Retro ...

... aneb Rybaření v Československu.
Putování časem od poválečného r. 1945, přes vznik ČSSR až po r. 1989. Uvítám Vaše názory, zkušenosti s tehdejší rybařinou, fotografie úlovků, rybářského náčiní, zlepšováků, reklam, záručních listů, inzerátů, cenovek ... Také informace o tuzemských podnicích, opravnách a prodejnách rybářských potřeb, o starostech a slastech při shánění a nakupování, dále o revírech, přehradách, zarybňování a o vývozu ryb.
Vstup do místnosti nejen pro pamětníky. Podmínkou je odložení kabátu v šatně, slušnost, nadhled a retro nálada. Těším se aj na príspevky zo zahraničia :-)
Račte vstoupit ...
Autor diskuse: esoxx - Profil , 17.11.2009 všeobecné - ostatní
Dále moderuje: Hardyman Profil

Nesoxx - Profil | Ne 4.7.2010 19:56:30

Je krásný den. Slunce se jenom ztěží prodírá ranní mlhou a usedá lehce na slabou pokrývku prvního sněhu. Jdeš potichu, jen pod nohama ti praskají zrcátka zamrzlých kaluží a nad hlavou se ozývá krákání vran.
Dnes by mohl být pěkný den na štiku.
V zátočině u konce proudu stojí rybář a vpouští svoji nástrahu do úplavu.
Káča poskakuje na vlnkách, chvílemi mizí v krajkách pěny, vytvořených nedalekým splavem.
Ticho se mísí s šepotem řeky, která se zdá krásnější, lemována rámem stromů obalených jinovatkou.
Opravdu krásný den.
Káča tažená nástrahou proplouvá tišinou úplavu a chuchvalci pěny. Zas zmizela v jednom z těch krajkových ostrůvků, ale již nevyplula ….
Jaká asi bude ? Šňůra se rychle odvíjí ….
Teď – teď se zastavila.
Zásek.
Cítíš, jak se najednou uklidňuješ. Vychutnáváš tu rozkoš, být spojen pouze několika metry šňůry s tím tajemnem vodních tůní. Odhaduješ své naděje a zároveň hledáš příhodné místo, kam ji navést ….

Ano, tak to vypadalo tehdy, kdy se natáčela poslední scéna pro film „Štika“ filmového odboru Jednoty rybářů v Praze.
A byla pěkná.
Toto byl jen šťastný konec, vyvrcholení filmu, který vás provede živým obrazem, celou pílí a obětavou prací umělého odchovu štiky. Věřte, není to malá práce, a v době, kdy se umělý výtěr provádí, se takřka nespí a nejí. Zato pak radost z dobrého výsledku, ta je snad větší než radost šťastného rybáře na konci filmu.
A ještě něco na závěr.
Šetřte si je. Jsou to krasavci našich tůní a zaslouží si toho. Vy pak můžete být tím šťastným, který prožije rozkoš boje s pěknou štikou. ( 1951 )

A teď už Zlatí úhoři, smutný a krásný film zároveň .....

    Nesoxx - Profil | Ne 4.7.2010 19:22:48

    kožich007 - 4.7.2010 0:27:23 >> 5 ?
    Tak to by už na zdolání toho kapra mohlo stačit .... :-)

      Nesoxx - Profil | So 3.7.2010 18:43:08

      Dávno utichl letní ruch na Lipně i v jeho okolí a po Horní Vltavě se již neplaví konvoje vodáků. Sem tam se ještě na podzim objeví nějaký samotář, ale příroda již zahojila většinu ran, které jí přes letní sezónu lidé zasadili. Horní Vltava, ve svém úseku nad lipenským jezerem, patří v tento čas svým králům - lipanům a jejich poddaným - rybářům muškařům. Muškaření je nejnáročnějším a nejtechničtějším způsobem rybolovu a lov lipanů muškařskou udicí je jeho nejjemnější formou. Šumava je krásná v každou roční dobu, ale na podzim, kdy žloutnou ostré šumavské trávy, vybarvují se břízy a podvečery bývají mlhavé, je nepřekonatelná. Právě v této době odměňuje Šumava své stálé hosty - sportovní rybáře - nezapomenutelnými zážitky, a kdo jednou prožil podzimní rybolov v těchto místech, bude se stále vracet ..... ( 1973 )

      Petrův zdar !

        Nesoxx - Profil | So 3.7.2010 18:39:12

        Každým rokem koncem srpna a začátkem září vítají České Budějovice ty, kteří se chtějí seznámit s exponáty výstavy "Země živitelka". Pořadatelé výstavy však chtějí návštěvníky nejen informovat, ale také pobavit. Jednou z nejpřitažlivějších atrakcí se letos stal lov ryb na plavanou.
        Přímo v areálu výstaviště byl rybníček o ploše 0,20 ha, do kterého se vešlo neuvěřitelné množství tržních kaprů - 300 ks o váze 690 kg. Navíc rybníček hostil 15 kaprů ve váze přes 5 kg. Každý z uchazečů o kapra dostal za 6 Kčs prut, nástrahu ( těsto ), zkušeného rybáře k ruce a čtvrthodinovou naději. Důkazem, že se naděje často naplnila, je skutečnost, že v den zahájení se chytilo 70 kaprů, z toho bylo 6 prémiových, jejichž majitelé získali ještě prémii : buď dárkový balíček nebo rybářský prut. O úlovek se mohlo pokoušet současně 16 rybářských nadšenců.
        Obsádka byla postupně doplňována, a tak závěrečná bilance zaznamenala 415 ulovených ryb.
        Nejpřitažlivější ze 24 výstavních soutěží tedy měla dvojí význam : pobavila návštěvníky a zároveň propagovala sportovní rybolov. A kdo letos o bezdrevského kapra v Českých Budějovicích neusiloval, může se pokusit napřesrok. ( 1973 )

          Nesoxx - Profil | So 3.7.2010 18:35:31

          Distribuce je další důležitou složkou mezi výrobou, zahraničním dovozem a rybářskými spotřebiteli. Význam a důležitost distribuce pro rybáře - spotřebitele vynikne, uvědomíme-li si, kolik existuje druhů rybářského náčiní a potřeb, vyrábějících se z tak různých materiálů, že do jejich výroby zasahuje několik výrobních odvětví. Výroba nejdůležitějších potřeb, jako navijáků, štípaných prutů, všech kovových rybářských výrobků, umělých mušek a podobně, je soustředěna v továrnách na kovové zboží. Umělá vlákna - silon, solin - opět v chemických podnicích, výroba šňůr, sítěk, sítí v odborných výrobnách.
          Jedním z hlavních úkolů distribuce je nejen starat se o plynulé zásobování rybářů rybářskými výrobky, nýbrž i určovat výrobě počet, druhy a jakost výrobků podle potřeb rybářů - spotřebitelů. Tento úkol je svěřen rybářskému oddělení ústředí Obchodních domů n.p., které provádí veškerou distribuci rybářského zboží a výrobků.
          Druhým důležitým úkolem distribuce je důkladná kvalitativní kontrola přebíraného zboží a výrobků od výroby, aby se spotřebiteli dostalo vždy jen kvalitní zboží. Dalším úkolem je dovážet ze zahraničí ty druhy rybářských potřeb, které se u nás nevyrábějí, jako udice, muškařské šňůry atd., a to opět v druzích, vhodných pro naše poměry.
          Dalším článkem distribuce je drobný prodej, důležitý činitel v přímém styku se spotřebitelem, který provádějí rovněž Obchodní domy n.p. ve svých obchodních domech a prodejnách Zdar, z nichž některé jsou čistě rybářské prodejny, dále prodejny Kovomatu n.p., a částečně ještě soukromý sektor. ( 1951 )

            Nesoxx - Profil | So 3.7.2010 18:32:37

            Zdar, já bych si jeden víkend v září na sraz vybojoval, jde spíš o to, aby nás tam nepřijelo dva a půl, to by už bylo lepší to jaro ......

              NHardyman - Profil | Čt 1.7.2010 21:58:09

              kožich007 - 1.7.2010 7:21:12 >> Uvidíš, na jaře bude také problém, zima, kalná voda atd...

                NLSD - Profil | Čt 1.7.2010 19:58:18

                Podle toho, kdy a kde ten sraz bude, bych taky jel. Nějaké vykopávky mám
                :-)))

                  NKreja - Profil | Čt 1.7.2010 19:55:26

                  necháme to ještě chvilku vykrystalizovat Jarda

                    NKreja - Profil | Čt 1.7.2010 18:38:47

                    kožich007 - 1.7.2010 7:21:12 >> Jardovi by tedy pasovalo spíš to jaro a zůstal bych na víkend Essox teď víc buší v práci tak se někdy ozve Jarda

                      NHardyman - Profil | St 30.6.2010 20:03:09

                      kožich007 - 30.6.2010 12:25:37 >> Přijedu jenom na jeden den, napiš termín a místo.

                        Npouzy - Profil | Út 29.6.2010 20:02:39

                        Raketýr >> Tak to jsem si vodech.

                          NRaketýr - Profil | Út 29.6.2010 19:55:42

                          pouzy >> Tenhle byl ale předseda národního výboru... :-)

                            Npouzy - Profil | Út 29.6.2010 19:40:32

                            Raketýr >> Ale Mrázka zstřelili a to byl taky předseda,ale to asi nebude on co?.

                              N:-)vydrák - Profil | Út 29.6.2010 19:32:23

                              Raketýr >> Přesně tak.Mrázka:-)))))))))

                                NRaketýr - Profil | Út 29.6.2010 16:58:33 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                kožich007 - 29.6.2010 8:14:22 >> Tam žádné povolení nepotřebujeme, když na nás někdo přijde, tak prostě řekneme, že to máme dovolený od předsedy Mrázka a je to. :-))

                                  N:-)vydrák - Profil | Út 29.6.2010 16:04:25

                                  Raketýr >> esoxx-vy jste teda borci.Ale musím dát esoxxovi za pravdu.Nedovedu si představit lepší místo pro retro sraz.Moc jsem se pobavil prohlížením fotek a reakcí.Děkuju a Retru zdar

                                    NKreja - Profil | Út 29.6.2010 9:33:26

                                    jezevec13

                                    Pro Jardu: sám jsem letitý, pruty TOKOZ a požadované navijáky TAPY mám a dokonce mohu zapůjčit, podběrák z r,1955 taktéž. Jsem tedy všemi deseti pro a velmi se těším. Bude to ze své podstaty rybařina a ne masařina. Jo, vezmu pro Tebe 20-ti letou slivovici.
                                    Tak jeden kvalitní retro zájemce se ozval , kožich007 dík za kontakt trochu jsem se v pc zamotal Jarda

                                      NRaketýr - Profil | Po 28.6.2010 22:49:37

                                      pouzy >> Menší problém ale je, že v těsné blízkosti rybníčku jsou bohužel postavené nové baráky, které na fotce nejsou vidět...

                                        Npouzy - Profil | Po 28.6.2010 22:44:59

                                        esoxx >> Voda brčálová,ale rybníček prakticky hezčí než tehdá,alespon nějakej klad.

                                          Červené karty: čapájev, simi1977, direkt, kouly