Háčky na lov ryb - plavaná

- Martin Maťák

Hacek je zrejme nejdulezitejsi soucast rybarovi udice. Zejmena pri zpusobech lovu, ktere jsou zalozeny na prirozenem a nenapadnem predlozeni nastrahy rybe, je jeho spravna volba velmi dulezita. Jednim z techto zpusobu lovu je plavana. Co od hacku pri plavane ocekavame? Zejmena je to jeho nenapadnost, jemnost a lehkost - ryba nesmi o hacku temer vedet a nastraha se musi pohybovat (klesat, plavat) tak, jako by byla bez hacku. Pak je to jeho ostrost - hacek se musi i pri jemnem zaseku zabodnout dostatecne hluboko, nekdy pritom musi jeste proniknout i nastrahou. Dale to pak je schopnost hacku udrzet po zaseku rybu - hacek se nesmi zlomit ani narovnat a zejmena musi jeho tvar odpovidat charakteru konkretni ryby tlamy (kostnatost, sila kuze, velikost tlamy, zpusob prijimani potravy) pri konktretnim zpusobu lovu (vzdalenost, sila zaseku apod.), aby nedoslo k jeho uvolneni pri tazeni ryby. V neposledni rade je to tvar a velikost hacku vzhledem k nastraze.

hacek - popis Popis casti hacku:

Drat

  • cim silnejsi drat, tim mensi je ostrost spicky a take zasek se umerne zaslaben - zvetsuje se treni pri vpichu. Proto pri lovu na vetsi vzdalenost pouzivejte tenci hacky z tenkeho dratu (maly prumer + velka pevnost = obstoji pouze ty nejkvalitnejsi hacky), ktere se pri delkou vlasce ztlumenem zaseku snadneji zabodnou.
  • pevnost hacku by mela byt umerna pouzite sile vlasce a nemela by byt vetsi, nez je nezbytne nutne. Vzdy volte jen tak silny (pevny) hacek, jaka je maximalni nosnost vlasce, ne vice. Je zbytecne nasazovat silne a tezke hacky na tenke vlasce - snizuje se tim vyrazne citlivost udice.
  • pevnost dratu se da zvysit i jeho zkovanim do jineho prumeru nez kulateho - nejcasteji se kova jen dratek v oblasti obloucku, kde je hacek nejnamahanejsi. Oslabuje se tim ovsem pevnost hacku ve smeru ohybu do strany.
Skodlivy uhel (uhel alfa na obr.)
  • je to uhel mezi osou hrotu hacku a spojnici spicky hacku s lopatkou.
  • na velikost tohoto uhlu ma vliv zejmena delka ramenka, vyhnuti hrotu k ramenku a zahnuti spicky hacku.
  • cim vetsi tento uhel je, tim vetsi je sance na zaseknuti do rybi tlamy. Zaroven je nutno napsat, ze pak je potreba mnohem vetsi sila pro jeho uplne zapichnuti! Proto hacky s mensim uhlem jsou vhodne pro ztlumene zasekavani (na vetsi vzdalenosti s roztaznym vlascem apod.) a pro chytani ryb s tvrdsi tlamou (napr. lin, karas).
  • pozor - hacky s malym skodlivym uhlem se zasekavaji pomerne melce do rybi tlamy (drzi na malem kousku tkane) a maji vetsi tendence k "vyrezani" se nez stejne velke hacky se skodlivym uhlem vetsim!
Spicka (F)
  • zejmana jeji ostrost je tim, co nas na ni zajima. Cim ostrejsi, tim lepsi. Zejmena pri lovu na vetsi vzdalenost musi byt hacky super ostre. Taktez pri chytani ryb s pevnejsi kuzi v tlame (napr. lin, kapr)
  • vyrabeji se ruzne typy - klasicke brousene nebo sekane, jehlove (ovalny prurez po cele delce), knife-edge (na vnotrni strane spicky je cele jeji delce je ostra hrana, ktera si pri zaseku prorezava cestu) a dalsi
  • chemicke ostreni - proces, kdy po vytvarovani spicky dochazi k jejimu chemickemu leptani kyselinou a pri spravnem postupu dojde k jejimu ztenceni takovemu, jake by nebylo mozne mechanickou cestou docilit
  • trvanlivost ostrosti - ani chemicke ostreni nezajisti, ze hacek zustane ostry po dlouhou dobu. To zajisti jen velmi kvalitni material a zpusob jeho opracovani (kaleni apod.)
  • take na delce spicky (po protihrot) zavisi schopnost hacku lehce se zapichnout. Cim bude spicka delsi, tim snadneji se bude zasekavat, ale zaroven jeji zeslabeni muze vest k snazsimu zlomeni hacku.
  • delka cele spicky (od spicky po zacatek obloucku) zase ovlivnuje to, jak maximalne hluboko se muze hacek zapichnout. Pro chytani velkych ryb na male hacky doporucuji hacky s co nejvetsi touto delkou.
  • 2 ruzne hrotytvar cele spicky zase ovlivnuje hladkost zaseknuti - cim rovnejsi (nezahnuty) v tomto miste (modra oblast na obr.) hacek bude, tim hladceji pujde zaseknout. Na obrazku vidite, ze hacek A ma spicku rovnou a pujde zaseknout lehceji, hacek B ma spicku oblejsi a proto bude zasek ztlumen. Spatne na hacku A ovsem je, ze po primem useku spicky nasleduje ostry zlom dratu (cervena oblast) v obloucku a zde se nachazi slabe misto techto hacku - casto se zde drat lame a take se pres ohyb ryba casto nepresune a zustane viset pouze na samotne spicce hacku jen melce zaseknuta. Typickym prikladem techto hacku jsou hacky typu krystal.
  • vyhnuti spicky hacku smerem k ramenku (sklon osy p) zmensuje skodlivy uhel hacku. Muze se to docilit bud vyhnutim jen samotne spicky hacku maximalne po protihrot - pak vznikne tzv. orli drapek, nebo vyhnutim cele spicky az po obloucek (napr. piggy back). Orli drapky maji tu nevyhodu, ze ohnuti v miste spicky je casto prilis velke a prudke a to castecne omezi plynulost zapichnuti hacku.
Protihrot (E)
  • protihrot zabranuje sklouznuti ryby z hacku behem jejiho tazeni, zaroven vsak snizuje ucinnost zaseku.
  • pro plavanou jsou vhodne hacky s co nejmensim protihrotem (mikrobarb - B) nebo uplne bez nej (barbless - C)
  • protihrot je nutny zejmena v pripadech, kdy chytame ryby, ktere bojuji v pozici "hlavou od lovce" (tedy vetsi kusy), jinak jsou hacky bez protihrotu prinejmensim stejne ucinne jako jejich varianty s protihrotem. Je vsak nutne se s nimi naucit chytat a zejmena k nim ziskat duveru.
  • velke klasicke protihroty (A) se temer nepouzivaji, nebo jen pro nenarocny lov na kratkou vzdalenost s hrubsim nacinim. Je nutne mnohem silneji zasekavat pro prekonani jeho odporu. Pamatujte na to, ze velky protihrot mnohem vice poskozuje ryby a pro rybare neprinasi temer zadne vyhody, spise naopak.
  • nepouzivejte hacky bez protihrotu pro nastrazeni vetsich zivych nastrah (napr. zizal), jinak se vam budou z hacku sami osvobozovat.
Lopatka (A)
  • zabranuje sklouznuti vlasce z hacku
  • sklon by mela mit takovy, ze by melo byt jedno, jestli vlasec od hacku povedeme z jeji predni nebo zadni strany. Sklon by mel byt prodlouzenim osy mezi lopatkou a nejspodnejsi uvrati obloucku hacku (osa q)
  • velikost lopatky zavisi na pouzitem prumeru vlasce - cim silnejsi, tim vetsi lopatka. Proto maji i male hacky ze silnejsiho dratu vetsi lopatky - aby se dali navazat i na silnejsi vlasce.
  • je potreba davat pozor na ostrost hran, o ktere se vlasec casto predre.
Ramenko (B)
  • delka ramenka ovlivnuje celkovou delku hacku. Delsi typy jsou vhodne pro rychlejsi lov ryb, protoze se snadneji prsty vytahuji z rybi tlamky a znacne to zrychluje lov. Kratci typy jsou zase lehci a maji vetsi skodlivy uhel.
Obloucek (C)
  • sirka obloucku by se mela volit predevsim podle velikosti nastrahy. Hacky pro vetsi nastrahy (kukurice) maji obloucek sirsi, aby na hacku nastraha dobre sedela a mohla lehce "uhnout" stranou v pripade, ze zrovna zasakavame.
  • take zalomeni obloucku hraje podstatnou roli. Obloucky velmi lomenne (krystal) se pouzivaji napr. pro nastrazovani bylich cervu a obloucky uplne kulate napr. pro semena.
  • bod D a modra oblast na obrazku znaci misto, ve kterem spociva dobre zaseknuta ryba behem celeho zdolavani. Najde se tak, ze si hacek navazete na vlasec a zavesite jej na spendlik. Tahem za vlasec se hacek na spendliku postavi do takove pozice, ze prave v tomto bode se bude spendliku dotykat. Jak je videt, zrovna na tomto hacku na obrazku je tento bod dost daleko od ramenka (vzdalenost X) a proto bude hacek vystavovan velke sile (velka paka), nejvice pak v cervene oznacenem miste. Naopak hacky s delsim ramenkem a uzsim oblouckem budou vuci teto sile vystavovany mnohem mene (mensi vzdalenost X = mensi paka).
Material a jeho zpracovani
  • hacky se vyrabeji z ruznych smesi kovu, ktere mu pak davaji jeho mechanicke vlastnosti. Je potreba najit vhodny kompromis mezi pevnosti hacku a jeho krehkosti. Obecne hacky, ktere nelze narovnat, se snadno lamou a naopak. Skutecnost je vsak takova, ze existuji velmi kvalitni hacky, ktere nelze ani zlomit ani narovnat (tedy beznou silou, jakou pri rybolovu uplatnujeme). Tyto hi-tech hacky jsou vetsinou vyrabeny velmi slozitou technologii z kosmickych materialu - tedy aspon jejich cena tomu nasvedcuje. Vetsinou se pomer mezi pevnosti a krehkosti upravuje zmenou kaleni hacku a primesi jinych kovu. Pri plavane se pouzivaji hacky s jemnych dratku, proto je pochopitelne, ze hacky musi byt velmi kvalitni a z dobrych materialu. I proto plati, ze mensi hacky z tenkych dratku by jsme meli kupovat co nejkvatilnejsi a pouze u vetsich velikosti si dovolit pouzit hacky bezne kvality.
Barva
  • jedinna vyhoda v barve je to, ze mate v krabicce prehled a lepe si pamatujete, ktere hacky jsou ktere. Jinak si myslim, ze pro ryby to vetsi vliv nema. Vetsinou je stejne pod vodou tma a ryby se spolehaji vice na cich a hmat.
  • barvu hacky ziskavaji vetsinou elektrolyzou, kdy je na dratek hacku nanesena tenka vrstvicka jineho kovu (nikl, mosaz, zlato atd.). Casto se tim zabrani i rezaveni hacku.
  • znacna cast hacku obarvenych na syte barvy (cervena, modra, zelena) tuto barvu pri pouzivani ztraci
Hacky pro jednotlive zpusoby lovu - pozadavky
  • A) lov na velkou vzdalenost (odhoz pres 40m) - Zasek je na dalku zpomalen a zeslaben. K zaseknuti musi stacit co nejmensi sila. Proto prumer dratku musi byt velmi maly, protihrot co nejmensi, spicka co nejostrejsi a skodlivy uhel spise mensi. Proto se pouzivaji hacky spise s delsim ramenkem nebo s hrotem vyklonenym k ramenku hacku, pripadne i orli drapky nebo podobne hacky. Velikost hacku se voli spise vetsi, protoze toto chytani neni tak presne, jako jine zpusob lovu na plavanou, a mensi hacek by se nemusel zaseknout uplne spravne. Take u vetsiho hacku neni tak velke riziko jeho hlubokeho spolknuti rybou - casto pri tomto zpusobu lovu zaber nerozpozname tak brzy jako jindy. To, ze je hacek vyroben ze slabsiho dratu zas tak moc nevadi - vetsinou se takto chyta na vetsi vzdalenosti a ryba je na dlouhem vlasci lepe odpruzena. Proto nemuze ryba tak lehce pomoci trhani hlavou hacek vytrepat nebo se dokonce (po kaprarsku) tzv. "vyriznout".
  • B) lov na stredni vzdalenost (odhoz 25m) - Zasek na je mensi vzdalenost mozne provest energicteji, proto hacek vetsinou "sedi" lepe, nez v predchozim pripade. Je tedy mozne pouzit i hacky ze silnejsich dratu a s vetsim skodlivym uhlem, ktere se uspesne zapichnou s vetsi pravdepodobnosti. Vhodne jsou hacky se stredne dlouhym az kratkym ramenkem a hrotem smerujicim rovne nebo mirne vyhnutym k ramenku hacku. Velke naroky jsou kladeny na pevnost hacku - jak lehce se da narovnat nebo zlomit. Vetsinou se chyta s hacky pevnejsimi, nez jake jsou pouzivany pri lovu stejnych ryb na velkou vzdalenosti. Je ale mozne pouzit hacky mensi, protoze presnost a pohotovost zaseku je vetsi.
  • C) lov na kratkou vzdalenost (do 15m, bic, delicka) - jde o velmi presne chytani zalozene na co nejvetsi prirozenosti predlozeni nastrahy rybam - proto se pouzivaji velmi male hacky. Zaroven se chyta relativne s tenkymi vlasci na dlouhych prutech, takze zasek neni prilis tvrdy. Z tohoto duvodu se vetsinou pouzivaji jemne a male hacky, s kterymi je mozne velmi precizne predkladat rybam nastrahu. Ostrost hacku je rozhodujici - casto se po zaberu nezasekava, ale jen potahne prutem - i to musi rybu zaseknout. Pouzivaji se spise hacky s delsim ramenkem, ktere maji mensi skodlivy uhel a snadno se vytahuji rybam z tlamek. Nekdy se takto lovi vetsi ryby pri pouziti silnejsich vlascu a prutu. Pak se pouzivaji hacky silnejsi, ale opet spise mensich velikosti.
Hacky pro jednotlive nastrahy
  • zizala - velka nastraha - velky hacek. Na pulku hnojnaka minimalne #16, na celeho #12-8. Pro male hnojnacky i mensi. Na vice hnojnaku nebo rousnici #10-6. Pouzivaji se spise hacky se sirsim kulatym oblouckem (round band). Nelze pouzit hacky bez protihrotu, zizaly se z nich sami sesouvaji. Nekdy se pouzivaji hacky, ktere maji na ramenku male hroty, ktere zizalu lepe drzi.
  • cervi - mala nastraha, maly hacek. Vetsinou se pouzivaji na 1 cerva hacky #18-#14, na 2-3 kusy cervu #16-#12 a na 4-10ks hacky #12-#6. Pouzivaji se tenke hacky s mikro protihrotem nebo uplne barblessy. Tvar hacku je vetsinou typu krystal nebo jiny s lomenym oblouckem. Nekteri rybari davaji prednost hacku barvenym na cerveno.
  • kukly - velmi krehka nastraha, pri napichovani casto praskne. Vhodne jsou predevsim hacky bez protihrotu a z tenkeho dratu. Jinak jako bily cerv.
  • patentky - extremne jemna nastraha si vyzaduje hacky z nejtenciho dratku a nejmensim protihrotem, jinak se patentka znici. Vetsinou se prodavaji primo specialni patentkove hacky, ktere jsou klasicky cervene a s delsim ramenkem. Velikost max. #16.
  • rohlik - vhodne jsou hacky s kulatym oblouckem, na ktere se rohlik da lehce navleci. Ramenko hacku spise kratsi nebo stredne dlouhe. Velikost hacku podle velikosti kosticek rohliku. Napr. pro kosticky o hrane 3mm hacek #12, 5mm - #10, 8mm - #8. Hacek by nemel byt prilis tezky, aby rohlik mohl plynule klesat nebo byt proudem vody prirozene nesen.
  • kukurice - Nastraha pro vetsi kaprovite ryby, tedy i hacek se voli spise vetsi. Pro jednotliva zrna hacek #14-12, pro nekolik zrn #10-#8. Obloucek hacku by mel byt kulatejsi. Hrot hacku zustava vzdy volny az po protihrot. Tvar hacku by mel byt takovy, aby ryby dobre zasekl i pres objemna zrna, ktera pri zaseku zavazeji. Proto jsou vhodne hacky s sirsim oblouckem a hrotem vyhnutym dovnitr.
  • konopi - Na tuto malou nastrahu se pouzivaji male hacky z jemneho dratku a sirsim oblouckem (wide gape). Konopi se nastrazuje do sterbiny, ktera vznikne pri vareni. Vetsinou se chyta s hacky #16-#14.
Typy hacku pro nektere druhy ryb
  • kapr - ryba s velmi tvrdou a pevnou kuzi, hacek musi byt proto velmi ostry a pevny i proto, protoze je to velmi silna ryba. Nekdy je mozne pouzit i velmi male velikosti (#16), ale vzdy ze silnejsiho dratu. Vetsinou se pouzivaji #12-8, na extra velke kusy i #6-4.
  • cejn - Cejn zveda nastrahu vzdy ze dna, proto musi byt hacek velmi lehky, aby ho tato opatrna ryba nemohla rozpoznat. Proto se pouzivaji hacky z jemnych dratku a mensich velikosti. Vetsinou #16-12, mene casto i #10-8.
  • plotice - jeji rychly lov si vyzaduje hacky, ktere usnadni hladke odhackovani. Jsou tedy vhodne hacky s delsim ramenkem, ktere se snadneji drzi v prstech. Zaroven casto nechavame nastrahu pomalu propadavat urcitou vrstvou vody, takze hacek musi byt dostatecne lehky, aby klesal prirozene. Vetsinou se pouzivaji krystalky #18-12.
Ukazky konkretnich hacku, ktere se mi osvedcily
(zameruji se spise na ryby stredni a vetsi velikosti, proto jde o pevnejsi a vetsi hacky)

Cervene je na haccich oznaceno misto, kde pri zdolavani setrvava ryba. Zelena sipka pak urcuje vzdalenost (paku) - cim delsi, tim se hacek nachylnejsi ke zlomeni nebo narovnani. Cervenou carou je vyznacen skodlivy uhel. Vse je znazorneno pouze orientacne - zavysi vzdy na konkretnim hacku.

  • round bandobly (round band)
    • Katana 1040 (Maver) - 5kc/ks, chemicke ostreni, mikrobarb, tenky dratek. Jeden z mych nejoblibenejsich hacku pro odhoz, velmi dobre universaly pro opatrne vetsi ryby, pouzivam velikosti #12-10. Na trofejniho cejna ze stojate vody bych sel jedine s timto hackem.
    • Nexus Pro Sword competition 400 (Trabucco), 5kc/ks, nerozeznatelny od Katana 1040.

  • krystalkrystal
    • Mustad 224N - 2 az 2.50Kc/ks, velikosti 14-10, velmi ostre. Mensi velikosti vyborne na plotice. Vhodne na bile cervy. Znamenity pomer cena/kvalita!
    • Hayabusa HN100 (Gutmix), 3Kc/ks, jemny a lehky hacek pro lov velkych cejnu a jinych opatrnych ryb na bile cervy nebo rohlik. Velikosti 7 a 8 (=10 a 9). Chemicky ostrene, microbarb. Sirsi obloucek.

  • hayabusavyhnuty hrot - hacky na vetsi ryby. Zmenseny skodlivy uhel.
    • KumHo Limerick Match (fleted reversed) 1-420B (modra barva), 2.20Kc/ks, velmi dobre hacky pro chytani velkych silnych ryb na kratke vzdalenosti. Velmi pevne - nezlomitelne! Silny kovany drat. Jehlove ostri, chemicky ostrene. Spicka je mirne vyhnuta do strany. Modra barva jde brzy dolu. Velkosti #8 pro chytani kapru pres 50cm a #6 pro jeste vetsi. Kdyz budu chtit chytnout na rece kapra pres 60cm, dam tam urcite tento hacek! Levne ale vyborne.
    • Hajabusa HN300 (Gutmix), 3Kc/ks, ve velikosti #6 (spise odpovida #8) na vetsi kapry na odhoz na stojate vode. Opravdu super hacek pro chytani velkych ryb na vetsi dalku! Tenky dratek a pritom pevne. Nadhera! Jeste me nezklamaly. Ve velikosti #8 (=10) je to super univerzal pro lov velkych cejnu a strednich kapru za zizalu, kukurici a rohlik. Microbarb.

  • orli drapekorli drapky
    • Maruto DL401, 2.50Kc/ks, na kapry a ostatni ryby pres 2kg vhodna zejmena velikost 12 (=10). Silny drat, ale pripadne mi, ze i tak se celkem casto lame. Pouzivam pouze na kratkou vzdalenost. Chemicky ostrene.

  • katana 1130specialni
    • Katana 1130 (Maver) - 5Kc/ks, chemicky ostrene, spicka podobneho tvaru jako orli drapek, doporucovane na velke ryby. Nejostrejsi hacky co znam! Velmi odolne proti rozevreni, pokud ale zaseknete rybu do kosti nebo chytnete hackem o kamen, lehce jej zlomite. Velikost #12 na velke cejny, #10 na kapry pres 2kg. Microbarb. (pozn.: vsimnete si, kde by lezel nas bod D na tomto typu hacku - v dolnim ohybu a tedy velmi blizko ramenka prestoze jde o hacek spise siroky! Velmi zajimavy tvar prinasejici vyssi pevnost!) Podobne tvary hacku delaji i dalsi firmy (napr. Trabucco Nexus).

Autor: Martin Maťák - ®

Přečteno: 22 980x
Průměrná známka: 1.75

NS plavanou na kapry II

Zásadní pravidlo: nerozdivočit rybu, pokud ještě má dost síly.

NUzly na plavanou

Nejběžnější rybářské uzly na plavanou.