Povodí Moravy a Moravský rybářský svaz prohlubují vzájemnou spolupráci

Kategorie: Všeobecné

Povodí Moravy a Moravský rybářský svaz podepsali memorandum o spolupráci. Spolupráce se zaměří zejména na ochranu přírody, podporu sportovního rybolovu a pořádání společných akcí zaměřených na výchovu mládeže. Prohloubení spolupráce obě organizace zahájily společnou odbornou vzdělávací akcí pro mládež.

Povodí Moravy, s. p. a Moravský rybářský svaz, z. s. podepsali memorandum o prohloubení vzájemné spolupráce v oblasti vodního hospodářství, ochrany přírody a rybolovu. Ta bude zaměřená na několik oblastí. Užší spolupráce bude probíhat v rámci zarybňování, záchranných transferů vodních živočichů, zajišťování dobrého zdravotního stavu vybraných druhů ryb a vzájemné spolupráce při přípravě legislativy v oblasti ochrany přírody a sportovního rybolovu.

„Spolupráce v současné době probíhá na přátelské a konstruktivní úrovni, nicméně podpis memoranda dosavadní spolupráci ještě více prohlubuje a vymezuje konkrétní oblasti, ve kterých chceme činit společné kroky. Táto spolupráce nám pomůže lépe vnímat a reflektovat vzájemné požadavky a priority při plnění našich povinností. Vymezení konkrétních oblastí pro možnou spolupráci mezi správcem toku a rybářských svazem doposud chybělo,“ říká generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák.

Vzájemná spolupráce stran bude vycházet ze společných zájmů Povodí Moravy a Moravského rybářského svazu na ochraně přírody a krajiny, podpoře zásad udržitelného využití krajiny a přírodních zdrojů, zvýšené ochraně a zlepšování vodního biotopu jakožto obnovitelného přírodního bohatství, výkonu rybářského práva jako důležité součásti aktivního života populace, podpoře spolkové činnosti na úseku rybářství a zejména zvýšení zájmu dětí a mládeže o venkovní aktivity spojené se sportovním rybolovem a ochranou přírody a krajiny. Konkrétní kroky pro rok 2023 navrhnou obě strany na počátku příštího roku. Vyhodnocení spolupráce a naplňování společných cílů memoranda bude probíhat minimálně dvakrát ročně.

„Prohloubení spolupráce umožní rybářům využít odbornosti správce toků v rámci konzultací a v některých případech zajistit potřebnou techniku. My správci toků naopak můžeme zajišťovat záchranné transfery ryb při mimořádných manipulacích na vodních dílech či potřebná pověření k odlovům. Spolupráce představuje významný krok při sbližování rybářů a vodohospodářů,“ říká předseda Moravského rybářského svazu, z. s. Jiří Ryšánek.

Součástí vzájemné spolupráce je společná edukační činnost zaměřená na výchovu mládeže. Prvním společným krokem rybářů a vodohospodářů bylo uspořádání odborné exkurze na vodní nádrž Plumlov, na kterou navázaly rybářské závody na Podhradském rybníku na Prostějovsku. Čtyři desítky mladých rybářů z celé Moravy navštívilo odběrnou věž vodního díla Plumlov, které plní zejména protipovodňovou funkci a funkci zajišťování ekologických průtoků v Hloučele v době sucha. A následně se zúčastnilo rybářských závodů na Podhradském rybníku, který čeká výlov 18. listopadu. „Velice nás potěšila nejen účast vysokého počtu mladých rybářů a rybářek na závodě, ale také zájem o historii a význam vodního díla Plumlov, kam jsme pozvali i jejich rodiče. Považuji jako velice přínosné, když mládež začíná vodní díla vnímat nejen jako rybářský revír, ale také jako protipovodňové opatření a zásobu vody pro období sucha,“ dodává Gargulák.

Zdroj: http://www.pmo.cz/cz/media/tiskove-zpravy/povodi-moravy-a-moravsky-rybarsky-svaz-prohlubuji-vzajemnou-spolupraci/

MAXXSKATER, 18.11.2022

Diskuse k bleskovce

Njarda85 - Profil | St 5.4.2023 19:33:54

Laibros >> 😉 ok

NLaibros - Profil | St 5.4.2023 19:11:43

jarda85 >> Diky moc. Ozvu se nekdy mezi pul 8 a 8, hned jak decka zalehnou. :D

Njarda85 - Profil | St 5.4.2023 18:56:27

Laibros >> Jjo znám mám tam stejdu, však klidně zavolej, 😉 radu klidně dám.

NLaibros - Profil | St 5.4.2023 18:51:50

jarda85 >> Diky. To bych rad. Primo z Hodosa ne, ale z Dolnich Bojanovic. Teda naplavenina, ne rodak. Ja su z Dolnich Kounic, takze spise ta reka Jihlava. :D

Njarda85 - Profil | St 5.4.2023 18:30:25

Laibros >> Však pokud jsi z Hodonína ( jsem rodák) tak bych využil spodní část pod jezem, jsou tam též krásné ryby. Však pokud budeš chtít víc pokecat, tak klidně zavolej po půl 8,budu k dispozici, klidně i nějaku radu dám.

Njarda85 - Profil | St 5.4.2023 18:27:58

Laibros >> Zdravím tě, ano pěšky se tam dostaneš určitě, autem přes piskovnu tě nepustí, pokud tam někoho neznáš, a jinak je to okolo tratě dobré 3.5-4 km, a tam když tě chytí polesny tak nevím nevím jak mu to vysvětliš 😅, proto pokud člověk nemá člun, tak je víš kde. 😁 ať se daří.

NLaibros - Profil | St 5.4.2023 16:29:26

jarda85 >> A neda se tam dostat bez clunu kolem piskovny? Alespon podle satelitu to vypada, ze tam jsou cesty, ze kterych by se mohlo dat dostat az na ty pisecne plaze. Ja se tam chci podivat v nejblizsi dobe, i kdyz do 15. cervence se nesmi na Osypane brehy a pravdepodobne dalsi mista. No lamat pres koleno to nebudu. Kam to pujde, tam to pujde. Rozhodne odmitam lezt, kam momentalne nesmim.

Njarda85 - Profil | Po 27.3.2023 22:19:55

Dodo677 >> I když tam člověk přijede a podívá se na vodu, tak si myslím že to docela dost lidí odradí, já se tam naučil chytat cca po třech letech. Bydlel jsem hned vedle hlavní budovy na přívoze a na řece jsem byl denně. Tahle řeka mě docela dost naučila a jde vidět, že na jiném úseku to fakt k něčemu bylo. Jistě se tam tento rok vrátím, i když minula výprava přesně v temhle úseku byla drastická. Přišla brutální bouřka a já tam přišel o věci cca za 18 tisíc. Tohle nepřeju opravdu nikomu. Teď se trošku zvedne větr na 25km/h a já jsem úplně hotový.

Njarda85 - Profil | Po 27.3.2023 22:13:55

doliz >> Krásné jsi to napsal. Není co dodat a souhlasím.

NSpeedball - Profil | Po 27.3.2023 22:04:54

tomvec >> Presne toto se mne honi hlavou-jak je mozne,ze zadne ekologicke hnuti,to nijak viditelne neresi? Urcite to pro ne nemuze byt nezajimave tema,kdyz upravy probihaji v takovem rozsahu...

NDodo677 - Profil | Po 27.3.2023 21:58:57

jarda85 >> já vím....defakto jediný místo kam jezdím. Ale zbytečně bych nezvyšoval už tak velké tlak na "dostupný" místa....

Ntomvec - Profil | Po 27.3.2023 21:39:45

doliz >> Bečvu po soutok s Moravou dojebali, tak to musí dojebat ještě od Kroměříže nahoru po soutok (snad kromě NPR Zástudánčí). Neuvěřitelní kreténi.

Jenom se divím, že to nevadí různým ekologickým hnutím a neziskovkám, když jsou kvůli pár křečkům schopni blokovat stavbu dálnice dvacet let.

Ndoliz - Profil | Po 27.3.2023 21:18:19

jarda85 >>
Pod Bzencem je to hezké, sice jsou tam v platnosti různá omezení, ale mám v plánu se tam někdy podívat. Hezké místa u řeky, kdy si člověk přijde, že je v přírodě pomalu ale jistě mizí. Velký podíl na tom má Povodí Moravy, které se snaží udělat z řek čisté, sterilní kanály. Hezký kousek přírody, kam si člověk zalezl mezi kře, lítali tam ptáci, šuměly stromy, a člověk byl sám, nebo s kamarády izolován o ruchu civilizace, tak ten se hledá stále hůř. Okolí řek je bez stromů, které poskytují stín. Břehy jsou všelijak regulované, obložené kamenem, případně zkurvené jakýmkoliv jiným způsobem a ideálně hned těsně vedle řeky vede vyasfaltovaná cyklostezka. A samozřejmě se tyto zásahy do řeky a jejího okolí projevují na populacích ryb. Když není nikde mělčina a keře zasahující do vody, potěr se nemá kde schovat. Bez vodních porostů okolo břehu se fytofilní ryby nemají kde vytřít. Bez stromů spadlých do vody a podemletých břehů nemají ryby svá stanoviště a úkryty. Zbyde jen holá polomrtvá řeka.

Njarda85 - Profil | Po 27.3.2023 20:32:17

Dodo677 >> hledej si místo, je to džungle 😁

Njarda85 - Profil | Po 27.3.2023 20:30:33

Dodo677 >> Proč ne, tam stejně pokud člověk nemá člun a neví kde, tak je v háji. Jezdí tam hodně na kontroly skrz hnízdění atd... Někdy je to tam o hubu. U mostu je jedno místo a zbytek vše ze čluny. Jinak nemá člověk nárok.

NDodo677 - Profil | Po 27.3.2023 20:21:53

doliz >> tak snad to tak i zůstane.....otázka je jak moc je chráněn "přírodní park"....

NDodo677 - Profil | Po 27.3.2023 20:16:56

jarda85 >> no nevím jestli bych tomu dělal takovou reklamu.... 😃

Njarda85 - Profil | Po 27.3.2023 19:21:26

doliz >> Jinak úsek Moravy 6 jezdím taky a je to 100 a jedna oproti jinýmu úseku Moravy. U Bzence a pod piskovnou jsou úžasné místa a krásné ryby.

Njarda85 - Profil | Po 27.3.2023 19:18:37

doliz >> Ano tak jak píšeš. Já pouze o tom slyšel od borca co tam dělal s nějakou mašinou,,, cca 800 m od mostu z právě strany je břeh upraven až k Hradisku.