Bivakování na svazových vodách v Jižních Čechách

Ahoj, jak je to s bivakováním (stanováním či jen přespáním) na revírech v Jižních Čechách? Kde je to tolerováno a kde to raději ani nezkoušet? Co se týče právních předpisu tak to mám jakž takž načtené. A šlo by mi hlavně o ty větší revíry.
Autor diskuse: Davas89 - Profil , 12.12.2017 kaprařina - ostatní

NFtmči - Profil | St 13.12.2017 14:19:43 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Dle usnesení MŽP z roku 2010 se pojmem bivakování rozumí spaní pod širákem (bez jakéhokoliv přístřešku). Bivakování je pak dovoleno všude (neřeším teď soukromé pozemky) s výjimkou míst, kde je zakázáno výslovně bivakování či nocování - např.: NP České Švýcarsko. Pokud mám přístřešek, jedná se o stanování - táboření. Podlážky/nepodlážky fakt nikdo neřeší.

http://neviditelnypes.lidovky.cz/outdoor-sirak-povo​len-06v-/p_spolecnost.aspx?c=A110817_224508_p_spole​cnost_wag

    Nkopec321 - Profil | St 13.12.2017 14:12:41

    Jo jo a kdo by si koupil stan za 20 000 to si rači koupím bivak

      Ndrvoštěp - Profil | St 13.12.2017 14:09:26

      Calex >> Já jenom reagoval, u Tebe bych si to netroufl ;)) Já na „svý" vodě občas postavím svůj coccon tak se souhlasem majitele.

        NSpazi - Profil | St 13.12.2017 14:06:48

        drvoštěp >> Tak tak :)

          Ndrvoštěp - Profil | St 13.12.2017 14:04:39

          Spazi >> Tak tu bude platit - když chceš psa bít tak si hůl vždy najdeš. To téma bivak versus stan je nekonečný...

            NCalex - Profil | St 13.12.2017 14:02:56

            drvoštěp >> Zdar lovče, já na svý louce ale nechci ani ty žlutý fleky. Stačí, že tam mám u cesty fleky hnědý a hodně.....Budu tolerovat maximálně židličku se slunečníkem.....

              Ndrvoštěp - Profil | St 13.12.2017 14:02:24

              Pvl >> ;))

                NPvl - Profil | St 13.12.2017 13:54:09

                drvoštěp >> Mýliti se je lidské :o§))

                  NSpazi - Profil | St 13.12.2017 13:52:12

                  Trávu asi ano, jelikož převážně staví brolly na písku tak mě to zarazilo. Ale, že by v tom byl závratný rozdíl si nemyslím.

                    Ndrvoštěp - Profil | St 13.12.2017 13:50:12

                    Pvl >> My v 99% nebo se mýlím ? ;)))

                      NPvl - Profil | St 13.12.2017 13:48:16

                      drvoštěp >> Kupodivu se shodnem :o§))

                        Ndrvoštěp - Profil | St 13.12.2017 13:47:08

                        Spazi >> Já bych řekl že trávu více vyšlapeš a polámeš.Když je pod plachtou tak jenom zežloutne ale do pár dnů je OK.

                          NSpazi - Profil | St 13.12.2017 13:29:29

                          Fishky >> Můžu se zeptat, proč je brolly bez podlážky přírodě nešetrné?

                            NFishky - Profil | St 13.12.2017 12:41:21 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                            jirisyky >> rozdíl v tom není žádný, rozdíl si vymysleli jen kapraři, aby byli víc cool. Je to jako s granulemi a peletami. Na výkrm hospodářských zvířat se používají granule pro králíky, slepice, koně, krávy... ale pro kapra se používají pelety! Přitom je obojí to stejné. Vypadá to stejně, vyrábí se to stejně, ale aby byli kapraří cool, tak granulím říkají peleta a stanování vydávají za bivakování, jen ve snaze obejít předpisy. Přitom paradoxně bivak či brolly bez podlážky je k přírodě velmi nešetrné, mnohem šetrnější je v tomto ohledu i obyčejný stan s podlážkou.

                              Njirisyky - Profil | St 13.12.2017 12:20:09

                              Dotaz: Obracím se s dotazem, na který nejsem schopen nikde najít jasnou a jednoznačnou odpověď. Jedná se o stanování vs. bivakování. Chápu to tak, že stanování tzn. použití stanu není povoleno, použití bivaku není zakázáno, nebo je alespoň tolerováno. Nabízí se ale otázka, jaký je mezi těmito přístřešky rozdíl, vezmeme-li v úvahu že se prodávají stany bez podlahy, ale také bivaky s podlahou. Je tedy prosím nějaká určená definice ohledně používání přístřešků, tak aby nebyl porušen jakýkoliv předpis? (obecně, nikoli místní úprava). A jaký může být postih v případě nepovoleného "stanování"? Zajímá mě to zejména ve vztahu k podmínkám na ÚN Orlík.
                              Odpověď: ČRS (prostřednictvím rybářské stráže) není oprávněný kontrolovat bivakování. Orgánem, který je oprávněn kontrolovat a popřípadě postihovat bivakování je Policie ČR a Česká inspekce životního prostředí. Proto jsme zažádali ČIŽP o oficiální stanovisko k této problematice. Z odpovědi zaslané Oblastním inspektorátem ČIŽP České Budějovice vyplývá, že můžeme rozlišit několik pojmů týkajících se delšího pobytu ve volné přírodě na jednom místě (většinou s přespáním): stanování, bivakování, kempování, táboření. Tyto pojmy nejsou nikde v právních předpisech zadefinovány a musejí být proto předmětem výkladu. Právní předpisy používají zejména pojem táboření. Pojem táboření bude širší než pojem stanování, protože se pod něj dá zahrnout nejen nocování v přírodě ve stanu, ale i další činnosti jako je spaní "pod širákem", shromažďování dřeva k pálení, vaření v přírodě apod. Např. v komentáři k zákonu č. 114/1992 Sb. (Miko, L., Borovičková, H. a kol. Zákon o ochraně přírody a krajiny. Komentář. 2. vyd. Praha: C.H.Beck, 2007, str. 142) je uvedeno: ,,Pod pojmem táboření se rozumí setrvávání osob na jednom místě mimo budovy s pomocí přístřešků jakéhokoli druhu, např. stanu. V praxi se za táboření považuje zejména přebývání na jednom místě v přírodě přes noc (nocování)." Pokračování názoru ČIŽP k otázce táboření najdete v příloze
                              Odpovídal: Ing. Pavel Vrána

                                NxDanielS - Profil | St 13.12.2017 12:10:37

                                tomik1 >> Já v tom žádný Kocourkov nevidím. Jen by to mělo být přesně pojmenováno, měla by být přesná definice táboření. Ale pro člověka, který nehledá, jak to obchcat, je to poměrně jednoduše srozumitelné. Deštník řeší nepřízeň počasí.

                                  NxDanielS - Profil | St 13.12.2017 12:08:50

                                  hraji >> Ale dyť přece víš jak to je. Rybáři říkají stanu bivak :-D

                                    NxDanielS - Profil | St 13.12.2017 12:07:21

                                    Dušan_hp >> RS táboření neřeší.

                                      NxDanielS - Profil | St 13.12.2017 12:06:53

                                      Herryman >> Zákon tohle neřeší, prostě u soukromého pozemku musíš mít svolení majitele. Kdo chce, nemá s tím problém. Na katastru si ho bez problému dohledáš.

                                        NHerryman - Profil | St 13.12.2017 11:54:11

                                        hraji >> domnívám se, že žádný. Ať už máš stan či rybářský bivák, tak tuhle vykonávanou činnost PČR nerozlišuje. U biváku se max. můžeš hádat, že třeba nemáš podlážku, ale když trefíš na vola, tak stejně neuspěješ.