Prut a naviják pro desetiletého rybáře

Ahoj, předem musím napsat, že nejsem rybář. Pomalu se učím spolu se synem, kterého to chytlo, ale chytá teprve rok. Momentálně chytá na trojdílný feeder prut délky 3,3m. Baví ho to, ale občas má problémy s manipulací a rád by měl ještě jeden prut, takový univerzální, skladný...třeba i na plavanou. Vybírám tedy asi teleskop a naviják. Oboje bych viděl do 1500-2000 Kč. Zatím chodíme na obecní rybník a obecně spíše na menší plochy. A na kaprovité ryby. Nic jiného nemáme v plánu. Není tedy potřeba aby házel nějaké dálky. Prostě nářadí na takové to občasné zachytání. Přišlo mi, že zase délka cca 3,3m by byla fajn. Prosím tedy o radu zkušenější. Díky
Autor diskuse: Meridius - Profil , 20.11.2024 kaprařina - náčiní, doplňky

NPedro1 - Profil | Čt 21.11.2024 7:18:25

bigharrisson >> Můžeš mi prosím ukázat,kde je uvedeno, že plánuji kaprarinu na malých vodách?

A kde se píše o necitlive sestavě, nereseni hloubky atd?

To jsou hrozný nesmysly, netuším s čím jsi začínal, ale malému dítěti jednoznačně patří do ruky kratší měkčí prut, aby se nejdřív naučil chytat bílou, nasadaky, nahazovat, rovnat vlasec, kontrolovat splavek, zdolat rybu, podebrat, rozmotat zamotane atd., na to, aby tam poslal 100g olovo s kouli pod háčkem má času dost.

    Nbigharrisson - Profil | Čt 21.11.2024 6:59:00

    Pedro1 >> Pokud zadavatel otázky píše, že chce univerzál pro desetiletého rybáře, přičemž oba jsou rybařinou nepolíbení a plánují kaprařinu na malých vodách, očekávám plavanou v uvozovkách, tedy klidně korkový špunt, celkově hrubou a necitlivou sestavu, neřešení hloubky apod. Až budu potřebovat radu, jak na závodní plavanou, určitě se na tebe obrátím.

      Ndrvoštěp - Profil | St 20.11.2024 19:45:27

      Pedro1 >> Jeden jsem bral vloni, druhej letos. Cena kolem 1100,-kus. 👍

        NPedro1 - Profil | St 20.11.2024 19:43:36

        drvoštěp >> Jo, bral jsem ho za cenu pod 1000 Kč a docela jsem koukal, jak je to lehký a povedený.

          Ndrvoštěp - Profil | St 20.11.2024 19:42:04

          Pedro1 >>Mám dva kousky toho trabucca. Max.spokojenost. Beru je na plavačku, lehkou kaprařinu a na úhoře. Hodně povedené proutky👍👍👍

            Nmaximotak - Profil | St 20.11.2024 19:31:29

            Pokud uz ma 3,3m prut na tezko, koupil bych mu kratkou levnou bolonku, staci 4 m, a mensi smekac, klidne z Lidlu, docela osvedcene drzaky, vzhledem k cene... Ty bolonky maji transport. delku neco malo pres metr, kdyby to bylo moc, tak Mikado ma nejake "mini float" teleskopy, ktere nejsou vubec spatne.

              Npytlák - Profil | St 20.11.2024 18:36:37 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

              Meridius - >> na tu plavanou mu pořiď matchku 360, nebo telemach, takhle je šance že ho to bude na ten splávek i bavit. Chytat na splávek s prutem 2m je nesmysl. Např
              https://www.tropicfishing.cz/prut-mikado-intro-match-3dil-3-60m-5-25gr/
              K tomu navi https://www.kovinfish.store/daiwa-navijak-23-ninja-lt-2000
              Laminatovej teleskop tak jedině na těžko, ten někde na Ali koupíš za 250kc. Naviják si tam do začátku může dát z toho feedru.
              O 500 to pretahnes ale už to k něčemu bude.

                Nstefan_pista - Profil | St 20.11.2024 17:39:14

                Tu plavanu by si mohol poriesit aj nejakym privlacovym prutom do 30g a k tomu privlacovy navi 3000.samizda Daiwa Ninja je taky dvojdielny poloteleskop -spodny diel pruta ma 2 casti, ktore sa zasuvaju do seba.Pretoze chytanie na tazko mas poriesene feedrovym prutom
                Tymto prutom poriesis plavanu a privlac ak bude synator chciet v buducnosti.
                To, ze ma problemy s manipulaciou 3.3m feedru nie je nic neobvykle..Ono na trhu je neskutocny vyber, ze sa jeden moze zblaznit....pozeram @razisdas ma predbehol

                  Nrazisdas - Profil | St 20.11.2024 17:17:13

                  Jako uni prut by mohl posloužit nějaký vláčecí 2.7/3m s gramazi do 40g. Klidně teleskopický https://www.tropicfishing.cz/prut-daiwa-megaforce-tele-3/
                  Dlouhou dobu sem chytal s 2.4/20g . Chytal jsem hlavně u břehu splávek, nebo na cit a vláčel. Byla to fajn chytačka. Prut byl lehký, skladný a hezky se ohýbal.
                  K tomu nějaký navíc o velikosti 3000. Větší se mi zdá zbytečný.
                  Občas mají zajímavé věci v dekáči.

                    NPedro1 - Profil | St 20.11.2024 16:57:22

                    rájovec >> Já nevím jak chytá Tvůj vnuk, ale radíš "lehký univerzální prut občas i na plavanou" v délce 240 cm a 2,5 lb. To bude fajn prut na to, aby ne druhé straně toho návesního rybníka rozbíjel okna na okolních barácích 80g olovem.

                      Nrájovec - Profil | St 20.11.2024 16:53:47

                      Pedro1 >> To jako úplně vážně,vnukovi je osm a je to pro něj ideální.

                        NPedro1 - Profil | St 20.11.2024 16:32:25

                        Meridius - >> Mladýmu jsem do začátku koupil tohle, chytá s tím plavačku, lehkou položenou a lehkou vláčku.

                        https://www.trabuccofishing.cz/zbozi/precision-rpl-carp-plus-3002-20/

                        Držel bych se délky 3 m a gramáže do 30 g. Píšeš skladný, ale rozdíl mezi teleskopem a děličkou je fakt velký a tu skladnost bych upozadil.

                        K tomu jakékoliv navi, kam se vejde 150-250 m vlasce 0,20 mm. Klidně bych vzal tohle, teď je v akci.
                        https://www.parys.cz/shimano-navijak-catana-3000-fe-p177011/

                          NPedro1 - Profil | St 20.11.2024 16:24:27

                          bigharrisson >> Další? Univerzální prut třeba i na plavanou 40-80 g? Jak jste proboha začínali rybařit?

                            NPedro1 - Profil | St 20.11.2024 16:23:34

                            rájovec >> Zadavatel chce univerzální skladný prut třeba i na plavanou a Ty radíš 240 cm a 2,5 lb? Jako fakt?

                              Nj.c. - Profil | St 20.11.2024 12:33:28

                              já ti to povím tak, sám používám univerzální prut který má 3metry, chytám na něj na krmítko a dravce na živou rybku, když jsem začínal chytat v páté třídě tak jsem měl prut 2.1m, jak už píšou kluci dole, prut 2.7m a navijáček vel.40 je pro takového chlapce dostačující

                                NMiras - Profil | St 20.11.2024 7:35:28

                                Meridius - >> Já jsem své 10 leté neteři věnoval tento set: https://www.catchman.cz/pruty-teleskopicke/prazdninovy-set-prut-navijak/ . Chytá s tím kapříky a karasy na obecním rybníčku, občas dokonce i na Orlíku.

                                  Nbigharrisson - Profil | St 20.11.2024 7:04:35

                                  Ahoj, k tebou popsaným účelům, tedy kapraření na malých vodách, bych nic složitě nevymýšlel a vzal to nejlevnější, co najdeš. Teleskopický prut 2,7m 40-80g a navi velikosti 4000 s volnoběžkou a náhradní cívkou (pro jemnější vlasec na plavanou). Ve výprodejích na eshopech najdeš pruty od 230 Kč, navi okolo 600 Kč. Všechny univerzální věci lze sice používat k široké škále účelů, ale z principu nevynikají v ničem, proto si myslím, že je zbytečné do nich více investovat. Kluk se na to buď záhy vykašle anebo se u rybaření udrží a bude potřebovat různou úžeji zaměřenou výbavu.

                                    Nrájovec - Profil | St 20.11.2024 6:40:03

                                    Meridius - >> Dnes osmiletý vnuk začínal před čtyřmi roky s dětským proutkem s navijáčkem kombo. pak jsem mu pořídil 6ft Dwarfy 1lb na chytání se splávkem a 2,75 na položenou. Letos jako zkušený rybář a kaprový bourák lapal na můj 8,6ft Sportex Morion se Strategy 4500. To není návod, jen konstatuji. Na tvém místě bych pořídil prut 2,5lb a 8ft(2,4m) a nebo i nějaký poloteleskop 2,4 nebo 2,7m. Klasický teleskop si myslím, že bude pro takového kluka zbytečně těžký. Naviják stačí velikost 4000, ale to je podle výrobce různé. Nějaká Okuma nebo Dam by se ti mohli vejít do rozpočtu. Proutek si radši osahej v obchodě, ta tuhost bude taky různá.

                                      Nbart.bm - Profil | St 20.11.2024 5:49:11

                                      Kouknul bych po barbel prutech. Ale nevím jestli jsou v teleskopu. Používám ho i na plavanou.