MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Želva nádherná: Chovatelský hit i postrach českých řek a rybníků

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 9 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

N keltt - ® Út 24.9.2019 0:16:27
Jen v rychlosti, kdyby měla být tato želva postrachem, nedej bože likvidačním faktorem našich rybníků a řek, tak jsme jako páni tvorstva absolutně zklamali. Tím myslím, že EU je daleko větším nebezpečím, než nějaká ubohá želva v našem návesním "špačáku".
N Goonch - ® Po 23.9.2019 23:32:48
Zajímavý komentář a info k jednomu z nálezů E. orbicularis na Ostravsku z roku 2007.
http://cs.balcanica.info/13-38
N Goonch - ® Po 16.9.2019 0:16:18
Rezeň 5,125 >> Přesně tak, on ten článek je zase o ničem, abych nebyl sprostý. Už ta myšlenka - vy byste je nepoznal. Zmiňovaný druh raka je Procambarus fallax - sám jsem je měl před dvěma lety v akváriu a hovoří se o něm jako o špatném v tom duchu, že se od něj očekává přenos račího moru. Nepoznat fallaxe od kamenáče nebo říčního je jako nepoznat zebru od koně nebo osla. Četl jsem poměrně zajímavý článek v Rybářství, kde bylo naopak zmíněno, že přenos prokázán nikdy nebyl a to ani u jiných druhů, které jsou z tohoto podezírány. Ale do raků nedělám, tak to berte jen jako zamyšlení a případně popátrejte sami.
Co se týká želv, tak je to slátanina - snůšky želv byly pozorovány tucetrkát a to už z důvodu, že samice kladou i neoplozené snůšky. Upřímně nevím, proč by se měly Trachemysky vylíhnout letos a proč nevylezly vloni. Protože letos rozhodně není nikterak příhodné počasí pro vylíhnutí želv, jako bylo kupříkladu vloni, kdy se chovatelům líhly i mediteránní druhy suchozemek (omlouvám se, že to připomínám, už jsem to tu psal, ale opakování matka moudrosti). Nikdo nehlásil ani nezdokumentoval jediné mládě T.s.e., natož jiného poddruhu. Letos docela dost pršelo, teplo taky nic moc. Je třeba na to pohlížet z pohledu nutnosti odpovídající teploty pro zdárnou inkubaci a ne z pohledu toho, že nám bylo celé léto horko:-D
Já věřím tomu, že se někdy vylíhne či vylíhlo nějaké mládě, ale je tu pořád to veliké ALE. Prosperující populace invazního druhu nejsou přežívající jedinci vyhození id*oty do vody, ale další filiální generace, které se na daném prostoru úspěšně rozmnožují a navíc mají negativní dopad na své okolí. To bohužel nikdo nedokázal a ani nedokáže. Zatímco se tu vesele množí zavlečené bahenní želvy cizího genofondu, želvy nádherné se na žádné lokalitě nemnoží, nebylo nikdy zadokumentováno opravdu vylíhnuté mládě či mláďata - upřímně ani jedno mládě se žloutkovým váčkem není vlaštovka, co dělá jaro. Totéž mládě den na to sežere skokan, ježek, norek, vydra, štika, okoun, volavka, kormorán, nebo racek, co mu nedávno ze zobáku vypadla právě ta rumunská bahenka (mimochodem údaje o tom, že nežijí již jen v Beltémě se datují od roku 2012-13). Ale dejme tomu mláděti či mláďatům štěstí a nechejme je přežít. Díky teplotě z nich stejně budou samci. Takové horko, aby se nejen vylíhla mláďata a ještě navrch byla na lokalitách obojího pohlaví, tu skutečně zatím není.
N stormandnature - ® Ne 15.9.2019 16:44:53
Pěn_a >> to je dost pravděpodobný.
N Pěn_a - ® Ne 15.9.2019 13:06:32
stormandnature >> Předpokládám že článek neautorizoval a redaktorka si odvodila, že snůška znamená automaticky želvy. Neuspořádanost článku na to ukazuje.
N stormandnature - ® Ne 15.9.2019 11:59:03
Takovej nic neříkající článek. Od každýho něco, ale vlastně nic.
Jak psal Rezeň. To, že je snůška, neznamená automaticky mladý. Vejce můžou být oplozený, ale taky nemusí. I vzhledem k tomu, jakej je poměr samců a samic.
Jeho výrok že se množí, může působit jako hotová věc.
Spíš bych mu doporučil věnovat se dále rakům a o želvách si ještě něco načíst.
N Dědek - ® Ne 15.9.2019 10:14:23
Rezeň 5,125 >> Je, chvilkama jsem se v tom ztrácel :-)
N Rezeň 5,125 - ® Ne 15.9.2019 10:04:57
To že snesla vejce ještě neznamená,že se z toho něco vylíhne..
Snůšek u nás snesenejch bylo zaznamenáno historicky několik, ale víceméně bez úspěchu, a to ve speciálních řízených podmínkách.
Jinak je ten rozhovor strasne napsanej, ale fakt strašně:-)
N Dědek - ® Ne 15.9.2019 9:03:04
Pěn_a >> Tak možná nejsem až tak úplný mimoň? :-)))
N Pěn_a - ® Ne 15.9.2019 7:53:12
Že by další posun? Lukáš Kalous není zrovna amatér. Zajímavý rozhovor.
https://www.info.cz/cesko/exoticke-drave-zelvy-se-d​iky-teplemu-pocasi-letos-rozmnozi-i-v-ceskych-rybni​cich-42907.html

N keltt - ® Út 3.9.2019 8:05:23
Goonch >> Přesně jak píšeš, mohu pouze souhlasit, kéž by tu každý uměl věc takto trefně popsat jako ty :-)
N Goonch - ® Ne 1.9.2019 22:50:03
keltt >> Já tam nic a vlastně ani tady nic neřeším. Prvně jsem tu přispěl jen proto, že jsem tu četl stejné smyšlenky a bláboly co vidím, čtu a slyším jinde. Blbosti o tom, jak jsou přemnoženy, jak tu škodí a kde se želva objeví, to je konec řeky, rybníka. Jelikož jsme ale všichni rybáři a já pořád věřím, že ne všichni jsme tupé ovce, které zajímá, co napsal kdejaký plátek a odvysílala Krva a jim podobné, má cenu dělat osvětu a tomu zbytku, co má v palici mozek udělat jasněji.
Tu želvu, co se snažím odchytit se snažím odchytit proto, kde žije a proto, že ji tam zahodil primitiv. Nikde, kde jsem byl a kde želvy žijí a ne vlastním přičiněním, jsem nezjistil jedinou škodu, kterou by tam způsobovaly a to ani když tam byly ve větším počtu. Naopak, zatím šlo vždy o dávno zdevastovanou vodu (biotop snad ani nelze říct) a to buď kapřím hospodářstvím, nebo našimi spoluobčany, kteří považují vodu a okolí za kontejner. Jedním slovem humus. Pak je úsměvné, když na jiných zdejších vláknech tepe jeden druhého, jestli si vezme z vody tolik kaprů nebo tolik ryb a co tam zbude. Je to stejné jako když se někdo snaží zachraňovat pandy a neuvažuje o tom, že přitom nechrání prostředí v němž má žít. Je fajn koukat na pandu v zoo, ale o tom celkově ochrana druhu není. Bohužel ne všem to ještě došlo. Želva v našem ekosystému nehraje vůbec žádnou, ani tu zanedbatelnou roli. My si pose*eme všechno sami, ať to jsou meliorace, splachy z polí, čističky na oko, vodní elektrárny, nedomyšlené rybí přechody, neodbahňování, narovnávání toků a finálně přerybnění kaprem, případně jinými druhy, které silně ovlivňují svoje životní prostředí (za což je zase nelze trestat, protože v tom má pracky opět člověk).
Jinak s těmi rozumy je to stejné ale i na odborných diskusích. Češi jsou experti na všechno a ke všemu se vyjadřuje každý, kdo má O do prd*ele, aniž se nějak danou problematikou zabývá
N keltt - ® Ne 1.9.2019 22:12:50
Goonch >> Na "zoo" koutku mrku vyřešíš úplné h..no, tak jako tady. Poohlédnul bych se jinde. Ale jestli jde pouze o rozumy, pak jsi tu echt správně. Ovšem nikdy a nikam to tu zaručeně nepovede, a želva se vesele bude na revírech, kde nemá co dělat, prohánět dál.
N stormandnature - ® Ne 1.9.2019 21:49:45
Goonch >> tak to držím palec. 😁
N Goonch - ® Ne 1.9.2019 21:44:52
stormandnature >> Teď jsem o tom samém psal na Zoo koutku MRKu:-D Stepky jsou mrchy:-D Já je stopuju už dlouho a někde právě ony mě. Je to docela sranda, jelikož vodní želvy opravdu dobře vidí (líp než já). Před měsícem jsem se byl mrknout, jak se daří té, co se mi nedaří odchytit v tom pitomém rybníčku plném bordelu. Byl horký podvečer, slunko se opíralo na moji část hustě zarostlého břehu orobincem. Tak se nakláním, kontroluji dalekohledem, ale nic. Pak mi oči sjedou skoro až k nohám a cca 1,5 metru napravo v hustém rákosu na mě civí hledaná želva. Měla takový ten pohled - co tu hledáš? Věděla moc dobře, že se k ní nedostanu (a přes ty střepy a bordel bych za ní ani nešel, bůhví co tam všecko ta lidská prasata namrskala). Chvíli jsme na sebe koukali a pak jsem jí nechal a snažil se odejít tak, abych ji zbytečně nepoplašil. Moje chvíle přijde:-)
N stormandnature - ® Ne 1.9.2019 14:43:32
Goonch >> jo, v tomhle hicu je to hned. Já ani na ryby teď moc nechodím. Radši bych zalezl někam do podzemí, akorát že kámoš nemá čas. 😒 Já želvy nikdy nestopoval. Když nepočítám stepku, co se mi promenádovala po zahradě.
N Goonch - ® Ne 1.9.2019 13:36:36
stormandnature >> no tohle je uzavřená, poměrně malá voda (RN s chovem kapra). Záměrně jsem vybíral takovou lokalitu i odpovídající počasí, aby byla vysoká pravděpodobnost ji vidět a kdy se ukázat musí i když ji příchodem vyplaším. Pokud nejde o nějakou zakopanou lokalitu, jsou na pohyb lidí okolo zvyklé a tak se vpodstatě během chvíle ukazují omrknout, jestli se můžou vrátit "opalovat". Třeba na Vltavě si mě opakovaně pozorované vyplašené elegansky prohlížely z dálky a jakmile jsem si sedl a bylo ze mě vidět minimum, opatrně se zase vrátily slunit. Navíc v tomhle případě jsem podle fotek stopoval ne elegansku, ale concinnu nebo hieroglyphicu u níž je přežití u nás v nechráněné vodě řekněme nulový. Tak nějak jsem čekal, že nebude. Akorát úpal jsem málem chytil:-D
N stormandnature - ® So 31.8.2019 18:01:30
Goonch >> být tam můžou, jen se třeba zrovna neukázaly. Na jednom úseku řeky jsem u nás vídával elegansku. Ale vždy ob rok. Teď jsem ji neviděl už pár let. Buď šla s vodou nebo je po ní.
N Goonch - ® So 31.8.2019 17:38:16
stormandnature >> Dnes jsem byl prověřovat dvě lokality. Na první ani prd (ani želva), na druhé nádrži, z níž byla vloni dokumentována vodní želva (P.concinna nebo hieroglyphica) taky houbelec. Dalo se ale čekat, že vezme za své během zimy
N stormandnature - ® Pá 16.8.2019 10:14:39
Goonch >> co na to říct.....
N Goonch - ® Pá 16.8.2019 0:04:51
https://www.inrybar.cz/novinky/rybari-chytaji-na-ry​bniku-zelvy-jedna-zelva-merila-50-centimetru/

Další typický okurkový článek plný blábolů a nesmyslů, z nichž některé jsme tu již probírali, pochopitelně "podložený" dokonalou fotografickou dokumentací a místopřísežnými prohlášeními osob vystupujícími v textu jako rybář:-D. Moc by mě zajímala ta půlmetrovka, resp. její správné určení do druhu. Zároveň se chci zeptat - jezdíte prosím někdo na tuto lokalitu lovit?
N Goonch - ® Čt 25.7.2019 23:18:50
Vybliz >> jj, teď jsem o to zakopl taky. Dá se s velkou jistotou říct, že jde o potomka zvířat z Betléma (reintrodukovaná populace z Rumunska). Počet želv tam díky dozoru a ochraně hnízd roste a poměrně dost jedinců bylo už zaznamenáno mimo studijní plochu.
N Vybliz - ® Čt 25.7.2019 22:53:16
Když už jsme u té diskuze o želvách, tohle jsem našel dnes při čtení zpráv:

https://zpravy.aktualne.cz/regiony/vyplasenemu-rack​ovi-vypadla-zelva-ze-zobaku-dokazal-tak-ze-s/r~8dfe​3146aee911e9b6a9ac1f6b220ee8/
N stormandnature - ® Čt 25.7.2019 2:08:19
Goonch >> pokud je info stále aktuální, jedna samice by v kroužku stále měla být. Druhá asi uhynula. Ale už jsem tam víc jak dva roky nebyl. Když jsem odcházel, byly stále dvě.
N Goonch - ® St 24.7.2019 23:48:03
stormandnature >> jsou parádní! Snad se k nim taky dopracuji. Kde nakonec skončily netušíš?
N stormandnature - ® St 24.7.2019 11:08:22
Goonch >> zkoušel jsem nějakou fotku najít, nakonec jsem je na fb našel.
Když jsem kroužek přebíral, byly tam dvě samice. Jak jsem to dával dokupy, našel jsem od nich papíry, podle kterých tam kdysi byla skupina 1,2.
Škoda, že to s tou Jihlavou nevyšlo. Odchovy od nich mívají.
A co mě štve, že pro vedení DDM to byla vždy jen vodní želva.
N stormandnature - ® St 24.7.2019 10:47:35
Goonch >> severní Afrika je v tomhle taky případ sám pro sebe. S želvama moc nevím, ale co se týče chameleonů, seženeš tam na každým tržišti sušený nebo už namletý do koření. Citesem necites.
N Goonch - ® Út 23.7.2019 23:40:06
stormandnature >> Tak zrovna crassicollisky jsou můj sen, už jsem je párkrát viděl nabízet v cizině a vždycky z toho sešlo. Ten jejich úsměv je neskutečný:-D
Od Jirouška (teď doufám, že jsem to nepopletl a psal to on) jsem četl ten pokus dostat sem do chovu mandariny, moellendorfky a taeniury a jaké s nimi byly problémy, protože to všechno byli hadi "z pánve". Každopádně je to tak a nejen tam. Viděl jsem dokument jak kohosi pranýřovali na letišti v Egyptě, že zakoupil suchozemskou želvu (nějaká z okruhu graeca, nevím teď to tam systematicky lítá), že to je CITES. Dotyčný pokuta, výslech a když vypadli tak na skrytou kameru bylo vidět, jak s ní ten úředník mrsknul za sebe na zem o podlahu. O tu želvu tam prostě vůbec nejde. Přitom jí tam koupíte běžně, na trzích jsou v bedýnkách od zeleniny nebo ptačích klecích. Občas si říkám, že jestli ten CITES nepochopili špatně. Protože ze spousty případů to vypadá, že jde jen o možnost někoho sedřít z kůže (zpravidla neználka, co koupí jedno zvíře a veze si ho domů) a o ochranu nejde. Naproti tomu mě občas zarazí informace, jak se chytil ten a ten pašerák a jak vezl co já vím pardalisky, nebo eublephary a pogony a laici si mnou ruce, jak chytli nějakého haj*la. Chovatelé dobře vědí, že jde o běžné druhy (s dvěma posledními se už dnes i krmí) a není na ně třeba žádná registrace, nejde o žádné ohrožené druhy a v zajetí je jich víc jak v přírodě. Pogony jsou navrch ještě zdomácnělí kříženci, byť se stále označují jako vitticepsky. Pardalisky se u nás množí jak na běžícím páse, Cites mají jen když sem přiletí odkudsi z Afriky a to ten hromadný na počet kusů a dále se prodávají max s paragonem nebo potvrzením, ale nic víc. Cena je kolem 2000, poslední dobou už ani to ne. Prostě je to jako nakecat papouškářům, že někdo pašoval mutační andulky nebo korely. I když i takovou hovadinu už jsem v televizi viděl.
N stormandnature - ® Út 23.7.2019 21:33:40
Tak jsme dneska navštívili zoo Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Elegansky měli mezi vodníma želvama jen dvě. Ale byly tam krásný bahenky i s mladejma.
N stormandnature - ® Út 23.7.2019 8:56:13
Goonch >> s tím citesem v Asii na tom něco bude. Ať už jde o želvy nebo jakýkoliv jiný zvíře. I třeba Jiroušek kolikrát lítal všude možně po pralese a hledal konkrétní druh hada. Nenašel nic, ale na trhu jich byly mraky. Měli jsme takhle v kroužku želvy tlustohrdlé, který byly kdesi v Asii a byly určený do polívky. Měli jsme i dohodu s jihlavskou zoo, že se pokusíme o odchov. Bohužel jsem řady místního DDM opustil, tak z toho sešlo.
N Goonch - ® Po 22.7.2019 22:05:19
Rožnovák >> Zdravím, to je dobrá myšlenka. Založit na tom byznys a je po problému:-D Na druhou stranu tohle je praktikováno v Asii. Tam to došlo tak daleko, že se pro "trh" zajímavé druhy (zpravidla pro lékařské nebo lépe léčitelské účely) "zaCITESují" a zatímco my hlupáci v Evropě žijeme v přesvědčení, že to je z důvodu zvýšení ochrany už tak málopočetných zvířat, jde vpodstatě o to, že taková zvířata se buď vyvézt ze země nesmí vůbec, nebo za velmi ztížených podmínek. A to proto, aby se zvířata neztrácela a případný zájem chovatelů neomezoval byznys daleko výnosnější (kosti, krunýře, kůže, žluči atd.). A pak jdete takhle po tržišti a ejhle co člověk nevidí...tu "CITES A" v kyblích a lavorech prodávaný jako živá konzerva. Běda, když takovou želvu, mloka nebo hada bude chtít vyvézt ať už je Váš úmysl sebešlechetnější.
Úvahu, že odstřel starších bachyní má vlastně za následek umožnění chodu do říje "podřízeným" mladším bachyním a vlastně opačný efekt, jsem četl taky a nezávisle na tom jsem ji slyšel od známého z Karlovky. Obdobně se zdůvodňuje nárůst medvědů, jelikož se většinou cílí na trofejové samce, kteří jsou ale právě těmi regulátory počtu medvíďat (což kdo někdy viděl je dost otřesné s tím jaký je medvěd mizerný zabiják, ale je to příroda).
Za sebe a už jsem to zmiňoval leckde bych želvy nádherné zavedl do CITESu také, jejich chov neomezoval ale povolil prodávat pouze odchovy. Cena takových zvířat by byla závratná, jelikož odchovy prakticky nejsou. K vypouštění (a to nejen jejich) se chovat jako k vyhození psa z auta nebo koček do kontejneru - zákon na ochranu proti týrání. Pokuta jak prase, zákaz chovu jakéhokoliv zvířete na 10let a vyřízeno. Omezilo by to i počet nekvalitních zájemců, protože papírovat se dnes jen tak někomu nechce, vidím to sám na svých odchovech suchozemských želv, které se musí registrovat. Hrubým odhadem 6 zájemců z 10 jakmile slyší, že musí s papírem na úřad a želva má "řidičák" a potřebuje UVčko a krmení a spát zahrabaná ve vlhku atd., aby nepyramidovala atd., otáčí se na podpatku a volí snadnější řešení ve formě křečka nebo andulky.
Jinak máte pravdu, určitě je lepší popovídat, než to zaznamenávat. Na druhou stranu to nezůstane jen mezi námi a hodně lidí se na to podívá i z jiné stránky, než jak to někdo odvysílá na Krvě.
N Rožnovák - ® So 20.7.2019 23:36:04
Goonch >> . nejlepší způsob jak se zbavit nějakého živočišného druhu je najít lukrativní ekonomické využití, to se v minnulosti osvědčilo. S každým nežadoucím druhem by se zatočilo pokud by se z něho stala komodita - krásný příklad máme v raku červeném jež zaplavil před lety okolí Vídně, jeden podnikavec objevil jeho kulinářské využití a americký invazivec začal rybníčků, tůní a potůčku v okolí rakouské metropole velice rychle mizet a restaurtater bohatnout. V lonském roce se střelilo rekordních 230 tisíc kusu černé zvěře,zas tak málo to není vzhledem k počtu myslivců, říkám je to parta dobrovolníků a na čekanou na prase se chodí i několik dní a ráno hajdy do práce. Společný lov je nejefektivnější ale je to poměrně složité na organizaci má svá pravidla a a až na vyjímky se loví pouze sele a lončák starší věkové třídy pouze individuálně. Četl jsem kdysi článek jednoho mysl. hospodáře jež popisuje příčinu populačního nárustu černé zvěře. tam se odvolává na nedodržování plánu lovu a chovu kdy nebyly redukovany selata lončáci ale naopak byl nadměrně loveny straší bychně a kňouři. vlivem toho byl nárůst mladšách ročníků černé zvěře a jelikož v tlupě nevyly staršé ročniky do říje šly nejen lončáci aněkdy i starší selata jelikož bylo mnoho říjných samic, kňouři meli co dělat. Jo v podstatě souhasím jsou nepůvodní druhy jak živočišné i rostliné jež nejsou hrozbou , vždy jde jen o to včas to rozpoznat a nepodcenit situaci. Každopádně mýte pravdu pokud není hrozbou zbytečně eliminovat cíleně eliminovat , bude eliminována přirozeně prostředím a našimi preátory, stačí ji nerozšiřovat do volné přírody. Šel bych s Váma i na pivo kdybych ho pil o těchto věcech se líp povídá než píše :-)
N Goonch - ® So 20.7.2019 22:20:14
Rožnovák >> Nemám dalších otázek ctihodnosti, svědek je Váš:-) Souhlasím. Jen k těm škodám - vyder tu bylo dřív plno, bylo jich mraky a přesto ve volnosti nedělaly škodu. Spousta rybníků, kde si opatřuje potravu má naprosto jinou hloubku, bahno na metry, hladina metr, potoky jakbysmet, z tůní jsou louže, z meandrů roviny, kde se udrží vylitý duhák pár týdnů, aby voda po nájezdu rybářů zase osiřela pokud tam vydra nedorazí dřív atd. Totéž kormorán. Když loví na řece, nebylo nikdy tak zle. Přerybněné neodbahněné rybníky si o to říkají. Jsou to lednice. Spousta lidí to má predátorům za zlé, ale neuvědomují si a ani nechtějí, že je to totéž jako mít možnost vlézt do té lednice a nebo jít ven, nastavovat pasti, na něco číhat a dny hladovět. Osobně bych chtěl všechny ty kritiky vidět, jak živí vlastní rodinu tímhle způsobem.
Stejný problém s vlky. Doteď nehlídaná stáda, která se pasou hala bala, ohradníky nic, ovce nehlídá nikdo. Pak čteme, jak z "nebe" padají ovce třeba na Berounsku pod vlak, běhají v noci pod automobily, ale to se týká i dobytka a koní. Není týden, kdy se neřeší útěk hospodářských zvířat. Logicky, jediné co je hlídá jsou ohradníky a to ještě dost chabé. Pak jsou v televizi srdceryvné scény postižených farmářů, co zatím jen profitovali, protože ovce či kozy se mohly pást kdekoliv a jen se dotyčnému rozšiřoval jejich stav. Jasně že se jim nechce investovat do opatření a budou volat po tom, že jim zvířata způsobují škody. Nedávno jsem četl výlev jednoho z nich, který tvrdil, že má ovcí tolik že by musel mít 10 pasteveckých psů a že by ho krmení na rok vyšlo na milion a kdo to zaplatí. Větší lež jsem jako chovatel psů nečetl. Stejná hovadina jako vloni, kdy ve vedrech tuším v Jižních Čechách chcípaly ryby na tuny, škoda šla do milionů, ale aerátor si postižení nezakoupili. Raději se vozili na loďkách, ukazovaly saky plné mrtvol. Aerátory ve stádiu uvažování. Mmj. bylo ve zprávách zmíněno, že přijde na peníze ve výši škody, jež utržili v prvních 14dnech. Za měsíc na to se vyloupla zpráva z Austrálie, že řeka Murray čelí vlnům veder, klesla hladina a umírají ryby, hrozí epidemie atd. To v Austrálii nelenili a řeku začali aerátory okysličovat a to prosím pro ryby ve volnosti, ne v rybníků z nichž mají prachy...
Vrátím se k naší želvě. Jistěže jsem nemyslel, že z Vaší strany jde o nějakou genocidu páchanou na tomto zvířeti. Jste ale jeden z mála. Hodně lidí podpořených informací, že jde o nepřítele NO 1. to řeší radikálně. Před lety jsem zveřejnil jako nadšenec lokalitu, kde jsem potvrdil výskyt T.s.e. Pak mi kamarád povídá, že přesně tohle hledá jistý "nadšenec", který na danou lokalitu přijede a pokud zvíře uloví dost nehumánním způsobem usmrtí. V tu chvíli jsem si přišel za pitomce, že jsem chtěl přispět svou troškou informací o výskytu a místo toho vypisuji někomu ortel, aby se na tom někdo ukojil. Takže od teď jedu po svém a nikdo se ode mě nic nedozví.
Diskutovat o tom, zda sem do volné přírody želva patří je zbytečné. Jasně že ne. Ale realita je taková, že neškodí nikomu a ničemu. V ČR rozhodně NE. JE TO POUZE STOKRÁT OPAKOVANÁ LEŽ, JEŽ SE STANE PRAVDOU. I kdyby na krásně došlo k jejímu rozmnožení na pěti místech v ČR ročně, predátoři, vnější podmínky i lidé samotní se postarají o to, že nedospěje vůbec nic. A to je ještě u nás takové "teplo", že by se líhli jen samci.
Místo toho jak přesně říkáte tu máme mývala, norka a další, které netlumíme ani z třetiny tak jak je třeba. To samé parodie kolem černé zvěře. Opět omýlaná "pravda", vzdechy myslivců, co prostě divočáky střílet nechtějí, protože prý jsou chytřejší než oni:-D Jako nezlobte se, ale lidé dokázali vyhubit určité druhy s kameny a klacky v rukou. A teď budeme tvrdit, že to nesvedeme, když máme noktovizory, naprosto jiné zbraně atd.? Člověku je z těch lží v televizi a novinových článcích zle.
Už před patnácti lety byly v novinách v létě zprávy o tom, jak nás vodní želvy sežerou. Uplynulo patnáct let a nesežraly nic a nikoho, dokonce pořád nemáme zprávy o rozmnožení. A to podotýkám pokud chce někdo operovat s invazivností, měl by se zamyslet a první prokázat ne jedno rozmnožení, ale opakované úspěšné množení a růst populace. Protože jinak to má stejnou váhu, jako že tu vyhnízdí jednou za dvacet let jeřábi či plameňáci a pak je po nich veta.
N Rožnovák - ® So 20.7.2019 15:04:21
Goonch >> Máte částečně pravdu některé druhy stále vypouštíme cíleně a opakujeme chyby předků hlavně co se týká sazení ryb. Stavění věkové pyramidy od spodu ustupuje a sadí se tržní ryby ve velkém, potom se divíme že nám vázne reprodukce. U mývala stačilyly dva páry které se vypusitly někdy počátkem 20, století někde v německu, jak to vypadá teď, norek je výsledek úniků z košeninivých farem což dorazili pseudoochránci když svévolně na pár farmách norky někdy v 90. letech vypustili a mysleli si že dělali dobře, Nutrie choval kde kdo, tak nějaká občas uprchla. Psík mývalovitý je povětšinou výsledek přirozené migrace z východu ač je to neuvěřitelné, články o jeho ojedinělém vyýskytu se objevovaly již v 60 letech. Všechnu nepůvodní spárkatou zvěř má u nás na svědomí šlechta která si spestřovala loveckou nabídku a lidová myslivost v tom úspěšně pokračovala , jak píšete pokud se zvěř držela v oborách dala se kontrolovat, potom některé druhy vlivem nedůsledného hospodaření a dobrých životních podmínek zaznamenaly značný populační nárůst. I přesto že se u nás ročně odstřelí norků, psíků, mýválů stovky až 1000 kusů jejih stavy rostou- dokud se oprávnění z mysl. hospodáře a mysl. stráž to je pár lidí honitbu dle rozlohy, dokud se to nerozšíří i na řadové myslivce regulace účinější nebude, je to parta dobrovolníků jako črs, ale jejich podst, méně asi 80 000 myslím, co platí, nevím kolik aktivně loví. U spárakté z hlediska biologické hrozby je to sika, netuším jak upravit myslivecký managment aby se podařilo tento stav zvrátit tuto zvěř už je zregulvat a max pozavírat do obor pokud chceme u nás vídat ještě za pár desítek let jelena evropského, rozdíl v odlovu obou druhů už se povážlivě vyrovnává. Medvěda bych do toho nazatahoval u nás se vyskytuje medvěd několik desítek let v rozmezí 20 let se tu objevili 2 kteří jeden podzim podivočili, jedne byl odchycen a převezen do Chomutova a úspěšně eliminován strážnikem MP když utekl z tamního zoparku, druhý divočení na jaře sám nechal, dostal obojek a teď se sem tam někde objeví, o obou případech se jednalo o mladé jedince, kd yje matka zřejmě nenaučila ještě všemu. Pro bobra je plán péče fungujících ve třech zonách ABC v C je možno na vyjímku střílet i tak jich bylo tušíma za rok 2017 uloveno jen 17ks i když tuto zonu jižní čechy.Vydra je fenomén dnešní doby záleží na tom v jakém prosředí se vyskytuje čím ji rybaři krmi(co a jak vysazují) a jestli není prodktem reintrodukce, pokud je produktem přírodním, má dostatečný prostor a do řeky není sypán 10x ročně duhák jež nezpůsobí to že díky přemíře potravy se vydry naučí dlouhodobě tolerovat a potom vyluxují i zbytek řeky potoků není vydra taková tragédie.Jinak samozřejmě že původní druhy žerou to co je v potravním řetězci pod nimi, to je v pořádku, pokud se do něho něco implementuje z venku a narušuje rovnováhu to v pořádku není a to vystihuje problematiku invazivních druhů. Souhlasím ovšem s tím že neuvážená uměla reintrodukce původního druhu do narušeného prostředí může vést k tomu že kdysi původní druh se může chovat jako druh invazivní,podstatou je zdrav prostředí do ktereho se druhy vrací,rozhodně lépe samy. Zhuntovaný či nepřipravený ekosytém do kterého se vysazuje chráněný živočich aby to vylepšilo mediální obraz je špatné řešení.U želvy jde jen o to aby si lidé uvědomili to co je v domě do rybníku či řeky nepatří, dobře se to na ní vysvětluje každý ji zná, o žádnou cílenou genocidu aspoň z mé strany tady nejde, Jedenou pustí želvu podruhé zas floridského raka lidi tu domácí havět moc nerozlišují ovšem rozdíl na ekosystém obrovský.
N stormandnature - ® So 20.7.2019 10:14:31
Goonch >> krásně jsi to napsal. K tomu není co dodat a nelze jinak, než se vším souhlasit.
N keltt - ® So 20.7.2019 2:34:37
Goonch >> Vím kam miris, a beru to. Vše je otázkou priorit,... na vlastním chci prostě to své, a to ostatní...? Nechť pracuje ruka páně ( hlavně ne mrk) !

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 9 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniPreston Magnitude 420

Za 3.640
ada navijáků Magnitude byla vytvořena pro požadavky moderních rybářů lovících nejen na feeder a plavanou. Vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů a založeny na předchozích bohatých zkušenostech, tyto navijáky splní i velmi náročné požadavky.

akce, rybareniEhmanns Hot Spot 2 Man Bivak + přehoz

Za 16.330
Bivak Ehmanns Hot Spot 2 man je plnohodnotný bivak pro 2 osoby a veškeré příslušensví, které dva rybáři na svých výpravách potřebují.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

rybář hledá rybářku

rybář hledá rybářku k vodě a k životu a ke všemu

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Raven Fishing Brno &#8211; Rybářské potřeby Raven Fishing Brno – Rybářské potřeby

Rybářské potřeby Raven Fishing Brno nabízejí nejširší sortiment rybářských potřeb a dopravu zdarma při objednávce nad 1 500 Kč! E-shop a...