Česko zasáhl vydatný déšť. Labe na Trutnovsku má 2. povodňový stupeň, Úpa a Orlice první

NWillow - Profil | Po 9.3.2020 20:34:15

Upouští jako kdyby čekali přívalové deště.

http://www.pla.cz/portal/nadrze/cz/pc/Mereni.aspx?i​d=110&oid=2

Nalžběta - Profil | Po 9.3.2020 18:05:39

Willow >> :-)

NWillow - Profil | Ne 8.3.2020 13:28:40

alžběta >> Je vidět že tam dlouho jezdíš na ryby a víš o co jde a navíc jako zaměstnanec státní instituce máš všechna data.👍

Nalžběta - Profil | Ne 8.3.2020 12:21:44

Rezeň 5,125 >>
1) Já o tom vím vše a déle než Hubený...a samozřejmě jsem si nenechal ujít ani projednávání a podávání připomínek.
2) V médiích a i zde (i u tebe) dochází k nepochopení dvou "nástrojů" a to "nová zonace" a "klidová území". Tebou zmíněné davy lidí a lunaparky nejsou řešeny "novou zonací" nýbrž "klidovými územími". V případě návštěvníků jsem rovněž pro výrazné zpřísnění (ale o způsobu by se muselo hodně diskutovat, protože bod 3). Navíc čtvrtina klidových území (tady budu zase prudit), jsou zeleným politickým paskvilem vytvořeným lidmi, kteří čerpali pouze z papíru a kteří tak žijí mimo realitu (zejména mám na mysli bájnou perlorodku).
3) Jak si to jako představuješ "zavřít celé"? Popřít historickou urbanizaci, vyhnat lidi a nechat to tam zpustnout? K tomuto slouží zákony, státní a místní strategie, nástroje územního plánování atd. Kroky typu "zavřít celé" jsou kontraproduktivní a v tomto případě navíc nebezpečně. To je krok k nepokojům. Člověk musí jíst, potřebuje zdroje...vždyť už takhle se ti venkov vylidňuje. Když ke všem těm atraktivním přírodním turistickým místům přistoupíš ve stylu "zavřít celé", tak se ti úplně zhroutí fungování města a venkova. To pak jsme u modelu "nasypat lidi do měst a počkat na občanskou válku".
4) Každý člověk na planetě navíc potřebuje zdroje, takže ti ten ždibíček krajiny ukrojí nebo ují. Přímo - to je např. když se ti třeba zabydlí někde na venkově a postaví si baráček. Nepřímo - když žije ve městě a třeba snídá rohlík, na který je potřeba vypěstovat obilí pro toho jednoho člověka více než doposud atd. atd. Dokud ta populační křivka bude rostoucí, není možné mít více přírody. Prostě není, to je nejrozšířenější chyba (politická a zřejmě úmyslná) na světě a matematická jistota. Když lidí bude přibývat příroda vždy bude ubývat. Jednoduché. Nová zonace se netýká přímo lidí, ale týká se hospodaření a v zásadě říká, aby se hospodařilo jinde. Závěrem můj názor: Pokud má fungovat město a venkov a vazba člověka na přírodu, tak se musí hospodařit i zde, ale hospodařit tak, aby to bylo co nejudržitelnější a smířit se s tím, že více přírody nebude. To dělal Mánek.

Nsliver - Profil | Ne 8.3.2020 10:50:12

Rezeň 5,125 >> tak sorry, sem to poplet.

Vlci sou rozmazlení, radši skopové.

NRezeň 5,125 - Profil | Ne 8.3.2020 10:34:01

sliver >> ne, to je omyl, to v ždádném případě, to si nerozumíme..
naopak tu píšu, že soukromnící v dnešní době z velké části nezvládají péči o les.., dyt sem psal, že jejich nářky poslouchám tak 3x do týdne:-))

btw- a když tu máme vlka, tak je to taky špatně:-))

Nsliver - Profil | Ne 8.3.2020 10:25:56

Rezeň 5,125 >> ten článek sem chtěl poslat tobě, ty furt čekáš spásu od soukromníků. Takových je málo. Podobně by to dopadlo, kdyby se masivně začaly pronajímat rybářské revíry soukromníkům. Příkladů je ažaž. Za komančů to nehrozilo, když v jeseníkách jeleni způsobili kalamitu v mladých porostech hniloby způsobené vytloukáním, tak se to vystřílelo. To samé s muflonem a jeho ožer bučin. A podívej se dneska na to. Tolik spárkaté a daňků, že nově vysazené stromky po kalamitě těžko se udrží. Tolik oplocenek se nedá postavit a nátěr to úplně nevyřeší.

NRezeň 5,125 - Profil | Ne 8.3.2020 9:55:12

alžběta >> a něco k ty Šumavě.
https://www.info.cz/cesko/ostry-spor-o-sumavu-utich​a-zacal-platit-stezejni-dokument-na-ktery-park-ceka​l-ctvrtstoleti-44466.html?

Nicméně, já bych to zavřel celý, protože se z mnoha oblastí stávají lunaparky, s davy lidí, viz Krkonoše, a na Šumavě to není o moc lepší.

NRezeň 5,125 - Profil | Ne 8.3.2020 9:52:53

sliver >> tehdá se o tom začalo potichu v zasvěcených kruzích mluvit, první zprávy o novém pohledu na les se dostaly na veřejnost někdy okolo 2004+-.., ale furt to bylo marginální téma, protože se hlavně betonovalo a do lesa se chodilo jen na houby.

Btw- to spálení ve velké míře vyřešila příroda sama. Takový modelový příklad, ale oni do toho lidé zase hodí vidle- viz truck park a výstavba v Krušných horách...

NRezeň 5,125 - Profil | Ne 8.3.2020 9:48:47

alžběta >> tady máš článek z populárního tisku:-)
Je to sice o zvěři, ale jsou tam i jisté další poučné paralely.

O tom, jaké funkce má plnit les.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesi-chteji-od-s​asu-opisovat-v-peci-o-les-politici-se-brani-91367?

Nvalcha186 - Profil | So 7.3.2020 22:15:32

sliver >> V Emerice ničí houfně kůrovec sekvojovce a určitě za to mohou také komouši. Asi je tam poslali po roce 1989 na vyučenou, jak se chodilo za 1. republiky. A že se nyní odváží houfně klest z lesa, nepodestýlá se a není hnůj, nepoužívají se rozrýváky na polích k narušení zhutněné půdy, tak to je taky jejich vina od roku 1989. Hovězí celý rok venku tak čím hnojit. Není nic jiného než chemie. Jak by chtělo pár soukromníčků, malohektarníků živit národ ? S hnojem je práce, s kombinátorem nejsou náklady v takové výši. Kdyby Ukrajina chtěl pracovat, vším nás zasypou a za jiné ceny. Je třeba to vidět nezaujatě.

Nsliver - Profil | So 7.3.2020 13:21:12

Rezeň 5,125 >> kdo a jak dneska řeší a jaké chyby po komančích v lese , to mi řekni :-))) A chtěl bych vidět, jak by se dneska řešilo spálení lesa kyselými dešti v té rozloze jako tehdy.
S tou povodní 97 u nás bych si nebyl tak jistý, že za to mohly lesy ve špatném stavu. Dyť za těch pár dnů jedna malá říčka naplnila Hartu, kterou plánovali napouštět 15 let. To prostě bylo moc vody najednou :-)

Nalžběta - Profil | So 7.3.2020 13:07:48

Rezeň 5,125 >> Ježiš jaký nový podmínky? Stohy textu z Bruselu? Mávnutím proutku nové podmínky? Teď je v kurzu duhová rodina, taky nemáme (celá ČR) reflexe na nové podmínky? Jsou přírodní mechanismy, do kterejch se hrabat nemá. Všechny lesy, tzn. i Mánek, nejsou a nebyly vystaveny žádnýmu postupnýmu procesu, na kterej by reagovali a přizpůsobovali se mu, ale jsou vystaveny zvratu v myšlení, otočce o 180 stupňů, "unijnímu progresivismu", stejně jako u těch rodin.
Zkušenosti najednou nejsou nepřenositelné?

Nvalcha186 - Profil | So 7.3.2020 12:54:42

Rezeň 5,125 >> Já se starám, okolo domu mně už žádný strom neohrožuje a v biokoridoru pokácené dřevo od hnědokožců ke krádeži už také není. No a zloděje od akciovky, co dělají pro lesy, a kradli na jiném, jsem povolal povolané. Za 10 min. už je měli a ani to nestačili z vyvážečky složit. Šlo to do skladu k ohodnocení.
Nahoře na Jizerkách a Krušných jsem byl od 70 let pravidelně, vím o co jde. Nejde jen o hospodaření, ale hlavně jiné faktory. Po rozjezdu Turowa to šlo do kytek hodně rychle a ještě půjde. Každý rok byl hodně znát.

NRezeň 5,125 - Profil | So 7.3.2020 11:38:07

krusnohorec >> jak jsem psal, je na to více pohledů, které se neshodnou:-)
btw- Národní park je od toho, aby přírodu chránil, je to zvláště chráněná část přirody, tedy by to mělo sledovat zájem ochrany přírody a ne zájem primárně ekonomický.
Pan Mánek je lesák, který v lese hospodařil stylem jako před 89, absolutně žádná reflexe na nové podmínky.

NRezeň 5,125 - Profil | So 7.3.2020 11:34:44

valcha186 >> jen jsem nastínil, že i ty se můžeš starat.

NRezeň 5,125 - Profil | So 7.3.2020 11:33:14

sliver >> nale, bylo to tu prezentováno, jako by soukromý vlastník už od komančů zaručoval nějakou kvalitu lesa, což nezaručuje...

a dusledky komunistického hospodaření v lesích řešíme i dnes.
Za komančů odešly lesy v celých krušných horách, Jizerkách, pulce krkonoš, at tam hospodařil, kdo hospodařil...vlivem "vnějších" faktorů.

btw- už povodní na přelomu století se mluví o tom, že krajina neumí zadržovat vodu, včetně lesů,
stalo se od té doby něco? ne, jen se všechno ještě zhoršilo...
ale abych to jen nekritizoval- dnešní situace je mnohem horší než byla- jak píšeš, tehdá byl alespoň nějaký systém a zájem, dnes je hlavně ten ekonomický zájem.
Nicméně-setkávám se s novou sortou malých vlastníků, kteří to chtějí dělat jinak a lépe, nevysazovat monokulturu, část lesa nechat přirozenému vývoji, těžit výběrově.

Nvalcha186 - Profil | Pá 6.3.2020 15:30:08

dardajarda >> Každý je od přírody tak trochu líný.

Ndardajarda - Profil | Pá 6.3.2020 14:28:30

valcha186 >> Viděl jsem rybí přechod u kterého se zahnízdila vydra a používala ho jako snadný zdroj ryb bohužel.

Nvalcha186 - Profil | Čt 5.3.2020 23:42:47

dardajarda >> Jedná se o rybník města, odbahnění zadali, dodnes se soudí. Loni se jim rozpadl rybí přechod, Při lovení je vzadu kaluž, nedá se slovit, Dno je ale tvrdé, tak to tahají.