Dilema - zůstat či odejít z ČRS

Ahoj lidi. Mám už nějakou dobu v hlavě dilema o tom zda zůstat v ČRS a podporovat plniče mrazáků a plnit panděra panáčků v představenstvu ČRS. Nebo odejít a jezdit po revírech místního významu či soukromých na kterých je dnes možnost ryby nejen chytat, ale i v rozumné míře vzít.
Ve svazo vodách okolo mne je čím dále tím méně větších ryb, několikrát jsem byl na rybnících které říkají pane jinému hospodáři než je ČRS a světe div se je tam čisto, ryby ve vodě, klid. Sice za to taplatím, ale v přepočtu na mou docházku za rok je to v mnoha ohledech i levnější než povolenka v ČRS.
Co je pro Vás rybařina? Co Vás drží ve svazu, či proč jste již svaz opustili?

prosím nehádat a netahat sem něco jiného. Nebojím se dát červenou a ani mazat to co je mimo.
Autor diskuse: borecrybář - Profil , 29.9.2014 všeobecné - RŘ, MO, svazy

Bečetka - Profil | Út 30.9.2014 12:01:57

Drozďák >> Nebude, jelikož vymřou.

    Drozďák - Profil | Út 30.9.2014 11:48:59

    Bečetka >> "Až tyhle lidi vymřou, tak bude smůla a těch pasivních 80% nebude mít poskytovatele služby, jak ty říkáš"

    ALe bude, už z hlediska práva poskytovatele služby mít bude. Jen je otázka, jestli jeho hospodaření bude horší nebo lepší než to Vaše nyní.

      hraji - Profil | Út 30.9.2014 11:48:14

      Miraryb >> vidíš, zas jenom plácáš, jak jinak to napsat. Vůbec se nejedná o revíry kolem Brna. Vranov, pokud vím, obhospodařuje MO Znojmo, mušovskou nádrž, tedy Dyji 7 MO Mikulov. Líbí se mi tvé přesvědčení, že rybáři by rádi dali nějakou tu stovku navíc. Já bych to chtěl vidět. Brečí jak želvy, když mají zaplatit stovku jednu, natož víc.
      Jak jinak, než osobní účastí na vysazování ryb se chceš přesvědčit, že byly ryby opravdu vysazeny? Opravdu si myslíš, že když se vysazují ryby v pátek dopoledne, že se nabízí desítky rybářů, kteří by šli pomoct? Zlaté oči , co to viděly. Sedí na břehu s připravenými pruty, jen aby si mohli hned mezi vysazené ryby nahodit, ještě než se rozplavou. Taková je realita.
      V Poličce jsem nebyl. Ale pochybuji, že to tam šlo bez práce lidí, jen tak samo.

        Drozďák - Profil | Út 30.9.2014 11:33:04

        Pedro1 >> jestli to byla reakce na můj příspěvek, pak ale výpočtová rovnice kulhá na obě hnáty, protože úbytkem členů ČRS sejde na úbytě. Členská báze a široké masy drží Svaz nad vodou, zejména pak systém celosvazového rybolovu, který je pro ČRS podmínku přežití. Jestli si reagoval na něco jiného, pak se omlouvám. Pakliže je ale moje úvaha správná, pak si nevidíš ani na špičku vlastního nosu.

          Miraryb - Profil | Út 30.9.2014 10:38:16

          hraji >> O jakých revírech to píšeš? Kde jste nakupovali jaké revíry? Leda tak okolo Brna a proto se toho tak držíte. A hlavně, aby jste měli pod kontrolou Mušov, Vranov atd, atd. Kde je psáno, že organizace s 3000 členy by měla jen 300 000 Kč. Klidně, pokud by to bylo ve prospěch by každý člen rád nějakou stovku přidal, ale bylo by kontrolovatelné, kam ty prachy jdou. Kdežto takhle obyčejný člen si jen může přečíst nějakou tu zprávičku, že bylo provedeno, nebo vysazeno tolik a tolik, ale skutečnost může být jiná. Tohle tvé tvrzení prostě u mne neobstojí. Nevím, jestli jsi byl někdy v Poličce. Já vím, jak a s jakými potížemi se tam ze začátku potýkali. Dělali to ale pro sebe a tak tam členové zabrali, a dnes jsou za vodou, pardon u vody.

            splávkař - Profil | Út 30.9.2014 9:49:31

            hraji >> Níže jsem popsal cca 25 let (ne)fungování MO která co jí znám byla založena na jakémsi parazitování na společném rybolovu. Dříve jsem si myslel, že jí to prochází díky chovu PO na pár km horských říček kterým zarybňovala svou pstruhovou vodu- to zajišťovala cca 5% povinné práce členstva a skutečný výnos myslím ani kdysi nedosahoval čísel na papíře. Dnes i díky zhoršujícím se přírodním podmínkám je reálný chov PO spíš jakousi nostalgií a přínos pro svazovou vodu zanedbatelný. Krom PO se v organizaci za posledních 15 let odchovalo možná něco komárů a myší v prostorách klubovny a o dalším krom administrativním významu pro svaz nic nevím.
            Organizace má 500 členů a troufám si říct, že 98% jich tam drží možnost nákupu svazové povolenky(jiný produkt MO nenabízí) a za to členi platí celkově částku z niž ta část co jde na péči o vody, zarybnění je dle mého názoru nepoměrná k částce co se spotřebuje na vše kolem. Jak víš, svaz takovéto MO, jejich členy nijak nediskriminuje a vlastně je za ně, jejich kačky rád. Je to takhle myslíš správné, trvale udržitelné??

              Bečetka - Profil | Út 30.9.2014 9:48:46

              Drozďák >> Já s tebou taky nesouhlasím, protože v našem výboru převažují starší lidi. Nejsou mladí, kteří by to dělali. Já jsem tam jedinej mladší, pak typ v 37 letech. To je z mládí vše.. A výbor dělá vše - ne jen výboruje, ale zařizuje veškerou spolkovou činnost, akce, apod. Až tyhle lidi vymřou, tak bude smůla a těch pasivních 80% nebude mít poskytovatele služby, jak ty říkáš. A to není jen dřinou v práci, to je dobou, že lidi o tuhle činnost nemají zájem, i kdyby na ni měli čas.

                hraji - Profil | Út 30.9.2014 9:46:21

                Drozďák >> co není pravda? My jsme spolek, máme svá pravidla, a není to obchodní vztah s našimi členy. Kdyby to obchodní vztah byl, byli bychom na úrovni toho soukromého revíru.
                Co na tom nechápeš?

                  Drozďák - Profil | Út 30.9.2014 9:44:37

                  Bečetka >> nesouhlasím s tebou:

                  1. zájmovost není alfou a omegou věci, požaduji li za službu poplatek.
                  2. 80% bude chtít jen chytat, 10% bude dřít (a chytat k tomu a dělat RS apod.) a 10% bude zase jinej extrém - ano, a mnohem spíš bude ubývat časem dříčů a extrémů. Lidi si chtějí u vody odpočinout, ne makat. Ano, mohli by i přispívat formou, která je pro ně dostupná nad rámec svých povinností. To je možná ten extrém - třeba já :-)
                  3. my jsme tenisovej klub a nejsme komerční organizace. Jsme SPOLEK a tam se mnou vypsané principy uplatňují. Každý rok jsme v přebytku a všichni jsou spokojeni. Stálice dřou a požívají za to výhod, k tomu je neustále se měnící budget lidí, kteří střídavě dřou, anebo mění dřinu za peníze. Komunikujeme, zvelebujeme, držíme pospolu, neohrnujeme nos nad pasivními platícími členy a nevystavujeme na piedestal dřinu ostatních. Jsme na jedné lodi. To je dobrá cesta, jak udržet členy mentálně "in". Zkuste to také.
                  4. Když nebudou existovat dříči, budeme fungovat i nadále. Bude to stát sice víc peněz, ale utáhneme to. Místo tahání se s válcem ale přijede třeba profík s pásovým traktorem.... Vše má své plus

                    borecrybář - Profil | Út 30.9.2014 9:38:11

                    unudle >> určitě ne.

                      Drozďák - Profil | Út 30.9.2014 9:37:03

                      hraji >> není to pravda, značně sis to zjednodušil a ještě to navíc i moc dobře víš....

                        Bečetka - Profil | Út 30.9.2014 9:35:10

                        Drozďák >> Na tvým příspěvku je kus logiky. ALE: odpověděl sis sám.

                        "z jakého titulu si funkcionář zájmového sdružení stěžuje na slabou výkonnost a zájem platících členů?"

                        Právě z titulu zájmovosti :-) Měli bychom mít zájem o věc jako takovou, ne jen o chytání. Samozřejmě ale, že 80% bude chtít jen chytat, 10% bude dřít (a chytat k tomu a dělat RS apod.) a 10% bude zase jinej extrém. Ale my nejsem tenisovej klub apod., to jsou komerční organizace. My jsme SPOLEK a tam se ty tebou vypsaný principy úplně uplatnit nedaj. My máme v MO lidi, který dělaj směny, dvanáctky, vlastní menší firmy, takže dělají od nevidim do nevidim a přesto makaj pro MO a jeden z nich donedávna stíhal i dělat předsedu a mít i rodinu. Nebejt těhle dříčů, se zájmem, tak žádný zájmový sdružení nebude existovat. A budou jen soukromáky, který u mě nepřicházej v úvahu, protože na stojákách chytám nerad.

                          hraji - Profil | Út 30.9.2014 9:34:50

                          Drozďák >> tak přesně k téhle tvojí rétorice se hodí ty soukromáky. Je to cesta, nikdo nikomu nebrání po ní jít.

                            Pedro1 - Profil | Út 30.9.2014 9:31:17

                            Doufám že takto přemýšlí více a více členů ČRS a co nejvíce z nich řady této organizace v nejbližší době opustí.

                              Drozďák - Profil | Út 30.9.2014 9:26:07 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                              hraji >> dovolím si otázku:
                              z jakého titulu si funkcionář zájmového sdružení stěžuje na slabou výkonnost a zájem platících členů?
                              Nepřestává mně udivovat tato rétorika.
                              Reálie se změnily, a to velmi brutálně. Už není rok 1984, ale 2014. Lidé jsou pracující, nikoliv zaměstnaní, místo píchaček s časem 15:20 se chodí domů z práce běžně v sedm, o víkendech minimálně relaxuje a o to více lopotí na činnostech přes pracovní týden z nedostatku času odkládaných.

                              Když si jdeš zahrát tenis, navážíš si na kurt antuku?
                              Zasněžuješ v zimě, aby sis zalyžoval?
                              Vyrábíš po večerech obruče, abys mohl jít házet na koš?

                              Neberu odpověď, že někdo to dělat musí. Protože vždycky to někdo dělat bude a jeho práce by měla být odpovídajícím způsobem odměněna. I v rybařině je to o trhu, byť se tomu starší generace brání /chápu směs nostalgie a "srdcovky", ptám se ale okamžitě, kolik lidí na to má čas?/. Široké masy se brání též, tam je důvod prozaický a navýsost vychcaný. S větší profesionalitou správy a péče o revíry by se nutně zvedla taky cena služby.
                              Zejména na pstruhovkách ale sledujeme neustálou, postupnou degradaci jak života v řece, tak kolem ní a podmínek pro jeho rozvoj. Péče založená na dobrovolnosti v konfrontaci s dobou selhává, je totálním anachronismem. Nechci tím zneuctít práci funkcionářů, jejichž činnost přináší dobré výsledky. Za těmi je ale vždy nějaká omezená, lokální skupina lidí. Jejich množina nebude nikdy o moc větší, rozhodně ne tak, aby signifikantně ovlivnila celkový výsledek.

                              To znamená, že cestou do budoucna jsou pouze a jen peníze a za ně nakoupená odbornost. Je to do jisté míry v kontextu historie rybářských spolků a nadšenců v nich asi trochu smutné, ale nevyhnutelné.
                              S tím je spojená také vyšší úhrada za službu. Běžní členové musí tento vývoj akceptovat, pakliže chtějí chodit k zarybněným vodám s puncem revíru, o který je zjevně postaráno.
                              Tato otázka je do jisté míry důkazem, že stav věci není dobrý. Členové poptávají lepší služby, je to logické. Musí ale říci i B, a to znamená že při logickém nedostatku aktivních členů musí tito nahradit práci penězi, a to v znatelně větší míře, než doposud.
                              Úvaha nad setrváním v ČRS mně provází už hodně dlouho. Nicméně mám pro ni trochu jiné důvody, než je poněkud přízemní úroveň spokojenosti s úlovky a čistotou kolem revíru. Naprosto ale chápu, že valnou část členů zajímají nejvíc právě tyto atributy. Je to tak vlastně i v pořádku.

                                unudle - Profil | Út 30.9.2014 9:15:30

                                borecrybář >> Jsem rád, že tě to neurazilo:-)

                                  rybomil - Profil | Út 30.9.2014 9:14:03

                                  borecrybář >> beru to tak, že nikde jinde mi těch u mě průměrných 10 CZK na den ( průměrné 3 hod. lovu včetně příprav ) nevystačí.
                                  To že náklady na tackles a dopravu jsou mnohem vyšší a že místo jít pěšky 280m k wasru radši jedu na oblíbené místo 10 km i více, abych tam měl pohodu, klídek a neobával se že mi flek zabere líný důchod, stejně tak jako obíhání a objíždění vyřízování věcí pro MO, což vcelku nikdo dělat nechce, tohle prostě ZATÍM neřeším.

                                  Btw: jo a dělám to nejen pro svou mateřskou MO

                                    borecrybář - Profil | Út 30.9.2014 8:58:07

                                    unudle >> děkuji i za tvůj vstup i když nejspíš jsi další který nečte úplně. Já mám v pdostatě jasno a rozhodnutí je na mně. Nepotřebuji radu zda jít či zůstat. Otázka nezní "help poraďte zda jít či zůstat" Otázka zní jinak, tedy dvě otázky. V podstatě jsi mi ve druhé části odpověděl za čež jsem rád. Je dobré vědět další názor.

                                      unudle - Profil | Út 30.9.2014 8:49:57

                                      borecrybář - >> Dát červenou se nebojíš, ale rozhodnou se, jestli zůstat členem ČRS, nebo vystoupit,nezvládáš i když jsi dávno dospělý a máš poměrně jasno, že soukromáky jsou pro tebe to pravé. Tak já ti teda pomůžu. Odejdi z ČRS a chytej si tam kde se ti to tak líbí.
                                      Já bych ze svazu neodešel, jsem tam spokojený, tam kam chodím je taky čisto, ryby ve vodě a klid. Takže nemám důvod. Je pravda, že to v hospodaření ČRS trochu skřípe, ale to neřeším jelikož do toho nevidím a ani nevím jak bych mohl něco ovlivnit. Takže si za svý penízky oddychnu při chytání na svazových vodách a jsem šťastný, že nemusím uvažovat o nějakým soukromáku.

                                        tekara - Profil | Út 30.9.2014 8:48:03 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                        Před lety jsem také řešil, zda zůstat členem MRS nebo jít jinou cestou. Nebylo to ale z důvodu nedostatku ryb nebo finančním kalkulováním, co je výhodnější. Hlavním důvodem byli pánové činní v mé mateřské MO. Jsem již ve "věku", kdy je člověk uvážlivější a smířlivější, nicméně nemám zapotřebí jednat s lidmi, kteří ke členům nepřistupují jako ke kolegům, ale pouze jako k evidenčnímu číslu, které platí. Takže jsem řešil dilema, zda se aktivně zapojit do dění a pokusit se něco změnit nebo zda opustit řady MO. Určitě jsem nechtěl jenom nadávat a nic nedělat. Naštěstí mám ale v mém okolí vody, na kterých hospodaří samostatné rybářské spolky. Za vyšší cenu nabízejí "vodu" v pěkné přírodě, kde je zákaz bivakování, zakrmování a s kontrolou RS se potkáte "téměř" při každé docházce k vodě. Má volba byla tedy jasná. Dnes jsem u vody, kde je klid, kochám se přírodou a jako bonus chytnu i pěknou rybu. Jenom nechápu, proč jsem ještě další dva roky platil členské příspěvky MO. Možná z nostalgie :.).