Kaprárske hovadiny

Diskuse k mini článku Kaprárske hovadiny

Autor diskuse: narybach - Profil , 3.2.2014

Johnny001 - Profil | Út 4.2.2014 17:58:41

Tuzemak >>- Ano mam auto. Narážíš snad na obsah kovů v palivu? Sorry, ale nebudu si kupovat v dnešní době koně... Nemam ho kde plavit - vody jsou mělký protože sou plný kaprařskejch olov :P
To auto k životu v dnešní době potřebuju, ale házet olovo do vody pro svoje potěšení, tak to mi přijde trochu jinde...

    tuzemak - Profil | Út 4.2.2014 17:07:34

    Johnny001 >> máš auto?

      Johnny001 - Profil | Út 4.2.2014 16:52:57

      Docela hezké spílání autorovi....:D
      Nicméně jsou zde body kde s autorem souhlasím:

      1. Odpadávací olova jsou prasárna největšího kalibru!!!! A argumentovat tím, že někde to jinak "nejde"? Tak to opravdu neberu! Pokud někde nedovedu efektivně lovit z důvodu toho, že potřebuji, aby zátěž odpadla, tak tam dám kámen (u vyvážky), pokud nemohu vyvážet, tak holt prostě půjdu lovit jinam a nebo skousnu, že se mi nějaké ryby o těžké olovo setřepou!
      Proberte se lidi a spočtěte si kolik jedovatého olova takhle namrskáte do vody rok co rok!
      To jste milovníci přírody? U mě hov.da...

      2. Používání podložky u větších ryb je nutnost, ovšem položit rybu do mokré trávy nevidím jako tragedii! Mnohem horší je, jak autor podotýká, sakování ryb přes noc kvůli focení a TEĎ STUPIDITA NEJVETŠÍ - Neskutečně mě dovede nas.at, když někdo vytáhne pěknou rybu, dá ji na podložku, poleje ji a začne ji jak ÚCHYL hladit po těle!!!! A je dost smutné, že podobné věci jsou k vidění i ve videích našich předních kaprařů...:(

        Šlapeto - Profil | Út 4.2.2014 14:49:51

        Kocháč >> tak tak, já proti tomu článku nic nemám, jen asi nepochopil smysl kaprařiny... Výhody některých pomůcek atp..

          Kocháč - Profil | Út 4.2.2014 14:47:53

          Šlapeto >> Já ho svým způsobem chápu a ve spoustě připomínek má jasno. Vadí mi na tom spíš to asi nezáměrné házení všech do jednoho pytle a evidentní nepochopení některých částí kaprařiny :o) Ale je možné, že za kaprařinu považuje něco jiného a potom ok.

            Šlapeto - Profil | Út 4.2.2014 14:40:31

            Kocháč >> super, konečně to někdo napsal tak, jak si to myslím taky...

              Kocháč - Profil | Út 4.2.2014 14:34:28

              1. Ano kaprařina je o relaxu, ale nevidím nic špatného na touze chytit trofejního kapra. A snaha o chycení těch větších je jednoduše opodstatněná hodnotou takové ryby. Nechytá se jednoduše každý den. A že je mnohdy potřeba na něj počkat a strategii pojmout trochu jinak? Co je na tom špatného?

              2. Jen blbec ruší své okolí nevhodně nastaveným hlásičem nebo štelováním vlasce přes něj. Ale hlásič má zrovna u kaprařiny své opodstatnění. Kaprařina je i lov na několik dní v kuse. Nic k nepochopení.

              3. Tripod nebo jiné stojany jsou na některých místech prostě potřeba. Vidličky do šutru nebo betonu prostě nezapíchneš. A na řece je mnohdy potřeba použít buď stojan nebo dlouhé pevné vidle.

              4. Všude není bahno a těžké olovo má z hlediska lovu své opodstatnění ne jen na řece v proudu, ale to těžko vysvětlovat někomu kdo netuší, která bije.

              5. Chytat na odpadávající olova, tam výtku chápu, lepším řešením je kamen na gumičku, ale s tím se velice špatně nahazuje. Zdolávání kapra s těžkým olovem není to pravé ořechové, ale uznávám, že hnojit vody, to není dobré.

              6. Podložka není nic tak složitého a neunositelného, když jdu primárně ryby chytat a pouštět. proč se o ni nepostarat a mít jistotu, že ryba bude puštěna v pohodě zpět nebo se při focení zbytečně neporaní. Jsem schopen kousnout položení ryby do husté trávy, ale osobně se naopak poohlížím po vaničce, abych měl jistotu, že ryba bude v pohodě, když už se rozhodnu fotit a jsem sám.

              7. Nemám nic proti vracečům a stejně tak proti těm co si kapra občas vezmou

              8. Jsem přesvědčen o tom, že někteří kapři jsou velice těžce ulovitelní a není to o mozku a jeho velikosti. Tyhle ryby jsou ten motor kaprařiny aspoň pro mě.

              9. Byť jsou koule mnohými dost přeceňované tak jsou lepší a horší. Poznáš to až při konkurenci. kapr sežere i bramboru, ale když si vedle tebe sedne někdo, kdo umí vytěžit z kvality koule maximum, tak jsi s bramborou v těch místech pod zádama.

              10. Swingr je zatraceně dobře vychytaná součást kaprařiny. Přítlak, citlivost, ....atd. jen vědět kdy a jaký použít a jak.

                Kocháč - Profil | Út 4.2.2014 13:59:01

                RK >> Já vnímám kaprařinu jako lov hlavně trofejních ryb. Pravda je to mé pojetí a můj názor. Kdybych chtěl chytat cokoliv, nepotřebuji spoustu věcí co autor vyjmenoval vůbec. Pokud za kapraře považuje každého kdo loví kapra, potom logicky nepotřebuje spoustu vychytávek, které jsou směřovány k ulovení trofejní ryby. Takové to klasické bobkaření opravdu nepotřebuje kvalitní swinger a olovo nad 40g.

                  Fishky - Profil | Út 4.2.2014 13:42:05

                  RK >> nepobral základ - hlouběji se pak dostat je nemožné. Navíc si protiřečí - vypadá to, jako by na ryby stále chodil "po staru" a přitom vede rybářský web ;-)

                    RK - Profil | Út 4.2.2014 13:10:25

                    Kocháč >> Jak tam smrdí těžké nepochopení kaprařiny? Jako technicky(montáže atd),nebo přes duši? Ptám se bez ironie.Z článku jsem pochopil,že autor psal i o sobě,že má plno zbytečností jako kaprař.

                      Kocháč - Profil | Út 4.2.2014 12:52:29

                      V podstatě se dá ve spoustě věcech souhlasit, ale smrdí mi tam těžké nepochopení kaprařiny a plivání i na to co autor prostě nepochopil.

                        RK - Profil | Út 4.2.2014 12:48:58

                        Fishky >> To byla legrace,promiň.Reagoval jsem na ten padák.
                        Jinak já proti swingeru nic nemám.Ale při normální chytačce kupříkladu v pozdním podzimu jsem zažil,že swinger byl out.Policajt prostě začal padat a padat,ale swinger ani ťuk.Když chytáš na koule,tak je to fuk,při správné montáži,únikový reflex..............slunce v duši:)

                          Fishky - Profil | Út 4.2.2014 12:28:34

                          RK >> O absenci swingru či opičáka jsem nic přeci nepsal, tak jak jsi na tohle přišel?

                            RK - Profil | Út 4.2.2014 12:12:27

                            dosec >> Přesně tak.Jak praví české rybářské pořekadlo: "kdo padáka chce
                            viděti - Fishkyho nesmí poslouchati" :(

                              dosec - Profil | Út 4.2.2014 11:01:58

                              Fishky >> mě citlivost fakčí od nějakýho půl cenťáku a bez opičky si v případě padáku nahranej jedině pozorovat hladinu a to by jsi mohl vyřešit předšpičákem :-)
                              Ale vše sa dá suplovat jak někdo psal jen je třeba mít v zásobě sebou točený olovo a podle potřeby a síly větru,proudu ubírat,nebo přidávat ,na klasickýho policajta :-)

                                Fishky - Profil | Út 4.2.2014 10:25:40

                                ...a tak jako ruku na srdce, jedna z nej kaprařských zbytečností je příposlech - k čemu tahle věc je, mi je záhadou. Když chytám ryby jsem u prutů, když nechytám - pruty stáhnu. K čemu mít pak příposlech? Tuhle věc ale ze záhadných důvodů sám autor používá. Stejně jako používá hlásiče - ale svingr považuje za zbytečnost. Swingr je takový vytuněný opičák, který například v silném větru neposkakuje jako klasický policajt a hlásič nepípá zbytečně (prostě ho jde zatížit aktuálně podle potřeby). Jak bez swingru zamezit zbytečnému pípání? Klasický policajt ve spojení s drahým uhlíkovým prutem - je celkem hardcore, ještě teď mi zní v uších ten zvuk nárazu policajta při záběru a následném záseku... swingr vám tohle nikdy neudělá, policajt ano - a to v lepším případě, v horším se umí i obtočit kolem prutu či zamotat uplně - kdo tohle nezažil? :-) Co se citlivosti týče - jak moc je nutné mít citlivé číhátko při lovu na boilies, když jednak každý záběr se projeví dřív či později jízdou a za druháka - klasický hlásič funguje na principu otočného kolečka s magnetky a ty sepnou relé při otočení 1,5 či 3 cm. K čemu pak ten citlivý opičák, když navíc opičáka máme až za hlásičem?

                                  vahaj - Profil | Út 4.2.2014 9:16:59

                                  Grassel >> Bejt s Fishkym siamský dvojče je podmínka toho, abych s ním v plném rozsahu souhlasil? Nemůžeš nebo nechceš to pochopit???

                                    vydra Lucky - Profil | Út 4.2.2014 9:15:53

                                    Pěkná snůška hovadin

                                      lidaart - Profil | Út 4.2.2014 8:56:26

                                      nemohu než souhlasit a sdílet,už jen proto,že nic se nemá přehánět...:-))

                                        toorek - Profil | Út 4.2.2014 7:00:27

                                        Moc pěkný článek. V průběhu čtení jsem větu po větě a bod po bodu s překvapením objevoval, jak se s autorem shodujeme. I ty gramáže olov dokonce sedí. :-)
                                        Po období přehnaného experimentování a hltání novinek jsem dospěl ke stejným závěrům a zůstal u několika osvědčených věcí. To ale neznamená, že bych občas nevyzkoušel něco nového. Jen si vybírám, co z toho má opravdu smysl a stojí za to. A pokud objevím něco přínosného, tak proč to nepoužívat.