- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Má kapr vůbec chuť?
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
17x v oblíbených a 8x v ignorovaných.
Ndrvoštěp - Profil | Pá 4.12.2015 18:35:47
NKnedla12 - Profil | Pá 4.12.2015 9:57:17
NOlmik - Profil | Pá 4.12.2015 9:49:21
NKnedla12 - Profil | Pá 4.12.2015 9:23:25
NRK - Profil | St 10.6.2015 14:39:54
NKralu021 - Profil | St 10.6.2015 12:06:21
NR.P. - Profil | Út 9.6.2015 18:18:15
Čichové ústrojí – jamky (nozdry) se nachází na hlavě ryb mezi rypcem a očima. Nozdra bývá zakryta kožním výrůstkem. Nozdra bývá přepažena, má dva otvory pro přitékající a pro odtékající vodu. Sliznice nozder je silně zvrásněna. Ve sliznici jsou smyslové buňky a podpůrné buňky. U plotice jsou smyslové buňky s řasinkovými buňkami. Ze smyslových buněk vedou nervová vlákna spojující se do čichového nervu
Funkce čichového ústrojí:
Do čichového váčku se při plování nabírá voda (štika), nebo se mohou váčky smršťovat a znovu roztahovat při dýchání. Okoun má ještě zadní nozdru, při dýchání a zavřených ústech je voda touto nozdrou vypuzována. Vranka má pro nasátí i vypouštění vody jen jeden otvor. Plotice v klidu vyměňuje vodu v nozdrách pomocí řasinkového epitelu. Úhoř má čichové ústrojí velmi složité s četnými záhyby, pohyb vody je obstaráván obrveným epitelem.
Ryby vyhledávající potravu zrakem ve dne mají slabě vyvinuto čichové ústrojí. Naopak ryby dnové a vyhledávající potravu v zakalených vodách mají spíše vyvinutou chuť (kapr, lín) a jiné ryby vedle výborné chuti mají i velmi dobře vyvinutý čich (úhoř, sumec, sumeček). U většiny ryb se čichové a chuťové vnímání spojuje. Čich navíc slouží i k orientaci v hejnu, detekci různých druhů ryb (střevle detekuje podle čichu až 15 druhů – útěková reakce na pach okouna a pstruha). Ryby rozlišují i pachy rostlin a samozřejmě specifické pachy trdliště, kam se vracejí (lososovité). Úhoř je schopen čichem detekovat 3 – 4 molekuly rozptýlené látky ve vodě.
Chuťové orgány se u ryb nacházejí zejména v ústní dutině, na vousech, na bocích na ocase a u sumečka po celém těle, z toho vyplývá, že ryby jsou citlivé i k mírně dráždivým ve vodě rozpuštěným chemickým substancím.
Vlastní orgány chuti jsou chuťové pupeny. Skládají se ze štíhlých smyslových buněk, které mají výběžky - stereocilie k povrchu. Smyslové buňky jsou opředeny vlákny nervových ganglií příslušných nervů (nervus facialis, glossopharyngeus, vagus).
Ryby jsou většinou schopné vnímat chutě jako savci – slané, sladké, kyselé, hořké. Na hořké jsou méně citlivé, na sladké naopak až 500x více, než člověk. Chuť má význam zejména pro ryby filtrující detrit
NCarp man CZ - Profil | Út 9.6.2015 18:09:36
Kapr má čich i chuť.
,,Chuť mu zajišťuje masitý polštářek na konci tlamy vybaven chuťovými receptory. Zajímavé je že kapr vnímá chuť a vůni své přirozené potravy (škeble, mlži, plži...) mnohem intenzivněji než člověk který je prakticky necítí.
Vůni mu zajišťují nozdry ve tvaru písmene U, které jsou vybavené čichovými buňkami které napomáhají kaprovy rozpoznat různé pachy.Zajímavé je že kapr vnímá chuť a vůni své přirozené potravy (škeble, mlži, plži...) mnohem intenzivněji než člověk který je prakticky necítí.''
Ty informace jsem přebral a zformoval do dvou odstavců z knihy zapůjčené v Městské Knihovně Nymburk jménem: ,,Základy moderní kaprařiny''napsali jí Jiří a Viktor Krusovi. Knihu doporučuji všem kaprařům´, je v ní snad vše co chcete vědět; recepty na boilie, biologie kapra, druhy lovu, montáže, nástrahy, návnady, několik revírů a mnoho dalších rad a tipů.
Petrův zdar ;)
NKralu021 - Profil | Út 9.6.2015 14:40:11
NCarp man CZ - Profil | So 2.5.2015 22:28:37
NPvl - Profil | So 2.5.2015 22:27:28
NCarp man CZ - Profil | So 2.5.2015 22:25:50
NPvl - Profil | So 2.5.2015 22:22:07
NCarp man CZ - Profil | So 2.5.2015 22:16:18
,,Chuť mu zajišťuje masitý polštářek na konci tlamy vybaven chuťovými receptory. Zajímavé je že kapr vnímá chuť a vůni své přirozené potravy (škeble, mlži, plži...) mnohem intenzivněji než člověk který je prakticky necítí.
Vůni mu zajišťují nozdry ve tvaru písmene U, které jsou vybavené čichovými buňkami které napomáhají kaprovy rozpoznat různé pachy.Zajímavé je že kapr vnímá chuť a vůni své přirozené potravy (škeble, mlži, plži...) mnohem intenzivněji než člověk který je prakticky necítí.''
Ty informace jsem přebral a zformoval do dvou odstavců z knihy zapůjčené v Městské Knihovně Nymburk jménem: ,,Základy moderní kaprařiny''napsali jí Jiří a Viktor Krusovi. Knihu doporučuji všem kaprařům´, je v ní snad vše co chcete vědět; recepty na boilie, biologie kapra, druhy lovu, montáže, nástrahy, návnady, několik revírů a mnoho dalších rad a tipů.
Petrův zdar ;)
NRavachol - Profil | So 2.5.2015 19:49:33
Nmolca - Profil | So 2.5.2015 16:01:53
Nmefo - Profil | Pá 1.5.2015 15:02:16
Pekná rýchlovka, tiež som ich choval. Mal som ich menej preto im to aj dlhšie trvalo.
Inak pri ich krmení je veľa krát pekná podívaná, vrelo odporúčam.
NKapr555 - Profil | Pá 1.5.2015 14:13:38
Nminatrix - Profil | Pá 1.5.2015 13:06:46
https://www.youtube.com/watch?v=JQIo9r8ZcjM
Nrover - Profil | Ne 19.4.2015 20:52:39
Nzdevac - Profil | Ne 19.4.2015 20:33:18
O čem to mluvíš? Vždyť píšeš o něčem úplně jiném, než já. Asi jako kdybych napsal že venku prší a ty jsi mne opravil, že ne, že venku prší...
NStarc55 - Profil | Ne 19.4.2015 19:47:38
NBuffalo1969 - Profil | Ne 19.4.2015 19:36:34
NStarc55 - Profil | Ne 19.4.2015 19:33:58
NBuffalo1969 - Profil | Ne 19.4.2015 19:04:54
Ncabi - Profil | Ne 19.4.2015 19:00:15
NSmrtak - Profil | So 18.4.2015 11:36:29
K postrannej čiare, ktorá skúma chemické zloženie vody by som dodal, že oči mu slúžia ako hmatový orgán, málokto to vie, a viac sa dozviete na ďalšej prednáške.
NCarp man CZ - Profil | So 18.4.2015 0:08:43
Postranní čára rozeznává chemickou ,,stavbu'' vody, takže (slovy náší učitelky) je v ůplně zabahněné a zkalené vodě rozeznat kámen, takže pro něj nebude asi žádný problém najít si pomocí,,rozboru'' vody nějaké papání.
Vousky... Zkoušel jsi někdy jíst banán a nebo pít kafe se zacpaným nosem?? Ta chuť je úplně jiná takže je to tak 70-80% chuť/ ,,rozbor'' vody a 30-20% čich...
Teda alespoň tak nám to předala naše učitelka a já si to i tak nějak přebral.
Nkabát - Profil | Pá 17.4.2015 21:35:15
NPetr12 - Profil | Pá 17.4.2015 19:42:43
NKobarid - Profil | Pá 17.4.2015 0:31:03
Np.lorenc - Profil | Pá 17.4.2015 0:17:22
NPalusko - Profil | Čt 16.4.2015 23:39:38
Nzdevac - Profil | Čt 16.4.2015 22:47:30
Pachové práce psa, vyhledávání, se učí i ve vodním prostředí. Zkoušky se pak dělají za pomocí vzorku až jeden metr pod hladinou na až 300 metrů dlouhé trase nebo ploše 100x200 metrů, kde to pes prohledává ze člunu. Je to jedna z nejtěžších kynologických zkoušek. ZPV 3, Identifikace vzorku v hloubce 1 m na ploše 100x200 metrů. Psovod řídí člun podle reakcí psa a mají na to 30 minut.
Nzdevac - Profil | Čt 16.4.2015 22:37:49
Promiň, ale povídáš tu nesmysly a rozebíráš hovadiny. Projdi si biologii. Tvoje argumenty jsou pouze velmi amatérské, odpovídající dětem na základce a založené na tvém intuitivním pocitu, ne na regulérních výzkumech a ověřených a uznávaných faktech. Další debata s tebou nemá cenu. Je to jako rozebírat mimozemský živost s Aštare Šeranem a to opravdu nemám zapotřebí. Snůška blábolů, přesto je o své pravdě přesvědčen..
Měj se a ať ti berou, končím.
Ndantex - Profil | Čt 16.4.2015 22:27:08
nebo viz zde
http://budejovice.idnes.cz/telo-v-orliku-vycmuchal-pes-dp1-/budejovice-zpravy.aspx?c=A140423_2058766_budejovice-zpravy_jkr
Narnošt - Profil | Čt 16.4.2015 22:23:03
Tak má chuť si to rozdat s jikerňačkou,přece... :))))
NPalusko - Profil | Čt 16.4.2015 22:21:29
NPalusko - Profil | Čt 16.4.2015 22:12:28
NTEZAR - Profil | Čt 16.4.2015 22:09:58
NBuffalo1969 - Profil | Čt 16.4.2015 22:02:56
Nemyslel jsi to snad takhle?............:-DDDDD
Nzdevac - Profil | Čt 16.4.2015 20:10:14
Ach jo, jak u blbých na dvorku. Takže když už nejsi schopen si o tom sám něco najít, tak cituji například...
Čich - Olfaction results from stimulation of sensory receptor cells in the olfactory organs, which are innervated by the olfactory nerve
Chuť - Gustation is mediated by taste buds (sensory receptor cells) and innervated by the
facial, glossopharyngeal, and vagus nerves.
Do mozku dokonce oba smysly ústí každý někde jinde, jsou to dva oddělené a samostatné systémy chemoreceptorů pracujících každý jinak. Dokonce mají ryby ještě třetí typ chemoreceptorů, ale to bych sem raději už netahal vůbec, když nejsi schopen pochopit ani ty dva základní.
Role obou systémů je samozřejmě odlišná. Využívání olfakčních buněk, tedy čichu, má význam nejen při hledání potravy, ale i třeba při hledání sexuálního partnera nebo určování cesty při migraci, klasicky úhoř a Sargasové moře.
V uvedém případě opravdu směšuješ dvě věci dohromady, je to podobné, jako kdybys tvrdil, že hluchý slyší, protože vnímá vibrace. I hluhý je schopen vnímat určité zvuky, protože vnímá vibrace celým tělem. A ucho vlastně také jen vnímá vibrace, tedy zdravý i hluchý jsou schopni identifikovat určité zvuky, ale každý jinak. Přesto však určitě nebudeš tvrdit, že hluchý slyší... Takže i když ti u ryb čich a chuť připadají stejné, jsou to sice dva smysly, které pracují na podobném principu, přesto každý trochu jinak a hlavně má každý jiný význam. Dokonce, pokud bys chtěl to chtěl dotáhnout úplně do krajnosti, je nesmyslná i tvá poznámka o tom vyskočení na vzduch, protože u lidí sice čicháme věci ve vzduchu, ale vzduch je jen jeden z možných nosičů látek, samotný proces identifikace látek je založen na jejich rozpuštení v sekretu sliznice, takže vzduch se vlastně na čichové buňky vůbec nedostane, jde to "morkou" cestou, kdybys dovedl na čichové buňky dovést vodu s rozpuštěnými látkami, cítil bys je také. Že lidé mají čich spojený se vzduchem opravdu neznamená, že je možné čichat jen v tom vzduchu.
Nvenybit - Profil | Čt 16.4.2015 16:17:24
Nfreddys - Profil | Čt 16.4.2015 12:37:24
Že nejsou inteligentní bych netvrdil, naopak svým způsobem jsou chytrý dost, i když velkou měrou jde hlavně vrozenou-pudovou inteligenci. Taky sem viděl zajímavý věci, třeba kapra, kterýmu sem pravidelně házel půlku rohlíku a on si jí jen čapnul a doplul s ní do roští, kde mu to nežraly malý rybky.
Ale nesmí se to přehánět a přisuzovat jim lidský rozum...i když znám lidi...
Nvenybit - Profil | Čt 16.4.2015 10:05:40
Ono ty podvodní záběry, mají moc malej dosah.Nevidíš co a jak dlouho předcházelo tomu ,že to sebral.
A divoké ryby nejsou většinou tak rozmlsané jako ty domácí. Ono se zdá , že přijede a zhltne to hned. Ale není to tak, když si vemem jakou práci si dáváme s montáží ,aby opravdu fungovala a byla co nejnenápadnější.
Stačí se ale podívat na video jak to vypadá když je ta montáž špatná ,nebo už rybám známá. A hned je to uplně jiné ,když ryba vyluxuje všechno co se tam válí a nechá jedinou kuličku ,tu s háčkem ležet.
Nvenybit - Profil | Čt 16.4.2015 9:50:18
Oni vlastně sežerou všechno rostliné, mají to rádi a asi to potřebujou. Můj bazén není vhodnej k umístění mnoha rostlin , takže jim přihazuju najemno nasekanou vojtěšku sem tam nasekanej list salátu. Kapři to milujou.
A že nejsou inteligentní? Koupil jsem plovoucí rostliny (nemám břehy) tak jsem dal několik tisíc za takové plovoucí traviny , hodil jsem to tam . Ptal jsem se prodavačky jestli to ryby nežerou , néé nemusíte se bát ,jsou tvrdé a to neukousne.
Hmm tak první den to ztrkali na hladině před sebou a opravdu jim to nešlo. Druhej den jsem přišel a byla tam polovina rostlin, nevěřil jsem vlastním očím tak jsem je pozoroval .
Sám to ten kapr nedokázal , tak spolupracovali ,najeli kolem jednoho trsu dokola a trhali ho najednou ze všech stran ,navzájem si to tlačili proti sobě a tím se jim povedlo dostat kořínky hloubš do tlamy a roztrhat trsy na menší kusy, které pak už sežrali.
Takže já vím o jejich inteligenci své.
NSmrtak - Profil | Čt 16.4.2015 9:31:17
Kapor nozdry ma, uz len doskumat na co ich ma.
NPalusko - Profil | Čt 16.4.2015 9:16:33
Nrybomil - Profil | Čt 16.4.2015 8:07:54
Nchendler - Profil | Čt 16.4.2015 6:50:01
NPvl - Profil | Čt 16.4.2015 6:38:54
NCarp man CZ - Profil | St 15.4.2015 20:40:25
Npoky82 - Profil | St 15.4.2015 17:43:42
Pamatujte , chybama se člověk učí. A proto věřme , že chuť má.
NGloton - Profil | St 15.4.2015 17:06:41
Nmilhouse91 - Profil | St 15.4.2015 17:01:43
Nrybomil - Profil | St 15.4.2015 16:54:30
Čtenáři této diskuse také sledují
NKarbonové podložky do cívek smekacích navijáků882
NFilmy o kaprech na dlouhé zimní večery1636
NKrátkodobá kaprařina x9925
NNakupoval někdo v Anglii1186
NCcMoore a vše kolem něj3769
NLexikon boilies komponentů901
NRevír - Jezero Jaroslav1587
NShimano Power Aero 100001660
NOdpadávací kámen při vyvážce283
NVyroba valcu, motoru a prevodu593
Kde to žije - kaprařina
ÚtNKrátkodobá kaprařina x 9925
ÚtNATTs hlásiče a ATTx příposlech 544
ÚtNDaiwa Whisker SS 2600 173
ÚtNFanclub značky Shimano 16391
ÚtNÚN Žermanice 2009, (471 043, Lučina 2A)... 8060
ÚtNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 2
ÚtNLabe fishing store 19
ÚtNOhře, úlovky, nástraha 1054
ÚtNKyjský rybník, Džbán 50905
PoNŽermanky a bivakovani 4
PoNHarrison - vše o této značce 3722
PoNVýber signalizátorů 2+1 ATTS, Flacarp X7, FOX Mx 145
NeNTrakker brolly 100 Ev 0
SoNSoukromý revír i pro děti/začátečníky 17
SoNZavážecí lodičky boatman 11
Co je nového - kaprařina + obecné
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
StNBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . NBleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
. . . NBleskovka: Kvalitu vody v lipenské přehradě podle studie ovlivňuje fosfor z rašelinišť
Akční nabídky
Oznámení - kaprařina
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - kaprařina
24.6.ddk carp cup giants fishing 2026...
24.6.Bigfish carp marathon Dešná JARO...
25.6.Carp Cup Rosed 2026
25.6.Dubenec Týmové Červen 2026
25.6.Tylovský rybník - Carp cup léto...
25.6.🏆 CCAM Hruškov léto -...
25.6.Team NULA Cup
25.6.AS Fish carp race na jezeře...
26.6.!!ct retro- poslední volné...
26.6.Lastiashop Fanatik Cup Maleňák...
Doporučujeme e-shop
GScarp.cz
Rádi Vás kdykoli uvítáme na našem internetovém obchodě rybářské potřeby a nově i v naší kamenné prodejně. V našem...















