Retro ...

... aneb Rybaření v Československu.
Putování časem od poválečného r. 1945, přes vznik ČSSR až po r. 1989. Uvítám Vaše názory, zkušenosti s tehdejší rybařinou, fotografie úlovků, rybářského náčiní, zlepšováků, reklam, záručních listů, inzerátů, cenovek ... Také informace o tuzemských podnicích, opravnách a prodejnách rybářských potřeb, o starostech a slastech při shánění a nakupování, dále o revírech, přehradách, zarybňování a o vývozu ryb.
Vstup do místnosti nejen pro pamětníky. Podmínkou je odložení kabátu v šatně, slušnost, nadhled a retro nálada. Těším se aj na príspevky zo zahraničia :-)
Račte vstoupit ...
Autor diskuse: esoxx - Profil , 17.11.2009 všeobecné - ostatní
Dále moderuje: Hardyman Profil

NCitronidlo - Profil | St 7.7.2010 21:52:47 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Tady je můj poslední sbírkový naviják - Roen I P

    NMa®ekB - Profil | St 7.7.2010 20:42:39

    Když tak příští týden přidám fotky z retro lovu...budu zkoušet feeder s vlasovou montáží a k tomu dám toho starýho shakespeare jen tak na vyblbnutí:-)

      Nesoxx - Profil | St 7.7.2010 20:37:20

      Rybářský spolek Kladno - odevzdal Státní oblastní nemocnici Kladno 26 kg ryb.
      Rybářské družstvo v Nezabudicích - poukázalo nemocnici v Rakovníku Kčs 1500 na zakoupení ryb pro nemocné dělníky. Peníze byly věnovány proto, že by se ryby pro obtížnou dopravu do Rakovníka dostaly ve špatném stavu.
      Rybářský spolek Hořelice - daroval pro dělníky na výrobu sody v Loděnici 15 kg kaprů.
      Rybářský klub Hradec Králové - odevzdal 51 kg a Rybářský spolek Březhrad 15 kg různých vyspělých ryb Státní fakultní nemocnici v HK pro nemocné dělníky.
      Rybářský spolek v Miletíně - odevzdal 4,40 kg pstruhů obecných dělnicím n.p. textilního Mileta.
      Lidový rybářský spolek v Nýrsku - odevzdal 20 kg kaprů ve prospěch Čs. armády.
      Rybářský spolek v Lokti - daroval Státní okresní nemocnici v Lokti 51 kusů konsumních kaprů.
      Rybářský spolek v Chýši okr. Podbořany - odevzdal Zotavovně ROH v Chýši 9 kusů štik.
      Rybářský spolek v Rumburku - odevzdal dalších 17 kg konsumních ryb Dětskému domovu v Rumburku.
      Rybářský spolek pod Radobýlem - daroval 100 kg cejna velkého pro zaměstnance n.p. FRUTA, závod Litoměřice a 10 kg cejna velkého pro Domov přestárlých města Litoměřic.
      První rybářský klub v Praze - daroval Státní oblastní nemocnici v Motole 75 kg kaprů.
      Rybářský spolek v Brandýse nad Orlicí - odevzdal firmě KOVONA, závod Brandýs nad Orlicí, 10 kg úhořů.
      Okresní rybářský spolek v Hranicích - daroval dělníkům závodu Sigma pumpy, n.p., v Hranicích 20 kg ušlechtilých ryb.
      Okresní rybářský spolek v Kroměříži - daroval 45 kg ryb pracujícím závodu Magneton a Pilana.
      Rybářský spolek Žamberk - odevzdal dělníkům závodu ORLANA 7 kg štik a 7 kg tloušťů.
      Rybářský spolek Jiřího Mahena v Brně - věnoval Ústavu pro tělesně vadné v Brně - Králově Poli 60 kg kaprů jako dar k obohacení jídelního lístku.
      Jednota rybářů v Praze - věnovala 15 kg kaprů dělníkům závodu České překližkárny a dýhárny, n.p. Praha.
      Rybářský spolek v Kynšperku nad Ohří - věnoval závodní jídelně hornických učňů v Královském Poříčí u Sokolova 73 kusů cejnů. ( 1951 )

        Nesoxx - Profil | St 7.7.2010 20:36:27

        Dnes ještě jeden retro příspěvek, přeji pohodové čtení a budu se těšit na případné názory a reakce ....

        Petrův zdar !

          Nesoxx - Profil | St 7.7.2010 20:06:37

          ČSSS – rybářství, ředitelství Chlumec nad Cidlinou obhospodařují v Nadslavi u Jičína rybník o výměře 4 a půl hektaru, ve kterém chovají 4.000 kapří násady K 1. Na tomto rybníku byl založen pokus s velkochovem kachen, kde rybáři zkoušejí, jaký bude mít tento chov vliv na přírůstek ryb. Pro kachny byly postaveny za pomoci několika pracovníků boudy ze dřeva a rákosu. Kachny budou na rybníku až do zimy a pak budou dodány veřejnému zásobování. ( 1951 )

            NMa®ekB - Profil | St 7.7.2010 20:04:30

            esoxx >> ok zkusím-)

              Nesoxx - Profil | St 7.7.2010 20:01:57

              MIPS >> Ma®ekB - 7.7.2010 19:53:49 >> kdyžtak mu zkus napsat, určitě ti poradí, má super stránky této značky, takhle si představuju prezentaci správného sběratele, kdy nic netají a svou sbírku veřejně prezentuje. Ve světě je to obvyklé, tady je to výjimka, bohužel.

                Nesoxx - Profil | St 7.7.2010 19:57:02

                vyky >> Kreja - ® >> sice nejsem mediální typ, ale tu slečnu z Retra bych taky rád poznal, sluší jí to jak v puntíkovaných šatičkách tak i v teplákách :-))

                  NMa®ekB - Profil | St 7.7.2010 19:53:49

                  esoxx >> rád bych věděl přesně co k tomu má být..ale na chalupě mám takový starší navi shakespeare zlatý je...asi ho tam dám:-)

                    Nesoxx - Profil | St 7.7.2010 19:50:02

                    MIPS >> Ma®ekB - 5.7.2010 21:13:32 >> mrkni sem, tady si vybereš .....
                    http://shakespearman.freepage.cz/nova-stranka-19626​/

                      NKreja - Profil | Út 6.7.2010 10:38:02

                      vyky >> škoda že z hlavních postav chalupářů už nikdo nežije Někoho tam pozvat tak to by bylo vele-retro Jarda

                        Nvyky - Profil | Po 5.7.2010 23:29:35

                        Zdarec, ten nápad s retro akcí na rybníčku ve Višňové je fakt super. Chtělo by ro dotáhnout do konce, dala by se třeba ukecat i reportérka z Retra (zrovna dnes sem s ní prohodil pár slov na MFF ve Varech) a natočila by třeba retro reportáž do pořadu Retro - to by byl mazec!!!!!!

                          NMa®ekB - Profil | Po 5.7.2010 21:13:50 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                          a ještě...Dalo mi dost práce ho vyčistit a dát jakž takž do kupy..musím říct že až na jemně oprýskanou barvu je ve výborném stavu:-)vázání původní a ani se nerozmtávalo..jen sem logo vzal slabou vrstvičkou bezbarvého laku aby se celé neslouplo a nitě na očkách taky..díky moc:-)Brzo ho vytáhnu na nějakou retro chytačku:-)sem na to zvědavej jak se to bude tvářit pod tahem ryby:-)

                            NMa®ekB - Profil | Po 5.7.2010 21:13:32 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                            Zdravím všechny..Nevíte jaký naviják patří k tomuhle proutku?Je to Shakespeare údajně ze 70 let.Prý se to prodávalo jako set s nějakým navijákem.Díky moc.Rád bych si ho dal do kupy:-)

                              N:-vydrák - Profil | Po 5.7.2010 18:41:28

                              esoxx >> Zdravím Tě.Ta čelovka je perfektní,fakt jsem se nasmál.Ty máš vždycky v záloze něco pěknýho.

                                Nesoxx - Profil | Po 5.7.2010 18:25:30

                                Na vaší dovolené hodně rybářských úspěchů s laminátovými pruty Tokoz !

                                Petrův zdar ....

                                  Nesoxx - Profil | Po 5.7.2010 18:11:47

                                  Snad nenalezneme rybáře, který by neznal tuto čtvercovou síť o rozměrech 1 x 1 metr. Jeho použití je celkem jednoduché. Čeřínek ponoříme na příhodném místě do vody. Do středu sítě dáme obvykle několik kamínků, aby byl zatížen, a kromě toho trochu návnady, u které je pravděpodobné, že přiláká příhodné nástražní rybky. Po ponoření ho necháme dostatečně dlouhou dobu v klidu. Je chybou, jestliže se každých několik minut přesvědčujeme, zda už nad čeřínek připlavala nějaká rybka. Deset minut se všeobecně uznává jako nejkratší doba, po které je možné síť pomocí bidla zvednout a mít naději na úlovek drobné rybky.
                                  Čeřínek zvedáme rychlým pohybem. Rybky, které v něm zůstanou, pečlivě prohlédneme, abychom mohli podměrečné či chráněné co nejrychleji vrátit zpět do vody. Pouze rybky, které nemají určenou lovnou míru, si můžeme ponechat a použít jako nástražních. ( 1973 )

                                    Nesoxx - Profil | Po 5.7.2010 18:03:18

                                    ANO splávkům z polystyrénu !
                                    Splávky jsou, i když mají větší rozměry, velmi lehké, splávky mají dlouhou životnost ( leckdy převyšující životnost rybáře - pozn. já ), výměna splávku je velmi rychlá a jednoduchá, a také výroba je jednoduchá a levná.

                                      Nesoxx - Profil | Po 5.7.2010 17:49:46

                                      Mezi nezbytné rybářské drobnosti patří krabička všestranně užitečná, hlavně pro tzv. rybáře „obyčejného“. Je v ní místo pro hotové návazce s háčky, průběžná olůvka, několik mušek a třpytek. Koupíme si hliníkovou krabičku na mýdlo. Z kusu plechu asi 1 mm silného vystřihneme dva kusy přepážek A a tři kusy přepážek B, které zasuneme do krabičky podle obrázku. Z téhož plechu vystřihneme a ohneme po jednom kuse podle obrázku C a D. Toto budou víčka. Zahnutý plech bude sloužit jako vzpružina a držet víčko v přihrádkách. Do krabičky můžeme srovnat drobnosti třeba podle obrázku, nad víčka dáme pouzdro s návazci a krabička je hotova. ( 1951 )

                                        Nesoxx - Profil | Po 5.7.2010 17:40:38

                                        Je mnoho rybářů, kteří si rádi počíhají pozdě večer na sumce nebo úhoře a většina z nich řadí tyto lovy ke svým nejlepším rybářským vzpomínkám. Večerní lov však skrývá i stinné stránky. Lov se může stát utrpením, pokud chcete např. nastražit novou nástrahu a baterka, připnutá na knoflíku kabátu, se kymácí, nebo ji musíte držet v zubech, pokud to ovšem jde.
                                        Malý nápad a je tomu odpomoženo. Stačí vyřazené pouzdro baterie, kousek slabé elektrické šňůry a ostatní si vyrobíte z kusu silnějšího plechu. Zhotovíte si pouzdro o průměru skleněné čočky z baterky, k tomu přiletujete plechové držadlo, které spojíte křídlovou matičkou na dvě ohnutá raménka z plechu, jež prodloužíte gumovou páskou k upevnění na hlavu. Elektrický drát prochází vrchem pouzdra a je zapojen na žárovku a objímku. Dráty zapojíte pak na malý vypínač a dále na baterii, kterou můžete nosit v kapse v plstěném pouzdře.
                                        Navléknete-li si toto na hlavu, máte světelný zdroj na čele jako oční lékař a otočíte si reflektor směrem, který potřebujete. Přitom máte obě ruce volné pro manipulaci s nástrahou a prutem. Tohoto světelného zdroje můžete používat též při hledání rousnic v noci. ( 1951 )

                                          Červené karty: čapájev, simi1977, direkt, kouly