MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Želva nádherná: Chovatelský hit i postrach českých řek a rybníků

Kategorie: Všeobecné

Zvláště v teplejších oblastech naší republiky ji nečiní problém se aklimatizovat na místní podmínky, jsou už známy případy, kdy se v některých oblastech začíná rozmnožovat.

Jde ale o nepůvodní druh, který do české přírody určitě nepatří. Nemají z něj radost myslivci ani rybníkáři. V dospělém věku je tato želva všežravá, ruší vodní ptáky při hnízdění a nepohrdne ani jejich mláďaty. Proto byl také v roce 2016 zakázán její dovoz do všech států EU.

https://www.mazlickoviny.cz/clanek/zelva-nadherna-c​hovatelsky-hit-i-postrach-ceskych-rek-a-rybniku/?

 

Lasskoun - ®, 17.2.2019

Diskuse k bleskovce

N Goonch - ® Čt 11.7.2019 0:55:18
Rezeň 5,125 >> Přesně tak. Jen bych maličko doplnil - ona se určitě množit dá - veškerá mláďata k nám dovážená nejsou a nebyla z přírody, ale z produkčních farem, kde je líhnou po tisících, ale buď se jedná o klimaticky vhodné krajiny (klasicky farmy na Floridě), nebo třeba skleníková zařízení. Želvy jsou pravidelně a kvalitně krmeny, bez toho prostě profitovat nelze a nelze očekávat nějakých zisk v podobě tisíců odchovaných mláďat. Je zde určitý poměr samců na samice, které samci musí zvládat, aby nedocházelo k neoplozeným snůškám, které jsou v podstatě prodělek, ztráta samice pro konkrétní chovnou sezonu, prokrmené peníze atd. Stejně tak fungují krokodýlí farmy. Každopádně chci poukázat na to, že je velký rozdíl mezi chovem řízeným v dobrých podmínkách, kdy já třeba pět let dostávám želvy do kondice, a šestým rokem získám od jediné samice oplozenou snůšku, kterou musím ve výběhu vůbec najít a umístit do inkubátoru s vhodnou teplotou, protože pokud na ni nepřijdu, hrozí že ji v noci vybere vše od ježka výše, pokud ji nenajde ani ježek ani já, tak se s největší pravděpodobností nevylíhne nic, nebo třeba jediné mládě a to ještě proto, že jsem stavěl rybníček podle návodů profíků exponovaný co nejvíc slunci, břehy jsou sypané sutí, aby se zvyšovala teplota atp. (prostě psí kusy, které to mají želvám co nejvíc přiblížit teplotně jejich domovině), a pokud se mi tam něco vylíhne a já u toho nebudu, sejme to během noci nebo rána kočka, straka, nebo níže zmíněný skokan. Naproti tomu v přírodě želvy nikdo nepřecpává, řada z nich se pere s nějakým hendikepem (mě se osobně želvu chytit nepovedlo, ale kamarád chytil jednu, co měla v tlamce 4 háčky), žijí buď samy, nebo ve společenství obyčejně stejného pohlaví (netvrdím že je to tak všude, samce jsem nafocené viděl taky, ale po zimě vypadá spousta z nich otřesně a obecně samice vydrží opravdu víc, zároveň je fakt, že valná většina dovážených mláďat byla vlivem vyšší inkubace na farmách samičího pohlaví).
Bylo by super, kdyby se na to lidé dívali opravdu z té stránky, že ta želva v té vodě dobrovolně není a to, že z ní někdo dělá super ultra predátora, který se bude křížit i s muflonem a utopí vám psa, ještě neznamená, že to tak je a že se musíme chovat jako ovce a přejímat každou hovadinu, kterou kdo vyplodí.
Viděl jsem třeba fotky želv nádherných na hnízdech potápek roháčů - byl o tom celý článek, jak želvy ruší ptáky a vlastně zapřičiňují to, že nevyhnízdí nebo dokonce sejmou semtam nějaké ptačí pískle. Fotky jsem viděl, ok, je to neoddiskutovatelné, ale ruku na srdce - to mám brát takový případ jako pravidlo? Copak na každém hnízdě roháče, labutě, kachen a jiných vodních ptáků sedí nádherka číhající na dostatečně tlusté ptačí mládě? Já to beru tak, že to je zaznamenání zajímavého případu, hezky doloženého, ale rozhodně to není standartní situace všude tam, kde se někdo želvy takhle zbavil. Máme tu norka, který žere od ryb, obojživelníků, přes ptáky vše, ale o tom se moc nemluví, protože proti němu se nedá dělat nic. Někteří už ani dokonce nedoporučují jeho odstřel či odlov z důvodu větší migrace na uvolněná teritoria. Jo to želva, ta je vidět. V EU řekli, že je škodlivá, v novinách stojí, že se kříží s jinými želvami - pokud vím, tak znehodnocuje Trachemys decussatta na Kubě a v Americe se dostala do lokalit kde nežila a páří se s příbuznými druhy Trachemys či Pseudemys, ale že by se pářila s Mauremyskami či E.orbicularis a znehodnocovala tak jejich genofond plodnými kříženci? Místo toho tu operují orbicularky všemožného původu, které i kdyby tu byla původní populace, nakonec do ní dříve či později proniknou geny cizinců. Ehm, když se zamyslíme, kdo je tedy škodlivější pro naši původní želvu bahenní?
N Goonch - ® Čt 11.7.2019 0:30:34
Gagi >> Ano, partenogeneze je prokázaná, ale ne u želv. Tohle zkrátka není Jurský park a ty želvy v sobě nemají geny afrických ropuch, jež zvládají měnit pohlaví:-) To je jako kdybyste si řekl, že když nás teď stovku někdo vyhodí na severním polu, že do pěti let deseti z nás naroste srst, drápy a zvládneme bez oblečení a ohně nejen přežívat, ale bude se nám dařit a navrch se ještě jako chlapi začneme množit třeba dělením či samooplozením. Ty druhy, co to umí to mají v sobě z minulosti. Želvy umí zadržet sperma, některé druhy i třeba na 4 roky (ověřeno třeba u Terrapene carolina), nicméně opět to je jen start, který by vedl k vejcím. Tímhle způsobem byly podle nejnovějších údajů osídleny velkými želvami Seychelly (samice spláchnuté do moře si na ostrovy přivezly nejen sperma, načež zvládaly klást oplozená vejce v pro ně příhodném klimatu, ale v trávicím traktu i rostliny z rodné země).
Když se vrátím k té úvaze nahoře, přijde mi to stejné jako když jsem onehdá četl, že se podařilo zaznamenat pokus páření samce bahenky se samicí želvy nádherné. Hned z toho vyskočilo v závěru, že to je další "problém" protože jestliže se samec bahenky věnuje samici nádherky namísto bahenkám, logicky tím omezuje možnost zachování druhu.
Že by se autor ale zamyslel nad tím, že samec bahenky není jako včela a tudíž že když jednou píchne, tak nechcípne, ale může se zvesela pářit dál (a kyblíček se mu nevyprázdní) a to s čímkoliv včetně bahenek, za druhé o samcích želv je známo, že jsou schopni se pokoušet pářit v určitou dobu cokoliv (kamarádův samec želvy pardálí Geochelone pardalis takhle sexuálně napadá a nakonec "odpáří" květináč vhodné velikosti, někteří naši samci Testudo horsfieldi šlí pro změnu po obuvi), za třetí by bylo fajn se zamyslet, jestli se nechce pářit s nádherkou právě proto, že tam nemá vhodné samice bahenek a to jak početně, tak třeba geneticky (ten mišmaš co tu plave je sesbíraný přes celou Evropu až do Asie).
Zajímavé, že nevyšla žádná studie, která by se zabývala tím, že jsou škodlivé ryby pro obojživelníky, protože každoročně se objevuje několik fotografií zobrazující přichyceného samečka skokana či ropuchy na nějaké rybě, kterou žabák ve vášni odmítá pustit, přestože s ní nic nezplodí.
https://www.blesk.cz/clanek/regiony-ostrava/536920/​nevidany-ulovek-na-bruntalsku-zabak-touzil-po-sexu-​s-kaprem-a-zmrzacil-ho.html

Jinak aby samice v našich podmínkách mohla naklást musí ovulovat (k tomu potřebuje určité podmínky - tepelné, světelné, musí být v dobré výživné kondici atp.). Pak tu musí být plodný samec a se samicí si musí sednout. Měl jsem k dispozici nádhernou samici T.s.e., že žádnou jinou takhle hezkou jsem mimo net neviděl. Do chovu na nic - šlo o samici, která byla tzv. přepálená a chovala se jako samec. Místo, aby se pářila, sama se o to poukoušela a naopak samec napadala jako soky. Prostě to není tak, že se potkají dvě želvy u Brandýsa a než bys řekl švec, plave tu 8 želviček.
N Goonch - ® Čt 11.7.2019 0:07:20
bolllekas >> Ale zajímal a alespoň na mě dělá dojem, že by byli někteří moooc rádi, aby se to konečně prokázalo, protože o tom neustále píší, že to probíhá, leč to, co je vydáváno za důkazy průkazné rozhodně není. Nalezené rozbité skořápky, odvezená snůška s posekanou trávou kdesi v Hradci nebo kde to bylo (a kde nikdo neudělal ani odběr třeba dvou vajec pro zkusmou inkubaci nebo je zkusil prosvítit kvůli oplozenosti - nebo to možná udělal a pak bylo dobře, že snůška zmizela i s trávou? Ví Bůh), stejně jako nalezené rozklované mládě, které tam "pásly" děcka, tak jak pasou jiné želvy od chvíle, co je dostaly za vysvědčení (a nejen je - mrkněte na stránky útulků, jak se to tam nyní hemží křečky, křečíky, morčaty, králíčky, činčilami a miliony papoušků a pochopitelně i želv) prostě jsou všechno, jen ne důkazní materiál. Odchovat elegansku v zajetí se podařilo opravdu pár lidem a na to množství, kolik se jich dovezlo je jich v našich vodách směšné množství i kdyby šlo o tisícovku. Valná většina lidí je nebyla sto ani odchovat bez deformit, bez zánětů očí, plísní v krunýřích atd. Znám případ, kdy se naopak úspěšné chovatelce, která měla želvy z našeho pohledu dobře živené, v dokonalém stavu, nedařilo odinkubovat z důvodu příliš křehké vaječné skořápky, která během inkubace praskala. A tak by se dalo pokračovat.
Aby bylo jasno, netvrdím, že dříve či později se nepodaří, že za nějakých super veder nepřijde na svět pár mláďat. Budou mít ale obrovské štěstí a to jak kvůli teplotě, tak pokud na ně nepřijde jezevec, liška, mýval, mývalovec, aktuálně už u nás pracují i šakali (doporučuji sehnat knihu od Šebely o jeho bahenkách na Nových Mlýnech, kde je dobře popsáno, jak musí pletivovat veškeré snůšky a jak dopadnou ty jež neošetří). Na 99,9% půjde o samečky. A to je pouze začátek. Bahenka má mláďata kryptická, černá s proužky. Takřka neviditelná. Trachemysky mají naopak nádherně zářivě zelená mláďata s červenými proužky za očima, která září v kalné vodě na dálku. Mimochodem kolega mi vyprávěl, jak mu vloni ve výběhu vylíhnutou novorozenou bahenku v jezírku sežral skokan skřehotavý.
N Goonch - ® St 10.7.2019 23:49:55
bolllekas >> Zdravím, no ono jde o to, že pokud se nepohybujete v okruhu chovatelů, nemáte tak nějak ponětí o tom, co se dováží, prodává, nabízí. Ostatně tutéž chybu dělají i někteří "vědátoři" šířící hysterii ohledně invazivnosti T.s.e. v ČR, aniž strčí čumák na nějakou terarijní burzu, nebo sledují inzerci. Jinak by dozajista věděli, že dobře tři roky zpět byly k dispozici na prodej mláďata T.s.e. z odchovů z EU (mě osobně byla nabízena mláďata z Itálie) a málo jich nebylo. Pak vznikají legendy typu, že někdo viděl někde mládě a protože od roku XY je zákaz zakázán, krátkozrace pak "logicky" vyvozují, že musí jít o místní odchov. Mimochodem bokem ponechám fakt, že místní znalci pokulhávají i v určování želv, resp. jejich druhu (viz zdejší vlákno se sumcem, který se zadávil želvou a která byla "určena" a dokonce publikována jako T.s.e. i když šlo o Graptemysku). Bohužel takové nesmysly se dají najít i na poměrně odborně vedených serverech jako je třeba Biolib, z něhož se čerpají informace o výskytu. Nedávno mě tam rozbilo, že schválením a zaevidováním v letech minulých prošlo třeba hlášení kdesi od Štěchovic o výskytu zmije obecné (v.berus), kde dotyčný doslovně uvádí, že po vyplašení zmije vklouzla do vody, potopila se a zůstala na dně dobrých deset minut, kde ji pod hladinou pozoroval. Jako sorry, to je hodně silné kafe, na to nemá ani Arabica. Zaměnit natrix tessellata s vipera berus u laika ok, ale nechat tam takový fejk????
Že najdete želvu mimo civilizaci není nic divného - ostatně údaje o výskytu sice uvádějí nejvyšší početnost blízko lidských aglomerací (logicky Praha, Ostrava, Brno atp.), nicméně tak jak se dostane tolstolobik o váze 15kg do sklepa v Krnově při povodni, dostane se želva s větší vodou kamkoliv. Není to losos, moc možností nemá. Ostatně třeba na biolibu jsou třeba fotky želv, které skončily v přepadových nádržích mezi několika rybníky, kde nemají ani šanci si odpočinout na nějakém ostrůvku (pokud tam s nimi nesplavalo i nějaké prkno nebo pneumatika), o nějaké potravě nemluvě (doslova miluji pohádky o tom, jak si nádherka uloví tu kapra, tu štiku, tu plotici - už chybí rozšířit jen báji, jak si ty nalovené ryby tahají pod břeh jako krokodýly). Když jsme u těch povodní a Krnova, tak podle historických údajů se právě z místních příkopů dostaly pryč bahenky právě povodněmi... Lépe řečeno tak o ně přišli.
N sven - ® Po 1.7.2019 13:54:25
stormandnature >> nádhera :-)
N stormandnature - ® Po 1.7.2019 13:27:10
sven >> teď mám tohle
N stormandnature - ® Po 1.7.2019 13:16:24
sven >> jemeny jsem měl taky. I nějakej ten odchov se sem tam povedl. Ale dneska je problém je udat. Na burze, měsíc starý mláďata, za 150,-. To už ti pomalu nezaplatí ani krmení. Poslední odchov užovek červených (normal a amelano) před pár lety posloužil jako krmení pro korálovky. Nechtěli je ani do výkupu za 50.
N sven - ® Po 1.7.2019 11:42:20
stormandnature >> jedna starší fotka....popravdě moc fotek nemám, bo nějak jsem tehdy netušil, že existuje nějaký Mrk, kde bych je udal :-)
Želvy to sice nejsou...no ale když už jsem to našel, žejo :-)
N Rezeň 5,125 - ® Po 1.7.2019 7:21:56
Takže, tahle želva se prakticky nedá cíleně rozmnožit ani ve speciálních podmínkách, úspěšné ochovy se dají napočítat na prstech jedné ruky, navíc výsledkem bylo jen pár mláďat.
Kolegové to zde detailně popíší a vysvětlí.
A stejně je to málo platné.
Každej kdo kdy viděl želvu na deset metrů to ví samozřejmě lépe az úplně nejlépe.
Kdepak, sme národ odborníků úplně na všechno, atomovou energii počínaje a želvou nádhernou konče...
N Gagi - ® Ne 30.6.2019 23:52:54
Já nikdy terárium neměl nic o tom nevím, ale zdá se mi nebezpečné nevěřit v přizpůsobení prostředí ... u obojživelníků a plazů je snad i potvrzené množení jen v chovu samic.
Vím zde by případně mělo jít jen o samce ... ale pud rozmnožovací v kombinaci s tím nejsilnějším (pud sebezáchovy) si obvykle najde cestu.
N stormandnature - ® Ne 30.6.2019 23:31:45
bolllekas >> jak jsem psal níže, želvy jsou na okraji mého teraristického zájmu. Stejně tak jsem psal, že není vyloučený, vzhledem ke stále teplejšímu počasí, že k rozmnožování v přírodě jednou pravděpodobně dojde. Zatím ale stále nejsou vhodný podmínky, aby se tomu tak dělo. Ony ani ty odchovy v chovech nebyly nějak častý. Řekl bych spíše vyjímečný. A to čeští teraristi dokáží rozmnožit kde co.
N bolllekas - ® Ne 30.6.2019 14:56:08
Ze zdejších příspěvků lidi kteří alespoň zapli Google mi vychází pouze to že o alternativu přirozeného rozmnožování se nikdo odborně doteď nezajímal,je to stejné jako s rapidním úbytkem okouna který je sváděn na rybáře a predatory.oboje problémy budou hlubší a jinde.
N Sa(l)micka - ® Ne 30.6.2019 12:24:07
bolllekas >> Tak pár tisícovek by to bejt mohlo. Když vezmu jenom info od našich rybářů, tak v každým kačáku na návsi je želva "von ji tam nějakej debil hodil". No a kolem větších městeček ani nemluvim. Sama jsem v tůních u Švihova/Klatov vytáhla dvě. Na červa. O dalších 4 vim. Jednu na místním zatopeným lomu jsem bohužel nechytila, druhou jsme vytáhli při výlovu jednoho místního plivátka, další byla nalezena po výlovu, když se na blátě pleskala mezi kachnama, číslo 4 bylo zaznamenáno na rybníce, leč nevytaženo ani při výlovu. Samo od sebe se to tam nebere - prostě je želvička moc velká a moc smrdí, tož ji tam lidi švihnou. Jestli to je takhle po celý republice, tak těch bestií asi opravdu pár tisíc bude.
N stormandnature - ® Ne 30.6.2019 11:31:32
bolllekas >> a s tím vyhazováním většího množství želv viz příspěvek a odkaz Goonche.
N stormandnature - ® Ne 30.6.2019 11:29:33
bolllekas >> tak předně to nejsou desetitisíce. Prokázaný líhnutí želv nádherných a jejích poddruhů ve volný přírodě prostě prokázaný není. Nemůžeš srovnávat např. tu naši užovku (a je jedno kterou) s želvou nádhernou. Zatímco užovce, a naším plazům všeobecně, při inkubaci nějaký pokles teploty pod ideální teplotní hranici nevadí ( u některých druhů plazů je třeba noční nebo sezónní pokles teploty při inkubaci přímo žádoucí), tahle želva prostě potřebuje mít teplotu stabilní. To, že jsi je našel pomalu v každý louži, určitě není známka množení ve volný přírodě. A je fuk, že to bylo i dost daleko od civilizace.
N stormandnature - ® Ne 30.6.2019 11:20:20
sven >> tak až na ty holuby, jsem postižen stejně. 😁
N R.P. - ® Ne 30.6.2019 7:21:21
bolllekas >> na třeboňsku v téměř každé louži?? to bych se divil
N bolllekas - ® Ne 30.6.2019 1:27:12
Sorry jako ale nevěřím tomu že u želvy nádherné se jedná o jedince z chovů,první jsem chytil před více jak 20lety na Berounce a od té doby již na dalších 5lokalitach a z toho 3exemplare dost daleko od civilizace a od třeboňských rybářů vím že je mají téměř v každé louži,pro inkubaci stačí i hnůj kam s oblibou kladou i užovky nebo jiný nános sedimentů který v pohodě ty tři měsíce potřebnou teplotu udrží, prostě mi nikdo nenakuka že u nás někdo vyhazuje desetitisíce želv.
N P!F - ® Ne 30.6.2019 0:10:17
Rezeň 5,125 >> to je vzdy velka dilema. U nas doma mame v tomto tvrdy rezim, ja jednoducho jebnem do stola a mangelka rozhodne.

[ Vstoupit do diskuse - 149 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniCHYTIL Mini Popup boilies 10 mm

Za 129
NOVINKA: plovoucí boilies v průměru 10 mm vhodné pro lov na položenou a method feeder. Výrazně aromatické, skvěle plavou. Neokoukané příchutě do každé situace a ročního období. Příchuti: Ananas / Kukuřice / Robin Red / Krill / Česnek/Pepř.

Totální VÝPRODEJ značky NASH až -52% !

Totální VÝPRODEJ značky NASH až -52% !

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme cestovku
Rubrika Cestovky
Penzion Soroya Penzion Soroya

Poskytujeme ubytovanie a člny pre morsky a sladkovodny rybolov, turistiku na ostrove Soroya v mestečku Sorvaer v severnom Norsku. Jedna sa o...