Rostliny u vody

Poznáváte stromy a keře u vody? Léčivky, rostliny s repelentními účinky, rostliny vhodné k jídlu, přípravě nápojů ?
Autor diskuse: mirmen - Profil , 16.4.2018 všeobecné - ostatní

NZMS - Profil | Ne 14.5.2023 10:18:17 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Různé barvy. To poslední byste mi mohli určit,nemohu si vzpomenout.

    NZMS - Profil | Út 2.5.2023 21:00:02

    Jarní řeka.

      NNilsmaster - Profil | Ne 30.4.2023 19:11:37 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

      Smutná, Jižní Čechy. Krása...

        Nosprey - Profil | Ne 30.4.2023 11:36:26

        mirmen >> Přeslička (ta rolní) je na vytření ešusu vhodná proto, že obsahuje spoustu křemičitanů a ty letní lodyhy jsou taková přírodní drátěnka. Mnohem lepší než jehličí.

        Jinak v pohodě.

          Nstarecek - Profil | So 29.4.2023 20:54:29

          Radek Ráliš >> Radek Fox - 29.4.2023 17:45:21 >> Od oka škarda mnohotvará, neofyt , zavlečená ze středomoří.

            NRadek Fox - Profil | So 29.4.2023 20:49:12

            starecek >> Děkuji. Prostě to je pampeliška. Nikdy jsem si něčeho takového nevšiml, tohle bylo poprvé.

              Nstarecek - Profil | So 29.4.2023 20:44:14

              Radek Ráliš >> Radek Fox - 29.4.2023 17:45:21 >> Tay pampelišky se na foto blbě určují. Něco jako máchelka nebo spíš škarda. Ty výhony je fasciace, srůst, poškození virem, teplem...

                NRadek Fox - Profil | So 29.4.2023 17:46:49 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                Ještě detail "chapadla"

                  NRadek Fox - Profil | So 29.4.2023 17:45:21 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                  Pánové, zdravím vespolek, narazil jsem zde ve Francii na jednu Adélku, tak si sem dovoluji vložit její fotku. Třeba mi řeknete, jak se nazývá 😊

                    NZMS - Profil | So 29.4.2023 14:16:04

                    starecek >> tady máš seznam druhů - https://cs.wikipedia.org/wiki/Kand%C3%ADk

                      Nmirmen - Profil | So 29.4.2023 13:02:36

                      starecek >> jo, otázka množství určuje zda lék nebo jed.
                      Chmel si taky vytvářel chemickou obranu proti plísním, housenkám aj. a neměl v úmyslu bránit srážení bílkovin v pivu a dávat mu specifickou chuť :-)
                      K přesličce ... kdysi jsme na čundru nalezli lokalitu s přesličkou obrovskou, cca 70 cm vysokou.

                        NDenny - Profil | So 29.4.2023 10:54:39

                        starecek >> Trout Lily, Yellow trout Lily (Erythronium americanum)

                          Nstarecek - Profil | So 29.4.2023 10:52:09

                          mirmen >> Jedovaté jsou všechny, některé pro člověka méně. On je už asi miliardu let porád někdo žere.

                            Nstarecek - Profil | So 29.4.2023 10:49:47

                            Denny >> Nevím co je to za kandík. Flekatý a žlutý?

                              Ndirekt - Profil | So 29.4.2023 0:47:21

                              osprey >> Přeslička je nádherná rostlina . Už tu byla v době kdy tu byly Dinosauři. Akorát tenkrát byla vysoká jako vzrostly smrk. A dneska je z ní uhlí.

                                NDenny - Profil | Pá 28.4.2023 23:17:54 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                Nedavno jsme o ni psali, dnes v parku uz je videt, ze to jaro zacina. Kam se clovek podiva, vsude medvedi cesnek a mezi tim mistama kvety.

                                  Nmirmen - Profil | Pá 28.4.2023 22:48:19

                                  osprey >> jasné. Jako matroš na vytření pánve či ešusu se dá použít cokoli jehličím počínaje.
                                  A čundr ... Jo, kapitola sama o sobě.

                                    Nmirmen - Profil | Pá 28.4.2023 22:38:07

                                    osprey >> promiň.
                                    Takhle jsem upozornění nemyslel.

                                    Příklad : na jednotce intenzivní metabolické péče skončila rodina, která zaměnila ocún s medvědím česnekem.

                                    Přeslička bohužel patří k zaměnitelným - pro laiky, ne pro tebe - omlouvám se za příkré vyjádření, takhle jsem to nemyslel.
                                    Můj osobní názor je, že každý , kdo užívá bylinky jako terapii, by měl být ve střehu, aby si neublížil.
                                    A zaměna přesliček je snadná .. pro laika.

                                      Nosprey - Profil | Pá 28.4.2023 22:21:31

                                      mirmen >> Co se děje? Nač ty výkřiky a velká písmena?
                                      Fotím spoustu kytek včetně jedovatých a k perobjektivální otravě zatím nedošlo.

                                      Pokud jde o kuchyňské záležitosti, používal jsem přesličku rolní (akorát letní lodyhu), jako solidní prostředek na vydrhnutí ešusu na vandrech. :-)

                                        Nmirmen - Profil | Pá 28.4.2023 22:11:15

                                        osprey >> BACHA !!!

                                        SMRT A ŽIVOT !!!

                                        TUHLE KYTKU OBCHÁZET OBLOUKEM !!!

                                        Ať ji užívají jen lidé, kteří mají 10O % jistotu !!!

                                        https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/jedovate-byliny/1194-preslicka-rolni-a-jedovata-preslicka-bahenni-rozdil-fotografie-preslicky-rolni-a-bahenni