Prut a naviják pro desetiletého rybáře

Ahoj, předem musím napsat, že nejsem rybář. Pomalu se učím spolu se synem, kterého to chytlo, ale chytá teprve rok. Momentálně chytá na trojdílný feeder prut délky 3,3m. Baví ho to, ale občas má problémy s manipulací a rád by měl ještě jeden prut, takový univerzální, skladný...třeba i na plavanou. Vybírám tedy asi teleskop a naviják. Oboje bych viděl do 1500-2000 Kč. Zatím chodíme na obecní rybník a obecně spíše na menší plochy. A na kaprovité ryby. Nic jiného nemáme v plánu. Není tedy potřeba aby házel nějaké dálky. Prostě nářadí na takové to občasné zachytání. Přišlo mi, že zase délka cca 3,3m by byla fajn. Prosím tedy o radu zkušenější. Díky
Autor diskuse: Meridius - Profil , 20.11.2024 kaprařina - náčiní, doplňky

Jarda Bořek Stavitel - Profil | Ne 24.11.2024 8:30:28 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Ahoj.
Stojím za pytlákem. Samozřejmě chápu tvoji pozici - nerybáře.
Řeknu ti, jak jsem to dělal a dělám já. Třeba si v tom něco najdeš.
Chytám s oběma klukama od jejich tří let.
Dítě potřebuje aktivitu. Splávek/špička se musí furt mlet, musí mít záběry.
Proto máme krátké 3,5m biče. Naučili se na tom manipulovat s prutem a nějakou sestavou bez komplikací s navijákem. I dnes po něm i starší (9let) rád sáhne.
Feeder 3,3m ti velmi schvaluji. Jsme tak zařízeni také. Před tím (když bylo staršímu kolem pěti) jsme koupili a zkusili krátký 2,4-2,7m feeder/picker. Dalo by se, ale museli bychom k tomu mít menší/hodně malé stojaté vody. Velmi nedoporučuji.
K tomu jsme před dvěma roky pořídili matchku v 3,6m do 50g. Delphin. V kartě ji najdeš. Starší ji má rád asi nejvíc, protože mu logicky přináší víc záběrů a víc aktivity, než feeder. Tím jak aktivně chytá, vybrušuje techniku a ovládání prutu, navijáku, všeho. Kratší je nesmysl. Potřebuješ mít aspoň nějaký kontakt s koncem vlasce.
Kdybys chytal karásky pod nohama, tak si poříď klidně 2m lehký teleskop.
My bychom ho neužili.
Když časem dospějete do fáze, že vás bude oba bavit sedět půl dne bez záběru s pípákem a 30mm koulí pod hákem, potom si pořizujte 2,5 librovy kaprový prut.
Ten feeder vám přinese násobky záběrů a volbou nástrahy si vy budete určovat, jaké ryby budete chytat. U plavacky to samé.
Výhody dělených prutů jsou ve všech ohledech, až na tu skladnost. Samozřejmě někdy je třeba dítěti pomoci, rozmotat, uřezat, ale postupně vézt k samostatnosti. Ukazovat, vysvětlovat, do zblbnutí.
Pevné nervy! :)

    dimarcus - Profil | Ne 24.11.2024 7:57:13

    tomvlčák >> Odkud mate tvrzeni, ze prut z Decathlonu se do dvou let rozsype nebo necha pri velke rybe ve stychu?

      pytlák - Profil | Ne 24.11.2024 0:36:54

      tomvlčák >> feeder a kaprak 2m ok, na plavanou nepoužitelné. Dcera v 8mi chytá match 3.60.

        tomvlčák - Profil | Ne 24.11.2024 0:17:32

        pytlák >> Promiň, ale ta manipulace s prutem! Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě.
        Já dětem do první sezóny koupil feedery 2,1 a kapráky 2,7. Když mají v ruce mou 3,6 tak se kroutí, rybu vytáhnou, ale proč?
        A na kvalitě bych taky nešetřil....proč kupovat prut z Dekáče, který se jim do dvou let rozsype a při první větší rybě nechá ve štychu? Já tohle neumím, děti mají lepší vybavení než já. Děti 6 a 8 let, letos už 7 a 9 😉

          Trusna - Profil | So 23.11.2024 7:12:43

          Koukni do Dekáče tam takové pruty i s navijákem mají kolem 600. Já takový mám několik let a pohoda 👍

            j.c. - Profil | Pá 22.11.2024 17:26:34

            pytlák >> to je možné, nepopírám že ten chlapec může na takový "proutek" lovit, ale chodil jsem i řadu let 2x ročně dělat rozhodčího přímo na dětské závody, a proto zhruba vím čím ty děti byli vybavené

              pytlák - Profil | Pá 22.11.2024 16:30:35

              j.c. >> ty kdyžs chodil do kroužku, tak byl ten prut 2,7 dvakrát těžší než tahle 390.

                j.c. - Profil | Pá 22.11.2024 15:17:24

                Meridius >> není to dlouhé pro malého kluka, když já jsem chodil do kroužku tak nás tam bývalo tak 20 a nejdelší pruty tam byly do 2,7m, a chytali jsme s nima jak na splávek tak na položenou, já neříkám, že to nejde, ale osobně jsem takového kluka nikdy neviděl s takovým pahýlem, ale proč ne, hoodně věcí jsem ještě v životě neviděl

                  stefan_pista - Profil | Pá 22.11.2024 6:36:33

                  Daiwa Procaster Float and Feeder, niečo také robila Daiwa...ten prút má špičku na plavák a špičky na feeder.osobne ho nepoznám, tuším so ho videl na bazári MRK-u, ale nie som si istý...
                  https://www.kevinshop.sk/feedrove-pruty/daiwa-procaster-float-feeder-3-00m-15-50-85g/?gad_source=1&

                    Meridius - Profil | Pá 22.11.2024 5:03:07

                    Dobře, tak ať je to tedy prut hlavně na plavanou. Univerzálnost jsem myslel spíš, že jej vezme v případě nouze a použije i na těžko, kdyby se mu stalo něco s tím feederovým. Je to tak lepší pro pochopení, oč mi jde? Ten feederový, kdybych tam dal tužší špičku, předpokládám na plavanou taky mohu použít.

                    Co něco takového? https://www.chytapust.cz/Matchove-bolognesove-pruty/Delphin-Prut-Niora-TeleMatch-390cm-35g?srsltid=AfmBOopunRqijIDAR01sfZAgk5C3vFQo6FZQ0ymVVrc28-ZaaYF5j2zx špatná cesta? K tomu menší naviják...

                    Trošku tápu i co do vlasce, máme doma na velmi krátkém prutu nějaký, ale ten se na hladině krabatí a kroutí....takže něco kvalitního.

                      Káceč - Profil | Čt 21.11.2024 23:09:10

                      Když mi bylo 8 let, tak žluté Lipno asi 1,60m, nepamatuji si přesně a Rexík. Silon 0,25 a na plavačku na žížalu okoun za okounem. A tím jsem vydržel určitě do patnácti. Tedy né s těmi okouny, pak i na těžko a i kapr se nějakej chytil i plotice a cejn. Ryby svoje návyky jistě nezměnily, tak by ten můj tehdejší cajk i dneska stačil. Ale holt jiná doba a jiné nároky na rybáře :-)

                        stefan_pista - Profil | Čt 21.11.2024 20:47:55

                        Tiež mám syna, 8r, má 3 prúty. 1 na feeder, 1 na plavačku a1 na prívlač.teraz mu dávam dohromady môj starý mušák.ale vždy musel najprv ako tak zvládnuť 1 techniku a až potom sa učiť ďalšiu.neexistovalo že mu nwsadol prút.jasné že mu nesadol na začiatku, ale, postupom času sa musel (jemne som ho prinútil) sa s tým prútom zžiť a naučiť sa ho ovládať...tie odtrhnuté a domotané montáže nepočítam...všetko je otázka cviku a sústredenia sa.

                          stefan_pista - Profil | Čt 21.11.2024 20:26:17

                          Ešte je jedna možnosť. Ísť do predajne, ošahať hocijaký prút a ten čo vám obom padne do oka a do rúk kúpiť.ťažko radiť prút " na cokoliv"

                            dimarcus - Profil | Čt 21.11.2024 18:12:19

                            Doporucuju tuto kombinaci. Sam nerad utracim zbytecne. Prut je 3m dvojdil, velice lehky, univerzalni, chytam s nim uplne vsechno od plavane na kapra u brehu, pres polozenou s krmitkem, odhoz na dalku az ke kace na dravce. V popisu je 3lb ale prut je mekci, ma perfektni parabolickou akci a nasadovy kapr ho krasne ohne, ale nema problem jako urcenim kaprovy prut se zdolanim velke ryby, ja mam zatim 15kg z proudu bez problemu. Navijak je adekvatni velikosti, ma dostatecnou kapacitu civky, neni velky a ma velice podarenou a vyborne pracujici brzdu. Oboje pouzivam bez nejmensiho problemu od malych rybnicku az po velke vody pres 2 roky, pokud nemam v planu hazet pres 100m a jsem velmi spokojen. Jen doplnim, ten navijak zvlada kapry rovnez bez problemu i s prutem. Se sestavou jsem byl tak spokojen, ze jsem si poridil druhou sadu do paru.

                            https://www.sarfix.cz/dam-navijak-quick-2-v2-5000-fd/

                            https://www.tropicfishing.cz/prut-starbaits-m2-3-00m-3-00lb/?sznaiid=7439779455436562163

                              Meridius - Profil | Čt 21.11.2024 17:49:02

                              Tak, abych některé věci upřesnil, protože to tu jde ne úplně dobrým směrem. Chytáme sice na malých vodách, ale i tam jsou velké ryby. Momentálně máme sestavu na method feeder....a většinou máme jako návnadu plavací bonbony namáčknuté v krmítku. Tady bych řekl, že klasická věc. Nic jiného jsme nevymýšleli. Jde o to, že ten skládan prut je trošku kostrbatý na použití. A chtěli bychom prut, který bude NEJEN na plavanou, ale takový jakoby záležní nebo druhý na cokoliv. Tedy aby zvládl i větší rybu. Ano, na plavanou zatím moc zkušeností není.

                              Nechci žádné hotové sestavy prutu a navijáku a další skládaný taky ne. Byť chápu, že je kvalitnější. Naopak bych preferoval trošku lepší naviják, než prut samotný. Abych jej případně přehodil na ten feederový prut. Momentální sestava je prut prima feedertech 330 a naviják quick impulse 4 QF 3000S FD. Jestli to teda nějak pomůže.

                                milanpindryc - Profil | Čt 21.11.2024 13:53:39

                                Meridius - >> jak pise Pedro.
                                Pokud bys chtel teleskop tak ja rad pouzivam 3m Milo. Vyhoda je ze to mam furt navazany a tak kdy jdem se 4letym na 20minut chytat tak se nezdrzuju.

                                https://www.milorybarskepotreby.cz/prut-milo-globetrotter/

                                https://www.rajrybaru.cz/p/volzanka-prut-bolonka-mikro-3m-20g/

                                  stefan_pista - Profil | Čt 21.11.2024 12:01:37

                                  Meridius - >> pomalíčky sa blíži čas to tu zamknúť

                                    bigharrisson - Profil | Čt 21.11.2024 10:53:34

                                    Pedro1 >> Jinak, mé začátky lepší nebyly, neb v osmdesátých jsem byl vděčný za lipno s rexíkem se silným silonem pro všechny způsoby rybolovu.

                                      bigharrisson - Profil | Čt 21.11.2024 10:50:48

                                      Pedro1 >> Ostatní je předpoklad vycházející z mé zkušenosti nabyté pozorováním okolí, tedy časté praxe začátečníků. Oba začínají, nemají znalosti ani zkušenosti, o bílou rybu nemají zájem apod. tudíž očekávám, že tam klidně pošlou na slepici, bez řešení hloubky, kačenu na štiku, 10g olovo fix, háček vel. 2-4 a nastraží medovku nebo kolínko

                                        bigharrisson - Profil | Čt 21.11.2024 10:44:15

                                        Pedro1 >> Zatím chodíme na obecní rybník a obecně spíše na menší plochy. A na kaprovité ryby. Nic jiného nemáme v plánu.