MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Stání podnik Povodí Moravy chce zřídit tým tzv. bobřích poradců

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

N Martík - ® Ne 8.6.2014 15:24:57
Zrovna na řece Moravě mi bylo loni dvěma kolegy vysvětleno, co je to " B-éčková klobása " ... V tomto duchu bych řešil otázku bobra a škod, které působí.
N aleš vavřina - ® Pá 6.6.2014 14:21:54
M0RGAN >> No od toho bobříka se to zakoulelo celkem daleko.
Plně souhlasím s viděním v širších souvislostech.
Teď ale budu přízemní - pokud někdo něco vynucuje (zde stát chrání bobra), tak by taky měl mít na následky svého konání (zde se stát odpovědnosti zbavuje a to již ani nemluvím o nejrůznějších ekologických nevládkách). Ten bobr je v tom fakt trochu nevině, ale jak to bylo ve Švejkovy :"... Na nějakým nevinným nikdy nikomu nezáleželo. ..." Bohužel pro bobra zde plošně není místo a zatím reálně udržitelná je pouze jeho existence ve výměrově menších oblastech s propracovaným systémem péče o tyto oblasti, včetně plné náhrady škod jím působených. Mimo tyto oblasti pak olovo, bohužel zuby nebo drápy již nemáme, tak musíme použít výdobytky technologií.
N M0RGAN - ® Pá 6.6.2014 13:57:24
aleš vavřina >> Vůbec ne, v Česku ubývá počet obyvatel i v absolutních číslech. Přesněji doteď byl růst díky novým dětem od "Husákových děti" a půjde to dolů, pokud to nenahradí imigranti (a zrovna u těch bych byl dost opatrný, protože jestli se nám sem nasáčkuje pár set tisíc muslimů, tak budete ještě s láskou vzpomínat na "cikány). Ale to je v této otázce asi irelevantní. http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/pocet-obyvatel-cr-​loni-po-deseti-letech-klesl-lide-se-mene-zeni/10577​02

V Česku je taky trendem všechno svádět jen na cikány, my Češi jsme zřejmě svatí a za všechno můžou oni. Nuže mně nikdy žádný cikán nic neudělal, což o "bílých" říct nemohu. Feťácké doupě u nás v ulici, tam taky není ani jeden cikán, naopak tam přišla tomu dýlerovi nějaká "cikánská" rodina nadávat, co si to dovoluje nabízet drogy jejich dětem, policajti jsou tu co chvílu.
Kamkoliv přijdu na ryby, vidím bordel. Cikána jsem tam neviděl jak je rok dlouhý..
A co se sociálních dávek týče, na ty jde přes 500 miliard ročně, tedy bezmála polovina státního rozpočtu (při odečtení úroků z minulých dluhů), "cikáni" z toho pobírají jednotky miliard.. Co mě se týče, tak bych objem dávek sundal na 10% celkového objemu, podmínil je třeba veřejně prospěšnými pracemi.. A tím by se mohlo snížit i zdanění práce >= lidem by se vyplatilo pracovat a zaměstnavatelům vyplatilo je zaměstnávat. Ale to nikdy neprojde, protože to není populární řešení, aby byl každý zodpovědný za svůj osud :-) Místo toho, kdyby někdo navrhl zvýšení minimální mzdy na 50 000 korun měsíčně a bylo o tom referendum, tak jsem si docela jistý, že by to prošlo. A rozhodně by to neodhlasovali jen "cikáni".

A abych se vrátil k bobrům, do umělé krajiny stvořené člověkem, ze které člověk vyvraždil jejich predátory, se vskutku nehodí jejich přirozené chování, ale to není vina bobrů. A už vůbec to není "jimi zaviněný umělý problém". To je asi tak vše, co má smysl, abych tu napsal :-) Jestli má někdo chuť debatovat obecně o problémech světa, tak můžeme přes zprávy a nespamovat to tu :-) Vidět věci v širších souvislostech bych rozhodně neoznačil za "zabředávání do bahna".
N aleš vavřina - ® Pá 6.6.2014 13:39:44
M0RGAN >> V česku vymírá populace práceschopného obyvatelstva na němž by šlo stavět udržitelný rozvoj státu. Tento deficit ovšem vyrovnávají jiné skupiny "spoluobyvatel", jímž je kromě parazitizmu vše cizí a ti zrovna o ochranu přírody dbát nebudou. Už začínáš plácat a bublat z bahna.
N S&F - pescador - ® Pá 6.6.2014 13:37:40
M0RGAN >>
Píšeš - Nepředpokládám, že by se do krajiny vrátila příroda, ale aspoň trochu v souladu s ní bychom žít mohli. I za cenu vyšších nákladů a tedy na úkor vlastního pohodlí
Můžeš pro to začít něco dělat .... třeba konkretně u povodí Moravy které ničí vše co se dá ....
Mám tam přečtený dotaz a není mě stále odpovězeno - http://www.mrk.cz/poradna.php?id=29
N aleš vavřina - ® Pá 6.6.2014 13:35:44
M0RGAN >> Bobr umělý problém je - koukni jak se rozmnožil v pár letech díky bezmyšlenkovité ochraně a jek negativně ovlivňuje řadu jím obsazených nik - viz. komentář Vlastíka. Mnohem těžší a hlavně odborně náročnější je vytvořit smysluplný koncept jaké učinit opatření, aby bylo pro bobra dlouhodobě místo zde ve střední Evropě. Toho by byly schopny týmy lidí z dlouholetou a pestrou praxí a ne týmy tvořené "postpubertálními telátky" jímž ještě nezaschla barva na diplomu. Ale věř jednomu - pravidla by musela být dána hodně striktně a ještě striktněji by měla být tato pravidla dodržována.
N M0RGAN - ® Pá 6.6.2014 13:31:00
aleš vavřina >> Ale no tak, kolik lidí za rok zavraždí takový medvěd nebo obávaný žralok? Třeba zrovna ten žralok zabije kolem deseti lidí za rok. Člověk zabije tisíckrát tolik žraloků .. každou hodinu!
Rozhodně bych se neoznačil za ekologa (to bych se pak musel označit za ekonoma, astronoma, fyzika, geologa a vůbec leccos, protože mne leccos zajímá), ale lidi fakt pořád myslí jen na sebe a své pohodlí.
Zrovna Česko si stěžuje, že pomalu vymírá.. Není to krásná příležitost zvětšit podíl přírody v zemi, když tedy lidí ubývá? :-)
N M0RGAN - ® Pá 6.6.2014 13:25:19
aleš vavřina >> Jen jsem naznačil, že člověk prostě není zvíře a nemůže se jako zvíře chovat, ale měl by i trochu přemýšlet, když už se díky tomu mozku dokázal natolik přemnožit, že určuje budoucnost globálního ekosystému.
A hlavně jsem se ohradil proti tomu, aby bobr byl označován za "umělý problém", když se chová podle své přirozenosti, pouze v umělé krajině, sestavené člověkem. V přírodě by nikomu nevadil.
A napsal jsem to proto, abyste se nad tím zkusili zamyslet. Nepředpokládám, že by se z roku na rok lidstvo zredukovalo na desítky milionů kusů a nechalo přírodu se zregenerovat do aspoň trochu přirozeného stavu. A rozhodně já nebudu tím činitelem, který to způsobí. To je asi tak vše :-)
A taky nemluvím o tom, že se mají "bezmyšlenkovitě chránit jen některé živočišné druhy", ale že se má chránit ekosystém jako celek, tedy všechny druhy v něm. Přitom vinou člověka dochází k jednomu z nejmasivnějších (co do množství druhů a rychlosti) vymírání druhů v historii, pokud víme. Tak možná by neškodilo se jako lidstvo kolektivně zamyslet (já vím, utopická představa) a něco s tím udělat. Nepředpokládám, že by se do krajiny vrátila příroda, ale aspoň trochu v souladu s ní bychom žít mohli. I za cenu vyšších nákladů a tedy na úkor vlastního pohodlí. Jde i o naši budoucnost.
N S&F - pescador - ® Pá 6.6.2014 13:23:57
aleš vavřina >> Mě spíše štve to,že se zavlékají nepůvodní druhy na úkor
původních. Bobr jen na pstruhovce tím,že nadržuje vody tak vytváří sedimenty které reofilním druhům nevyhovují ...
V podstatě souhasím co psal níž Žroutík v plném rozsahu ......
N aleš vavřina - ® Pá 6.6.2014 13:18:00
S&F - pescador >> Vlastíku šavlozubé tygry ne, ale současní "ochránci přírody" mají za cíl reintrodukovat - vlka, medvěda, rysa, ale i zubra (jsem zvědav kde vezmou geneticky původní materiál) a mít z toho tady takovou "naši malou zoo" v srdci Evropy. Budou se touto myšlenou opájet ž do doby, než jim nějaký nevrlý medvěd nenatrhne prdel a nebo nějaký špatně naložený zubr jim trochu neporovná obratle. Ač jsem hodně velký pacifista, tak těmto dobrákům bych tato "setkání více než blízká" přál. Pak snad dostanou rozum a "vrátí se na zem" ve střední Evropě 21. století.
N S&F - pescador - ® Pá 6.6.2014 13:07:58
M0RGAN >> Nezlob se .. píšeš sice hezky ale totální nesmysl.

V Kroměříži na řece Moravě nemáte bobry ?
Kdy a kolik bobrů v minulosti bylo na moravě a dokonce i na pstruhovkách ?
Mimo člověka má za nepřítele jen vlka, medvěda,rysa a pumu ... kdo je bude regulovat tady ?
Nechceš náhodou do přírody zpět vysadit /kdyby to šlo/ šavlozubého tygra protože tady žil ?
N Žroutík - ® Pá 6.6.2014 12:57:38
Myslím si, že valná většina řešení navržená člověkem je poněkud krátkozraká. Chráníme jeden živočišný druh, který později začne decimovat jiný živočišný druh. Snažíme se regulovat rovnováhu v přírodě směrnicemi a nařízeními, jejichž dopady se minou účinkem, nebo tyto dopady nejsou schopné reagovat v potřebném čase. Stavíme domy a obydlí v záplavových oblastech, upravujeme koryta toků, snažíme se kultivovat krajinu a později se obáváme bleskových povodní.
Ty škody způsobené bobrem, nejsou tak dočista způsobené pouze tím bobrem, ale je to výsledek mnoha činitelů. Zajímalo by mě, jestli poradní tým něco vyřeší. Dle mého názoru bude třeba komplexních změn, které jsou téměř nerealizovatelné. Nakonec stejně přistoupíme na pohodlnější řešení a po dvou třech letech pozorování si odsouhlasíme odstřel a redukci počtu kusů na přijatelnější úroveň.
N aleš vavřina - ® Pá 6.6.2014 12:57:16
M0RGAN >> To jsi ve svých úvahách dospěl daleko - od bobra ke globálním problémům. Asi tě zklamu - k přírodě mám hodně kladný vztah, bílou rybu lovím raději než kapra, odsuzuji cestu "spálené země", jsem zastáncem myšlenky kulturní krajiny se sítí vzájemně provázaných lokálních biocenter s prioritní ochrnou přírody, ... ALE!!! všeho s mírou a ta současná ochrana např. bobra, kormorána, vydry je na středoevropské poměry zcela mimo terč. Nelze bezmyšlenkovitě a kuse chránit jen "vybrané" živočišné druhy. Je třeba k tvorbě krajiny a ochrany přírody přistupovat komplexně, mít dlouhodobě udržitelný cíl ... - a sem zcela jistě současná ochrana bobra nezapadá. Jsi snílek co věří předkládaným info, zkus se na věc podívat nezaujatě z většího nadhledu. Nemyslíš že by těch 260 mil. Kč šlo investovat racionálněji?
N M0RGAN - ® Pá 6.6.2014 12:14:53
aleš vavřina >> Mimochodem: v přírodě je normální použít všechny dostupné zbraně k boji s konkurencí. Takže když lidstvo použije všechny dostupné (i jaderné) zbraně, aby se navzájem eliminovalo (konkurenční státy), tak to bude podle tvé logiky správně?

Lidstvu byl dán dar, který zvířata nemají : inteligentní mozek! Takže by se tento tvor měl taky inteligentně chovat a ne tak, že všechno zničím nebo si podrobím bez ohledu na následky.
Lidi, ač se tváří chytře, tak jsou jako druh ve skutečnosti kolektivně hloupí. Například naprostá devastace celoplanetárního životního prostředí a přemnožení lidského druhu díky tomu, že jsme do značné míry přemohli přirozené predátory (a hlavně nemoci) je toho dokladem. Třeba jen za posledních 100 let jsme vyhubili z oceánů 90% větších ryb, prostě tam byly a už tam nejsou. Co uděláme, až spálíme poslední strom, vybijeme poslední divoce žijící zvíře, vybetonujeme poslední louku? Pak budeme konečně spokojení? NE! Pak chcípneme na zničené planetě!
A přesně takhle lidstvo totiž funguje.
Evoluce vždycky probíhala postupně, v řádu desítek generací, ne z roku na rok. Ta zvířata se prostě nestačí přizpůsobovat změněným podmínkám kvůli lidem.

Zrovna rybáři by měli mít kladný vztah k životnímu prostředí a jeho ochraně. Ale jak vidím, tak to neplatí a je to smutné. Bílou rybu považují za škodnou a záměrně ji mrzačí před vhozením do vody, aby tam chcípla, protože žere vysněným kaprům jejich koulís; všude nechávají odpadky a celkově ničí zbytky přírody. Čest výjimkám, ale bohužel... Stačí se rozhlédnout kolem sebe.
N aleš vavřina - ® Pá 6.6.2014 11:36:42
M0RGAN >> Ještě bych doplnil obrácený pohled - "Myslíš, že si některý z bobrů řekne - "Tuto hráz neprovrtám, to by mohlo ohrozit lidi žijící za tou hrází." nebo Nějaký predátor (např. pstruh) ušetří potenciální kořist (např. vranka) jen proto že je chráněná?"
Hochu vrať se do školních lavic a novu studuj a hlavně se uč nestranně vyhodnocovat důkazy a širší souvislosti. Prosperita živočišného druhu je o ovládnutí dané oblasti - niky bez ohledu na osud dalších, na niku vázaných, živočišných druhů. To je evoluce.
V přírodě jedním ze základních principů je :"Sežer (ovládni) nebo bude šežrán (podroben):" - asi se ti to nebude líbit, ale to je realita syrová života a jeden ze základních principů pro zachování daného živočišného druhu.
N M0RGAN - ® Pá 6.6.2014 11:33:51
aleš vavřina >> Já jen zpochybňuji ono "uměle", protože umělým prvkem je člověk a jeho zásahy do přírody. Nic víc, nic míň.
Stejně jako přemnožený homo sapiens páchá mnohem větší škody na ekosystému, než přemnožený jakýkoliv jiný druh na této planetě, to je smutným faktem. I ti bobři byli pravděpodobně dříve regulováni svými predátory, jenže člověk predátory vyhubil.. A nejen je.
Takže ano, člověk si uměle vytvořil problém, který mu nezapadá do jeho pohodlného života, na vině nejsou ani bobři, kormoráni, nebo cokoliv jiného.
Bohužel.
A o těch povodních jsem už psal, za ty si víceméně přímo můžeme taky sami, ne bobři. A žiju sto metrů od středního toku Moravy pod úrovní hráze, to je pravda, byť bobři ve městě nejsou, až pár kilometrů níže po proudu a ne přimo na Moravě, ale na jezeře vedle ní.
Ona vůbec ideální představa člověka o "přírodě" je ta, že vůbec žádná příroda nebude, ale všechno bude umělé. A kamkoliv se pokusí příroda zpátky dostat, tak se to označí za umělý problém :-)
N aleš vavřina - ® Pá 6.6.2014 11:01:59
M0RGAN >> Ano uměle - problematika bobra již byla v minulosti celkem efektivně vyřešena. V rámci reintrodukce bobra byly ale uměle vysazováni bobři kanadští, protože sehnat bobra evropského (Castor fiber) tak nějak nešlo. Nemluví se u tom, ale pokud bys zkoumal genom bobrů volně se vyskytujících v přírodě, tak zjistíš, že až tak moc původní v našich končinách nejsou.
Za další si uvědom, že žiješ ve střední Evropě, v urbanizované krajině s velmi vysokou hustotou osídlení. Pokud by jsi se na danou situaci (hustotu zalidnění ve střední Evropě) díval akademickým pohledem nestranného přírodovědce, tak by jsi to komentoval asi takhle : "Nika střední Evropy je zcela pod vlivem dominantního živočišného druhu Homo sapiens sapiens, původní přírodní krajinný ráz byl přetvořen na krajinu kulturní, odpovídající potřebám dominantního živočišného druhu."

Pokud se podíváš na to z jiného hlediska - jak velké je optimální teritorium pro 1 kus (1 rodinu) ve stabilizované bobří populaci a jak velká je reálná velikost životního teritoria pro 1 člověka (potažmo 1 rodinu)? Dej si to do úměry a zjistíš nevyhnutelnost střetu v obsazování krajiny jako prostoru pro existenci daného živočicha - jedince. Pro bezprecedentní ochranu bobra prostě ve střední Evropě není místo, tedy nechceš-li velmi radikálně omezovat existenci svého živočišného druhu - což je činnost zcela v rozporu se základními principy evoluce. Pokud si hraješ na přírodovědce, tak ber nestranně v potaz všechny fakta a nejen ty, co se ti "hodí do krámu."

p.s.: Ty jistě nebydlíš vedle protipovodňové hráze co je od bobrů provrtaná jako ementál???
N M0RGAN - ® Pá 6.6.2014 10:20:06
aleš vavřina >> Uměle? Bobr je tu tvorem přirozeným, který tu byl už před člověkem a spoluvytvářel ekosystém pro ostatní živočichy.
Umělá jsou koryta řek, vytvořená člověkem, umělá je zástavba přirozených zátopových oblastí, umělé je kdeco, jen ne bobři.
N šmudla007 - ® Pá 6.6.2014 10:16:34
Jenom na řece Moravě zajišťuje bobřík práci pro povodí za čtvrt miliardy? Snížit "škody" lze pouhopouhým regulačním odstřelem, oni ti bobři sami od sebe nechcípnou. Ale jestli díky působení bobrů nejsou peníze na bagrování betonování a přeměnu řek a potoků na kanalizační zařízení.. tak ať bobřík hlodá a vrtá díry. Aby měli povodáci zábavu a připadali si užiteční.
260 milionů/(5tisíc bobrů)= jeden bobřík má cenu 52 tisíc Kč ročně. Kolik asi tak může stát jeden mrtvej bobr.. ročně?
Pracovní pomůcky týmu bobřích poradců budou tvořit foťák a dalekohled namontovaný na výkonném praku? 5 bobrů za rok každej aby měl nárok na 20 tisíc čistého měsíčně.

Cestáři mají takovou cedulku " Musíme to opravit", protože sme to odflákli a silnice se rozsypala.
N Chosé 2 - ® Pá 6.6.2014 9:17:32
Možná kdyby se tzv. "bobří odborníci" hledali jinde, např. v řadách majitelů zahrádek kolem říček a potoků ....? Dostalo by to trochu jiný rozměr.
N vahaj - ® Pá 6.6.2014 6:47:21
Doufám, že celý tým se ihned poté, co zahájí svou činnost, odebere do zahraničí, kde bude získávat zkušenosti. Nejlépe se jeví Thajsko :-)))
N aleš vavřina - ® Pá 6.6.2014 6:42:22
Tato bleskovka je vzorovou ukázkou demence naší společnosti - uměle si dále živit problém a ještě více zvyšovat škody daným problémem způsobené. Dle přístupu Povodí Moravy a hlavně ekologů musíme být neuvěřitelně bohatý stát co neví, kam by do svého rozvoje finanční prostředky investoval. Pokud by ale kterýkoli z těch ekologických aktivistů- bobřích ochránců dostal k náhradě účet za škody bobry způsobenými, tak by se z něj ihned stal zavilý bobří nepřítel. Na první pohled to vypadá, že škody po bobrech nikdo neplatí, ale platíme je všichni na místo toho, aby se zde ušetřené prostředky investovaly racionálněji - zdravotnictví, školství, penzijní systém, ... a nebo třeba na snížení státního dluhu. Tyto mnohem zásadnější důvody si naši milí spoluobčané ekoteroristé tak nějak nepřipouští, dále parazitují a společnost je tak blbá, že jim to jejich chování akceptuje a ty demagogické kecy žere!!!

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniNaviják SPX 5000 FS, akce 1+1 zdarma!

Za 1.298
Velmi povedené navijáky s volnoběžnou brzdou, určené k lovu kaprů. Tělo navijáku je v grafitové metalíze a předností tohoto navijáku je vysoká kvalita a hladký chod.

akce, rybareniAkční nabídka -30%

EXCELER přesvědčí ve všech bodech - extrémně hladký a jemný chod a excelentní detaily připomínají daleko dražší modely z Japonska, diskrétní vzdhed se zatím líbil všem našim rybářům, kteří naviják testovali.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme cestovku
Rubrika Cestovky
CK Varga CK Varga

CK zajištuje pobyt, rybaření v Maďarsku na jezeře Pölöske, kde ubytování je na výsoké úrovni, zajištujeme sportovní lístek tak i rybářský...