NDonn79 - Profil | Čt 21.1.2016 17:03:35
Zdravím pánové
Za co uvazujete na gumovém člunu kotvící lana.Logicky bych je uvázal za madla sloužící k přenášení člunu.Ale zase po opakovaném takto přivazování lana k madlům mě připadne aby se madlo díky houpání lodí nezačalo po čase odlepovat,nebo nějak jinak poškozovat.
NPetr64 - Profil | Po 28.5.2012 20:46:06
Krocajda >> Aspoň někomu.Dík.:o)))
NTatoo - Profil | Po 28.5.2012 12:11:43
p.lorenc >> Treba hľadať to čo ťa práve zaujíma :-)
Np.lorenc - Profil | Po 28.5.2012 11:59:49
Tatoo >> Dík za radu. Mě nebavilo číst tak dlouhej plavební zákon:-)
NTatoo - Profil | Po 28.5.2012 11:55:47
p.lorenc >> Ale bojka mu slúži iba na určenie, kde je kotva, keď sa od nej odpojí kvôli zdolávaniu väčšej ryby. Bojka iba drží kotevné lano na hladine. Je to v plavebnom zákone, je to ok, tak RS do toho nemá čo zasahovať !!!
Np.lorenc - Profil | Po 28.5.2012 11:46:11
Klose >>Zdary, byl bych v klidu protože když nebudeš zrovna zdolávat něco OBROVSKÝHO tak ty bójky jsou tak blízko člunu že neplní vůbec svoji funkci ( bójka ), no a když mi bude RS při zdolávačce něco tvrdit, tak v klidu zdolam, přiháknu se, sundam bojky a RS je v pr....!!:-)) Ale když narazíš na blbce tak s tím stejně nic neuděláš protože srážka s blbcem vždycky bolí:-)
ps: RS která je mobilní po vodě bývá rozumná a blb kterej jde po břehu ti může víš co? :-))))
NTatoo - Profil | Po 28.5.2012 11:38:09
VYDRA33 >> Ak si pozrieš
http://www.sps.sk/jweb/_files/dokumenty/Technicke_podmienky_sposobilosti_MP.pdf MP sú malé plavidlá. :-)
máš tam technické podmienky a pokiaľ ich dodržíš, určite nebudeš mať problém ani pri kontrole (ak by také niečo nastalo)
Ja nakoľko mám silnejší motor, musím mať registrovanú loď a musím mať vodičák . preukaz vodcu malého plavidla. Nakoľko sa chcem plaviť aj po Dunaji, kde je dosť veľká lodná premávka, musím dodržať všetky nariadenia, ale veľa z nich je užitočných, preverených praxou. Takže nie je na škodu o nich aspoň vedieť. :-) Niekedy to pomáha prežiť. :-)
NVYDRA33 - Profil | Po 28.5.2012 11:31:30
Tatoo >> Toto je taky dobré vědět dík jsou to supr informace
NTatoo - Profil | Po 28.5.2012 11:27:57
VYDRA33 - >> niečo z pravidiel pre lodnú dopravu :-)
Hmotnosť hlavnej kotvy sa určí podľa nižšie uvedených spôsobov:
a/
hmotnosť hlavnej kotvy podľa objemu plavidla v kg = 0,6 .LMAX .BMAX .H + 0,5 .V kde: LMAX - maximálna dĺžka plavidla /m/ BMAX - maximálna šírka plavidla /m/ H - bočná výška trupu plavidla /m/ V - objem nadstavieb nad palubou /m3/
b/ hmotnosť kotvy podľa dĺžky plavidla: hlavná kotva na každý 1 m dĺžky plavidla 2,0 kg pomocná kotva na každý 1 m dĺžky plavidla 1,0 kg Hmotnosť pomocnej kotvy má byť cca 50 % hmotnosti hlavnej kotvy.
5.02.6
Vypočítaná hmotnosť kotvy sa rozumie pre kotvy admiralitného typu alebo kotvy sklopné /HALL/. Pre kotvy so zväčšenou držnou silou /DANFORT/ môže byť hmotnosť kotvy znížená o 50 %.
Možno ti to pomôže pri výbere.
Nloda30 - Profil | Po 28.5.2012 11:26:41
Klose >> Stejně tak můžeš narazit na rybáře, který si označí takto krmné místo a před RS se bude vymlouvat, že tam má nechanou bójku na ukotvení lodě či člunu, no ne? :-)
NKrocajda - Profil | Po 28.5.2012 10:45:14
Petr64 >> Hele hrozně jsi mi vylepšil náladu s těma pípákama,dík.:-))))))
NP!F - Profil | Po 28.5.2012 10:13:51
LosPafkos >> beton alebo suter su na prd. Ma to malu hustotu, raz sme mali kamen namiesto kotvy co mal hadam 60-70kg, snazili sme sa kotvit 3m gumak v nie extra velkych vlnach (max 30cm) a bez sance. Mam 15kg kotuc z cinky a drzi podstatne lepsie.
NKlose - Profil | Po 28.5.2012 10:06:59
p.lorenc Zdar. Jako nápad je to parádní, ale měl bych trochu strach,že narazím na blbce z RS, kterej mi bude tvrdit, že to je bojka na označení krmnýho místa.
Np.lorenc - Profil | Po 28.5.2012 4:32:28
VYDRA33 - >> Čau Vydro, taky přihodím radu. Já mák kotvy z olova ( odlil jsem je z nemocničních misek na polívku + řetízek jako oko ) a přivazuji se na gumáku k lanu okolo člunu, vlastně nepřivazuji ale mám tam karabiny za které se zaháknu. Pak mám dvě bojky ( ze sumcových bójek - průměr cca 8-10cm ) které mám provlečeny provázkem a na tom mám karabinu kterou zaháknu za oko na provaze od kotvy ( dělám vždy nové oka na provaze protože je různá hloubka, jediná nevýhoda je rozvazování oka ), když přijde ZÁBĚR tak neřeším nějáké vytahování kotev ale jen se odháknu z karabin a zdolávám a zdolávám:-)) Po zdolávačce se v klidu vrátím na místo kde jsem byl zakotven a bez problémů se spět přiháknu ke kotvám protože bojky si v poklidu plavou na hladině jako kachničky:-))) Je to hlavně dobré když tě překvapí náhlá bouřka či vítr, nepoto-utopíš se a po bouřce se vrátíš pro kotvy jako nic protože stále plavou. Pořizovací náklady cca 250kč + olovo. Doufám že jsem poradil. Pic a ať to chrčí...
NTypek - Profil | Ne 27.5.2012 21:28:15
Zdar synci. Vyřešil jsem to úplně stejně,jak píše F16. Malé a těžké. Zajel jsem do hutního materiálu,nechal odřezat 2 kusy železa. Jeden 5 a druhý 9 kg. Obrousil hrany,tchán přivařil oko,natřel barvou a paráda . Na gumáček dostačující. Můžu jen doporučit. Ta těžší byla až v 30 metrech. Tahám to přes silikonové kolečko=malou kladečku. Toť má zkušenost.
NRazgy - Profil | Ne 27.5.2012 21:09:33
novaroma01 >> povolit brzdu... chodím vláčet čudly
Nnovaroma01 - Profil | Ne 27.5.2012 21:03:45
Razgy >> No to sem fakt zapoměl napsat.Jedna kotva málokdy stačí,loď se pořád točí sem tam.Pokud potřebuješ stabilitu,tak musí být dvě.To je pravda.No a když potom zapřáhneš velkou rybu a seš na lodi sám,máš docela hoňičku,co dřív.Vytahovat kotvy nebo rybu?)))
NPetr64 - Profil | Ne 27.5.2012 20:53:19
Dan.J >> Byl to nejteplejší den loňskýho roku.Jízdy opravdu byly,jen sem při podřimování místo pípáku zaječel já.:o)))
NRazgy - Profil | Ne 27.5.2012 20:49:38
novaroma01 >> mám olověnou placku cca 6 kilo a je mi to houno platný. tam co chodím je svážný dno, tak 35° a musí být dvě kotvy. minimálně tak 3-4 metry od lodi na každou stranu...
NDan.J - Profil | Ne 27.5.2012 20:46:40
Petr64 >> Mohlo by být docela zajmavé pokud by jsi měl jízdu,by ti to muselo uříznout palce:-))
NVYDRA33 - Profil | Ne 27.5.2012 20:37:11
novaroma01 >> Nevim jestli je to ze starejch činek ale jsou to ploché litinové kotouče krasne opracované a pogumované od kamarada,říkame si tomu služba za službu :-))
NVendys 65 - Profil | Ne 27.5.2012 20:34:59
novaroma01 >> Zatím mě to udrželo používám tu co má na výšku 10cm,ale váhu přesně nevím,je pravda,že nevím co to bude dělat za silnéhpo větru.V danou chvíli mě to připadlo jako rychlá a levná alternativa a vše bylo doma po ruce.
Nnovaroma01 - Profil | Ne 27.5.2012 20:31:18
Vendys 65 >> Nechci se s tebou přít,ale ta dlažební kostka je moc lehká,ta tě na místě neudrží.Stačí aby trochu zafoukalo a točíš se jak korouhvička.
NVendys 65 - Profil | Ne 27.5.2012 20:24:58
Čus,taky se dá použít kostka ze zámkové dlažby,dá se do ní vyvrtat dírá,do ní hmožděnka s okem a je to a stojí to pár korun.
NPetr64 - Profil | Ne 27.5.2012 20:15:37
novaroma01 >> Máš pravdu.Dělám si kotvy z olova.Zatavím oko a odlitek je z ešusu.Stačí vejška 5cm.
Nfilip111 - Profil | Ne 27.5.2012 20:14:42
já si vždycky najdu velikej kámen na břehu, ten přivážu na provaz a hotovo. Nemusím se s ničím tahat domů. Kotvím se takhle i na tekoucích vodách a drží to vždy.
NPetr64 - Profil | Ne 27.5.2012 20:14:22
VYDRA33 >> Že jo.:o))
Nnovaroma01 - Profil | Ne 27.5.2012 20:11:49
Pár postřehů ke kotvám.Kotva by měla být malá a přitom těžká,ideální je např.kotouč k čínce,např,10kg a navařit na něj oko.Tím že je nízký,tak má neskutečnou přilnavot.Naproti tomu,ten kýbl plný betonu,těžké jako kráva a přitom to moc nedrží,když jsou vlny,tak to moc stabilní není a kdo to jednou použil,tak ví,o čem píšu.Při vytahování bys přišel o ruce.Kdo má možnost odlít z olova nízkou placku,má po starosti,dobře se s tím manipuluje a drží,to.Na laminátce používám kus kolejnice,taky je to dobrý,ale ne na gumák,má to hrany a hrozilo by protržení.Opravdu nejlepší se osvědčily ty čínkové talíře.
NVYDRA33 - Profil | Ne 27.5.2012 20:06:06
Petr64 >> koukal jsem na to a supr
NF16 - Profil | Ne 27.5.2012 19:56:10
LosPafkos >> Jo jasně možností a nápadů je spousta.A člověk se pořád učí.Proto je tady diskuse.))).Viděl jsem borce na Hartě,měl krásnou loď a eletrické navijáky.Nějaké rozkládací kotvy.Bylo skoro bezvětří a neukotvil se.Pořát s tím hrčel nahoru a dolů a nic....
NPetr64 - Profil | Ne 27.5.2012 19:53:50
VYDRA33 >> Nedám na něj dopustit.Nafukovací podlaha je pohodlná na spaní a při lovu je pohodička.:o))))
NVYDRA33 - Profil | Ne 27.5.2012 19:38:39
Petr64 >> Taky ho ještě mam ale nepoužívám už jsem si koupil novej a s kylem před tím jsem to neskoušel,ale od letoška jsem se rozhodl to vyskoušet.
NPetr64 - Profil | Ne 27.5.2012 19:35:28
VYDRA33 >> Mám obyčejnej Seahowk4.Funguje to spolehlivě.Největší hloubku sem měl 18m a drží to na fleku.
NVYDRA33 - Profil | Ne 27.5.2012 19:30:18
Mam kotvy cca 12-15kg chytam na hraně okolo 14metru
NVYDRA33 - Profil | Ne 27.5.2012 19:28:07
Petr64 >> Taky mě napadly to oka
NLosPafkos - Profil | Ne 27.5.2012 19:27:55
F16 >> to už má lepší zabetonovat plastovej kbelík a má to hladké bez hran a kila dle velikosti kýble a když bude mít kýbl LK tak má wostrou kotvu :-)))
NVYDRA33 - Profil | Ne 27.5.2012 19:27:02
F16 >> Dík za radu hned jak začnou dravci tak to vyskouším.
NF16 - Profil | Ne 27.5.2012 19:18:49
Ahoj,zajdi si do kovošrotu a kup tam kus železa..Železa si kup dvě o váze 8 až 10kg jeden kus.Železo si opracuj,nebo kup nějaké bez hran,ať si neprořežeš loď.Navař si tam oka na lano.Lano koupíš někde v marketu.Nekupuj tenké,protože tě bude řezat do rukou.Délku lana si určí dle hloubky revíru a tak minimálně tři metry navíc.Když chytáš v hloubkách nad 10m. i 5m navíc.Je to levné a dostačující.Hlavně funkční.Systém ukotvování snad znáš.Ať se ti daří.
NPetr64 - Profil | Ne 27.5.2012 19:17:19
VYDRA33 >> Já je chytám karabinou z Baumaxu za oko na zpevňovací lano.
NPetr64 - Profil | Ne 27.5.2012 19:16:01
VYDRA33 >> Krásný ceny.Přitom třeba místo rolny za 1000kč úplně stačí ohnutá novodurová trubka za 10kč.:-))
NVYDRA33 - Profil | Ne 27.5.2012 19:14:48
Petr64 >> Mam kotvy připravené ale nevim kde a jak je uvázat
NVYDRA33 - Profil | Ne 27.5.2012 19:13:36
Razgy >> JJ taky už jsem na to koukal a bylo by to supr ale ty ceny.
NPetr64 - Profil | Ne 27.5.2012 19:11:26
VYDRA33 >> Mám taky nafukovací a bez kýlu.Používám 2 kusy 6kg závaží.Letos si budu odlévat o kilo lehčí.Gumák má výhodu,že na hladině pruží,takže kotvy nezvedá jako pramice.
NVYDRA33 - Profil | Ne 27.5.2012 19:08:05
Petr64 >> mam nafukovací s kýlem
NPetr64 - Profil | Ne 27.5.2012 19:04:37
VYDRA33 - >> Máš pramici,nebo nafukovačku?
NVYDRA33 - Profil | Ne 27.5.2012 18:37:59
Razgy >> Tak to jsme na tom stejne taky jsem to hledal ale marně.
NRazgy - Profil | Ne 27.5.2012 18:28:35
řeším stejný problém. jak jsem se dočetl, typ - druh kotvy záleží na typu dna - kameny nebo bahno, popřípadě kombinace. co se váhy týče, tak jsem se nikde nedočetl nic...