MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Carp liga ČR - 1. kolo Tovačov

15.10.2011 - Kocháč

Moc nevěřím tomu, že by na těchto stránkách byl rybář, řekněme konkrétněji kaprař, který by nic nevěděl o Carp clubu ČR. Carp club je, troufnu si napsat, pojmem v naší kaprařině a to ne jen pro aktivity týkající se ochrany trofejních kaprů, ale byl a doufám, že bude i kolébkou dalších prvotřídních rybářů. Možná to zní příliš nabubřele a spoustu z vás to zvedne ze židle, ale vzhledem k tomu, že se stále považuji za nováčka v řadách Carp clubu a vzhledem k tomu, že jsem si v té naší kaprařské kotlině něco málo zažil, považuji své stanovisko za nestranné.

jedna

Řeč bude konkrétně o nejstarším seriálu kaprařských závodů v ČR a to Carp lize. V posledních dvou až tří letech se přímo roztrhl pytel se závody kopírujícími model Carp ligy. Jenže Carp liga má již desetiletou tradici a proto jsme se domluvili s majiteli MRK.cz na pravidelných reportážích z této soutěže a věříme, že to pro vás nebudou jen beztvará, suchá a nudná data. Dnes pouze uvedu model Carp ligy a nejzásadnější informace z prvního kola ročníku 2011 – 2012 a v debatě pod otázkou se klidně ptejte na věci, které vás budou zajímat a ve spolupráci s kluky se pokusíme na vaše dotazy odpovědět, či je zakomponovat do dalšího reportu z následujících kol.

jedna

Tedy pěkně popořádku. Carp liga je soutěž, která se skládá ze čtyř kol, dvou podzimních a dvou jarních. Každé kolo trvá 48 hodin nonstop lovu kaprů a amurů o bodované váze 3 kg a více. Pro prověření všestrannosti dvou až tříčlenných týmů se jedná o dva vyvážkové závody a dva odhozové. Z každého ročníku sestupují do kaprařského důchodu dva týmy, které nafasovaly nejvíce trestných bodů. Systém bodování je velice jednoduchý a funkční, první dostane jeden bod, druhý dva a tak dále. Tým s nejnižším skóre celý seriál vyhrává a odjíždí reprezentovat Carp club na World Carp Classic a dva týmy s největším součtem bodů závod opouští. Jako bonus se v každém kole odečítá týmu, co ulovil nejtěžší rybu 1 bod.

jedna

Dostávám se k podstatnému bodu úvodního referátu a k mému důvodu setrvání v této soutěži, pokud se tedy udržíme. Na žádných závodech jsem nezažil takovou atmosféru jako na Carp lize. Přes to, že se závodu účastní spoustu známých jmen a zástupců, nebo řekněme testerů firem, panuje maximálně kamarádská atmosféra s nádechem zdravé rivality, která je jak to má být na každých závodech, hnacím motorem. Na Carp lize není tímto motorem hotovost nebo jiné hodnotné ceny, je to prostě soutěživost a snaha porazit kolegy. Ano, cena za 1.místo je každým rokem WCC, ale vím, že dost týmů by tam prostě nejelo, prioritou je popasovat se s podmínkami a vyhrát. Nemám potřebu někomu něco dokazovat, ale o atmosféře nejlépe svědčí počet rozhodčích v závodě. Je jeden a jeho funkce jako arbitra je minimálně užívána, protože prostě potřeba není. Ryby si váží sousední týmy mezi sebou a to je to zásadní, co dělá tento závod mimořádným. Kdybychom potřebovali jeden druhého hlídat, mít každý za zadkem policajta, mohli bychom to zabalit. O systému soutěže už jsem napsal dost, více případně doplníme v diskusi, přejděme proto k prvnímu kolu Carp ligy ročníku 2011 – 2012.

jedna

Nebyl to ještě ani týden od konce Carp maratonu Tovačov 2011 a stáli jsme všichni na hlavní louce a netrpělivě čekali na losování. Předsedkyně Andrea Indrová přivítala nováčky a upozornila na drobné změny v pravidlech. Předpověď na víkend byla plná slunce a letních teplot, informací, kde co se při maratonu nachytalo a hlavně jaké ryby, bylo možná až moc. No, každý čekal na svůj los. Prostor máme pro první podzimní kolo obrovský a na 16 týmů celý břeh, kde sedělo na maratonu týmů 22. V osm hodin ráno jsme s lehkou nervozitou vylosovali sektory a vyrazili na místa. V devět hodin vyjela celá flotila na vodu a začalo mapování dna a volba taktiky. Někdo vsadil na masivní krmnou kampaň a partikl, jiní na bodové krmení nebo pouhou jedinou kuličku. Vše měl ukázat závod. Spousta týmů se trápila s nebodovanou rybou, včetně našeho týmu. Byť máme v pravidlech ryby od 3 kg, nejednou přišli kolegové z okolních týmů s rybou 2,8 kg a jednou extrémně s rybou 2,96 kg. A naopak konkrétně nám zachránil pr*el kapr 3,02 kg a jeden cenný odpočtový bod v celkovém součtu. Váha ryby je prostě nejprůkaznější a nejpoctivější zvolená míra. Kaprům, kde je mírou délka, se dá bez větších problémů naměřit o dva centimetry více či méně, ale váhu prostě neoblafnete. Buď má ryba 3,00 kg, nebo nemá a hotovo.

jedna

Závod pokračoval a žádný z týmů se nějak zásadně neurval, chytalo se hodně nebodovaných ryb, hodně ryb končilo vyvaděných v zeleném pekle nebo s háčkem v tlamce a kouskem návazce odříznutým slávičkou. Ono to je na závodech mnohdy stejné, první hodiny se nic moc zázračného neděje a závod se začne rozjíždět na plné obrátky až v noci a následující den, kdy týmy přijdou jak na ně, kde a jak a co pokládat. A ne jinak to bylo i na Tovačově. V první noci a nad ránem už byla váha používána čím dál častěji. Běžel klasický závod, někdo tomu dal víc, někdo méně, někdo makal na plné obrátky i přes polámaná vesla. I ojedinělé lepší kousky ryb nad 10 kg se objevovaly na podložkách. Žádné protesty, kamarádská atmosféra a závod směřoval ke konci. V jedenáct hodin v neděli byl ukončen a po balení všech těch našich potřebností jsme se zase sešli na hlavní louce a netrpělivě čekali, jak to všechno dopadlo. Hlavní rozhodčí Petr Sedlář alias Portos sečetl váhy ryb a vynesl verdikt.

1. místo – Tomík, Bradávka, Pokorný ( Kimot team) – 109,67 kg
2. místo – Kňažek, Němec, Rous ( Sportcarp ) – 107,66 kg
3. místo – Hošek, Melichar, Macků ( Mikbaits ) – 68,68 kg

Nejtěžší ryba závodu - Pudil, Hořejší ( Infinity baits ) – bezmála 14 kg

Všem vám, kluci, ještě jednou gratuluji, zasloužili jste si to.

Co napsat závěrem? Jsem si vědom, že tento report nebyl nijak převratným a poutavým čtením, ale věřím, že se v debatě níže ozvete a řeknete si o informace, které vás budou nejvíce zajímat případně i z dalšího odhozového kola, které proběhne 21. – 23.10. na Asuánu u Mladoňovic. Tento report jsem pojal více méně jako seznamovací záležitost s příslibem zajímavých debat na téma závodní kaprařina.

Za Carp club ČR s pozdravem Petr Koch

Autor: Kocháč - ®

Diskuse k článku (13 reakcí)

Přečteno: 8 155x
Průměrná známka: 1.54

Související články

Carp liga ČR - 4. kolo Vlkovská pískovna

Valná většina závodníků věděla už předem, že Vlkovská pískovna je dost náročná a rybám se do spolupráce moc chtít nebude.

Co je nového - kaprařina + obecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniNOVINKA 2017 Chyť a pusť Krmítková směs 3kg

Za 139
Dodáme do 24 hodin a pokud se přihlásíte obdržíte další bonus v podobě 3%. Vyrábí se v příchutích: Orlická mušle, scopex, vanilka, černý halibut, jahoda

akce, rybarenicamo fishing - luxusní rybářské oblečení camuflage

Za 1.599
Extrémně lehké rybářské oblečení, které si udržuje příjemnou teplotu za velmi chladném počasí! Stoprocentně Vás ochrání před jakýmikoliv vrtochy počasí jako jsou déšť, vlhko, mráz a vítr.

Oznámení - kaprařina
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - kaprařina
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Rybářské potřeby - Rybáře Rybářské potřeby - Rybáře

Karlovy Vary, Sokolovská 81