Rychlost pokroku rybaření

Dámy a pánové, tato otázka, byla inspirována hlavně minulostí.
Je všem myslím jasné, že "vývoj" v rybařině je za poslední léta obrovský. Za posledních mnoho let se příroda nezměnila (jak kde), vodní toky také ne (jak kde), ale hlavně co se NEzměnilo, jsou ryby....toť hlavní aktér. Srovnání lovu, před třeba cca 25 lety a níže s dnešní dobou....proč třeba před tou dobou stačilo jít na ryby s dvěma pruty v ruce, malým batůžkem s těstem, kolínky, a dle situace se nachytalo vše jako nástraha na louce u vody...............a dnes? Jak to čtu, tak bez plného auta plného: kilogramy boilies, nejlepšímy pruty, navijáky, plně vybavenýmy prkotinkami, stojanem, super hlásiči s odposlechem (??), stany, lehátky (??), echoloty (??), loděmi, klinikem, podložkami a foťákem atd....NEOBEJDEME?
Autor diskuse: Mike1977 - Profil , 9.2.2012 všeobecné - ostatní

Současný stav VŠECH technik lovu, se z hlediska historie směrem k dnešní době (včetně současného souvisejícího stavu nejen rybaření):

A) Zhoršil2%

B) Zlepšil0%

C) Ano, podlehl jsem reklamní masáži, a mám NEJ vybavení na vše9%

D) Ne, stejně chodím jen s teleskopem a igelitkou na ryby2%

E) Je mi to jedno, a otevřu si dalšího lahváče a mknu na MRK5%

F) Je moc rybářů, příroda a toky jsou upravovány neblaze a tím to má vliv na obsádku ryb....a chytání...68%

G) Je to také hlavně v informovanosti (Internetu) a velice rychlému zjištění čehokoliv5%

H) Styl lovu jsem za posledních (10/20/30/40 let) nezměnil, a jsem spokojen...jde také o přírodu a krásy klidu a okolí ne?9%

Od 10.2.2012 hlasovalo 44 čtenářů.

NHmmmmTakJooooo - Profil | Pá 10.2.2012 11:38:10

Netipa - poslední hrdina MRKu >> JJ ale to vůastne jsou soukromace ... jen ve strtednich cechach jich je jako much ... ale je fakt a smutnej fakt ze obcas ja sam jdu na soukromac za klidem :((( pre na Labi je to v lete jak na tabore pro dospele .... vic aut podel reky nez pred Penny marketem :((

    NFishky - Profil | Pá 10.2.2012 11:37:03

    HmmmmTakJooooo >> kde v ČR je taková kvalita vody, aby v ní nemohly žít ryby?

    Netipa >> nejsem zastáncem nonstop lovu ani podobných "zlehčovátek" co vedou k úspěšné střelbě na cíl i slepců, neštítím se těžkých věcí - mají své kouzlo. Přes čáru už nechytám a má to své výhody. Kdyby byly u vody jen rozumní a přemýšlivý a nesobečtí lidé... tak ať se chytá nonstop, dyť žijeme jen jednou, ale nejsme kurwa v Japonsku, náš vzor je Amériká a lidé jsou sobci, to by špatně dopadlo, žádný nonstop lov dokud nebudou mnohem přísnější pravidla!

      NNetipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Pá 10.2.2012 11:36:26

      HmmmmTakJooooo >> Já jsem od začátku pro, aby se pro kapraře udělali speciální revíry, kde by se jim vysadili kapři 40+ a tam by se tito kapraři internovali. Mohli by si tam dělat, co se jim zlíbí a ostatní vody by měly pokoj.

        NHmmmmTakJooooo - Profil | Pá 10.2.2012 11:35:16

        Lee-Haney >> Mluvis me z duse :)))

          NNetipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Pá 10.2.2012 11:34:51

          Fishky >> Proti obchodním praktikám pana Nikla nemůžu říct ani slovo. Obchodník je to kvalitní a umí se v tom pohybovat. Já nejsem jeho cílovým zákazníkem a jako takovému mi jeho konání přijde minimálně úsměvné až legrační. On si ty svoje zákazníky srdcaře vždycky najde. Netipa mu může bejt ukradenej.
          Víš, proč nejsou na NM ty megakapři, jak byli dřív? Může za to i ten Jarda Vítek a ostatní, kteří tady tu kaprařinu zprofanovali pro svůj užitek. Pak každej druhej byl kaprař a navíc měl naservírovanej návod, jak toho kapra chytit. Ale tohle by se stejnak nedalo udržet a ta kaprařina by si u nás tu cestičku našla i bez Jardy Vítka. Sice možná trochu dýl, ale dneska by na těch NM ty kapři už stejnak nebyli

            NLee-Haney - Profil | Pá 10.2.2012 11:33:55 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

            Mike1977 - >> Odpověď je tak jednoduchá,ono totiž z nynější rybařiny se stala šaškárna typu kdo má lepší vercajk a větší hromadu na břehu ten je víc in.To je realita.Stačí se podívat na fotky nejmenované skupiny rybářů a ti už ani nefotí své ulovky,ale jen své vybavení.Ryba se stala druhořadou záležitostí.Kdo má líp sladěný vercajk a dražší ten vede.Tihle lidé pak svůj vercajk staví doma v obyváku,nebo na zahradě a fotí ze všech úhlů a přemýšlí co ještě víc sladit.(Pro rýpaly nemám nic proti pěkným,kvalitním věcem,ale neměla by se z toho dělat rošáda)
            Ono když už tu někdo napíše že jakmile nemáš pruty za 10k kus tak si třeba na Cassien neprdneš tak to už něco značí o momentální psychice rybářů a tuhle větu jsem tu opravdu viděl napsanou.

              NHmmmmTakJooooo - Profil | Pá 10.2.2012 11:32:33

              Netipa - poslední hrdina MRKu >> Nonstop ? :)))) dyt prece kazdej rybar nebude lovit nonstop ... podle me kdyz maji deti pisecek kde muzou placat babovicky tak nezlobej :))) doprejme tehle skupine rybaru vice soukromych reviru a na svazovkach bude vice klidu ... a ono se to vlastne pomalu deje

                NHmmmmTakJooooo - Profil | Pá 10.2.2012 11:30:32

                Fishky >> Proc vidis problem ubytku jen vy rybarich ... co treba kvalita vody a pece o ni ze strany hospodaru ... myslet si ze za to muze par masaru :)))) to je strileni na nejsnazsi cil .... nic vic

                  NFishky - Profil | Pá 10.2.2012 11:30:16

                  Netipa - poslední hrdina MRKu >> pamatuješ dobu jardy vítka? víš kolik bylo tenkrát na NM velkých kaprů? kdybys je chtěl dneska jen tak do NM vysadit, kde bys ty velký kapry vzal? a současně, psal jsi o kájovi a šoulačce, víš že karel byl plavačkář? že ryby chytat umí, že je biznismen a šoumen - nenech se zmást, když dva dělají totéž, není to totéž. Dnešní divák chce být fascinován a tohle u jeho videa prostě je, proto karel dokáže dělat věci lépe, než jiní v oboru, páč ví jak na to a nezáleží na tom, co si o něm my dva budeme myslet. Záleží jak ho bude hodnotit společnost a ta ho hodnotí kladně, chápeš?

                    NNetipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Pá 10.2.2012 11:29:01

                    Fishky >> V tom máš pravdu a s tímto jsi mi lehce přihrál a lehce odbočím od tématu. Myslíš, že v rámci tohoto vývoje, kdy ryby mají stále méně šancí být nechyceni, kdežto rybářům se šance mnohonásobně zvyšuje, že je dobré v tomto směru vycházet vstříc rybářům a lov jim ještě ulehčovat například lovem nonstop a podobně?

                      NHmmmmTakJooooo - Profil | Pá 10.2.2012 11:28:10 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                      Mike1977 - >> Ale dyt to tak neni :D ... opravdu ne ... je to mnohem vetsi kseft nezu kdysi byval v tom to je ... kazde obchodni odvetvi se snazi si vytvorit co nejvic konzumentu ( kupujicich ) a holt do rybariny to u nas dorazilo jen trosku pozdeji v tom velkem meritku ... jasne ze nepotrebujes tyhle nesmysly ... urcite pokrok tu je o tom se hadat nebudu a velky ale proste to co vidis u velke skupiny rybaru je jen vyhcovanej zakaznik masirovanej reklamou :))))

                        NNetipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Pá 10.2.2012 11:25:05

                        šmudla007 >> Ale pomalý vývoj ryb lze řešit i jinak. Například neustálým nasazováním násady (tedy nevyčerpatelnost kapra) popřípadě zavádění nových typů ryb (jeseter, veslonos, rejnok, bleck bass, ptakopysk...).
                        Rybář se tak bude moci dále vyvíjet a stále bude mít co chytat

                          NFishky - Profil | Pá 10.2.2012 11:23:25

                          Netipa - poslední hrdina MRKu >> před 25 lety nebyl nikdo, kdo by chrápal u vody. Ta doba bivaků, lodí, lehátek, spacáků, pentapodů a jiných kravin je u nás posledních - nějakých 10 let, před tím to byly jen výjimky a před 25lety takhle nekaprařil hele fakt nikdo. A ten pokrok je ve všem, první prut jsem měl žlutý malý laminátový dělený proutek, co měl snad čtyři kovový očka a korkový držadlo bez sedla, jen dva kroužky na uchycení navijáku a šmitec. Pak hromadu obdobných laminátek, Oravy a Lipno a ráhna všeho kalibru, pak teleskopky a to kdo před nějakými 17ti lety měl teleskop, to byl boss, no a dneska kdo nemá uhlíkáč, jakoby nebyl... v pohodě odhodíš jednou tak daleko jak před 20ti lety, šńůra má jednou takovou nosnost také háčky jsou lepší i navijáky... prostě pokrok nezastavíš, jen ryby jsou stále ty samé a proto jich v řece ubývá :-(

                            Nšmudla007 - Profil | Pá 10.2.2012 11:19:32

                            Netipa - poslední hrdina MRKu >> Něco jako trvale udržitelný rozvoj ekologicky snesitelné rybařiny?
                            Akorát ty ryby nikdo nemodernizoval, evoluce rybařiny je příliš rychlá oproti evoluci kořisti.
                            Třeba jsou rybáři jako listí na stromech, každý nějak začne jako pupen lístku a vyvíjí se dokud nedosáhne hranic revírů a ryb a pak na nedostatek nových podnětů uschne a přestane rybařit(nebo zemře).
                            Vyvíjet se může asi rozhodně lépe rybář jako samostatný lísteček, než hromada tlejícícího listí (když je lístečků na jednom místě moc naráz tak už je to jen kupa).

                              NNetipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Pá 10.2.2012 11:10:56

                              Fishky >> To všeobecné mě taky zaskočilo s přihlédnutím na ty kliniky. V podstatě lze říci, že máme pravdu oba. V kaprařině se o pokroku mluvit nedá, jelikož tam ty krámy byly stále, kdežto u ostatních technik ten pokrok je. V tom souhlasím a je to i logické. Vyvíjí se všechno. Zlepšováků v rybařině je spousta a jen hlupák by jich nevyužil

                                NFishky - Profil | Pá 10.2.2012 10:10:08

                                Netipa - poslední hrdina MRKu >> já ti rozumím, ale všimni si pod otázkou - zadání: "všeobecné" ano zadavatel bude asi inklinovat ke kaprařině, ale myslel a primárně se ptal na rychlost pokroku v rybařině, nikoliv jen kaprařině. V té to je jen nejvíc vidět, ale týká se to všech stylů rybařiny. A před dvaceti lety a žížalkou s dědou to pro mě byla víc kaprařina, než dnes. Na rybách jsem se učil číst ty bubliny co se občas objevily na hladině, učil číst tu klikatou řeku, nahazovat na první pokus, tahat ryby tak, aby o mně nevěděl soused o 20 metrů dál za keřem a nejlépe aby o nás nevěděl nikdo. Teď si každý druhý říká kaprař a jeho znalosti přesně tam, co si zrovna vyčet z reklamního letáku o té které kouli, prutu či camou šňůře... ale to není kaprařina, to jsou jen lidé, co berou rybařinu jako zábavu a strhnul je dav, kdyby měli jít k vodě sami, tak by to pověsili na hřebík... Ano dneska hodně lidí "holduje" kaprařině, ale kapraři to nejsou. Stejně jako hodně lidí holduje počítačům ale informatici to nejsou.

                                  NKamy - Profil | Pá 10.2.2012 10:09:51 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                  100% souhlasím s Fishkym. Je to v lidech a v době které žijeme. Lidi jsou čím dál tím línější. V dnešní době potkáš hodně málo "rybářů", kteří u vody opravdu rybu hledají a jsou ochotni kvůli tomu trpět i nějaké to nepohodlí. Každý dovalí auto až do vody vytahá krámy z kufru, na většinu ani nesáhne, a čeká, až mu suprkoule chytí rybu. Není to jen kaprařina, ale i sumcaři, vláčkaři a jiní používají zbytečnosti jen proto, že jsou líní. I já mezi ně občas upadnu. Ale před několika lety jsem si řekl dost. Pořídil jsem si novou výbavu, tak abych mohl v kludu s 5Kg batohem brouzdat kolem řeky nebo rybníků a hledat ryby. Pak není ani v nejmenším třeba těch výmyslů co se všude propagujou.
                                  Takže se zkuste občas zamyslet, kolik z toho co s sebou taháte k vodě, skutečně užijete.

                                    NTroutkiller - Profil | Pá 10.2.2012 10:01:23 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                    Já to vidím tak že pokrok peláší mílovejma krokama a jedinej kdo nestíhá jsou bohužel ryby:-(((

                                      Nmeteor - Profil | Pá 10.2.2012 10:00:29 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                      Mike1977 - >> odpověď je jednoduchá: protože rybařina je v současnosti hlavně byznys :-) on to byl byznys samozřejmě i v minulosti (pokud nepočítáme pravěk, že ano :-)), ale v porovnání současnosti a minulosti (třeba před 30ti lety) je ten rozdíl markantní - mnohem více výrobců, výrobků, neporovnatelný sortiment serepetiček a chujovin "bez kterých nemůžeš pomalu ani dýchat", točí se v tomto oboru mnohem více peněz...
                                      A lidé to jak vidno chtějí - pro větší pohodlí, snadnější rybolov (anebo sportování :-)), někteří určitě i pro zvednutí si sebevědomí / prestiže ("to mám ale krásný a drahý cajk, viď") atd. Někdy se divím, že ještě nikdo nevymyslel samochytací systém, se kterým "jakožerybář" jenom přijde k vodě, uvelebí se do koženého vypolstrovaného ušáku a samochytací systém vybere nástrahu a návnadu, sám zakrmí, nahodí, zasekne, vytáhne, nabídne "jakožerybáři" možnost se s rybou vyfotit a případně ji klepne, vykuchá a nachladí...

                                        NNetipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Pá 10.2.2012 9:42:12

                                        Tavris29 >> No, možná to je 100% pravda, ale v souvislosti s mým příspěvkem, na který reagoval, to je odpověď nesmyslná.