovaná a dál působí na populaci našich raků zhoubně. Zároveň je schopný i poranit ryby a tím napomoci k rozvojí různých plísní a dalších nemocí ryb. Ale většina rybářů, ale i ostatní veřejnost má za to, že všichni raci jsou chráněni.

Před časem jsem se snažil sehnat jeden druh tohoto raka (rak signální) pro můj chov raků v akvarijích a zároveň jako demonstrativní exponát pro moje přednášky pro děti ve školách, ale pro mě z nepochopitelného důvodu jsem byl označen za někoho, kdo chce ničit populaci raků (ochranářské hledisko),nebo že si vymýšlím druh raka, který se u nás vůbec nevyskytuje. Ano, jeho výskyt je omezený na jižní Čechy a Moravu, ale proč je taková nevole to přiznat a pomoci někomu, kdo má zájem šířit osvětu o nebezpečnosti tohoto druhu. Díky takovémuto přístupu již je přemnožený další druh nebezpečného raka (rak pruhovaný). Konkrétně masivní výskyt je v Labi, Vltavě, Sázavě a dá se předpokládat, že jeho výskyt je i přítocích těchto řek. Asi je lepší se tvářit, že tento problém se našeho revíru netýká, nebo že by někdo měl něco, co já nemám a přitom by nebyl snad takový problém pomoci někomu k získání takovéto pomůcky pro osvětu mezi dětmi, aby se rozšiřování těchto raků zpomalilo, nebo zcela zastavilo a tak se pomohlo i ochraně našich raků.

Asi je lepší jenom vybírat peníze a tvářit se jak chráníme vše ve vodě, než přispět k dobré věci, nestálo by to nic, jenom trochu toho času, podívat se při vypouštění rybníka, jestli tam tento rak není. Hold jsme v Čechách, kde každý závidí vše, co nemá sám. Tak až budete sedět na břehu, vzpomeňte si, že v té vaší vodě se mohl v budoucnu vyskytovat jeden z našich původních raků, ale takovým přístupem, jaký tady je, se naši potomci dočkají jen těchto roznašečů a naše raky budou znát jenom z obrázků a exponátů v muzejích.

Petrův zdar,
Difko

 

Nerodia - ®, 16.11.2010

Diskuse k bleskovce

N Nerodia - ® Ne 21.11.2010 18:42:33
Dávám sem fotky našich raků, fotky jsou od autorů kteří jsou vždy pod fotkou uvedeni ( já mam od nich povolení k zveřejnění ).
N Kreja - ® Pá 19.11.2010 11:19:24
a je po rybaření
N Kreja - ® Pá 19.11.2010 11:18:37
tak jdou po všem
N Kreja - ® Pá 19.11.2010 11:17:38
když jich je moc
N andy.rybar - ® Čt 18.11.2010 15:16:20
Samozřejmě jsem mněl dočasné povolení k manipulaci.
N andy.rybar - ® Čt 18.11.2010 15:14:18
...
N rybomil - ® Čt 18.11.2010 15:04:30
R.P. >> ale já vím, že dostal jen souhlas k použítí fotek
N Netipa - poslední hrdina MRKu - ® Čt 18.11.2010 13:41:42
Nerodia - >> Od kdy není rak vhodný k jídlu?
N R.P. - ® Čt 18.11.2010 13:37:43
rybomil >> přečti si ještě jednou ten jeho zápis
N rybomil - ® Čt 18.11.2010 13:33:26
Nerodia >> seznam chráněných živočichů je v příloze vyhl. 395/1992 Sb. konkrétně raci jako bezobratlí jsou v Příloze č. III.

Souhlas autorů A. kouby a M. Buřiče je ti nanic, ty potřebuješ vyjimku podle zákona 114/1992 a příslušné vyhlášky 395/1992, kterou uděluje příslušný státní orgán ochrany přírody, pokud s ním chceš nějak manipulovat a není to nezbytně nutná manipulace k záchraně ohroženého druhu, kterou bys m+ěl taky nahlásit doprředu nebo aktuálně , pokud třebas někde chcípají a ty jsi to zjistil, ASI stačí telefonicky získat dočasný souhlas k manipulaci, než " záchranu " udělá příslušný orgán ochrany přírody..
N damol - ® Čt 18.11.2010 12:25:34
Prosím o pomoc. Dokázal by někdo určit druh tohoto raka? Fotka je to docela na houby - pouze z mobilu a nechtěl jsem s rakem manilupovat :-( Diky

[ Vstoupit do diskuse - 31 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniSignalizátor Prologic BAT

Za 549
Nové kompaktní a elegantní hlásiče BAT od firmy Prologic jsou skvělou volbou pro každého rybáře.


akce, rybareniFOX Prut EOS 10ft 3lb 2díly

Za 1485
Pro registrované zákazníky ještě o 5 % levnější! Ideální pro malé revíry, lov ze člunu nebo pro mladé rybáře


Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Rybářské potřeby  NA SOUTOKU - Kralupy n.V. Rybářské potřeby NA SOUTOKU - Kralupy n.V.

Kralupy nad Vltavou, Žižkova 913