Rychlost pokroku rybaření

Dámy a pánové, tato otázka, byla inspirována hlavně minulostí.
Je všem myslím jasné, že "vývoj" v rybařině je za poslední léta obrovský. Za posledních mnoho let se příroda nezměnila (jak kde), vodní toky také ne (jak kde), ale hlavně co se NEzměnilo, jsou ryby....toť hlavní aktér. Srovnání lovu, před třeba cca 25 lety a níže s dnešní dobou....proč třeba před tou dobou stačilo jít na ryby s dvěma pruty v ruce, malým batůžkem s těstem, kolínky, a dle situace se nachytalo vše jako nástraha na louce u vody...............a dnes? Jak to čtu, tak bez plného auta plného: kilogramy boilies, nejlepšímy pruty, navijáky, plně vybavenýmy prkotinkami, stojanem, super hlásiči s odposlechem (??), stany, lehátky (??), echoloty (??), loděmi, klinikem, podložkami a foťákem atd....NEOBEJDEME?
Autor diskuse: Mike1977 - Profil , 9.2.2012 všeobecné - ostatní

Současný stav VŠECH technik lovu, se z hlediska historie směrem k dnešní době (včetně současného souvisejícího stavu nejen rybaření):

A) Zhoršil2%

B) Zlepšil0%

C) Ano, podlehl jsem reklamní masáži, a mám NEJ vybavení na vše9%

D) Ne, stejně chodím jen s teleskopem a igelitkou na ryby2%

E) Je mi to jedno, a otevřu si dalšího lahváče a mknu na MRK5%

F) Je moc rybářů, příroda a toky jsou upravovány neblaze a tím to má vliv na obsádku ryb....a chytání...68%

G) Je to také hlavně v informovanosti (Internetu) a velice rychlému zjištění čehokoliv5%

H) Styl lovu jsem za posledních (10/20/30/40 let) nezměnil, a jsem spokojen...jde také o přírodu a krásy klidu a okolí ne?9%

Od 10.2.2012 hlasovalo 44 čtenářů.

NRavachol - Profil | Pá 10.2.2012 11:52:39 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Mike1977 - >> Lidi to tak proste chtej :) nedavno byl kazdej stastnej ze ma pred barakem zaparkovanou skodu 120 a dnes nestaci ani audi :)) A kde je poptavka, je i nabidka...Jasne ze bych se svou starou Sonou, ktera lezi na pude uz patnact let nachytal to samy co s uplne novym klackem, ale tu posedlost v porizovani si cim dal lepsich a drazsich blbosti je proste tezky kocirovat - je to pro me nekonecnej boj, neskakat porad rybarskymu prumyslu na spek :))

    Nmeteor - Profil | Pá 10.2.2012 11:52:26

    Fishky >> OT: otázkou je, PROČ tohle společnost hodnotí kladně :-)

    Jinak jsi to napsal pěkně... rybě jde vždycky o život a současná "moderní" doba se všemi vymoženostmi jí to ztěžuje čímdáltímvíc (ale to jsem tvrdil už před drahnou dobou)...

      NLee-Haney - Profil | Pá 10.2.2012 11:51:45

      šmudla007 >> Ano to je realita.minulosti bylo víc trofejních kaprů,ale moc lidí je chytat neumělo a nebyl na to vercajk.Dneska stačí kdejakému joudovi si přečíst internet a je z něj ze dne na den kaprař a vercajk koupí jaký chce,ryb ubylo.Takže dnes je míň trofejních ryb,ale zase je lehčí je chytnout.Tím se to vyrovnalo a objem chycených ryb bude stejný :D

        NFishky - Profil | Pá 10.2.2012 11:51:34

        Dulf >> Ano, přesně - před 30 lety mohl někdo u vody přespat, ale tahal jsi s sebou tolik věcí co se tahají dneska? O tom to je ;-)

        šmudla007 >> to je jednoduchá otázka, chytáš víc, protože se rozvíjíš rychleji, než tvé rybářské okolí a nejsou ti konkurencí, i když ryb ubývá, tak ty si své chytíš - a chytáš jich víc. Taky chytám víc ryb než před 10ti či 20ti lety ;-) ale kdyby takhle to není u všech... Ty vody kam jsem chodil se změnily, už nejsou plné ryb, ale bývaly.

          Narnošt - Profil | Pá 10.2.2012 11:51:14

          Lee-Haney >> To máš sice pravdu,ale vychytat a vystřílet všechno živé v takové zemi jako je Rusko bude trvat vždycky o trochu dýl...

            NDulf - Profil | Pá 10.2.2012 11:50:24

            Lee-Haney >> v případě Ruska ,Ukrajiny ani snad lov jako hlad.

              NLee-Haney - Profil | Pá 10.2.2012 11:49:39

              Netipa - poslední hrdina MRKu >> Jistě a to je cesta do pekel.Ale to už zde bylo napsané milionkrát že v rybařině by měl o podmínkách lovu odborník,to samé o složení výsadby a tedy osádce revíre a ne většina co bude vždy jen prosazovat to svoje.

                Nšmudla007 - Profil | Pá 10.2.2012 11:48:56

                Lee-Haney >> A tož to jo. trofejních ryb ať klidně ubyde, aspoň si lidi budou vážit aji pětikilovýho kapra jako trofeje kterou se hned tak nepodaří chytnout každý den.
                To že ubylo celkový množství do té doby nechytatelných ryb beru jako pozitvní fakt, pravá kaprařina bere jako výzvu chytnout právě toho jednoho velkýho z tisícovky menších a úplně největší trofej bude lapnout opravdu posledního velkýho největšího kapra v revíru o rozloze tisíce hektarů.
                Třeba prostě bude časem zase normální že se kaprů 85-95cm chytne jen několik za rok v celé republice jako kdysi.

                  NNetipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Pá 10.2.2012 11:47:21

                  Lee-Haney >> Svazoví zákonodárci se vydávají směrem trendu EU a naopak se snaží vycházet co nejvíce vstříc svým poddaným. Běžný rybář není schopen dohlédnout za roh a chce si zachytat co nejvíc s co největším úspěchem. Žádné ztěžování rybolovu neprojde, další zákazy se očekávat nedají. Spíše lze očekávat povolování

                    NLee-Haney - Profil | Pá 10.2.2012 11:46:14

                    arnošt >> To bych netvrdil,každá země tedy příroda má své limity co dokáže zvládnout a neuměrný lov dokáže zničit jakkoliv velkou plochu.

                      Narnošt - Profil | Pá 10.2.2012 11:44:41 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                      Prostě na moc rybářů a stále se lepšící vymoženosti málo vod a tedy i málo ryb.Ta česká a moravská kotlina není nafukovací.Kdyby jsme byli tak veliká a rozlehlá země jako Rusko,podobné problémy by jsme neřešili.Mohli by jsme při nevyčerpatelných zdrojích lovit kapry z vrtulníku střelbou z kulometu a ono by nikde nic neubývalo.(obrazně řečeno)

                        NLee-Haney - Profil | Pá 10.2.2012 11:43:58

                        Dulf >> Právě proto že je dnes všechno snazší je třeba omezit lov jinak,aby ryba měla nějakou šanci.A tím omezit lov jinak nemyslím horní míry,ale opravdu omezení lovu.

                          NLee-Haney - Profil | Pá 10.2.2012 11:42:26

                          šmudla007 >> No on má spíš asi na mysli trofejní kapry a těch nejspíš ubylo.

                            NHmmmmTakJooooo - Profil | Pá 10.2.2012 11:42:26

                            Netipa - poslední hrdina MRKu >> no :))) neco na tom je ale urcite ne vsichni hele ... fakt je ze na svazovkach museji predvest vic nez sve nablyskane pipaky aby pekneho macka chytli a to ne zdaleka vsici jsou shopni

                              NDulf - Profil | Pá 10.2.2012 11:41:43

                              Fishky >> nezlob se,ale před 30 lety jsem nocoval přes léto u vody dost.Nemělo smysl končit o 24.00 hod.a přijed domů 00.45 hod. a ve 03.oohod.zase vstávat aby jsi ve čtyři nahodil.A to pominu ,že u těch lepších míst jsi si ve tři nesed.Tehdy jsem většinou jezdil na stojáky a prostě to tak bylo.Prvně jsem přespal s kámošem u vody ve 13 letech.Nebyl problém ject na revír 20 km na kole s báglem na hrbu.Vlakem nějakých 10km a zpátky podél potoka a pod.Dnes je prostě jiná doba a to se vším všudy.Vzpomínám na chvíle kdy jsme si říkali jak vypadá asi profil dna a jediný co jsme měli byla olovnice a dlouhej kůl.Neříkám,že to nešlo,ale dnes je to mnohem snažší,tak proč to nevyužít.

                                Nšmudla007 - Profil | Pá 10.2.2012 11:40:47

                                Fishky >> Dobře, jak mi teda vysvětlíš ten paradox, že já coby obyčejný rybář prostě chytám rok co rok víc a víc ryb ..ačkoliv každý tvrdí jak ryb pořád ubývá a ubývá.
                                Není to třeba tím že ryb je třeba furt stejně akorát se rybář posunuje v kategorii směrem k úspěšnějším lovům nabíráním zkušeností a zvládáním techniky a tím pádem ovlivní svoji relativní úspěšnost vůči neúspěšnějším kolegům? A ti neúspěšnější kolegové= než by se taktéž naučili chytat ryby tak tvoří bajky o nedostatku ryb a tvrdí že jim je jiní vychytali?

                                Názorný příklad ..sedíme u vody 8 rybářů .. já chytnu 8 kaprů(dva nebo jednoho si vezmu), oni (7 dalších chytí dohromady dva kapříky podmírové).... za tři týdny to mám už aji já těžký, ale i tak se mi třeba na dvě docházky povede zlapnout bratelná ryba .. 6 nejtvrdších kolegů naproti jde z prázdnou bez záběru.. výchozí podmínky rybník s určitou koncentrací ryb jsme měli všichni u rybníka stejnou .. oni nic, já mám rybu ..čím to asi bude? Že by to bylo jejich ustrnutím ve vývoji? samozdřejmě občas ryby neberou nebo má kolega naproti taky zakrmený a on chytne a já nechytnu ..ale to se stává zřídka :)

                                  NLee-Haney - Profil | Pá 10.2.2012 11:39:54

                                  Fishky >> Tady nejde jen o pravidla,jako spíš o ochotu je dodržovat....

                                    NNetipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Pá 10.2.2012 11:39:52

                                    HmmmmTakJooooo >> Ale to je právě ta chyba, že to jsou soukromáče. Kapraři mají trend takový, že kapra ze soukromáče si mezi sebou neváží. Je potřeba to nazvat jinak, aby tam jeli opravdu všichni

                                      NHmmmmTakJooooo - Profil | Pá 10.2.2012 11:39:27

                                      Fishky >> Nerikam aby nemohly ... ale u nas na Labi se stavaji ruzne uniky neceho co pak vysumi do ztracena a nikde se o tom nepise ... buh vi koilik se toho deje ne v megalomanskem meritku co se nekam zamete a neresi ...

                                        NNetipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Pá 10.2.2012 11:38:46

                                        Fishky >> Mně je ten nonstop v podatatě jedno. Kdo chce chytat nonstop, tak stejnak chytá. Mně jde o princip, který jsem ti vysvětloval