Otrava na Labi

Tak jsem se díval na zprávy na Nově. Kdo z vás to viděl, dá mi za pravdu, že to bylo šílený. Labe od Poděbrad, přes Nymburk, Čelákovice až do Brandejsa. Otrava kyanidem. Když jsem tamně viděl ta kvanta lopat-žluťáků, kapři a další ryby.
Kapry doplněj snadno, ale tady šla pryč bílá ryba a ta se jen tak nenehradí. Co to udělalo s ostatními živočichy (škeble, raci, hmyz, červi ) neřekli, ale asi nic moc. A to to trvalo kolik let, než se Labe vyčistilo a změnilo v krásnou čistou řeku plnou ryb.Za jak dlouho se to vrátí do původního stavu a Váš názor na podobné katastrofy.
Autor diskuse: doncoyote - Profil , 16.1.2006 všeobecné - ostatní

NZelí - Profil | Út 24.1.2006 13:44:29

hellstar:podat ano,ale stáhnout asi až potom co to obdrží zastupitelstvo?Jinak se nezlobím.Jinak mám pocit že Draslovka má strach i z té 10 mil pokuty,proto by se rádi dohodli o mimosoudním vyrovnáním a potom by i ta pokuta byla možná i nižší.JÁ BYCH SE S NIMI NESRAL!!!!!!!Pardon

    NRobert(původní) - Profil | Út 24.1.2006 13:41:24

    Zelí: To jako znamená, že se musí stáhnout všechna trestní oznámení, i ta, která podali členové RS nebo jiní občané? Docela nereálná podmínka.
    Jde se nějak dopídit, podle jaké metodiky se stanovila výše odškodnění?

      Nhellstar | Út 24.1.2006 13:40:57

      Pardon, něco mi vypadlo:
      ...okresní státní zasupitelství povinno konat....

        Nhellstar | Út 24.1.2006 13:39:21

        Zelí: Tak handl? Náhrada škody za nepodání trestních oznámení? A trestné činy spáchány byly, o tom není pochyb! Zajímalo by mne, jak toho ČRS má dosáhnout, jestliže dle zákonů této země má právo trestní oznámení podak každá fyzická osoba. Navíc, v případě takto závažné havárie je okresní státní zastupitelství ze zákona konat, aniž by jakýkoliv podnět od fyzické osoby obdrželo! Nezlob se, ale to, co pan Horáček plácá, je nesmysl!

          NZelí - Profil | Út 24.1.2006 13:25:25

          All:Dopoledne jsem mluvil s p.Horáčkem.Na včerejším jednání se organizace dohodli o mimosoudním vyrovnání a Draslovka udájně nabídla co se žádalo,ale kolik tak to nevím.Ovšem Draslovka má i podmínky a to takové,že se stáhnou obvinění.Ovšem má to jeden háček a to ten že dokud to nebude doručeno státnímu zástupci nelze nic stáhnout.Jinak plankton opravdu žije a je dost vitální.Opět jsme se bavili na téma dravci.Nikdo není schopen říci jestli přežili či ne,ale je dost divné,že se neobjevila na česlech ani jedna štika,sumec,truman a ba ani lín či bolen.Kdo tvrdí něco jiného ,tak prý zjevně nemluví pravdu.Je prý skutečně možné že otrava se hnala korytem a dravci,kteří jsou úplně jinde než cejn a bílá ryba to přežili.Pouze,ale opravdu jenom pár desítek candátů to odneslo.

            Njurasoft | Út 24.1.2006 12:41:04

            Před lety V Mladé Boleslavi fabrika Tiba vytrávila Jizeru od nich až po Benátky +- autobus. Na schůzi se řešilo, že po 5 ti letech od této události rybářská organizace soudním rozhodnutím dostala 40 tis jako odškodné ale za ty roky zpětně mnohem více peněz vložili do zarybnění.

              NMike - Profil | Út 24.1.2006 12:31:28

              carlos> nevidím to tak černě, ryby se nasadí, dorostou, navíc ještě není jisté, jak ty velké ryby a dravci, o kterých píšeš, dopadli. Je příliš brzo dělat nějaké závěry. Jak jsem psal, jsem optimista, a třeba není tak špatně, jak to teď může vypadat. Některé úseky na tom asi budou mizerně, jiné lépe. Labe je hodně úživná řeka, o budoucnost škeblí nebo raků nemám strach.

                Ncarlos - Profil | Út 24.1.2006 12:19:51

                Mike - ® šeptal - ® : do pěti let se určitě obnoví stav násaďáků pro masaře, asi i štiky ale celkově se z toho bude řeka vzpamatovávat 10 a více let. Kde se najednou vezmou noví raci, škeble a devadesátka kapr nebo 120 štika a candát budou těžko nasazováni.

                  Nstrejka - Profil | Út 24.1.2006 11:31:51

                  Pike: ono by bylo do zacatku studie dost obtizne zjistit, kolik toho tam vlastne zbylo a co je dilem migrace a samovyteru, ke studijnim ucelum by byla idealni otrava totalni, ale k te doufejme nedoslo...

                    NPike | Út 24.1.2006 11:27:28

                    Mne osobne vic nez nasazovani kapru (protoze podle mne hlavne o ne pujde) bude zajimat, jak se reka vzpamatoval vlastni pomoci, teda migraci a pripadnym vyterem. Na to by mohla byt zajimava studie.

                      Nšeptal - Profil | Út 24.1.2006 11:25:19

                      G.Moolis: Uvažoval jsem i o tom, že kdyby k tomu došlo v létě, tak by to mělo asi podstatně širší rozsah. Nemyslím koupáče, ale všechny na vodu vázané živočichy, co teď v zimě nejsou aktivní. Každopádně jsem rád, že i těch mých 5 let vyznívá jako pesimistický odhad v porovnání s jinými.

                        NG.Moolis - Profil | Út 24.1.2006 11:20:45

                        šeptal: bentos v lipanovým pásmu - obnova do roka bez problému. V Labi asi trochu déle, ale nevidím to moc černě. Jestli jsou kyanidy odbouratelný (o jejich chemii nic nevím, někdo to tu psal), mohla by být obnova řeky poměrně rychlá

                          NPike | Út 24.1.2006 11:08:20

                          Otazkou take je, co dokaze prirozena migrace. Jak je to s prechody na tom useku nevim, treba pomuze i velka voda. Rozhodne bych ale netvrdil, ze co nenasadi clovek, to tam nebude

                            Nšeptal - Profil | Út 24.1.2006 11:07:41

                            strejka: Necháme se překvapit. Myslím, že 5 let je dost na to, aby nějaká ta štička slušně dorostla. A bezpochyby něco přinese jarní příval, až na horách začne tát ta sněhová duchna. Ale každopádně to není důvod ke zlehčování toho průseru.

                              NMike - Profil | Út 24.1.2006 11:05:18

                              šeptal> asi jsem optimista, ale na základě informací co mám, bych řekl, že letos to asi nebude žádná sláva, ale tak za 2-3 roky už to bude zase dobrý.

                                Nstrejka - Profil | Út 24.1.2006 11:03:18

                                septal: cert vi, reka zije, takze je to jen o tom, jaka a jak rychle se podari sehnat nasada, kapri a bila ryba se snad sezenou rychle, ale mirovi dravci se tam asi jen tak chytat nebudou...

                                  Nšeptal - Profil | Út 24.1.2006 11:00:57

                                  Pod "návalem" všelijakých informací ať z MRKu, nebo z médií - kolik let tipujete, že bude trvat návrat postiženého úseku k normálu, nebo aspoň na uspokojivou úroveň? Já bych to viděl tak na 5 (laický odhad).

                                    Npepan | Út 24.1.2006 10:46:40

                                    Celou tuto diskuzi číst nebudu, ale jak tady bylo napsáno něco tady smrdí. A pokud činovníci svazu nedokáží donutit viníka ke kompletní náhradě škody v 7mi místné sumě, tak tam nemají co dělat !!! Lidí se najde dost. Podnikatel podniká aby měl zisk, ale na toto, pokud to není idiot, tak je pojištěn. Takže nikdo nemusí mít výčitky svědomí, že někoho zrujnuje. Ale za tohle by někdo někoho měl sedřít z kůže a nebo ty idioty do té vody hodit. Činovníci svazu jsou až podezřele mírumilovní.

                                      Nstrejka - Profil | Út 24.1.2006 10:17:28

                                      All: aspon jedna dobra zprava: plankton a bentos pry neni vytraven, tzn. reka neni uplne mrtva, bude mozno dosadit a ani prezivsi ci splavane ryby nepomrou hladem...
                                      Petr_S: nic takoveho jako novinarske prukazy by nemelo byt treba, prijdes, maximalne se zapises na prezencku a je to, neplati se tam vstupne, abys potreboval presskartu...

                                        NPetr_S | Út 24.1.2006 7:18:41

                                        Dnes by měla být ve 14.00 tiskovka Rady ČRS na toto téma. Nemáte někdo novinářský průkaz, abyste se tam mohli zeptat, jak je možné se dohodnout o náhradě v době, kdy není výše škody ani zdaleka stanovena?