Kormorán 2017

Petrův zdar.
Kolegové rybáři pokud máte něko fotografie kormoránů hodujících na rybách, fotky okolí a můžete je s číslem revíru zaslat mému kamarádovi, který je použije jako podklad pro svou práci v boji za zachování ryb v našich revírech dalším generacím!!!
Jinak diskuze je otevřena a můžete zde probírat téma KORMORÁN a vše kolem tohodle ptáka.

Kontakt na mého kamaráda pro zasílání fotek a třeba i dotazu na toto téma. Pavel je podle mne velkým odborníkem a přínosem pro náš ČRS.

Ing. Pavel Vrána, Ph.D.
Odborný referent pro životní prostředí, čistotu vod, ichtyologii.
ČESKÝ RYBÁŘSKÝ SVAZ, z. s.
Sekretariát Rady ČRS
Hospodářské oddělení
Nad Olšinami 282/31
100 00 Praha 10
mobil: +420 728 701 379
e-mail: vrana@rybsvaz.cz
web: www.rybsvaz.cz
Autor diskuse: dizlektik fídža - Profil , 17.1.2017 všeobecné - ostatní
Dále moderují: TEZAR Profil + martin37 Profil + Hans40 Profil

Jaký je Váš názor na snížení stavů kormorána v naší zemi?

A) Zásadně nesouhlasím-kormorány mám rád2%

B) Nesouhlasím-at si stavy kormoránů vyřeší matka příroda2%

C) Souhlasím pouze s jejich plašením odpalováním petard atd.0%

D) Souhlasím s jejich omezením formou zákonného odstřelu95%

Od 23.2.2017 hlasovalo 176 čtenářů.

potočák 62 - Profil | So 21.1.2017 20:53:37

Výr >> Sčítání je podle zákona povinné a jednotlivé krajské úřady přímo nařizují,které dny bude provedeno.Petrův Zdar

    potočák 62 - Profil | So 21.1.2017 20:50:39

    Petr.OVA >> Jen tak na rychlo-Goodle-český statistický úřad:počet vyder v čr a potom-ke stažení-odstřel pernaté zvěře. Petrův Zdar

      hering - Profil | So 21.1.2017 20:46:27

      Petr.OVA >> Tak s klidným svědomím Ti zde sdělím,že u vyder ochranáři lžou až se práší!

        Petr.OVA - Profil | So 21.1.2017 20:29:14

        potočák 62 >> V odkazu, který jsem tady dával, uvádí doc.Musil za StČ kraj v roce 2014 počet zimujících kormoránů 2.033 a v roce 2015 pak 2.969. Protože ornitologové na rozdíl od rybářů nemají důvod manipulovat s výsledky statistiky (nemá smysl připomínat známý Churchilův výrok), věřil bych více jejich údajům už proto, že mají vypracovánu podrobnou metodiku sčítaní ptactva a dělají to lidé, kteří jsou schopni rozeznat kormorána od lysky.

          Petr.OVA - Profil | So 21.1.2017 20:15:12

          potočák 62 >> Zdroj?

            Výr - Profil | So 21.1.2017 20:11:09

            potočák 62 >> nuž ja si myslím že tvoja pekná ale zbytočná prednáška na tému "myslivecké" sčítání kormorána nemení na mojom názore nič. Vzhľadom na moju 30 ročnú poľovnícku dráhu sa nad tvojim presvedčením môžem iba úprimne zasmiať....ako som napísal môžme sa o tom jalovo a nepodložene naťahovať....a ani to nič nerieši.

              potočák 62 - Profil | So 21.1.2017 20:07:10

              Petr.OVA >> Mezi jiným, pravidelné zimní sčítání kormoránů provádí středočeský územní svaz a to už po několik let a to bez US Praha.Počet zimujících kormoránů u tohoto US se pohybuje v rozmezí 3500-5000 jedinců a váha ryb,zkonzumovaných kormorány v zimním období převyšuje váhu ryb,které tento US vysazuje do revíru .Tyto údaje pocházejí z konference o rybožravých predátorech,která se konala v Hradci Králové a které nikdo z přítomných ochránců včetně AOPK a Nadace pro vydru nerozporoval.Petrův Zdar

                Petr.OVA - Profil | So 21.1.2017 20:01:38

                potočák 62 >> No jestli si myslíš, že myslivci nelžou o stavech zvěře, tak jsi asi jediný! :-) Můžeš sdělí zdroj, kde se dočtu výsledky mysliveckého sčítaní kormoránů? Myslím třeba něco takového: http://www.waterbirdmonitoring.cz/media/uploads/2_i​wc_vysl2015.pdf

                  ludekp - Profil | So 21.1.2017 19:59:40 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                  Kormoráni na řece Moravě.

                    potočák 62 - Profil | So 21.1.2017 19:56:36

                    Petr.OVA >> Myslivecké sčítání zvěře není nějaká novodobá záležitost.Provádí se pro stanovení kmenových stavů zvěře a také,kolik u běžných druhů je možno odlovit.Sčítání se provádí zpravidla v lednu až v únoru.Mezi druhy, které se sčítají patří kormorán,volavka včetně toho,kolik jich bylo předcházející rok odloveno,dále vydra,vlk, medvěd.V současné době jsou běžně dostupné údaje za období 2006-2016 vždy za každý rok zvlášt´.Pochopitelně tam jako u každého sčítání volně žijící zvěře existuje nějaká tolerance ale rozhodně jsou ty údaje mnohem věrohodnější,než od ochránců,kteří už z principu lžou.Údaje z mysliveckého sčítání slouží i jako poklady pro český statistický úřad k tomu,aby věděly jaký počet a jakých druhů mají evidovat na území ČR.Petrův Zdar

                      Petr.OVA - Profil | So 21.1.2017 19:39:59 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                      potočák 62 >> Myslivecké sčítání??? Nevím o tom, že by myslivci někdy kormorány sčítali. Myslivce kormorán nezajímá. Začne je (možná) zajímat v okamžiku, kdy jim někdo vyřídí výjimku k odstřelu a navíc jim slíbí nějaké peníze za zobák. :-(
                      Myslel jsi pravděpodobně sčítání ornitologů, které probíhá každoročně v rámci akce "Waterbirdmonitoring". Mimochodem - tato akce proběhla minulý víkend. Dále se provádí sčítání kormoránů na nocovištích, což je ještě přesnější metoda. Výsledky sčítání jsou pravidelně publikovány ve sborníku Aythya (garant doc.Musil) a za celou dobu více než deseti let, kdy je sčítání prováděno, nedosáhly počty zimujícich kormoránů ani 20.000 jedinců (pokud si dobře vzpomínám, maximálně sečtený počet ptáků činil kolem 17.000 jedinců). Chápu tvé rozhořčení nad škodami, způsobenými kormorány, to ale neodůvodňuje publikování nepravdivých čísel.

                        Výr - Profil | So 21.1.2017 19:37:53

                        Serjoža >> to majú rybári vo vlastných rukách rovnako ako peniaze na zarybnenie

                          Výr - Profil | So 21.1.2017 19:34:52

                          FRANK71 >> Lovci nejsou....a nebudou...😁....není motivace....a jediná motivace jsou penízky....a tech je málo.

                            Výr - Profil | So 21.1.2017 19:29:46

                            potočák 62 >> o tom koľko je kormoránov v Čechách sa môžme dlho ale jalovo naťahovať....bude to jedno nepodložené tvrdenie voči druhému....zaujímalo by ma koľko poľovníkov v Čechách má záujem na objektívnom sčítaní kormorána.....tipujem že asi žiaden. Téma je im totálne ukradnutá....
                            ....20000 sa nestrelí.... a nestrelí sa ani 10000....

                              FRANK71 - Profil | So 21.1.2017 18:53:37

                              Výr >> proč by dával? Na zabití 20000 ks je potřeba 4 miliony. To svaz unese. Ale není moc lovců co by to střílelo. Je něco jiného střílet nad malou říčkou a něco jiného na Vltavě nebo Labi. Lovec potřebuje psa a někde loďku, aby vůbec toho kormorána dostal z vody.

                                potočák 62 - Profil | So 21.1.2017 18:50:22

                                Výr >> Jak jsi došel k číslu 20 000 kormoránů? Podle mysliveckého sčítání se pohybuje dlouhodobě počet zimujících kormoránů na čísle 40-46 000.Nevěř tomu, co hlásají ochránci.Petrův Zdar

                                  Serjoža - Profil | So 21.1.2017 18:43:24

                                  Výr >> Já to myslel že jsme v Česku jako že když se tu na něco vyberou peníze,tak než to dojde k tomu na co se to vybralo tak se to poztrácí.

                                    Výr - Profil | So 21.1.2017 17:43:26 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                    Button >> keby dával 200,-Kč na kormorána každý rybár....bolo by to v Čechách viac ako 200.000 rybárov x 200,-CZK = 40.000.000,-CZK čo predstavuje pri potrebe uloviť 20.000 ks -teda prakticky všetky kormorány v Čechách 2000,-CZK/ks.....nuž pravda je taká že by stačilo platiť 500,-CZK /ks čo znamená že by to bolo na rybára pri odstrele všetkých 20.000ks....celých 50,-CZK/rybár.....tak že....poskladať sa v sume na dve pivá :-)....ale poskladať sa nestačí...treba veľa vecí dotiahnuť do konca.....a to zväčša nemá kto....rybárom tento problém za tie dve pivá asi nestojí.

                                      Petr.OVA - Profil | So 21.1.2017 15:51:15 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                      Button >> Ano, je to k něčemu. Protože se zjednodušila administrativa vyřizování výjimek k odstřelu, střílí se mnohem více než dříve. Navíc dva kraje už mají plošnou výjimku a jak jsme se dočetli o pár příspěvků níže, brzy asi přibudou s tou výjimkou další kraje...

                                        Button - Profil | So 21.1.2017 15:12:05

                                        Serjoža >> No právě , právě ze jsme v česku. Dřív všichni volali po vyřazení a dneska je to vůbec k něčemu?

                                          Červené karty: rover, rikox, zdevac, keltt