Diskuse k článku: Děláme pro naše pstruhové vody maximum?

Autor diskuse: Tomáš Kupka - Profil , 26.3.2012
120 nových příspěvků od Vaší poslední návštěvy. (Začít číst od prvního z nich.)

NKosi - Profil | Út 18.6.2013 23:06:46

Navíc k tomu že třeba Vámi zmiňovaný lipan má na podzim 31 cm, to je sice pěkné, kdyby tam ta ryba ovšem do jara vydržela: když Vezmu například u nás na Loučce 4. ( vezmu to z toho pohledu co se tam dává, chytá a na podzim, jelikož děláme umělý výtěr potočáka procházíme revír egregátem. ) Na jaře se vysadí tisíce lipanů, ročků a dvojky potočáka. Dle vašeho názoru by jsme měli na podzim při agregátu po rybách ,, šlapat" ale ty ryby tam proste nejsou, návštěvnost rybářů, docházky, úlovky jsou už pár let postejnavé,ryb se dává stále více, ale každý rok je to stejné. Když projdu potok, na každé písčině je nahrabáno od vydry, ještě na podzim tam menší ryby jsou, ale z jara, je potok z velké části vyrybněn. Třeba lipan je na predátory hodně neštastná ryba, neschová se jako pstruh, potočák má přece jen šanci, malou ale má.......

NMrknato - Profil | Út 18.6.2013 14:39:08

Kosi >> To není neproveditelné, to je hloupé. Co by jsi tedy lovil na ten omezený počet povolenek? Siven a duhák by v revíru nebyl a potočák s lipanem by byli hájeni?

NKosi - Profil | Út 18.6.2013 13:41:35

To co tady píše pan Kupka:

Pouze kvalitní genetický materiál
Žádní duháci a siveni
Háčky bez protihrotu
Žádná nymfa, hlavně ne francouzká
Zákazy brodění v době inkubace jiker lipana
Lipan a pstruh obecný celoročně hájit
maximální snaha eliminace kormorána, norka a bohužel i vydry
V případě nutnosti omezení ročního počtu vydaných povolenek
Snažit se obnovit nebo posílit populce vranky a střevle
Podpora přirozeného výtěru pstruha budováním splávků a úkrytů na potocích

To není proveditelné.
1.) Z čeho budete nakupovat nebo odchovávat genetický materiál, když peníze od svazu jsou na revíry přerozdělovány podle počtu docházek. Když tam nebudou siveni a duháci, potočák a lipan bude hájen tak tam nebude nikdo chodit, nebo spíš málokdo.
2.) Zakazovat nějaký způsob lovu jen proto že je učiný je taky nesmysl.
3:) O eliminaci vydry, norka, kormorána, volavek rozhodují úředníci a ti zatím nemají zájem to řešit.
4.) Omezovat vydané povolenky taky nelze, bylo by to diskriminujicí, jaký by byl klíč k tomu kdo povolenku dostane a kdo ne, to by dost dobře nefungovalo.
5.) Budovat splávky v dnešní době taky moc nejde, jediné co se muže v řekách budovat jsou protipovodnové hráze a náhony k MVE , ale jakmile by se někde měl postavit splávek tak je povodí proti.

Nkacicek88 - Profil | Pá 1.3.2013 12:46:33

Tomáš Kupka - >> Ahojky, četla jsem si pár tvých příspěvků tady na mrku (ne všechny) , jako s tvojí myšlenkou souhlasím, ja jsem podobneho nazoru ,ale jak jsem psala....Predace je velká. je to revír od revíru, to je jasné, nemluvim celoplošně, ale třeba revíry u nás znám jako své boty, jsem tam denodenně, chodím i na kontroly, sleduju rybáře i nerybáře ,a stejně mě nikdo nepřesvědčí ,že je problém v predátorech. Tady nejsou ani ty mřenky už. Stačí si sednou k večeru potichu k vodě a na 100% potkáš vydru. Mám zmapovaných 12 rodinek na úseku několika kilometrů. O kormoránech a volavkách nemluvím. Volavky vyťapou co kde zbyde. Rybu na 25 chytnu ale víc než každá druhá ryba je ze všech stran poškrabaná. Respektive každá.:-(
Je to bída, aspoň u nás ,i když máme myslím dobrého hospodářě a řeku ještě relativně zarybněnou v místech organizace dál po neb proti proudu už je to horší ,fakt totálně vybílená řeka:-/
Ale jsem pro hajení jak lipana tak obecňáka, když to k něčemu povede ,to se uvidí . Ikdyž lipan u nás "hájen" je. ma 40 cm a takových je to fakt prahmálo. Ale zase co si budem povídat,když bude rybář nepoctivej a obecňák bude hájen a on bude někde mimo civilizaci, ten okleplejší třeba i přímo ve městě, toho pstruha si stejně veme, když bude chtít .... A většina sportovních rybářů je pouští z principu.
Měj se pekně a třeba někdy u vody, pa

Nkakr - Profil | Ne 22.4.2012 12:43:02

Tomáš Kupka >>
Míru potočáka 23cm jsem uvedl jako odstrašující případ doby, kdy rybářství(sportovní) bylo součástí zemědělské živočišné výroby. Tehdy se skutečně sledovala výtěžnost a argument proč se míra snížila na 23 byla vysoká mortalita ryb menších než 25cm.
Naštěstí experiment trval jen asi dva roky a potom dostali soudruzi rozum.
Dnes se "výlovek" sleduje, ale naštěstí se už nepočítá do "výživy národa".

Devastace (regulace) vodních toků je poplatná "protipovodňovým opatřením" a s tím rybáři skutečně nic neudělají.

NTomáš Kupka - Profil | Ne 22.4.2012 10:53:36

kakr >> Pravda, tu dobu já nepamatuju. Ale pokud bylo ryb dost a chytali se pstruzi 35+, tak z toho plyne, že velký pstruh v revíru nebude ten kámen úrazu. Jasně, že dnes nadělá stejný pstruh v tom samém revíru po regulaci víc "škody" než tehdy, ale vinu za dnešní stav bych mu určitě nedával. Ta věc se snížením míry je vždy diskutabilní. Záleží na tom, jaká byla u vás situace před tímto opatření, a zda se po jeho zavedení zlepšila, a pokud ano, zda to bylo opravdu tímto opatřením nebo i jinými vlivy. A pokud se opravdu početnost tímto opatřením zlepšila, jak to ale ovlivnilo stabilitu, tedy životaschopnost populace. Vyšší početnost neznamená vyšší životaschopnost. Vyšší početnost v tomto případě znamená vyšší výtěžnost, což je to, co každou organizaci a celý Svaz zajímá. Je ale dosti možné, že pokud bychom poté dali takříkajíc ruce pryč, tak by takto "ošetřená" poplace zanikla daleko dříve než ta před tímto opatřením. A navíc, každý revír je jiný a potřeboval by pravidla ušitá na míru. Každý sedlák rozumí nejlépe svému poli. A pokud už chceme do života toků zasahovat, plošnou vyhláškou to není dobrý nápad. Ale uvědomme si, že pokud se podíváme na populace lososovitých ryb kdekoli na světě, tak nejstabilnější budou stejně ty divoké. To už u nás samozřejmě nepůjde, ale přesto jsem přesvědčen, že jakýkoli krok, který změní biotop směrem k původnímu stavu, bude prospěšnější než dohadování se o výši lovné míry.

NTomáš Kupka - Profil | Ne 22.4.2012 10:35:46

kacicek88 >> Katko, díky za pochvalu, ale jen něco málo k tomu, že se u vás ryba nemá kvůli predaci šanci stát generční. Vy u vás nelovíte pstruhy a lipany větší než řekněme 25 cm? Já myslím, že určitě ano a i mnohem větší. Každá taková ryba je v podstatě už pohlavně zralá a může přispět k přirozené reprodukci. A čím je starší, tím více dokazuje jak je geneticky cenná. Bavíme se tu o snaze posílit stabilitu populací, jak to jen půjde a proto je v tomto případě každá generačka dobrá. A i když je dnešní míra predace téměř neúnosná, nevěřím, že by žádná velká ryba nepřežila. Neříkám, že toto nás zachrání, ale je to řekněme střípek do mozaiky, možná malý, ale je. To, že dnes není lipan nebo pstruh celoročně hájen je pouze a jen komerční zájem, protože Svaz se bojí úbytku peněz za vydané povolenky. P revíry jsou pro Svaz nerentabilní, a proto se bojí povolit jakékoli restriktivní opatření, které by mohlo, opakuji mohlo, ne zaručeně muselo, situaci zlepšit. Proč nikomu nevadí, že je celoročně hájen třeba piskoř nebo vranka? Protože to nejsou konzumní druhy ryb a nikdo tu nediskutuje, zda jim to prospěje nebo ne. Z toho jasně vidíš, že pstruha a lipana nehájíme celoročně jen proto, že si ho tady u nás nedokážeme na té pánvi odepřít.

Nkakr - Profil | Ne 22.4.2012 10:21:33

Tomáš Kupka >>
Když jsi ještě nebyl na světě platilo na Revírech dnešního MRS "vědecky" zdůvodněné opatření, které snížilo míru PO na 23cm, tedy ještě pod míru zákonnou.
Nepíši, že ji rybolovci dodržovali, už tehdy mělo dost lidí stanovenou "svou míru", pod kterou potočáka nevzali, nebyl problém lapnout potočáky 35+.
Potočáků bylo relativně dost , duhák se na pstruhovku téměř nevysazoval.Predátoři téměř neexistovali.

A dnes?

Mám dost vážné obavy, že za pár (cca 10) let budete rádi (já už asi ne) za potočáky chované na sádkách....

NTomáš Kupka - Profil | Ne 22.4.2012 10:01:01

Hori >> Toto je výborná otázka, na kterou se asi určitě nedá jednoznačně odpovědět. Každopádně díky za ní. Velký jedinec nese pro přežití populace v daném místě ty nejvhodnější alely, to je bez diskuze. Ryby tu byly dřív než rybáři a pstruh, jako živočišný druh, se dle přírodní selekce vyvíjel tak, aby přežil. To znamená, že v podstatě všechny jeho vlastnosti, včetně délky života nebo např. kanibalismu, mu pomáhají přežít. Nejen jedinci, ale druhu jako takovému. Takže z tohoto pohledu patří do toku pstruzi naprosto všech věkových kategorií. I kanibalismus je vlastně selekční nástroj pro odstraňování méně kvalitního genetického materiálu, stejně tak, jako predace volavky, ledňáčka apod. Čili platí, že predace působí jako zušlechťování genefondu populace, a je tedy pro ni prospěšná, ba dokonce nezbytná. Otázkou pro nás nejpodstatnější ovšem je, jak tyto mechanismy fungují v dnešní tak radikálně narušeném biotopu. Predace je tedy nezbytná, ovšem v jaké míře? V panenské přírodě panuje mezi predátory a kořistí rovnováha, my ji již dávno narušili a z toho plynou všechny naše problémy s přemírou predátorů. Bez přičinění člověka se totiž predátor ani kořist nemůže dlouhodobě přemnožit. Dám modelový příklad: bude mírná zima, příznivý zbytek roku a stoupnou stavy vysoké zvěře, jako reakce na to stoupnou stavy vlků, jelikož mají dostatek potravy a jsou tak schopni odchovat více štěnat. Vlk se tedy krátkodobě přemnoží, ale jeho zvýšená míra predace začne ztenčovat stavy vysoké tak, že se jeho stavy během pár let sníží tak, aby je potravní nabídka uživila. Přežijí jen ti silnější a genofond jejich populace je posílen. Dnes, když se přemnoží vydra a i díky změnám charakteru toku zdecimuje daný úsek revíru, který v jejím podání není zrovna malý, tak si najde nejbližší chovňák a množí se vesele dál. Tady vydíme, že díky člověku mnohdy ani ty nejzákladnější mechanismy přírody nefungují. S kormoránem je to stejné. Pstruh se navíc uchyluje ke kanibalismu, pokud nemá dostatek jiné potravy, a to už jsme u snížené úživnosti toků a nedostatku potravních rybek - střevle, vranka apod. A navíc, dnes při napřímení toků a regulaci břehů je životní prostor ohromně zmenšen, takže dnes nemůžeme chtít mít ve zregulovaném toku tolik ryb, jako bylo za našich pradědů před regulací. Navíc se pak nemá ten roček před větším pstruhem kam ukrýt a ani "kam uhnout".Možná, že pak hledáme na koho to hodit, když ne na sebe, a hodí se nám k tomu velký pstruh. Faktem je, že pokud bych takové ryby z revíru odstraňoval, bude to mít asi příznivý vliv na početnost mladších jedinců. Ale bude to mít také příznivý vliv na stabilitu populace? Já nevím. Podle pravidel populační genetiky nikoli. Jak by to vypadalo v praxi si netroufám odhadnout. Já bych takového pstruha pustil, a to i když bych věděl, že jeho přítomnost v revíru početnosti mladších jedinců nepomůže, a to proto, že jádro problému určitě není onen velký pstruh, ale spousta těch již mnohokrát zmiňovaných faktorů. Některé ovlivnitelné velice velice těžko, jiné relativně lehčeji. A tam bych začal

NHori - Profil | Ne 22.4.2012 7:50:20

Tomáš Kupka - >> Pěkný článek. Souhlasím s ním. Osobně jak lipany, tak potočáky pouštím. Jsem toho názoru že na konzumaci tam jsou vhodnějí druhy, jako je duhák. Ale pořád zápasím s otázkou, jestli je dobré pouštět i velké jedince pstruha(dejme tomu 40+). Místní organizace každým rokem vysazuje do řeky ročka pstruha v docela slušném počtu. Myslím si, že pro velkého pstruha musí být takový roček nejhledanější potravou, přeci jen je to už pěkná kořist a také budoucí potravní konkurence. Jak zjistím, že se tam takový pstruh bude úspěšně vytírat, a nezpůsobí víc "škody" než užitku. Existují totiž i názory, že velcí pstruzi by se měli brát, aby se uvolnilo místo pro další generaci. Co si o tom myslíš ty?

Nkacicek88 - Profil | Ne 8.4.2012 19:24:12

Velice pěkný článek a dobrá myšlenka... plně souhlasím ....avšak každý člen může přispět ke zlepšení P vod ,ale prvně se stejně musí začít "nahoře " ,musí se začít jinak hospodařit. Kdyby se povolil odstřel predátorů a to nejen kormoránů, ale i vyder, lehce by se tím vykompenzovaly zničené toky- například vynetonovaná dna, kde ryby nemají žádné přirozené ukryty před predátory.... Ale hlavně , měli by se jak už Tomáš psal- PŘEDEVŠÍM vysazovat původní druhy, dělat vlastní kvalitní násady z CHRO , ne je odvážet buhví odkud a nasazovat bastardy, kde je par procentní přežití...A co se týče dáhůku a přerybňování vod jimi- vytlačují původní populaci (někdo by mohl být v opozici, že v te vodě stejně dlouho nevydrží -to je fakt, ovšem tím ,že se nakupují ryby s neznámým původem, zatahují se do revírů různé bakterky atp, takže je to jedno s druhým ..... :-/ mělo by se vážně začít něco dělat...... Ale co se týče hájení obecňáka a lipana, jsem striktně proti, protože při tak velkem tlaku predátorů (aspon tedy v Jč) ryba stejně nemá šanci na to , aby se stala generační.....-.takže tady je problém asi jinde než ve sportovních rybářích.bohužel.
katka

NDarcy - Profil | Čt 5.4.2012 10:42:51

Mrknato >> Bojím se toho, že změny v přírodě i společnosti jsou už nevratné. Všiml sis, že po revoluci se vyrojily spousty "myslitelů" a "filosofů", kteří nás vedli ke světlým zítřkům? Teď po nich neštěkne ani pes. V této republice má jasno pouze ten jeden, nejvyšší a nejchytřejší: "Vše vyřeší volná ruka trhu!" Velké počty vysokých škol chrlí polovzdělance, s určitými znalostmi v oboru, ale s mizivým všeobecným rozhledem. Představ si, že se mi absolvent vysoké školy "pochlubil", že v životě nepřečetl žádnou knihu! Počty profesorů a docentů vzrostly proti minulému režimu nejméně 10 x. To se mezi nimi nanajde nikdo, kdo by alespoň řekl: v přírodě dochází ke změnám a nevíme proč?

Nrover - Profil | Čt 5.4.2012 0:26:40

Mrknato >> Tomu fenoménu se asi v dnešní "moderní " době nevyhneme, jelikož rozum je jaksi malinko někde jinde. Nicméně na druhou stranu bych zbytečně až tak situaci nepodceňoval, ono nakonec těch "vsí" je daleko víc jak měst ... :-)

NMrknato - Profil | Čt 5.4.2012 0:10:10

rover >> Ty si děláš srandu, ale pokud se umožní takovým "Kupkům" vandrovat do rybařiny, tak i přes to, že dekrety visí v kanclu ÚS, tak to může dopadnout jako s RMV.
Co se děje s Po a Li, věděj jen pepici, KMF a fenomén. My na malejch vsích na to budeme vždy čumět s votevřenou hubou......

Nrover - Profil | St 4.4.2012 23:51:10

Mrknato >> Už se na tom pracuje ...

NMrknato - Profil | St 4.4.2012 23:47:53

Darcy >> Tak to mi zase neříkej, když budeme hájit, používat BL háčky, klinik a podložky, že by se stav nezlepšil.......) blatník....

Kolega Kupka by si nejprv měl ujasnit, jaká by byla v jeho pojetí rybařiny role rybářů???? Když nebude sadit duháky a siveny, bude hájit, celoročně Po a Li, tak proč by si rybáři kupovali povolenky a co by v revíru pohledávali?

Ještě zbývá, aby tomu někdo dal korunu "horní mírou" lipana a duháka......

NDarcy - Profil | St 4.4.2012 17:05:42

Tomáš Kupka - >> Něco už pamatuji. V dobách, kdy se na pole valily tuny chemikálií a občas se potoky vytrávily silážními šťávami a hnojily se odpadem z fekálních jímek, byl pstruh obecný ve velkém množství skutečně v každém potůčku, zajíců a bažantů bylo mnohem více než dnes. Věřil jsem "odborníkům" kteří tvrdili, že po odstranění nadměrného hnojení a snížení znečišťování životního prostředí nastane ráj na zemi. Zřejmě "soudruzi odborníci" a rádoby "vědci", udělali někde chybu, protože opak je pravdou. To je pouze postesknutí. Chtělo by to koplexní rozbor, samozřejmě se závěry jak dál. My si tady můžeme pouze postesknout, problém asi nevyřešíme.

Nmagito88 - Profil | St 4.4.2012 16:55:09

Butchi >> můžu ti napsat i kde se z tvého popisu něco takováho děje a je to pravidelně po velké vodě na Otavě

Nmagito88 - Profil | St 4.4.2012 16:48:28

stilet >> tak to abys je v současné době plkatil zlatem jinak si nemáš šanci

Nmagito88 - Profil | St 4.4.2012 16:41:14

Tomáš Kupka >> nechci vám brát iluze celoročně hájit lipana a potočáka ale to už tady bylo na Otavě a co se změnilo? Zhola nic . Pstruh potoční byl hájen po celé tři roky a jak to dopadlo. Nechci se k tomu rozepisovat ale zjištění byla katastrofická. Místo aby se populace pstruha potočního zvyšila tak ještě ubyla. Při zkušebním odlovu kdy se mělo začít chytat tak na 300 m úseku byli chyceni slovy 3 potočáci. Takže zjištění alarmující nic se nezměnilo a ikdyž se vysazovallo tak spíš ubylo. Spíše se ptejme kde je chyba a co na to ús a črs ale ty se chovají asi jako když se jich to netýká. Pokud se do Otavy nedají duháci a siveni co bubou chytat sportovní rybáři asim se budou chodit dívat na vodu jak jim protýká pod rukama pstruhový revír a jejim to prd planý jelikož voda je mrtvá a není tam ani ploutev. Kdysi se na Šumavě hospodařilo , sekala se tráva až k vodě a hnojili se louky a pole. A jak nyní , bohužel zhola nic a to se samo sebou odvíjí i na daným revíru. Na Odlovy jsem chodíval a tak vím jak voda byla úživná a dnes bohužel nic , vlásečnice prázdné nebo jen málo generačních ryb a ještě převážně samci a samice pomalu hledat pod mikroskopem. Ale to není jediná věc která brání tahu těchto ryb do trdlišť aby se zde vytřeli jsou zde další aspekty na komerční bazi které tomu brání a nikdo taktéž proto nic nedělá. Holt loby je loby a nikdo další stím nic nezmůže. Jen v nástřelu jde o vodní elektrárny , které jsou i na těchto tocích a nikdo, když jim je povoloval se nezamyslel nad tím zdali je zde taktéž vybudován průchod pro ryby, ale jak jsem již výše psal je třeba hledat a těch aspektů proč tyto ryby mizí je více a pokud se tím někdo nebude konkrétně zabývat tak naše děti a děti našich dětí se o těchto rybách za chvili budou jen učit a nebo se na ně budou chodit dívat do zoo pokud ještě budou v těchto zoo k vidění. S pozdravem Petru zdar

NTomáš Kupka - Profil | St 4.4.2012 15:51:25

Chtěl bych všem poděkovat za kladná i ta záporná hodnocení článku. Zároveň se omlouvám těm, kterým jsem doposud nereagoval na otázky, budu se snažit to ještě napravit. Zkusil bych tu jen reagovat na přízpěvky, které zpochybňují význam těch a oněch opatření. Oni mají možná z části pravdu, ale uvědomme si naši situaci. Vody P-charakteru mají tu smůlu, že byly velice pozměněny regulací, naším špatným hospodařením a dalšími negativními vlivy "moderní" civilizace a ryby v nich žijící jsou z mnoha hledisek těmi nejcitlivějšími druhy, které máme. A právě proto, že nejsme schopni určit, který faktor jim nejvíce škodí a některé, jako rybáři, ani eliminovat nedokážeme - příčné překážky, hormonální znečištění apod, tak bych určitě zkusil dělat všechno možné proto, abych těch eliminovatelných eliminoval maximum a ze střípků se snažil složit alespoň neúplnou mozaiku. Poté bychom snad za pět deset let mohli objektivně zhodnotit, jaké mělo naše snažení význam. Ano je to dlouhá doba, ale nemůžeme chtít výsledky napřesrok. Článek samotný měl být jakousi inspirací v tom, jak můžeme postupovat a přitom býti "diplomaté", protože tak je šance něco změnit větší, než když budeme chtít být radikální za každou cenu a chtít všechno hned, i když tak by to pro P-revíry bylo nejlepší.
Pokud by mělo záležet jen na mě, tak bych osobně třeba na Metuji postupoval asi takto:

Pouze kvalitní genetický materiál
Žádní duháci a siveni
Háčky bez protihrotu
Žádná nymfa, hlavně ne francouzká
Zákazy brodění v době inkubace jiker lipana
Lipan a pstruh obecný celoročně hájit
maximální snaha eliminace kormorána, norka a bohužel i vydry
V případě nutnosti omezení ročního počtu vydaných povolenek
Snažit se obnovit nebo posílit populce vranky a střevle
Podpora přirozeného výtěru pstruha budováním splávků a úkrytů na potocích

Je toho mnoho, byla by to hodně práce, bylo by to pro rybáře nepříjemné, ale pořád je lepší to na pět deset let zkusit než o tom problému dalších dvacet let jen mluvit. Možná by to problém z velké části vyřešilo, možná vůbec. Ale když to nezkusíme, tak se to nedozvíme. Myslím, že v současné situaci vlastně nemáme co ztratit.

NSalmo1 - Profil | So 31.3.2012 0:05:32

Mrknato >> Tak to každopádně.Sociobiolog http://cs.wikipedia.org/wiki/Edward_Osborne_Wilson to popisuje hezky dobře:-) a čtivě.A také to není žádný blbec.

NMrknato - Profil | Pá 30.3.2012 23:59:18

Salmo1 >> Možná ubyde i lidí, ubyde vody, přibudou skleníkové a výfukové plyny, vzniknou jiné životní formy......
Edit : to je parketa pro věštce....

NSalmo1 - Profil | Pá 30.3.2012 23:48:17

Mrknato >> To by chtělo opravdického hmyzoznalce.Zatížení řek bylo nějaké, dnes je jiné.Přibude jiných druhů hmyzu, jak rychle a zda-li?

NSalmo1 - Profil | Pá 30.3.2012 23:45:30

brach >> Můžeš to klidně doplnit, já žádný patent nemám.Nehledě na to, že mám spoustu práce než mi to hackeři vypnou:-)

NMrknato - Profil | Pá 30.3.2012 23:45:13

Salmo1 >> Souhlasím. Bod nula se velmi rychle blíží....... Tedy stav, kdy se řeky očistí od všech ryb......
Možná je pravdou, že dnešní stav řek uživí jen desetinu, možná jen dvacetinu ryb, která v revíru žila před 30, 40 lety. To má být cíl?

Nbrach - Profil | Pá 30.3.2012 23:32:16

Salmo1 >>
Skoro dobře řečeno....

NSalmo1 - Profil | Pá 30.3.2012 23:29:33

Mrknato >> To bych neřekl.Já mám pocit, že po letech se dostáváme do bodu nula, resp.start a některým lidem začíná docházet, že počet vysazených salmonidů a faktický stav řek není úměrný.A teprve v tento moment je možno pochopit co se v té vodě vlastně děje.V dobrém lese se dělá dřevo dobře, ale...

NMrknato - Profil | Pá 30.3.2012 23:21:07

Salmo1 >> Tak to asi pstruhovky mají jiné RO, než MP?..... Pokud popisuješ situaci na Vašem revíru, pak to je pochopitelné.... Jste "kulaci" a musí se vám klást takové podmínky, aby bylo možno Vám vždy něco vytknout......)

Nbrach - Profil | Pá 30.3.2012 23:18:45

Hle...

NSalmo1 - Profil | Pá 30.3.2012 23:10:44

Mrknato >> Ano je proti.Dokonce má pocit, že vysazované kvantum ryb je vysoké.Před vysazováním jsou vzorky vždy kontrolovány.

NMrknato - Profil | Pá 30.3.2012 23:05:53

Salmo1 >> Zarybňovací plán stanovuje minimální počty násad. Ty si myslíš, že vzhledem ke katastrofálně klesající úlovkovosti Po a Li, by RO KÚ byl proti navýšení násad těchto druhů, třebas z "Fordových fabrik", když doloží potřebné veterinární doklady?

Edit . Záhada to je, protože neutěšený stav se od roku cca 1990 stále a pravidelně zhoršuje....

NSalmo1 - Profil | Pá 30.3.2012 22:59:46

Mrknato >> Pochopitelně, protože i na P vodách těchto ryb byl mrak.Na největší ryby se jezdilo vždy na první MP vodu pod pstruhovku.Proč tomu tak bylo a možná zase bude, nebudu rozepisovat, ale žádná záhada v tom není, je to jen čistá biologie.

NSalmo1 - Profil | Pá 30.3.2012 22:54:14

Mrknato >> Tady vznikl záhadný pocit, že MO plesají radostí nad možností montáže násady dvouletých Po a Li.Můžu tě ubezpečit, že tomu tak není.Způsob zarybnění a jeho následnou kontrolu stanovuje a provádí KU.Pokud nesplníš předepsané zarybnění, pak nedostaneš možnost vydat povolenky k lovu v následujícím roce.

NMrknato - Profil | Pá 30.3.2012 22:51:20

Salmo1 >> Ty lipany, potočáky jsem tam chytal od zimy do zimy. Stále....

NSalmo1 - Profil | Pá 30.3.2012 22:38:44

Mrknato >> Není na tom nic složitého, bo výtěrový substrát(MP vody) je biologicky více zatížený a jikry na tomto podkladu daleko lépe plesnivý.I proto se snaží pstruh vydrápat co to jenom jde co nejvýše na čistší podloží.Tedy chytáš ty samé ryby jako dříve splované z P vody, jsou ale v poněkud menším vydání.:-)

NMrknato - Profil | Pá 30.3.2012 22:24:02

Salmo1 >> Už jsem ti to jednou psal, že od doby, kdy jsem začal rybařit na horních tocích MP v roce 75, tak do roku 90 jsem lovil lipany 30-45cm. Menší ne...... Tohle si dodnes neumím vysvětlit. Tehdy menšího lipana než 29cm fakt nešlo ulovit a to jsem nepauzíroval, jako dnes...... Kde byli ti malí? Stejné to bylo se pstruhy. Dnes lovím lipany 20cm, potočáky 12cm...... Dávat nemalé prostředky do chovu a lovu takových ryb je mírně řečeno podivné.
Je zákonité, že když lidi chtěli auta, tak si je nemontovali na koleně, ale přišel pan Ford a z pásů začaly sjíždět miliony aut, za pár dolarů. Je pošetilé si dělat pidi potočáky na koleně, když z výrobních linek mohou sjíždět a bez MO, kvanta jednoúčelově smontovaných takylososoidů za pár korun, relativně. V řekách a potocích lichoběžníkového průřezu je to jediná možnost, jak tyto toky ještě využít....

NSalmo1 - Profil | Pá 30.3.2012 22:04:29

Mrknato >> Ona to část fenoménu kupříkladu u lipana podhorního je.To, že nějaká množina ryb po přirozeném výtěru uhyne je normální.Díky faremním odchovům se podařilo zavléci do našich vod v polovině osmdesátých let kožní onemocnění lososovitých ryb.Toto onemocnění zapříčiňuje, že po prvním výtěru neuhyne 10-15% ryb, ale uhyne podle zátěže na té které řece 25-35% ryb.Při krátkověkosti lipana a benevolenci při jejich lovu v době kdy jsou nejzranitelnější si jistě dovedeš spočítat jak jejich společenstvo dopadne.Konec konců hodně rybářů píše, chytáme velké množství svazoryb, ale ty velké, ty velké ryby nejsou.To se opravdu ještě nikdo nezeptal proč ty velké ryby nejsou?Vždy se říkalo, kde je malá je i velká a to i v době, kdy svazolovec sežral 300ksPo+Li/r.Proč tedy to dnes neplatí.To proč se jmenuje UDN.

NMrknato - Profil | Pá 30.3.2012 21:33:29

Salmo1 >> Gratuluji, odhalil jsi fenoména, ale už vopravdu. Ryby na nějaký přirozený výtěr prdí, protože daleko bezpečnější sex a poporodní ošetření se jim dostane z rukou lovné čety..... a taky klinik.....

Máš pravdu, nepřizpůsobiví se už také nepotulují, nekočují, nedrátují, nestavějí šapitó, atrakce a raději prožívají bezstarostný život a sex v blízkosti pracovních úřadů a restaurantů, kde též nasávají "klinik". Evidentně to jejich populaci svědčí.....

Něco je ale blbě. Počty nepřizpůsobivých narůstají, díky péči, ale to co popisuješ u ryb nefunguje. I přes naprosto revoluční a 0% mortalitu, špičkový přístup pracovníků MO, lososoidů ubývá.... Jestli se nám ti naprosto sterilní, oklinikovaní potočáci netráví nekvalitní vodou v revírech, které odvykli?????

Když to tak čtu, co píšeš, tak bych rybám přirozený výtěr zakázal...... Je moc riskantní.... Edit : stejně jako domácí porody...... Je jiná doba, ryba se netře s rybou, ale s člověkem....

NSalmo1 - Profil | Pá 30.3.2012 20:38:45

Mrknato >> No já tě zklamu, ale mortalita odlovených a vytřených generačních ryb je řádově menší při umělém výtěru, než u výtěru přirozeného.Ryby v řízeném prostředí jsou ošetřeny protiplísňovými prostředky a jsou navráceny ve velmi dobré kondici zpět do revíru.Pokud by někdo z vás viděl skutečně přirozený výtěr a stav ryb po tomto aktu, pak by podobně blbou otázku nemohl vznést.Ta situace je až taková, že se berou ryby z trdlišť které jsou již vytřené a na kterých jsou známky zaplísnění. A i tyto ryby jsou podrobeny protiplísňovým koupelím.Pokud jsou tyto ryby ponechány v revíru a zaplísnění je manifestováno pouhou drobnou tečkou, je jejich mortalita v revíru rovna 100%.

Nstilet - Profil | Pá 30.3.2012 13:41:37

Mrknato: Jsem v klidu a jdu činit něco smysluplnějšího.

A pro "muškařící" ze dna (francouzská či jíná položená nymfa ) - prosím o shovívavost pro jikernačky PO od řekněme 15. srpna. Snaží se více a všude papat a tak jejich úlovek je častější než ukrytých mlíčňáků. Díky.

Ncap24 - Profil | Pá 30.3.2012 13:14:24

Lidé si za všechno můžou sami. Není to otázka míry, ale etiky každého z nás. Dnes má pstruhovou povolenku každý, úspěšné vzory mušek jsou na internetu, výbava se zdokonaluje, ve výboru pokud sedí hospodář který nemá P povolenku dává lososovité ryby do MP revírů aby si sám škubl, nehledě na to, že po nasazení se mu kouří z udírny tak je něco špatně. Stejně tak to vypadá na MP revírech. CHrání se kormorán, zdokonaluje se technika i vybavení. Recepty jsou na rybí saláty, peřenky a kyselé uzle, plevelné ryby se sekají sekerou kachnám. Začneme se chovat tak, aby naše děti poznaly kouzlo rybařiny.

NGTdpcfix - Profil | Pá 30.3.2012 13:05:40

Pstruh27 >> dva roky z5 tady vydra byla ale uz jsem ji dlouho nevidel...tady nejde o usek 350m ale o usek 5km...dal jsem nebyl mozna ze to tam bude lepsi(vic vody a podobne)ale mrzi me ze tak nadherny potok je mrtvy.....jako maly jsem tam chytal na spendlik...svet se v prdel obraci...nejdulezitejsi bylo ze nas revir zacina skoro od pramene a pstruzi se tady vytirali a prezivaly pravidelne s tim ze vetsi kousky dycky splavaly po proudu niz...

NPstruh27 - Profil | Pá 30.3.2012 12:55:29

GTdpcfix >> no, bohužiaľ to nie je jediná voda, na ktorej k tomu došlo. Nemáte tam nejakú vydru, ktorá to vyžrala?

NGTdpcfix - Profil | Pá 30.3.2012 12:47:38

Pstruh27 >> ano je to maly pstruhovy potok....vody ubyva ale mist kde by mohl prezij je jeste hodne...ale proste ryby vbc cele to slo srat behem 4 let....az je mi z toho zle:(

NMrknato - Profil | Pá 30.3.2012 11:04:56

stilet >> Chce to klid. Pokud se v tom orientuješ, tak mně prosím napiš, jaká je mortalita z řeky odlovených a vytřených Po a lipana? Pak napiš, ne kolik ryb je z tohoto otevřeného chovu vysazeno, ale kolik se rybáři odlovilo...... Papír snese všechno......

NPstruh27 - Profil | Pá 30.3.2012 9:12:28

GTdpcfix >> Predpokladám že sa jedná o menší potok a tie idú úplne do pr.dele asi všade - rapídny úbytok vody sa tam prejaví najviac. Tiež sme mali pár pekných pstruhových potokov a sem-tam je tam ešte Potočák cez 30 ale v porovnaní s minulosťou (nie dávnou - cca 10 rokov dozadu) je to katastrofa.

Nstilet - Profil | Pá 30.3.2012 7:36:15

mongol: ... je zbytečné se k Tvým zvratkům vyjadřovat...lidi jako Ty znám, píšou vzteklé odpovědi v teple a bezpečí domova u kafe, nebo vyřvávají po x.tém pivu v hospodě... na veřejnosti (třeba schůzi MO) ani neceknou a nevystrčí nos. Tak si to užívej.

Nstilet - Profil | Pá 30.3.2012 7:26:28

Mrknato: nevím kde si četl v mých příspěvcích něco o ČISTÉ LINII. Taková už pár desetiletí nejspíše neexistuje. Psal jsem o místním genofondu.

Nmongol - Profil | Pá 30.3.2012 2:45:38

Jardo napis mi pstruh vyloveny na podzim pred trenim vysazeny do jineho prostredi se za A/vytře i uplne jinde než zamyšlel,nebo za B/ jikry vstřeba, za C/zahyne protože mu jikry zatvrdnou.

Nmongol - Profil | Pá 30.3.2012 2:22:47

jarouši ,deset let jsem chodil,a pstruhy jsem sbiral i na krizovatce s asfaltu.po skonceni prijeli funkcionari,nabrali si plny igelitky pstruhu.hlasili jsme vysazeno ks. vcetne uhynulejch,fakt je, ze jsem asi 8let uz nebyl,ale ty mi napis duvod loveni pstruhu pri treni, kdyz tomu rozumis,mam na mysli odkud jste je vylovily, kam vysadily proc a kdo to zaplatil. jestli si myslis ze nevadi slapat v potoce,ze nevadi omracit rybu pri treni,ze mlici jim tece.mozna me presvedcis, jak jim to prospiva a jak jsi uzitecnej,jak mas prirodu rad.

NJarda Š. - Profil | Pá 30.3.2012 1:59:49

mongol >> Jestli jsi viděl lov agregátem, kde chcípla byť i desetina pstruhů, tak ti lidé to neumí a měli by jít od toho. Ale asi takhle píšeš proto, žes to nikdy ani neviděl a vůbec tomu nerozumíš.

Nmongol - Profil | Pá 30.3.2012 1:33:28

souhlasim s Mrknato myslim ze vetšině pstruhařu je uplne fuk nejaký centimetr na miře,moc dobře jsem si všiml jak se za posledni leta zmenil přistup rybařu k přírode/k lepšimu/,myslim že hlavni prušvich je ve svazech kde větsinou jsou ve vedeni MO starci pamatujicí komunistickej režim a podle toho to vypadá, jede se stale podle jakeho si planu zarybněni,v praxi se vysazuji ryby ktere se do daneho reviru vubec nehodi,vysazuji podle toho co jim kraje dodaji,videl jsem vysazovat kapry do proudu kde bylo 30cm vody atd.zaplatte mladý vystudovany absolventy do MO a uvidite změny,ty bolševicky dědky kopněte do zadku,/hlavně v krajskych org./

NMrknato - Profil | Pá 30.3.2012 0:50:24

mongol >> Myslím si přibližně totéž, co ty. Řeky a potoky nebudou plný ryb jako dřív, ale alespoň by tam nějaké zůstaly, pokud by agregát sloužil jen k rozumnému doplňování uzavřených chovů. Za současného stavu revírů je umělý výtěr za "pomoci" rabujících MO zvěrstvem, které revírům nepřináší nic, jen MO ty peníze. Umělý výtěr se sice prováděl dlouhá desetiletí, ale dnes to přestává fungovat. Soudruhům v MO je to ale jedno, plní plán i přes mrtvoly......

Nmongol - Profil | Čt 29.3.2012 23:11:23

Neděláte,hamtáte v brodákach v trdlištich dávate pstruhum rany elektřinou pri třeni,třetina chcipne hned,čast pri převozu a když tam ryby chrsnete myslim vysazovani na pstruhovej revir,tak zběla řeka břichama mrtvých ryb,nenecháte pstruhy prirozeně vytřit a ješte si myslite jak dobře hospodařite.Stydim se za toto zvěrstvo že jsem rybař.Pritom si myslim ze organizacim jde jen o penize za vysazeni.prestante s tim samy od sebe,stejně snad tu vyjimku o lovu elektřinou zruši a potoky budou zas plný ryb jako dřive.

NLuggi - Profil | Čt 29.3.2012 22:21:01

Na řece postižené nálety kormoránů se toho moc vymyslet nedá. Jedině sadit mírové po a pd odchované na granulích. Doufám že na to přijdou hospodáři na všech větších revírech ( kde už to většinou kormoráni plundrují), jinak se budou všichni pstruhaři cpát tam, kde už s tím začali. Možná je to úpadek, ale pořád mi to přijde smysluplnější než celý rok trápit rybky 15-23cm a v zimě je pak nechat sežrat.

NMrknato - Profil | Čt 29.3.2012 18:56:22

stilet >> Jsem jen poučený laik, ale jak při um. výtěru poznáte, který odchycený PO je čisté liniie a který ze sádek? Já bych tipoval, že podle čichu...)

Nstilet - Profil | Čt 29.3.2012 18:46:32

Mrknato: ...asi unikla souvislost, nasazeno z vlastních zdrojů řekněme dostatečné množství a ještě navíc koupeno těch 150 ks ze sádkového chovu Byla to reakce na Tvůj požadavek "kvalitní násady".
Naše snaha je sadit místní genofond a tak aby kromě našeho hospodaření na potocích ještě přibylo něco ze samovýtěrů. Podmínky máme stejné jako jinde, jen jsme to ještě nevzdali.
Např. vyjadřovačky k opravám potoků píšeme přesně a ne jen formální kecy, projektanti nemají problém zanést naše požadavky do projektů (když se nám podaří k nim dostat) a i větší polovina stavebních firem je vstřícná (samo, že ještě jsou snahy a občas s tím nic nenaděláme, položit do potoka v lichoběžníkovém průřezu kamennou rovnaninu a udělat z něho kanál).
Jsem se nějak rozkecal. Petrův zdar!

NMrknato - Profil | Čt 29.3.2012 18:12:08

stilet >> Asi překlep. Uloveno 1100, vysazeno 150.... I kdyby bylo vysazeno 1500 ve velikosti 10-25cm, tak lovné míry (u nás 27cm) doroste minimum, pokud nevysazuješ Kolowraty. Možná máte super podmínky, ale potočáci prostě všude jinde mizí, ať si to kdokoliv rozmýšlí jakkoliv.

Nedávno jsem poslouchal,že i myslivci mají problém s jeleny. Silně jich ubývá a tak se nahrazují jeleny Sika z Japonska. Oba se kříží a Sika vítězí. Čistých linií jelena evropského je asi jako pstruha potočního. A nikomu to nevadí. Myslivci pálí o sto šest, protože mají na výběr. Buď pálit , nebo nepálit..... U rybářů je to to samé.

NNox - Profil | Čt 29.3.2012 17:32:58

Mrknato >> Ahoj, samozřejmě, že na placený úseky občas zajedu jako je dvacetčtyřka (i když vetšinou taham velikost 40+), ale chtěl bych se dočkat takových ryb teda spíš potočáků i na svazovkách ;) a snad to jednou takový bude. Pokud by se zpřísnily pravidla, existovala by vyšší kontrola a zavedlo by se během let pár změn.

Červené karty: jiku2