Bivakování na svazových vodách v Jižních Čechách

Ahoj, jak je to s bivakováním (stanováním či jen přespáním) na revírech v Jižních Čechách? Kde je to tolerováno a kde to raději ani nezkoušet? Co se týče právních předpisu tak to mám jakž takž načtené. A šlo by mi hlavně o ty větší revíry.
Autor diskuse: Davas89 - Profil , 12.12.2017 kaprařina - ostatní

Calex - Profil | So 16.12.2017 11:20:31

fheavy >> Já to nechápu, jestli ty lidi někam spěchají? Asi mají dost peníze i na tlumiče a opravy....

    jeden3 - Profil | So 16.12.2017 11:20:00

    Calex >> ale vzdyt ja s tebou souhlasim

      fheavy - Profil | So 16.12.2017 11:16:29

      Calex >> jo to je potom blby ,tezko nekomu vysvetlovat ze ty jezdis opatrne a on ne,)))

        Calex - Profil | So 16.12.2017 11:13:19

        fheavy >> My co si to opravujemne a platíme, tak tam jezdíme opatrně, hlavně když prší, se to z kaluží vyhází. Kapraři co jezděj několikrát denně pro proviant na to prděj,není to jejich. Když jim to po cestě drncá, tak pak jezděj zemědělcům po osetým poli, než to ,,někdo,, opraví.......O prachu co mám v baráku nebudu ani mluvit....

          Calex - Profil | So 16.12.2017 11:10:12

          jeden3 >> O jakém pásu vody je řeč? Zpravidla to má povodí ale ne všude.. Nahlédni do LV a není to vždycky pravda....Vykonavatele rybářského práva jsem povinen na svůj pozemek pustit, jinak by se taky mohlo stát, že tam zakážou chytat i mně. :-)))))))

            fheavy - Profil | So 16.12.2017 11:07:36

            Calex >> klidne bych to zaplatil kdyz mne nikdo nebude sikanovat))

              Calex - Profil | So 16.12.2017 11:04:06

              fheavy >> U nás už to na jednom revíru bylo. Platilo se 160Kč/rok a karta byla na dvě auta. Zaplatil bych si rád taky,klidně i víc, protože takhle nás oprava cesty stojí daleko víc peněz. Přispívá nás 20 lidí.... Aut s rybářema projedou stovky, zadarmo...Kdyby byla celá cesta obce, bylo by to asi v pohodě. Jenže obec tam má prvních 100m a 1000m následují další 4 majitelé, za náma ani nevím........................

                jeden3 - Profil | So 16.12.2017 10:58:27

                TG007 >>Ahoj Tibore... nevim,jestli nastesti nebo bohuzel-ale v podstate kazdy ma pravo si oplotiot sve soukrome pozemky-umoznit nebo neumoznit jejich pouzivani. Navic kolem toku je pas,ktery nepatri soukromnikum,ale povodi. Tam ti nikdo ke vstupu branit nemuze-ale to neznamena,ze tře musi pustit pres svuj pozemek-ty dohady nejsou jen kvuli rybam,kolik je pripadu,ze nekoho nechteji pustit ani domu k baraku po soukrome ceste!!!!!! Je tu pomerne jednoduche reseni...vzit si lod,nalozit veci na lod a na misto dojet po vode...na to ne potrebujes lod za 20.000,pokud ti nevadi veslovat....pak je ovsem otazka,jestli se ti bude chtit kvuli trem hodinam u vody lod sebou tahat??? A jsme u toho z druhe strany.....na par hodin se to nevyplati,proti 24h zase brojite vy(Tibore uprimne: tebe by rodina pustila na dva tri dny na ryby????) A je to porad zacarovany kruh. Ti co bydli u vody,kde ryba je a mohou si tam dojhit dvakrat denne dojit jen tak prokrmit a treti den prijit na jeden den chytat proste broji proti tem,co tu moznost nemaji a nevyplati se jim jezdit na jeden den 100 a vice km..... Vyjit si vstric je ovsem problem,stejne jako tolerance moznosti druheho.....Sobectvi lidi,kteri si neuvedomuji,ze stejne penize plati ten,kdo kolem sebe zadne reviry nema,jako ten,kdo bydli treba primo u Orliku ci Labe a tak se mu snazi vsemozne branit,aby na ty ryby mohl vyjet.......yJa to zde jiz psal loni,holt bydlim v kotli mezi Jizerkama a Luzickyma horama-reviry katastrofa,co take na horach...Podle toho,co se deje u ruznych reviru,kde se propichuji a vypousti kola prespolnim .....ja bych mel take vypoustet kola lidem ,kteri dojeli 100km na bezky k nam a ja ted nemam kde zaparkovat??????Jen proto,ze mam Jizerky doslova za barakem mi to dava pravo vymyslet nesmysl,ze jako mistni mam treba prednostni pravo na parkovaci misto??? A o tom to cele je........mistni nesnasi prespolni,kteri maji tu smulu,ze proste kloudny revir maji treba 100km daleko,uz jen tim se pro ne konicek stava daleko nakladnejsi a casove narocnejsi,proto musi porizovat stan ci bivak nebo destnik......aby mohlcas,ktery si urval pro ryby stravit na rybach a nee vecnym balenim a vybalovanim cajku.....Ovsem spousta lidi se chova jako hovnival-pres svoji kulicku hnoje nevidi na moznosti ostatnich a jejich daleko slozitejsi moznost,se k vode dostat :-)

                  fheavy - Profil | So 16.12.2017 9:30:38

                  Pimbo >> tady jsme vsichni masari co vim ja, o tom zadna)))

                    Grasel - Profil | So 16.12.2017 8:44:00

                    Pimbo >> Ne, nepotřebuju u vody sedět i v lednu (jsem vyzmrzaný z práce dost), ale když tam někdo chce sedět, ať tam sedí klidně i lednu do půlnoci, je mi to jedno.
                    Letos mám zapsané a odnesené 3 cejny a jednoho kapra, jsem ten největší masař v našem PS..

                      fheavy - Profil | So 16.12.2017 8:32:11

                      TG007 >> jo to je dnesni realita,taky nejsu zrovna priznivcem chlastacich technoparty s rybaarsku vlozkou,od tech se Dekuju pryc)))

                        TG007 - Profil | So 16.12.2017 8:15:19

                        fheavy >> Bohužel s tím musím s tebou souhlasit.

                          fheavy - Profil | So 16.12.2017 8:06:06

                          TG007 >> tak to je i u nas na morave,ovsem mnozi se zakazy typu jen na povoleni obecniho uradu tzn.99% zvyhodnovani mistnich ,ty kdyz tam jedes 3x do roka tak mas smulu,
                          a mnohdy prave clenove MO jsou v zastupitelstvu,takze si to svym zpusobem delaji sami pro sebe a klidne se prohaneji auty po louce,coz ja jsem si nedovolil i kdyz tam zakaz nebyl ,jak rikam prijde doba kdy budou sedet u svyho rybniku ktery bude prazdny /vychytany/protoze na to nebudou mit penize,ja budu prvni kdo bude pro vyjmuti ttehle reviru ze svazoveho hospodareni))

                            TG007 - Profil | So 16.12.2017 7:57:06

                            fheavy >> Neberu ti tvé názory a jako odpověď jsem si vybral citaci části jednoho příspěvku:
                            "Závěrem, proč je důležité dodržovat určitá pravidla hry – například zákazy bivakování, stanování atd.? V první řadě je to jistě obecná slušnost a snaha o soužití v rámci naší společnosti, ale v neposlední řadě fakt, že ČRS si řadu nádrží pronajímá a v případě, že se namnoží konflikty s rybáři, může dostat ČRS výpověď a o revír prostě přijde. Tak se kvůli zarytosti několika osob, které se kupodivu zpravidla chovají na samé hranici dobrých mravů, může s daným revírem rozloučit řada slušných rybářů – a to je jistě škoda."

                              TG007 - Profil | So 16.12.2017 7:54:21

                              xDanielS >> Dobrý nápad, jdeš se svojí MO do toho?

                                fheavy - Profil | So 16.12.2017 7:46:42

                                ToM1977 >> v dobe zakazu lovu pokud nemam nahozeno tak nevykonavam rybarske pravo,tim padem tam prespavam jako jakykoliv turista nerybar,v tu chvily to s rybarskym radem nema nic spolecneho dle tveho vyjadeni,a nevim ze by byl celoplosne zakaz stanovani.
                                samozrejmne ze zalezi komu ten pozemek patri ale to je na mne abych si to zjistil,pokud je to obecni aneni tam zadny zakaz tak neznam zadny zakonny duvod proc bych tam nemohl stanovat ??

                                  Ládes - Profil | So 16.12.2017 7:43:20

                                  fheavy >> dobře si to napsal,moje řeč!

                                    ToM1977 - Profil | So 16.12.2017 7:34:28

                                    neprduch >> Ahoj, omlouvám se, že kopíruju tvůj příspěvek, ale přišlo mi, že už tak nějak "zapadl" v textu...

                                    Bivakování na svazovkách
                                    12. 09. 2016

                                    ČRS nestanovil a nestanoví žádný zákaz stanování či kempování na kterémkoliv revíru v rámci ČR, nemá k tomu oprávnění, dokonce ani rybářská stráž není oprávněna kontrolovat stanování, kempování či bivakování, viz také oprávnění rybářské stráže ve smyslu § 16 zák. č. 99/2004 Sb. Nabízí se tedy otázka, proč je u některých revírů v popisech revíru tento zákaz uveden? ČRS tak upozorňuje rybáře na fakt, že v blízkosti daného revíru se již v minulosti vyskytly problémy tohoto druhu a chce určitým způsobem varovat a předejít možným konfliktům.

                                    Pozemky, které se nacházejí v okolí našich revírů a mohou mít nejrůznější majitele. Těmi mohou být osoby fyzické či právnické, soukromé i státní. Stanování sice není obecně a všude zakázáno, ale existují například obecně závazné vyhlášky obcí, které zakazují na určitých pozemcích obce stanování, kempování, bivakování atd. Každý občan ČR má povinnost se s těmito lokálními úpravami seznámit, než se rozhodne např. postavit stan. Ruku na srdce, málo kdo z nás tak učiní – kdo z nás má čas běhat po katastrálních úřadech, zjišťovat si hranice a vlastníky pozemků a případné místní vyhlášky. To nás ale neomlouvá. V případě, že by rybář porušil takové předpisy, vystaví se postihu ze strany orgánů oprávněných tyto skutky kontrolovat a ukládat sankce (Policie ČR, ČIŽP).

                                    Naopak, bude-li rybář důsledný a zajistí-li si souhlas majitele pozemku, případně výjimku od toho, kdo daný zákaz stanovil, může si na příslušném pozemku stanovat.

                                    Každý revír zpravidla leží na desítkách i stovkách pozemků, proto nemůže soupis revírů detailněji rozepisovat, kde je stanování povoleno či zakázáno – v mžiku by nabyl rozměrů starých telefonních seznamů: navíc, ke změnám vlastníků, místních vyhlášek obcí i dalších zákazů dochází i v průběhu roku, takže by takový seznam stejně nebyl aktuální.

                                    Zákon ani vyhláška neznají termín „bivak“, hledáme tedy marně, chceme-li nalézt nějakou přesnou definici. Pro nás, rybáře, myslíme bivakem většinou stan bez podlážky, který můžeme před příslušnými kontrolními orgány označit jako „přístřešek“ sloužící k ochraně lovícího před nepříznivými povětrnostními vlivy po dobu výkonu rybářského práva. Tzv. bivak, neboli přístřešek není většinou nikým zakázán a my tím tak trochu obcházíme zákaz stanování. Nicméně zůstává v platnosti fakt, že v době, kdy je lov ryb zakázán (zpravidla mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ráno), měli bychom daný „přístřešek“ odstranit, což se, popravdě, málokdy děje. Rovněž, jsme-li o to požádáni majitelem pozemku, měli bychom v této době pozemek opustit, neboť právo na vstup na pobřežní pozemky máme toliko v době, kdy můžeme lovit ryby.

                                    Závěrem, proč je důležité dodržovat určitá pravidla hry – například zákazy bivakování, stanování atd.? V první řadě je to jistě obecná slušnost a snaha o soužití v rámci naší společnosti, ale v neposlední řadě fakt, že ČRS si řadu nádrží pronajímá a v případě, že se namnoží konflikty s rybáři, může dostat ČRS výpověď a o revír prostě přijde. Tak se kvůli zarytosti několika osob, které se kupodivu zpravidla chovají na samé hranici dobrých mravů, může s daným revírem rozloučit řada slušných rybářů – a to je jistě škoda.

                                    Ještě doplnění vyjádření Judr. Alexandra Šími:

                                    Při samotném lovu smíte vstupovat (nikoliv vjíždět) na pobřežní pozemky a užívat je k výkonu rybářského práva, a to i bez souhlasu vlastníka pozemku. Bivakování ale není činnost, která je potřebná k výkonu rybářského práva. Takže můžete mít samozřejmě ochranu před povětrnostními vlivy (deštník, přenosný přístřešek apod.), ale k lovu nepotřebujete bivak, stan, rozdělaný oheň atd. Na pozemcích, které nejsou pobřežními pozemky (tedy třeba na přilehlých loukách apod.) smíte tábořit jedině tehdy, jestliže to nezakazují obecně závazné předpisy, např. zákon o lesích, zákon na ochranu přírody a krajiny, nebo také obecní vyhlášky. Druhou podmínkou je, že s tím souhlasí vlastník pozemku, To samé ovšem platí i pro pobřežní pozemky v době, kdy nelovíte. V tu dobu nejste rybář, tudíž můžete takový pozemek užívat jako kdokoliv jiný, tedy zase se souhlasem vlastníka (a není li to zakázáno speciálními předpisy). Za táboření se obecně považuje postavení stanu, bivaku (je úplně jedno, jakou má podlážku), rozdělávání ohně atd. Zcela přesná definice není.

                                    Jednoduchá rada: Lovíte-li, věnujte se plně lovu. A když prší, tak se přiměřeně chraňte. Nelovíte-li, můžete se na pozemcích chovat jako každý jiný občan, tedy se souhlasem majitele pozemku na něm pobývat, třeba i stanovat, rozdělávat oheň, tábořit, pokud to ovšem navíc nezakazují zákony nebo vyhlášky. Táboření není činností, kterou lze zahrnout pod výkon rybářského práva. Znamená to, že pokud RS zjistí nedovolené táboření, může na to rybáře pouze upozornit a dále upozornit příslušné orgány (např. ochrany přírody, obecní policii apod.). Protože však nejde o rybářský přestupek, nesmí rybáři např. zadržet povolenku.

                                      fheavy - Profil | So 16.12.2017 7:26:41

                                      xDanielS >> dobrej napad ,klidne poplatek,ale at to ma nejakej rad a smysl,
                                      a ne ze nekdo jo a nekdo ne,to uz tady bylo,a nekde jeste je ))

                                        fheavy - Profil | So 16.12.2017 7:24:04

                                        TG007 >> dokud budu moct tak budu stanovat a chytat ryby,usek reky kam
                                        jezdim je pres 100km ,az mne odsud odnesou tak tam prestanu jezdit.a takovy reci tech co chodi na par hodin k vode mne nepresvedci o tom ze to nejde ,jezdim tak od svych 16let samostatne a jeste jsem nebyl vykazan od vody a nejen na rece,jsou vyspelejsi evropske zeme jako CR aneni problem ,protoze tady chce kazdy kdo to nedela perzekuovat ty co to provozujou,samozrejmne se najdou odstrasujici pripady ale nelze hazet vsechny do jednohho pytle ,tim ze neco zakazu tak sem nic nevyhral,jak jsem psal budeli to takhle pokracovat tak je lepsi zrusit svazovy hospodareni na nekterych revirech kdyz se tam nedostanu autem amistni ano tak proc by to mnel byt svazovy revir na ktery bych mel prispivat i ja,doba se zmenila a nezacnem jezdit x km na kole nebo kilometry pesky,tak jak mame povinnosti tak by sme meli mit i prava a nejak dustojne se k tomu reviru dostat,pokud nam to je znemozneno tak at si ho dotuje mistni sami a litaji si tam treba helikopterou))