MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Já a přívlač

27.2.2002 - ICE

      Nechci vás obtěžovat líčením svých skromných začátků s přívlačí, ale chci se s vámi podělit o několik svých zkušeností z posledních let. Z důvodu nedostatku času způsobeného plánovaným zvýšením stavu rodinných příslušníků jsem přešel od plavané k přívlači. Tím se ze mne mávnutím kouzelného proutku stal rázem začátečník a o bohatých úlovcích, na něž jsem byl zvyklý z chytání na plavanou, jsem si mohl několik měsíců nechat jen zdát.

      To proto, že jsem první rok měl k dispozici jen dva pruty – Admiral Kevlar 2,7 40-80g a Ron Thomson Wild River 2,1 m 5-20g. Z toho je patrné, že jsem mohl buď vláčet velké nástrahy, nebo zase jen ty malé, které však v mých krabičkách příliš místa nezabíraly. A tak se stalo, že jsem se podél vody v podstatě jen procházel. Nicméně zlom nastal, když se na Labi v Mělníku začali tahat candáti. To jsem pak každé volné odpoledne pobíhal podél břehu a nahazoval nějakou tu Rapalku (CD 11 cm nebo CDJ 11 m či Ratlin 7 cm) do proudu a snažil se tak také nějakého candáta ode dna vybagrovat. Takhle jsem po dva roky chytal candáty od 70 do 80 cm. Při tomto lovu se můj Admirál plně osvědčil, ale candátů vlivem některých nenasytných rybářů rychle ubylo, a tak se jejich úlovek stal na několik dalších let náhodným. Pro mne tak vyvstala otázka co dál? Nakonec jsem se zaměřil na lov okounů a štiček na pískovně. Ulovit okouna na pískovně není zase nic tak obtížného, jemný prut a vlasec, malá rotačka, wobler nebo twistr. Podívat se do vody, kousek nahodit a už člověk táhne. Ale pořád to nebylo ono. Okounci kolem 15 – 20 cm, místy i nějaká ta skoro 30. A tak mně neustále vrtalo hlavou, zda tu opravdu větší nejsou a pokud ano, kde? A na jakou nástrahu je mohu chytat? A tak jsem si pořídil pár větších riprů (8-10cm) a 10g hlaviček a s 0,12 mm Firelinem jsem znovu vyrazil na podzim k pískovně. Krátkým prutem jsem moc daleko nedohodil, a tak jsem byl nucen ještě co nejdál zabrodit a pořádně se do prutu opřít. Výsledkem byla celkem velká vzdálenost, kam jsem mohl dohodit, a ukázalo se, že i okouni nejsou k mým riprům nevšímaví. Po prvních dvou odpolednách jsem měl na kontě více než 20 okounů přes 35 cm a dokonce i jednoho 40cm. Pravdou je také to, že jsem měl z nahazování pěkně namožené rameno, a tak jsem se začal poohlížet po nějakém tom delším twistrovém prutu. Třímetrový speciál od ABU mi zrovna vyprodali a tak jsem si koupil na „Pécovo“ doporučení 3,3 m feeder od Trabucca. Joj, to už je jiný kafe, dlouhý prut, dlouhá rukojeť a jemná špička. Od této chvíle již mohu nahazovat bez námahy s menší hlavičkou a na větší vzdálenost. Také jsem trochu rozšířil twistrovou krabičku a tak mohu zjišťovat, co těm hrbatejm potvorám nejvíc „chutná“. Okouni se zdržují ve velké vzdálenosti a to zjevně mezi vodou. Asi třetina okounů zabírá při klesání nástrahy přímo po nahození. Pokud nepřijde záběr po potažení asi 5-10 m, je šance na chycení okouna nulová. Pak je tu ještě možnost ulovit štiku v příbřežní partii, což se také často stane. Jedinou nepříjemností na tomto způsobu dálkového lovu je skutečnost, že se na pískovně vyskytuje mnoho vodních rostlin, a tak se asi každé třetí nahození uvolňuje z houževnatých kytek. Také tažení trsu vodních rostlin není velkým zážitkem.
      Po dvou letech tohoto krásného rybaření jsem se na schůzi naší MO ČRS dozvěděl, že se na pískovně moc chytají okouni, a tak se zakazuje brodění, přívlač a že se tam vysadili malé štičky. Ten zákaz přívlače je prý kvůli těm štičkám, snad se budou lépe uvolňovat z bobkařslých systémků než ze zamáčklého twistrového háčku. No nic, změna je život, a tak se budu muset přeorientovat na Labe a Vltavu. Na Labi chytám hned od zahájení, ale úsek těsně nad Mělníkem mi nepřipadá příliš produktivní do té doby, než nasadím dvojky rotačky. Od té chvíle chytám už jen podél břehů, znovu s Firelinem, abych dosáhl co nejdelších hodů. Nahazuji po proudu dolů asi 1-2 m od břehu a odměnou jsou mi okounci kolem 20-25 cm a tloušti do 40 cm. Pokud nahodím proti proudu a rotačka tlačená mohutným proudem má čas zapadnout ke dnu, pak přicházejí záběry štik. Tedy spíše štiček kolem 50 – 60 cm. Na závěr sezóny chytím ještě několik pěkných tloušťů lehce přes padesát.
      Na Vltavě je to o něčem jiném. Jezdím k Vraňanskému jezu a tady hned o zahájení chytám pod jezem krásné tlouště ve značném množství. Standardní velikost je kolem 40 cm, ale daří se mi ulovit asi deset padesátek. Jako nástrahu používám takřka vše ze svých zásob: 2,5 cm Salma, 5 cm CD od Rapaly, jedničky a dvojky Hammerky a Grizzly. Nakonec mám úspěch i s 5 cm twistrem v průhledné barvě. Časem tloušti odplouvají a tak hledám jiná místa. Nad jezem nacházím okouny u zdi navigace a to je zase paráda. Chytám na twistry rozličných barev a okouni jsou opravdu krásní. V prvních dnech jsem nechytil menšího než 38 cm. Největší v sezóně měří 43 cm a o centimetr tak překonává dalších pět kamarádů. Technika lovu je v tomto případě úplně jednoduchá. Jedná se o zvedání a spouštění podél zdi, maximálně na délku prutu od zdi. Hlavička je velká, 10-15g těžká s dlouhým háčkem, twistr ve velikosti 8-10 cm.
      Jako malé zpestření považuji přívlač při pstruhovém zahájení na pískovně. Člověk se musí „odhmotnit“, protože brutalita mnohých bobkařů, jenž jdou na pstruhy s třicítkou na surfovým prutu, je fakt děsivá. Naštěstí to u těchto rybářů brzy končí ulovením druhé ryby (na Mělníku je na pstruhovce denní limit 2 ks), a tak se brzy kolem pískovny pohybují jen muškaři a pár twistrařů. Jako nástrahu používám malý Power Bait 2´´ v růžové nebo průhledné zelenohnědé barvě. První den se mi daří ulovit přes 30 duháčků a nějakého sivena. Druhý den jsou již všichni přeživší popíchaní, a tak je jejich lov obtížnější, ale malá hlavička 1-2g a 1-2´´ guma v průhledné nebo tmavé průhledné barvě přeci jen několik pstroužků znovu oklame. Parádní je večer, kdy se mi daří ulovit na těžší kombinaci v hnědé barvě vedenou na dně dva kapry- oba 48 cm.

      Na přívlač se zaměřuji také na Vltavě nad Týnem nad Vltavou. Zde piluji chytání malých okounků na 0-1 rotačku nebo na mikrotwistr. V červnu lovím v proudu pěkné tlouště kolem 40-45 cm na rotačky ve velikosti č. 2 a v tomtéž místě v říjnu ulovím i síha peledě 46 cm na rotačku Grizzly. Samozřejmě že nezapomínám na svou oblíbenou techniku, chytání na twistr podél břehu, a tak lovím spoustu malých štik.

      Použití pletenky, v mém případě Firelinu 0,12mm (letos budu chytat na Whiplash Pro 0,06), mi připadá velmi vhodné při většině vláčecích stylů, jelikož se mi daří s touto šňůrou ulovit mnoho opatrných tloušťů i několik menších bolenů. Téměř všechny vázky se mi daří uvolnit, a tak se finanční náročnost přívlače dostává do únosných mezí. Pro letošní sezónu doplňuji díky bazaru na MRKu množství malých třpytek a jistě budu muset v Praze nechat nějaký ten „litr“ za spolehlivé twistry - Banja a Relaxy.

      Také těžká přívlač mne velice láká, myslím, že jsou v našich vodách ryby, co mi mohou zabrat na velký twistr 20-25 cm na 50 g těžké hlavě, nebo na 20 cm velkou 100 g plandavku či 14cm velké Fatso od Salma. Za tím účelem vlastní brutální vláčák Sportex Turbo spin 9 - 305 cm, Baitruner 8010 Shimano a na něm Fireline 0,25 mm. Problém je ale moje malá výdrž při nahazování. S plandavkou dokážu nahodit i 90m daleko, ale po hodině lovu mám vykloubenou ruku, a tak budu muset zase začít trochu posilovat.

      Můj vztah k rozličným nesmyslným zákazům a omezením přívlače je velmi negativní, stejně tak k těm duchaprostým dědečkům, jenž tato omezení uvádějí svými nařízeními v praxi. Dovedu pochopit, že 70-ti letý rybář nedokáže efektivně vláčet, ale nedovedu pochopit, proč ostatním jejich lov stěžuje či dokonce zakazuje. Je to stejné, jako kdybych já volal po zákazu lovu na položenou, jelikož sám tímto způsobem nelovím, a jako argument bych si mohl vzít třeba tu skutečnost, že nám tito lovci nepřetržitě otravují vodu svými utrženými olovy. Co by si pak tito rybáři počali? Rodiče mi v mládí říkali „Co nechceš aby ti činili ostatní, nečiň ty jim“ . Je vidět, že některé dřívější generace nebyli výchovou příliš dotčeny.
      A tak jsme tu my mladší, abychom pokorně docházeli na různé schůze a tam velice jemně žádali zrušení často přihlouplých zákazů a nařízení. Co si vyslechneme v takovém případě, počínaje dobrými radami a konče smysluplnými zdůvodněními, proč nelze našim žádostem vyhovět, je snad každému jasné. A nyní jsem se ještě dozvěděl, že mne tito hodní dědečkové, aniž by se mne kdokoli zeptal, jako odstupující výbor naší MO nominovali jako zástupce do Krajského výboru ČRS. Není to k popukání? Pokud takovou nominaci přijmu, o čemž silně pochybuji, neboť poslední dobou nerad bojuji s větrnými mlýny, nevím, zda dokáži efektivně nahradit našeho současného zástupce. Tomu šohajovi je totiž 86 let, a tak nevím, co si s podobnými budu na kraji vyprávět. Budu-li v kraji prosazovat rušení všech nesmyslných zákazů a omezení, jako je povolení lovu přívlačí v Poděbradech až od 1.9., s jakou se asi potáži? Porozumí někdo mým prosbám o zrušení zákazu přívlače na mnoha stojatých vodách? A co takhle nějaký celoročně otevřený přívlačový úsek na Labi? Že je něco takového možné, ukazují na Vltavě 7 a 9 pražáci. Bůch ví, stejně se budu smažit v kotli pekelném.

Autor: ICE

Přečteno: 14 172x
Průměrná známka: 1.43

Související články

UL přívlač

Podle mne je přívlač nejaktivnější, nejvíce vzrušující, časově nejméně závislá, ale bohužel také nejvíce nervy zničující forma chytání ryb, muškaři s dovolením prominou tohle množství superlativů.

Kolik se loví dravých ryb?

Právě na malých revírech se těsně po zahájení odehrají zejména pod jezy doslova jatka.

Okouni z pískoven

Pískovny mívají členitý profil dna, různé podvodní cesty či potopené ostrovy, kterých můžeme jednak využít k vlastnímu brození, a nebo jako horká okouní místa, pokud se nalézají daleko od břehu.

Okouni podle RČ

Největší riziko ztráty pěkného okouna nastane ve chvíli, kdy mu zvednete hlavu nad hladinu a on s ní zatřepe.

Co je nového - dravci + obecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniNezničítelný splávek na candáty

Za 49
Verze 6,8 a 10 gramů Top na candáty s rybkou!!!

akce, rybareniNavijáky Daiwa Crossfire

Navijáky Vás přesvědčí svým moderním designem a vynikajícím poměrem cena/výkon. V závislosti na velikosti se hodí na štiky, candáty, kapry, pstruhy či úhoře.

Oznámení - dravci
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - dravci
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Rybářské potřeby Plzeň Rybářské potřeby Plzeň

Plzeň, Hodonínská 57