Rostliny u vody

Poznáváte stromy a keře u vody? Léčivky, rostliny s repelentními účinky, rostliny vhodné k jídlu, přípravě nápojů ?
Autor diskuse: mirmen - Profil , 16.4.2018 všeobecné - ostatní

Nmirmen - Profil | Čt 20.4.2023 18:36:48

Denny >> ahoj. Na zadání nijak zvlášť nehleď.
Možná by vhodnější název zněl :

Rybář a příroda:-)

K tomu tématu mne přivedl rozhovor u večerního ohně, kdysi, kdesi u vody.

Někdo nadhodil otázku .. obešli bychom se bez civilizace ? A na jak dlouho ?
A pak se rozhovory ubírali směrem : či se dá sbírat, sníst, uvařit, čím se léčit, co tu zbude ( po sešlápnutí rostlin, udusání hlíny atd. ).

    NDenny - Profil | Čt 20.4.2023 17:25:07 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

    Jedna s velmi fotogenickych kvetin ve vsech stadiich rustu, tydy aspon pro me. Vubec netusim, zda roste i doma.
    Common milkweed (Asclepias syriaca)

      NDenny - Profil | Čt 20.4.2023 17:11:22 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

      Ono v zadani je , rostliny u vody, ale snad nevadi, kdyz dam neco i z mistnich lesnich pasek, pastvin a prirodnich parku. Jednak jsou tam kvetiny, ktere me treba pomuzete urcit, protoze ja jsem botanik z leknuti, znam spise jen ty zaklady a stromy, no a myslim, ze je dost rostlin, ktere stoji za to shlednout. I kdyz, tady je v okoli tolik vody, ze svym zpusobem by se to vzdy dalo brat tak, ze to rostliny od vody jsou. Tahle fotka lesni louky ( Liatris spicata- dense blazing star - Šuškarda klasnatá ) je vlastne take od vody, protoze na okraji te paseky je maly nebesak, asi jeden ar, kde je par centaku vody.

        NDenny - Profil | Čt 20.4.2023 16:51:41

        ZMS >> Diky, znam ji i v jine barve, ta se vyskytuje v jednou statnim parku asi 20km od nas. Jak bude moznost, tak nafotim.

          Nmirmen - Profil | Čt 20.4.2023 13:56:18

          Recept :

          Pomazánka .. i stonky listů medvědího česneku lze zpracovat, nahrubo rozmixované

          * Tvaroh .. cca hrnek
          * Drcené stonky, listy . cca hrnek
          * Kousek zrajícího sýra
          * Pepř, sůl
          * 1-2 lžíce oleje nebo kousek másla
          Vše rozmixovat, nechat v chladu odležet alespoň 1/2 hodiny .. při uchování v chladu lze jíst i za 20-30 hodin po přípravě

          Sezónní obměny .. spařené listy kopřiv, listy černého bezu ...

          Rychlé, chutné a zdravé ... A levné.

          Vždyť naši předkové uměli z minima vykouzlit báječná , chutná a zdravá jídla.

          Lze použít i zmrazené, případně i sušené listy ( sušené namočit na cca 10 minut ).

            NZMS - Profil | Čt 20.4.2023 11:40:47 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

              NDenny - Profil | Čt 20.4.2023 11:18:23 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

              V kvetnu rozvetou parky i timhle - Trilium, urcite ma cesky nazev, nehledal jsem

                NDenny - Profil | Čt 20.4.2023 11:15:19

                ZMS >> Jsem rad, ze jsi me to pripomnel. Mam jen par fotek a jeste ne moc kvalitnich, tak si musim udelat na to misto cas a trosku lepe ji vyfotit. Ja obvykle neupravuju okoli,nechavam vse jak to je v prirode, ale to listi pri dalsim foceni prece jen budu muset trosku odhazet :-) Ted, jakmile se otepli, tak zacne s kytickama mazec, docela se na to tesim.

                  NDenny - Profil | Čt 20.4.2023 10:45:20 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                  ZMS >> Ja mam za to, ze je jich zde plny park.Pokud je to ovsem to, co myslim.
                  Trout Lily, Yellow trout Lily (Erythronium americanum)

                    NZMS - Profil | Čt 20.4.2023 8:38:18 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                    Denny >> Rostou tam někde v okolí kandíky ? Ten první je náš,sázavský . Druhý,americký jsem měl,ale už zmizel.

                      NZMS - Profil | Čt 20.4.2023 8:25:23 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                      Tradiční jarní.

                        NZMS - Profil | Út 18.4.2023 14:56:21 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                        Denny >> https://www.youtube.com/watch?v=a2yEdUkx8UQ chce to někoho,kdo to dobře zná. Prý se to prodává i na trzích. U nás taková kapraď asi neroste,jinak by se to už dávno zavařovalo.

                        I když... cituji z int. Fiddleheads jsou mladé ještě stočené výhonky – tedy listy veškerých kapradin. Některé jsou po uvaření, pokud byly ještě pevně stočené, jedlé. Odborný český název je strašný – jedná se o circinátní vernaci.
                        Je potřeba nějakého odvážlivce,který to zkusí.

                          NDenny - Profil | Út 18.4.2023 10:22:18

                          ZMS >> Ja na to narazil na Google, jeste ty zkroucene mlade vyhonky nalozene ve sklenicicch a k tomu nejake rikani. Mam za to, ze se jedna o Ostrich fern, jestli roste jen tady netusim, me mnoho druhu pripada temer stejnych :-)
                          https://www.seriouseats.com/in-a-pickle-pickled-fiddlehead-ferns

                            NZMS - Profil | Út 18.4.2023 7:17:48 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                            Denny >> Tady je seznam kapradin,ale českých..

                            https://botanika.prf.jcu.cz/systematics/pteridoweb/index.html

                              NZMS - Profil | Út 18.4.2023 7:09:15 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                              Denny >> mohl by to být osladič obecný,oddenek je jedlý,ale nezoušel jsem to .

                              https://cs.wikipedia.org/wiki/Osladi%C4%8D_obecn%C3%BD

                                NDenny - Profil | Út 18.4.2023 2:17:10

                                Dneska, jak jsem prochazel fotky, tak jsem hledal i latinsky nazev kapradi. Prekvapilo me, ze tyhle fern mohou byt i konzumovane. Mel jsem za to, ze jsem kdysi nekde cetl, ze jsou mirne jedovate. Netusil jsem, ze ty mlade zakroucene vyhonky jsou jedle a navic se nalozene povazuji za pochoutku. Nikdy jsem to nejedl, tak me napadlo, zda nekdo z vas s tim nema nejake zkusenosti.
                                Apropo, faktem je to, ze zdejsi jelenci se tim na jare doslova preziraji.

                                  Nretrívr - Profil | Ne 16.4.2023 19:44:53

                                  Denny >> Dík.

                                    NDenny - Profil | Ne 16.4.2023 19:33:01

                                    retrívr >> Jen shoda, z nasi rodiny jsem se ja nejak nepovedl :-), u nas je to samej pravnik, lekar nebo inzenyr, kteri znaji Ameriku jen z dovolenych, puvod nasi rodiny je Morava a Slovensko. Nijak do hloubky jsem po puvodu nepatral, ale vzdycky ze srandy rikam, ze nasi rodine asi patril, mimo jine , lovecky zamecek Hluboka, protoze pod kazdou trofeji je nase jmeno :-)

                                      Nretrívr - Profil | Ne 16.4.2023 18:43:06

                                      Denny >> OK. Dík za reakci. Já tam vyrůstal a jméno Bok si odtud pamatuji, to jer ale jediné. Původ měl být a Ameriky, je to shoda.

                                        NDenny - Profil | Ne 16.4.2023 14:24:15

                                        retrívr >> Drzy nejsi :-) Uprimne receno nevim, protoze o jednom z brachu nemam zpravy uz vice jak 20 let, jinak par byvalych pratel , ale o nikom z rodiny nevim.