Rostliny u vody

Poznáváte stromy a keře u vody? Léčivky, rostliny s repelentními účinky, rostliny vhodné k jídlu, přípravě nápojů ?
Autor diskuse: mirmen - Profil , 16.4.2018 všeobecné - ostatní

NDenny - Profil | So 22.4.2023 18:19:06

mirmen >> Zensenu opravdu verim a mam duvod. Jeden muj znamy ke me pred lety privedl partu prirodovedcu z Ruska, konkretne od Bajkalu. Dostal jsem od nich 4 ampule cisteho vytazku prirodniho zensenu. Tehdy jsem netusil, co me vlastne davaji. I ten muj znamy byl prekvapeny, protoze to, co me dali se i u nich udajne vyvazuje zlatem. No zkratim to, jakekoliv nachlazeni, unava, bolesti svalstva atd. stacilo par kapek do sklenice vody a za dve hodiny jsi nepoznal, ze jsi mel nejake problemy. Uplna droga, ale zadne oblbnuti organismu, jen takove extremne silne nakopnuti.Po revoluci, protoze ta me pokazila navstevu tam k nim jsem zkousel to nekde najit. Zrejme to je jen mistni zalezitost tamnich sberacu, kteri znaji postup, jak tohle vyrobit. Tady ve Wisconsinu se da koupit jak umele pestovany, tak prirodni koren z mistnich lokalit, ale nikdy jsem to nevyzkousel. Tomu caji bych ale opravdu veril, ale ktery vybrat?
https://www.amazon.com/s?k=gynostemma+tea+organic&hvadid=598851983020&hvdev=c&hvlocphy=9019109&hvnetw=g&hvqmt=e&hvrand=6925033590542787230&hvtargid=kwd-92913667826&hydadcr=4408_13231400&tag=googhydr-20&ref=pd_sl_7sxd1zovdl_e

    Nmirmen - Profil | So 22.4.2023 17:34:36

    Denny >> čaje .> kapitola sama pro sebe :-)
    Před chvilkou jsem zalil konvici se směsí yerba maté + gynostemma ( kdybych si musel vybrat jediný čaj na světě , tak by to byl právě tenhle " pětilistý ženšen " )
    Chuť mírně nahořklá, vysoce návyková.
    " Modrý čaj " , o kterém jsme se bavili před časem, dávám jen do směsí, samotný mně nechutná.

    Rád si čaje míchám, ibišek občas pju samostatně, ale často dávám do směsi . Někdy s brahmí ( také tato rostlina není moc výrazná ) , jindy s modrým čajem - clitorií.
    Občas dělám " africkou směs " , tj. ibišek + trocha marocké máty + rooibos + honeybush.
    Javorový sirup mám taky rád, ale v Česku je drahý.
    Údajně ho za Marie Terezie ( před rozšířením řepného cukru ) zkoušeli vařit ze šťávy místních javorů, ale pro nízkou cukernatost našich javorů se javorový sirup nerozšířil.

      Npepa-č - Profil | So 22.4.2023 17:20:43

      mirmen >> NP šumava, trhání nedovoleno :-)

        Nmirmen - Profil | So 22.4.2023 17:19:04

        pepa-č >> devětsil .. vnitřně na onemocnění kloubů, hlavně na dnu. A zevně na namožené svaly, bolestivé šlachy a na odřeniny, opruzeniny.
        Krásný název .. 9 sil :-)

          NDenny - Profil | So 22.4.2023 13:46:33

          pepa-č >> Hezke, devetsil tady myslim neroste.

            NDenny - Profil | So 22.4.2023 13:44:18

            Tu "sasanku" jsem vcelku lehce dohledal - SANGUINARIA CANADENSIS L. – krvavěnka kanadská

              Npepa-č - Profil | So 22.4.2023 12:27:16 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

              .

                NDenny - Profil | Pá 21.4.2023 23:21:47 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                Pred chvilkou jsem byl u vody se psem a cvaknul tam tyhle kyticky, zda je to nejaky druh sasanky nevim, jeste jsem to nezjistoval.

                  NDenny - Profil | Pá 21.4.2023 23:19:45

                  mirmen >> A abych nezapomnel, miluju javorovy sirup, ktery se zde "tezi" ve velkem.

                    NDenny - Profil | Pá 21.4.2023 23:18:40 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                    mirmen >> Ja, co se stravovani tyka, tak jsem strasnej barbar, ze me by byli ruzni poradci na infarkt :-) Cpu se tim, co je a jsem mlsnej :-) Ale jinak jim opravdu temer vse, neco s mensi chuti, ale az na nektere vyjimky, ktere opravdu nemusim, nic neodmitam. Caje mam opravdu rad a v te obrovske skale, co se nabizi , do sebe leju, co je po ruce. Ted zrovna pijeme ibiskovy caj, ale najdes u nas opravdu dost druhu, jak sackovaneho, tak jen kvetu, ze kterych caj Jitka dela. Caj dokazu vypit jak slazeny, tak neslazeny a pokud sladim, tak vyhradne medem, ale tim sladim i kavu a uz mnoho let, je to o zvyku. Zda je to dobre nebo ne, nevim, nechavam to na svem tele :-) Vyzkousel jsem strasne moc druhu ovoce a nektere opravdu nemohu, nejsem zadny rozmazlenec, ale nektere ovoce tak smrdi a ma tak hnusnou chut, ze proste ho nemuzu :-) Hodne me chutna, kdyz pominu klasiku a dobroty z karibiku, tak ovoce z Ciny, a dalsich asiiskych destinaci. Bohuzel, ne vzdy je ke koupeni a nektere se objevi na pultech treba jen jednou . Cina ma strasne dobry druh jednech jablek, je to neco mezi pomerancem a jablkem, strasne stavnate a neuveritelne chutne. V posle dni dobe se vice vracime k takove te klasice, co je zde bezna a myslim, ze doma take. Navic druhy jako avokado, mango, ananas , banany a cela rada dalsich jsou zde za smesne penize. Onvykle kus za dolar a za 10 dolcu bych mel bananu, ze bych je neunesl. Jsou druhy, ktere koupime na zkousku a tim to pro nas konnci, tohle jjsou nektere z nich.

                      NMirek.V - Profil | Pá 21.4.2023 19:33:51

                      lojzaH >> Díky. Šípatky mám spojené s akvaristikou, kterou jsem trochu dělal v mládí. Že některé rostou i u nás, jsem nevěděl.

                        NlojzaH - Profil | Pá 21.4.2023 17:56:29

                        Přesněji šípatka střelolistá. Myslím?

                          NlojzaH - Profil | Pá 21.4.2023 17:54:02

                          Podle mně šípatka.

                            NMirek.V - Profil | Pá 21.4.2023 17:08:50

                            Přidávám ještě jednu přehlednější fotku.

                              NMirek.V - Profil | Pá 21.4.2023 17:00:36

                              Já se tu taky zeptám. Loni jsem na Labi vyfotil tuhle rostlinu. Nevíte prosím, co to je? Myslím tu přední před stulíkem. Ty kuličky patří k ní. Ty mě právě zaujaly.

                                Nmirmen - Profil | Pá 21.4.2023 16:14:27

                                Denny >> zajímavá ( a chutná ) rostlina je gynostemma ( hlavně čaj ).
                                Dá se pěstovat i v truhlíku, třeba na balkoně.
                                https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Gynostema_p%C4%9Btilist%C3%A1

                                  Nmirmen - Profil | Pá 21.4.2023 16:10:49

                                  Denny >> pro mne i součást životního stylu.
                                  Klid, ticho. A snaha udržet se v přijatelné formě. A k tomu patří i byliny, čaje, strava ... .

                                    NDenny - Profil | Pá 21.4.2023 14:16:53

                                    Pred chvilkou jsem narazil ve sve databazi na tuhle kvetinu, kterou nema, jako desitky dalsicj, jeste zarazenou. Je to focene na zdejsi rece, ale netusim o co jde.

                                      NDenny - Profil | Čt 20.4.2023 19:20:31

                                      mirmen >> Asi tak za 3 az 4 tydny bych chtel byt na Mississippi. V mistech, kam jsme jezdili na ryby jsou , mimo jine, velika lotusova pole. Ja je videl vzdy odkvetla, tak bych to rad zazil kdyz to tam kvete. V te dobe jsme bydli o neco niz, ted to mame na tu velkou reku nejmene 5 hodim autem, tak nevim, zda se tam dostaneme.

                                        NDenny - Profil | Čt 20.4.2023 19:16:04

                                        mirmen >> Ja to beru jako poznani. Vim, ze mnohe se da konzumovat, mnohe leci, ale ja patrim k tem, kteri si obcas utrhnou treba morusi, boruvku a neco dalsiho co znam, ale cilene nic nesbiram. Rad si o tom neco prectu, rad si necham poradit,ale jinak celkove je pro me tahle flora jako takova, velka neznama.