Bivakování na svazových vodách v Jižních Čechách

Ahoj, jak je to s bivakováním (stanováním či jen přespáním) na revírech v Jižních Čechách? Kde je to tolerováno a kde to raději ani nezkoušet? Co se týče právních předpisu tak to mám jakž takž načtené. A šlo by mi hlavně o ty větší revíry.
Autor diskuse: Davas89 - Profil , 12.12.2017 kaprařina - ostatní

retrívr - Profil | Čt 14.12.2017 16:31:39

RK >> Jak tu tak čtu, jsi velký kritik a znalec. A víš co jsi opravdu trefil a dobře mi poradil. Budu na rybách spát ve vzdáleném hotelu, abych si ty ryby a přírodu užil. Tohle vymyslí opravdu jen málo lidí.Já spím, tam , kde je to dovoleno, jen těch míst zbytečně ubývá. Co se týče cizích a místních víš opravdu úplný kulový. Zda jsou mé představy zcestné ? Opravdu ne jak ty tvé. Měj se. A když reaguješ na lidi, tak se o jednou víc nadechni.

    RK - Profil | Čt 14.12.2017 16:21:15

    Grasel >> No jo, ale tady je vidět, jak přemýšlíte-:) Něco je od Foxe a už předpokládáte, že se to bude závidět.
    Já myslim, že normální závistivec ani neví, že existuje nějakej Fox, natož normální rybář.
    Stejně tak nebude nikdo závidět kýbl od Foxe, protože kýbl jako kýbl.
    Tak přemejšlej normální lidi-:)

      Grasel - Profil | Čt 14.12.2017 16:01:49

      sven >> ,,A že závidět, že si ho nemůže každý koupit ?
      Ještě jsi ani nebyl na světě, když jsem měl svůj stan, srandisto ! :-)"

      Ten ale určitě nebyl od FOXe, takže se to nepočítá :))

        sven - Profil | Čt 14.12.2017 13:16:16 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

        jeden3 >>
        Nejprve je třeba si ujasnit, co označení "bivak" vlastně znamená.

        Bivak je většinou nouzový příbytek či stavení, které má v horách sloužit jako náhrada chaty či stanu v nepříznivých podmínkách. Bivakovací stavení mají velkou tradici v Alpách a staví se tam, kde je daleko do civilizace nebo vzdálenost výstupu či pochodu je tak velká, že během výstupu může hrozit prudká změna počasí či selhání jiných faktorů. Je možné se setkat s bivaky kamennými, plechovými budkami pro několik osob, dřevěnými chatkami atd. V mnoha případech jsou boudy vybaveny např. i postelemi, dekami, dřevem, kamny, vařiči, pochutinami atd.

        Bivakem nebo bivakováním také můžeme nazvat nouzové přespání pod širým nebem (třeba i v bivakovacím pytli - Žďárského vak) v horách či přírodě. Nejvyšší bivakování uskutečnil v roce 1983 horolezec Josef Rakoncaj se spolulezcem Agostinem da Polenzou a to ve výšce 8561 m n. m.

        Ve Vysokých Tatrách se bivakem obvykle rozumí velký balvan, pod kterým je možné se ukrýt, případně přespat. Údajně lze v každé tatranské dolině nalézt alespoň jeden takový úkryt.

        https://cs.wikipedia.org/wiki/Bivak

        Tzv. "Bivak" není nic jiného, než obchodní název předraženého stanu .. mezi ním a stanem je rozdíl jako mezi cikánem a romem...

        A že závidět, že si ho nemůže každý koupit ?
        Ještě jsi ani nebyl na světě, když jsem měl svůj stan, srandisto ! :-)

          kubas. - Profil | Čt 14.12.2017 12:55:53

          RK >> Když dochází argumenty a pochopení, nastupuje pojem závist. Mrkoklasika :-)...

            Pvl - Profil | Čt 14.12.2017 12:51:17

            milin >> Kapraři jim nemohou nic vytýkat neb oni jsou "vzor ctnosti " :o§)

              milin - Profil | Čt 14.12.2017 12:44:12

              jeden3 >> Přesně tak. Všiml sis, že by to bylo naopak, že by se kapraři strefovali, rýpali do vláčkařů, muškařů? Že by se snažili jim něco zakazovat, omezovat,nebo určovat? Naopak. Vidím v můj lov hodně kaprařů, kteří dávají líbí muškařům či vláčkařům. . Naštěstí je to tady jen jen plkání na Mrku a voda v řece teče dál.

                RK - Profil | Čt 14.12.2017 12:35:52

                jeden3 >> nemáš pravdu, alespoň u mne. Věř, že málokdo by dokázal závidět podělanej bivak. To je dostupná věc. Hledej za tím fakt něco jiného. Chce jenom trochu chtít. Ale když na to přídeš, tak se ti to nebude líbit. Proto se podvědomě moc nesnažíš-:)

                  RK - Profil | Čt 14.12.2017 12:32:11

                  Pvl >> Já už to tady psal. Dřív jsme večer postavili rychlej stan, ráno na budíka vstali, stan složili a chytali dál. Aby ráno domorodci nebyli nasraný, co hezkýho tam přes noc vyrostlo. Někdy se přespalo v autě. No a dneska máme vytypovaný levný ubytka cca do 200,-Kč/den/osoba. Takže dáme litránek, celech pět dní jsme u vody. A i když pro nestranýho pozorovatele děláme hovno a sedíme v křesle, tak večer pak meleme z posledního a jsme rádi za dobrou postel. Asi je to kyslíkem, větrem, sluníčkem, věkem, co já vím......
                  Ale fakt by mne ani ve snu nenapadlo postavit si něco stacionárního. Je to u vody rušivej element a kdo na to má koukat. Sere to plno lidí, rybářů a já nechci bejt ten, kdo někoho u vody nasrává...

                    jeden3 - Profil | Čt 14.12.2017 12:22:16

                    RK >> nezavidi,ze si postavi bivak
                    zavidi,uz jen to,ze obetopval penize a muze si ho koupit....jak zde tvuj spoluprikyvovac sam poznamenal-to by musel byt pod mostem....
                    A presne o tom to panove je....na co nemam,na co nestacim,co neumim,na co nemam penize-tak to pekne zakazat vsem. A jeste tu na mrku moralizovata blbe rejt... Zajimalo by me,kolik z tech,co nadavaji treba na boilii,vypije za rok piv ci korky???? Jasne,pak mu uz nezbyva tolik penez na jine konicky nez je chlast. Uvedomte si,ze se tu hadame jako magori.....proc se treba vlackari a muskari tak radi vyjadrujike kaprarine??? Vetsinou stejne chytaji i na jinem reviru. Ale je to o tom,ze hdone lidi je takovych,ze se primo opajeji tim,kdyz muzou do nekoho ryt a alespon virtualne maji pocit,ze mohou neco zakazovat c nekoho omezovat. Je mi vas opravdu celkem lito

                      Pvl - Profil | Čt 14.12.2017 11:59:05

                      RK >> Nojo ..a jsme u toho .. To já bych musel pod most

                        RK - Profil | Čt 14.12.2017 11:54:38

                        Pvl >> Tomu taky rozumím-:)
                        Já s kámošem jezdím na výpravy tam, kde nám to vydrží peněženka.
                        Člověk musí bejt při zemi.

                          Pvl - Profil | Čt 14.12.2017 11:51:18

                          RK >> Na hotelu ,motelu "mohou" spát jen muškaři Kapraři nejsou v balíku .To víš bolelíz něco stojí .

                            RK - Profil | Čt 14.12.2017 10:21:54

                            retrívr >> Že to máš daleko na ryby, nám může být líto, to je asi tak vše, co s tím jde dělat.
                            Nevěřím, že by někdo dokázal závidět, že si postavíš bivak. To jsou fakt zcestné představy.
                            Zbytek viz. článek Neprducha.

                            A ještě, tady nejde, jestli se Ti něco zdá nesmyslné, nebo ne. Tady jde o to, jak to ve skutečnosti je......
                            Přespat můžeš v hotelu, motelu, v rybářských chatkách, v místech, kde je kempování dovoleno atd.

                              retrívr - Profil | St 13.12.2017 22:22:41

                              Vše je o lidech. Já jinou možnost, než někde přespat nemám.Tak to již asi tak třicet let sleduji. Celá věc je velmi úsměvná, tedy , jak z kterého pohledu.Zákaz bivakovat, je zcela nesmyslný, je to jen závist místních, tedy jednoznačně moje zkušenost. Neznám jediný příklad, že by byl po těchto rybářích bordel, či nic jinak zničeného.Pozoroval jsem místní rychlé rybáře, tam byl opravdu ten problém.Jak v mase, tak i v bordelu.Setkal jsem se i s názorem stan, bivak - podlážka. Je až neuvěřitelné, že má přednost příbytek bez podlážky, který umožní okamžité zničení podložky.Já bych snad lidi kteří to vymysleli potrestal. Toť jen můj názor, člověka, který to má na ryby daleko a tak jezdí na víc dní, jiná možnost není.

                                Davas89 - Profil | St 13.12.2017 21:30:43

                                Děkuji všem za odpovědi. Já osobně nevidím rozdíl v bivakování a stanování (jde jen o to jak tomu kdo říká). A ze zákona je to skoro na všech hezčích revírech zakázaný - jsou v CHKO. Takže jediné jakž takž legální přespání je jen pod širákem. A nebo doufat že mně nikdo neudá.

                                  ToM1977 - Profil | St 13.12.2017 16:03:04

                                  neprduch >> Tak toto prosím kopírovat a vkládat vždy, když někdo začne v diskusích o stanování při rybaření mluvit o Koucourkově, zaprděných spoluobčanech, zpátečnících, závistivcích apod. Já to píšu pořád. U vody nejsme jen my rybáři a podle toho se musíme chovat nebo nám někdo zarazí tipec. Zvlášť poslední tři odstavce by se měly tesat do kamene...

                                    neprduch - Profil | St 13.12.2017 14:54:32 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                    Také jsem vloni uvažoval o bivaku, ale když jsem zjistil, že když na revíru není nonstopka, že vlastně v noci (0-4) nejsem rybář a jako normální občan vlastně nemám důvod přespávat venku pod širákem a že tudíž nesmím, tak jsem bivak nekoupil. Tehdy jsem narazil na nějaký článek, který jsem si zkopíroval a nyní tím "obohatím" tuto diskusi:

                                    Bivakování na svazovkách
                                    12. 09. 2016

                                    ČRS nestanovil a nestanoví žádný zákaz stanování či kempování na kterémkoliv revíru v rámci ČR, nemá k tomu oprávnění, dokonce ani rybářská stráž není oprávněna kontrolovat stanování, kempování či bivakování, viz také oprávnění rybářské stráže ve smyslu § 16 zák. č. 99/2004 Sb. Nabízí se tedy otázka, proč je u některých revírů v popisech revíru tento zákaz uveden? ČRS tak upozorňuje rybáře na fakt, že v blízkosti daného revíru se již v minulosti vyskytly problémy tohoto druhu a chce určitým způsobem varovat a předejít možným konfliktům.

                                    Pozemky, které se nacházejí v okolí našich revírů a mohou mít nejrůznější majitele. Těmi mohou být osoby fyzické či právnické, soukromé i státní. Stanování sice není obecně a všude zakázáno, ale existují například obecně závazné vyhlášky obcí, které zakazují na určitých pozemcích obce stanování, kempování, bivakování atd. Každý občan ČR má povinnost se s těmito lokálními úpravami seznámit, než se rozhodne např. postavit stan. Ruku na srdce, málo kdo z nás tak učiní – kdo z nás má čas běhat po katastrálních úřadech, zjišťovat si hranice a vlastníky pozemků a případné místní vyhlášky. To nás ale neomlouvá. V případě, že by rybář porušil takové předpisy, vystaví se postihu ze strany orgánů oprávněných tyto skutky kontrolovat a ukládat sankce (Policie ČR, ČIŽP).

                                    Naopak, bude-li rybář důsledný a zajistí-li si souhlas majitele pozemku, případně výjimku od toho, kdo daný zákaz stanovil, může si na příslušném pozemku stanovat.

                                    Každý revír zpravidla leží na desítkách i stovkách pozemků, proto nemůže soupis revírů detailněji rozepisovat, kde je stanování povoleno či zakázáno – v mžiku by nabyl rozměrů starých telefonních seznamů: navíc, ke změnám vlastníků, místních vyhlášek obcí i dalších zákazů dochází i v průběhu roku, takže by takový seznam stejně nebyl aktuální.

                                    Zákon ani vyhláška neznají termín „bivak“, hledáme tedy marně, chceme-li nalézt nějakou přesnou definici. Pro nás, rybáře, myslíme bivakem většinou stan bez podlážky, který můžeme před příslušnými kontrolními orgány označit jako „přístřešek“ sloužící k ochraně lovícího před nepříznivými povětrnostními vlivy po dobu výkonu rybářského práva. Tzv. bivak, neboli přístřešek není většinou nikým zakázán a my tím tak trochu obcházíme zákaz stanování. Nicméně zůstává v platnosti fakt, že v době, kdy je lov ryb zakázán (zpravidla mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ráno), měli bychom daný „přístřešek“ odstranit, což se, popravdě, málokdy děje. Rovněž, jsme-li o to požádáni majitelem pozemku, měli bychom v této době pozemek opustit, neboť právo na vstup na pobřežní pozemky máme toliko v době, kdy můžeme lovit ryby.

                                    Závěrem, proč je důležité dodržovat určitá pravidla hry – například zákazy bivakování, stanování atd.? V první řadě je to jistě obecná slušnost a snaha o soužití v rámci naší společnosti, ale v neposlední řadě fakt, že ČRS si řadu nádrží pronajímá a v případě, že se namnoží konflikty s rybáři, může dostat ČRS výpověď a o revír prostě přijde. Tak se kvůli zarytosti několika osob, které se kupodivu zpravidla chovají na samé hranici dobrých mravů, může s daným revírem rozloučit řada slušných rybářů – a to je jistě škoda.

                                    Ještě doplnění vyjádření Judr. Alexandra Šími:

                                    Při samotném lovu smíte vstupovat (nikoliv vjíždět) na pobřežní pozemky a užívat je k výkonu rybářského práva, a to i bez souhlasu vlastníka pozemku. Bivakování ale není činnost, která je potřebná k výkonu rybářského práva. Takže můžete mít samozřejmě ochranu před povětrnostními vlivy (deštník, přenosný přístřešek apod.), ale k lovu nepotřebujete bivak, stan, rozdělaný oheň atd. Na pozemcích, které nejsou pobřežními pozemky (tedy třeba na přilehlých loukách apod.) smíte tábořit jedině tehdy, jestliže to nezakazují obecně závazné předpisy, např. zákon o lesích, zákon na ochranu přírody a krajiny, nebo také obecní vyhlášky. Druhou podmínkou je, že s tím souhlasí vlastník pozemku, To samé ovšem platí i pro pobřežní pozemky v době, kdy nelovíte. V tu dobu nejste rybář, tudíž můžete takový pozemek užívat jako kdokoliv jiný, tedy zase se souhlasem vlastníka (a není li to zakázáno speciálními předpisy). Za táboření se obecně považuje postavení stanu, bivaku (je úplně jedno, jakou má podlážku), rozdělávání ohně atd. Zcela přesná definice není.

                                    Jednoduchá rada: Lovíte-li, věnujte se plně lovu. A když prší, tak se přiměřeně chraňte. Nelovíte-li, můžete se na pozemcích chovat jako každý jiný občan, tedy se souhlasem majitele pozemku na něm pobývat, třeba i stanovat, rozdělávat oheň, tábořit, pokud to ovšem navíc nezakazují zákony nebo vyhlášky. Táboření není činností, kterou lze zahrnout pod výkon rybářského práva. Znamená to, že pokud RS zjistí nedovolené táboření, může na to rybáře pouze upozornit a dále upozornit příslušné orgány (např. ochrany přírody, obecní policii apod.). Protože však nejde o rybářský přestupek, nesmí rybáři např. zadržet povolenku.

                                      drvoštěp - Profil | St 13.12.2017 14:32:45

                                      Calex >> Tak to plně chápu ;(

                                        Calex - Profil | St 13.12.2017 14:20:34

                                        drvoštěp >> Cesta na cimprcampr, břehy uválený, a v noci banda opilců u bydlíku čumí do rána na televizi.......Je to strašný, přitom tam bylo tak krásně..........