Rada ČRS - omezení pohybu od 1.3.2021

Autor diskuse: canis.lupus - Profil , 28.2.2021

potočák 62 - Profil | Po 1.3.2021 21:24:17

fheavy >> Pokud´ si pročteš diskuzi, tak jsem to nebyl já, kdo začal s myslivostí a pouze jedním příspěvkem jsem upřesnil některé věci, tak brečíš pěkně ale na špatné hrobě. Petrův Zdar

    packa - Profil | Po 1.3.2021 20:19:22

    a ted se ukaže kdo je rybař a kdo sportovec (tisíce příspěvku ve stylu jsem sportovní rybař protože pouštím) tak sedte na zadku a neopouštějte bydliště protože sport je povolen jen ve vašem katastru ,ale kdo loví...... a občas bere,to je něco jineho

      fheavy - Profil | Po 1.3.2021 19:33:36

      potočák 62 >> sorry ale tady je web pro rybáře respektive diskuze o výkonu rybářského práva v období aktuálního nouzového stavu takže počty a historie jakýchkoliv prasat je tady naprosto mimo mísu👎
      Edit:pokud jsi mluvčí MZe tak si tě rádi vyslechneme.

        Rytíř - Profil | Po 1.3.2021 19:26:01

        potočák 62 >> ano,je to jasné..nemam na hlavě jitrnici neboj,rozumím tomu.Ale každého zajímá stanovisko tvou uvedených institucí,zda se něco nezmění..a ne počty střelených prasat za posledních 10 let.

          potočák 62 - Profil | Po 1.3.2021 19:22:09

          Rytíř >> Co chceš řešit, když to je jasné?? Dokud´ nerozhodne hygiena a ministerstvo zdravotnictví jinak a také to konkrétně nenapíšou, tak lov ryb je péče o zvěř a můžeš ji provádět i mimo katastr bydliště. Petrův Zdar

            potočák 62 - Profil | Po 1.3.2021 19:18:00

            Knapík >> Prase divoké bylo u nás vyhubené roku tuším 1832-dříve než vlk nebo medvěd a bylo vyhubené i na naprosté většině území Evropy. Zachovalo se hlavně v oborách v Německu a v přírodě v menším počtu na Slovensku a Polsku .Po projití fronty za 2 sv. války došlo k poboření obor a úniku na svobodu. V našich pohraničních horách se objevilo na podzim 1945 a u Prahy 1947.Protože se jednalo o cenné lovecké zvíře a byli studie, že je prospěšné pro fungování lesa--je to doktor lesa (kormorán je doktor toků). )-)-)-)- tak jeho lov byl ze strany státu regulován. Mohli se lovit jenom mladé kusy-selata a lončáci. Za zastřelení staršího kusu byli myslivci postihováni i odebráním loveckého lístku. To trvalo prakticky do nedávné doby, kdy to bylo uvolněno. Tak za značné rozmnožení divočáků může v první řadě stát a ne myslivci. Normovaný stav v mysliveckých honitbách se drží na jarním počtu 58-65 000 kusů plus ty, kteří jsou mimo honitby a které tím pádem nemůžou myslivci střílet. Na počtu střelených divočáků má největší vliv počasí v období vrhu-zima, mrazy, deštivé počasí a td. Počty střelených divočáků na území ČR. 2010-144 184,2011-109 383,2012-185 176, 2013-152 250,2014-168 974,2015-195 496,2016-160 139, 2017-229 182, 2018-137 823, 2019-239 818.Petrův Zdar

              Bacha San - Profil | Po 1.3.2021 19:15:56

              Rytíř >> Sorry, ať to klidně maže, máš pravdu.

                Bacha San - Profil | Po 1.3.2021 19:11:04

                Knapík >> Jinak ještě, výkupní cena divočáka byla před těmi pěti lety 40-50,-kč za kilo vyvrženého v dece. Odečetli hlavu (pokud si ji střelec nevzal na trofej) a taky třeba 10kg za blbou ránu, třeba rozstřelená kýta či plec. Takže se vůbec navyplatilo to prodávat. Snad jenom ze spol. honů, kde výřady byly třeba 20 a více kusů a sešlo se hodně poplatkových hostů.
                Navíc, nedělejme si iluze, ale který majitel honitby měl i hospodu, načerno z toho vařil a bylo a věřím i teď je mnoho hospodských kamarádů, kteří upytlačí zvěř a prodají to kámošovi do hospody. A čím větší prase, tím víc peněz. A host? Ten ani neví, jaké prase konzumuje.

                  Rytíř - Profil | Po 1.3.2021 19:06:50

                  Hoši nevim ale četli jste nadpis diskuse?Myslím,že zadavatele nezajímá kde a kolik lítá prasat a nebo kolik se jich piclo ,ale rozhodně čeká na info o aktuální stavu a případné vyjímce z výkonu rybářského práva pokud nějaká přijde a ostatním co tuto otázku sledují tak jde určitě o totéž.Bylo by možno se držet tématu?Myslím,že většina by to uvítala..

                    venybit - Profil | Po 1.3.2021 18:38:37

                    Knapík >> Těžko říct našel jsem různé odhady nikdo neví přesně. Ale uvádí se od 2 000 000 prasat, až po extrémní odhady 10 000 000 prasat. Tedy teoreticky jich může být stejně jako nás.

                      rybomil - Profil | Po 1.3.2021 16:57:02

                      Knapík >> a ještě jestli v r. 2019 ulovili skutečně 239818 prasat a myslivců bylo 90033 členi, tak to vychází cca 2,5 prasate na každýho, včetně těch co jsou členem 1 den a nějakých nad 80 co sotva kdy už vytáhnou paty z baráku...

                        rybomil - Profil | Po 1.3.2021 16:19:24

                        Knapík >> asi v tom je ale i ten počet z obor aj. chovných zařízení kde se střílí jistě s jinou obtížností.

                        Při takových uváděných počtech by tedy zvěřina z divočáků měla být teoreticky " na každým rohu " a vlastně taky zapakatel ... skutečnost je asi jiná.

                          Bacha San - Profil | Po 1.3.2021 15:45:54

                          Knapík >> Díky, zasmál jsem se průniku množin:-DDD
                          Co se počtů divočáků týče, vůbec si netroufnu odhadnout, kolik jich v Česku je. Nedávno, myslím loni v létě, mi z domova utekli psi. Bydlím opravdu 200m za Prahou. Za cedulí Praha jsou stavebniny a hned potom Billa. Za oběmy areály teče potok až k nám, je tam taková buřeň a tam jsem našel oba psy v prasatech. Byl jsem rád, že jsem je odtud vypáčil.
                          Kolem Labe v těch křovinách jsou pořád. Kolikrát v noci je mám přímo za zády.
                          A jedna úsměvná. Brácha není myslivec, ale jednou rybařil na Hracholuskách, někde prý byla nátlačka na černou a on najednou vidí, jak z protisvahu zátoky upaluje lončák, skáče do vody a plave k němu. Už chtěl lézt na strom, když prase vylazlo na břeh cca 5m vedle, seklo sebou a zhaslo. Brácha nelenil a měl doma divočinu:-))) Ale mělo to dohru! Za pár dní tam chytal znovu a vedle si sedl s pruty chlápek a ten mu říká, že byl na honu a někde tady se jim ztratilo postřelené prase, které nenašli... Nóó, moc se brácha nechlubil:-DDD

                            jeden3 - Profil | Po 1.3.2021 15:28:25

                            Bacha San >> diky...tak je videt,ze tomu rozumis..
                            vidis,te s tim delenim reviru jsem ani jako myslivecky laik nevedel

                              Knapík - Profil | Po 1.3.2021 15:26:13

                              Bacha San >> i tak se u nás postřílí ročně cca 2 x tolik prasat, než tu umře lidí. Ač je to číslo neuvěřitelné, průměrně to vychází přes 500 prasat denně, pokud se dá zveřejňovaným číslům věřit.
                              Je tedy možné, že v CR žije víc prasat než obyvatel ? (Případné protnutí množin zanedbávám :-))

                                Bacha San - Profil | Po 1.3.2021 15:05:57

                                jeden3 >> Bydlím tady pět let, ale myslivost jsem vykonával v okrese Karlova Vary. Já jsem tady dole někoho odbyl s odpovědí na ta prasata, ale mám-li k tomu něco napsat, tak problémy s prasaty jsou tři.
                                Plán chovu a lovu černé se stanoví pouze v lesních honitbách (více jak 50% výměry). V polních se lovit de facto nemohou, ale požádá-li se o odlov v polní, tak se musí zdůvodnit a nechat individuálně schválit. My jsme měli polní honitbu, ale já jsem každoročně žádal o odlov a lovili jsme je. Jenom já jsem každoročně lovil více než deset kusů a můžu ti říct, že to umím i nožem, nebo loveckým kopím. Kdyby to odlovil každý myslivec, je to téměř milion kusů v republice. Toto je první problém.
                                Druhý je ten, že myslivci loví vše, co vyleze, a že se loví na společných lovech, kde se nedá rozlišit, co je to za kus, takže se mydlí hlavně velké kusy a to je kardinální chyba, protože prase má pevné sociální vazby a když se odstřelí vedoucí (nikoliv vodící) bachna, tlupa se rozpráší a jdou do rozmnožování i méně než roční bachyňky a většina lončáků, což by ta ustřelená bachna nepovolila. Takže paradoxně čím více se uloví velkých kusů, tím více se černá množí.
                                No a třetí problém je ten, že myslivci toto neznají, nerespektují to a jsou líní lovit černou tak, aby jí ubývalo. To znamená individuálně z posedů v noci na sněhu, kdy se dá černá dobře "přečíst". A navíc! Prase je velice inteligentní tvor a přizpůsobí se čemukoliv. Takže kde se intenzivně loví, odtud prasata odejdou tam, kde je nikdo neotravuje.
                                A nakonec ještě dodám, že v noci se smí lovit pouze sele a lončák prasete divokého a liška. Žádná jiná zvěř se v noci lovit nesmí.
                                Znám se dobře s jednou profesorkou na zemědělské univerzitě, která dělá výzkum prasat právě na sociální vazby jako celoživotní projekt, často jsme to konzultovali a i proto si stojím za vším, co jsem teď napsal. Vím, že za to mohou bouchalové, co si říkají myslivci, ale nic protizákonného vlastně nedělají. U nás za každé ulované prase větší než 50kg byl postih.
                                Takže tak.

                                  Kovis - Profil | Po 1.3.2021 15:02:25

                                  Ahojte. Ja se o vikendu taky dotazal ministerstva zemedelstvi, jak to bude a odpoved je nasledujici...

                                  Vážený pane magistře,



                                  Ministerstvo zemědělství, Odbor státní správy lesů, myslivosti a rybářství, obdrželo Váš dotaz týkající se Usnesení vlády České republiky č. 216 ze dne 26. února 2021. K Vašemu dotazu sdělujeme, že vydávat stanoviska k usnesení vlády v souvislosti se šířením onemocnění Covid-19 je oprávněno výhradně Ministerstvo zdravotnictví, případně místně příslušná hygienická stanice.



                                  S ohledem na Usnesení vlády České republiky č. 216 ze dne 26. února 2021 Ministerstvo zemědělství dále sděluje:



                                  Apelujeme na osoby, které provozují individuální lov v rámci výkonu práva myslivosti, práva rybářství a rybníkářství, aby jej v současnosti prováděly pouze na území, kde mají trvalý pobyt nebo bydliště a dodržely tak usnesení vlády ze dne 26. února 2021.



                                  Všechny rybáře a myslivce žádáme, aby raději v následujících týdnech svou činnost omezili pouze na to nejnutnější.

                                    SPRO60 - Profil | Po 1.3.2021 11:40:28

                                    ... fakt spoustu zajímavého čtení o omezení pohybu - viz. zadání otázky ... bežte si to vážení, kteří k tématu nemají co říct, vyříkat přes SZ a nezasírejte diskusi ...

                                      rybomil - Profil | Po 1.3.2021 10:37:07

                                      Včera to moc nešlo, náladu zvednul 1 slušnější zlatozelenáč. Od dnes můžeme červáky tak zamrazit, zbylý futro taky. Kámoš má revír 300 m od baráku, ale v jiným okrese, pochybuju že tam celej čas nepůjde smočit.

                                        venybit - Profil | Po 1.3.2021 10:23:55

                                        Tak jak se vám rybaří Coviďáci? :)) Stojí to za pikaču co.