Rychlost pokroku rybaření

Dámy a pánové, tato otázka, byla inspirována hlavně minulostí.
Je všem myslím jasné, že "vývoj" v rybařině je za poslední léta obrovský. Za posledních mnoho let se příroda nezměnila (jak kde), vodní toky také ne (jak kde), ale hlavně co se NEzměnilo, jsou ryby....toť hlavní aktér. Srovnání lovu, před třeba cca 25 lety a níže s dnešní dobou....proč třeba před tou dobou stačilo jít na ryby s dvěma pruty v ruce, malým batůžkem s těstem, kolínky, a dle situace se nachytalo vše jako nástraha na louce u vody...............a dnes? Jak to čtu, tak bez plného auta plného: kilogramy boilies, nejlepšímy pruty, navijáky, plně vybavenýmy prkotinkami, stojanem, super hlásiči s odposlechem (??), stany, lehátky (??), echoloty (??), loděmi, klinikem, podložkami a foťákem atd....NEOBEJDEME?
Autor diskuse: Mike1977 - Profil , 9.2.2012 všeobecné - ostatní

Současný stav VŠECH technik lovu, se z hlediska historie směrem k dnešní době (včetně současného souvisejícího stavu nejen rybaření):

A) Zhoršil2%

B) Zlepšil0%

C) Ano, podlehl jsem reklamní masáži, a mám NEJ vybavení na vše9%

D) Ne, stejně chodím jen s teleskopem a igelitkou na ryby2%

E) Je mi to jedno, a otevřu si dalšího lahváče a mknu na MRK5%

F) Je moc rybářů, příroda a toky jsou upravovány neblaze a tím to má vliv na obsádku ryb....a chytání...68%

G) Je to také hlavně v informovanosti (Internetu) a velice rychlému zjištění čehokoliv5%

H) Styl lovu jsem za posledních (10/20/30/40 let) nezměnil, a jsem spokojen...jde také o přírodu a krásy klidu a okolí ne?9%

Od 10.2.2012 hlasovalo 44 čtenářů.

HmmmmTakJooooo - Profil | Pá 10.2.2012 13:36:01

Fishky >> Chytani v lete nonstop ( cervenec / srpen ) na Labi a vybranych usecich vetsich rek, kdo pomuze k dopadeni pytlaka / rybare porusujici RR - pristi rok povolenka zdarma ( u tezkych prestupku ), pri jakemkoli hrubem poruseni RR 5 let zakaz lovu ( nevydani listku ani povolenky )

    Fishky - Profil | Pá 10.2.2012 13:30:48

    HmmmmTakJooooo >> to není ani zdaleka jen o 7 kg/den to jsem nikdy nepsal, ale něčím se začít musí, a tohle je celkem hodně štědrý limit, tak proč ho z fleku nesnížit? proč z fleku nezavést po nasazení řekněme 10ti denní dobu C&R? proč z fleku neschválit mnohem vyšší tresty za přestupky? A je toho hafo, vše by vedlo ke zlepšení, ale v reálu se toho všichni bojí - no a pak je otázka, kdo se bojí velkého trestu za pytlačení? turista? řidič? modelář? houby, pytlák se ho bojí ;-) a bude na jeho konto vždy remcat. Ale zkusím ti to otočit, co myslíš, že by zlepšilo situaci u vody? Jak to udělat, aby bylo ryb víc? kdybys mohl z fleku zavést řekněme tři nový věci, co by vodě prospěli, jaké by to byly?

      whitehunter - Profil | Pá 10.2.2012 13:29:44

      Nejenom, že nevysazovat je podstatně levnější, ale souhlasim s Netipou, že by to mohlo bejt i účinný. Docela by mě zajímalo, jestli je nějak statisticky zjistitelný (asi je, ale jestli ty údaje tady na MRKu náhodou někdo neví), jak si stojíme v počtu sportovních rybářů na obyvatele. Já sem někde čet, že sme dokonce první na světě (jenom mezi sportovníma) a docela bych tomu i věřil. Poměrně hodně cestuju a tolik rybářů jako u nás sem neviděl teda nikde. Nevim, jestli je to pozůstatek minulý doby, kdy nebylo pořádně co dělat, a tak byl každej rybář, houbař, včelař nebo amatérskej radiolog a nebo něčim jinym, ale každopádně si myslim, že kdyby se přestalo vysazovat, podstatně by rybářů ubylo (což by vodám jenom prospělo). A potom, co by se stavy zase trošku navrátily do rozumný míry, tak by se tolik lidí k chytání už nevrátilo. Dneska je dost jinejch lákadel.

        meteor - Profil | Pá 10.2.2012 13:21:17

        Fishky >> o tom jsem sice nepsal, ale budiž :-)

        Jako ano, v tom jsem s tebou zajedno. Ale není to pouze o snížení limitu odnesených ryb, alebrž o vícero souvisejících okolnostech (lepší kontrola, vymahatelnost práva, řádné tresty a k tomu třeba různé druhy povolenek dle očekávané množství odnesených ryb - samozřejmě CHaP povolenka by byla nejdražší :-)).

        Jinak mi přijde, že to je právě ta lidská krátkozrakost - krátkodobý "zisk" je následován dlouhodobou "ztrátou". Pokud svaz nemůže "produkovat" zisk, tak je pro něj nejvýhodnější mít co nejvíce členů, kteří cálují, a ty vybrané peníze pak utrácet / přihrávat domů. A na co lidé (většinou) slyší je celkem jasné. Někdy se divím, že se nepovolí bowfishing a podobné zhovadilosti, protože by to určitě nalákalo další a další členy...

          HmmmmTakJooooo - Profil | Pá 10.2.2012 13:21:12

          meteor >> s nim je to marne :))))

            HmmmmTakJooooo - Profil | Pá 10.2.2012 13:20:42

            Fishky >> Hele promin ale ty si fakt sedis na vedeni ... cim kdo zachazi tim taky shazi :))) tvuj uhel pohledu se zuzil na 7 kg ryb od vody a masare a nic jineho nevidis ... ses upe mimo s tim proste v tom to fakt neni never tomu ...

              dosec - Profil | Pá 10.2.2012 13:12:40

              Mike1977 - >>bez těch věcí se dá určitě obejít,ale proč si nedopřát trochu luxusu,který nám zpříjemní pobyt u vody,když je to možné a pro většinu dostupné.Doby kdy jsem ležel ve vaťáku,na zemi přikrytej jen dekou a zabalenej v igelitu jsou už dávno pryč tak jako komanči a jsem tomu rád.A týka se to všeho .Drobností,oblečení,prutů,navijáků,bivaků,židlí,leh​átek atd.
              (diskusi jsem nečetl nechtělo se mě)

                Fishky - Profil | Pá 10.2.2012 13:11:46

                meteor >> ryb je méně a méně, ví to všichni, tak proč ten limit 7kg nesnížit na 20 ks kapra / rok či 5 dravců / rok? proč nechávat vrátka "vyžírkům", co můžou plnit mražák od nevidím do nevidím, já si toho candáta v důchodu chci taky chytit, ty ne? :-) ale jestli se jednou důchodu dožijeme, tak v řece bude houby! páč nikdo nechtěl ten 7kg limit zrušit...

                  Netipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Pá 10.2.2012 13:08:41

                  Fishky >> Mentalita a stávající trend je takový, že natrvalo se nevyřeší nic. Vše bude pouze dočasné a spěje, když ne ke kaprokracii, tak k něčemu podobnému (v budoucnu bude kapr nahrazen jinou levnější rybou s lepšími přírůstky): Je to prostě tak. Tady už nejde o kaprařinu, jelikož kapraři také nejásají nad revírem plných násaďáků. Tady jde o to, mít ve vodě ryby a kapr je ryba, takže tam budeme cpát kapry. Je to zažitý, většině to vyhovuje.
                  Tedy ano, přestat vysazovat cokoliv, je pouze dočasné, jelikož ty ryby se časem opět vytřou, bude jich víc a zase se začne víc chytat. Nicméně toto lze opakovat v cyklech a ta udržitelnost v čase zde má naději.

                    meteor - Profil | Pá 10.2.2012 13:03:20

                    Fishky >> vytrávit řeku a přestat vysazovat ryby je dost podstatný rozdíl. Taky ten příklad s řidiči kamiónů IMHO trošku pokulhává...

                      meteor - Profil | Pá 10.2.2012 13:02:18

                      Venca888 >> palec nahoru a velký dík za smíchy poprskaný monitor :-)

                        meteor - Profil | Pá 10.2.2012 13:01:41

                        Fishky >> těžko říci... přijde mi, že kapraři by chtěli ty prasečkyny chytat jak na běžícím pásu, což jednak není možné (je to tak trochu proti přírodě) a jednak to pak poněkud degraduje význam slova "trofej"...

                        Jinak viz. "Netipa", to nevysazování ryb by IMHO přírodě prospělo... a taky by sem zřejmě přestali lítat kormoráni, další bonus :-)

                          Fishky - Profil | Pá 10.2.2012 13:01:35

                          Netipa - poslední hrdina MRKu >> dneska jsi nějak vtipný :-) to můžeš řeku vytrávit hned ale změnu k lepšímu bych nečekal. Tim že si necháš z řeky vychytat ryby si nepomůžeš, rybářů na chvíli by ubylo, ale jak by se stav zlepšil, oni by se zase rychle objevili a zas bys byl tam, kde před tím...

                          PS: je to extrémisticky ulítlí názor asi jako že řidiči aut jezdí jak čuňata a tak jim nebudeme dál opravovat silnice, rozbijí si auta, přestanou jezdit a pak je opravíme a bude to super, auto bude mít jen málo kdo :-) kdepak, jestli chceš změnu k lepšímu, musí být pravidla a bič! 7kg / den není pravidlo, to je odchov slepic a prasat na svazovém zarybnění :-)

                            meteor - Profil | Pá 10.2.2012 12:58:55

                            Dulf >> podle mě jsou všechny extrémy špatně (CHaP i tzv. masaření). Problém CHaP (jak jsem zjistil) je hlavně v tom, že zahrnuje víceméně jenom 1 rybu, které je navíc všude jako sraček.
                            Já samozřejmě také většinu ryb vrátím vodě, to jenom pro pořádek :-)

                              Netipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Pá 10.2.2012 12:55:12

                              Fishky >> Tady šlo o to, přestat vysazovat úplně všechno. Při současným náporu by razantně ubylo ryb i rybářů. Hromadně by se stěhovalo na soukromáky nebo chytat přestalo. Tím pádem by markantně ubylo rybářů a chytalo by se jedna radost, páč všechno vychytat nejde.

                                Venca888 - Profil | Pá 10.2.2012 12:53:49

                                vysazování ryb se nebránim... zrovna minulej tejden jsem vysadil do trouby kapra...

                                  Fishky - Profil | Pá 10.2.2012 12:52:41

                                  Netipa - poslední hrdina MRKu >> kdybys chytal trofejní kapry, razil bys to už dááávno, vysazováním se jen šecko podělává. Dědkové to odnosí, kaprařům to škodí, ostatní se pak na kapraře zlobí... a proč? zrušil bych to uplně a vysazoval jiný ryby, ty co chybí - takřka všechny, ale né kapr, toho je po kotel všude

                                    Netipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Pá 10.2.2012 12:47:45

                                    meteor >> Nechci se vytahovat (bo jsem skromný), ale myšlenku o nevysazování ryb jsem razil ještě před kozicem. Bohužel však jsem jí obšlehnul v nějaké hodně staré diskusi, kdy se jeden dnes již neaktivní člen Mrku takto vyjádřil v žertu a mnoha smajlíky.

                                      Venca888 - Profil | Pá 10.2.2012 12:42:49

                                      Dulf >> hmmm pravda.. to se k nim nehodí...

                                        Dulf - Profil | Pá 10.2.2012 12:37:31

                                        Venca888 >> že by ty ku.vy lhaly.