Zvýšení členského příspěvku ČRS

Kategorie: Všeobecné

XIX. Republikový sněm ČRS schválil s platností od roku 2023 zvýšení členského příspěvku dospělých od roku 2023 na 700 Kč, mládeže 300 Kč, dětí na 150 Kč s rozdělením v poměru 13 % Republiková rada ČRS, 37 % územní svazy ČRS, 50 % místní organizace ČRS.

https://www.rybsvaz.cz/beta/index.php/119-vseobecne/1008-republikovy-snem-crs-schvalil-zvyseni-clenskeho-prispevku

MAXXSKATER, 24.9.2022

Diskuse k bleskovce

NMalda512 - Profil | So 15.10.2022 13:08:46

kakr >> Já si spíš myslím, že doktorům už veškerá medikace došla. Už není nic co by mu mohli předepsat 😁😁

NMrknato - Profil | So 15.10.2022 11:32:23

kakr >> Karle klid, vydejchej se. Sám jako hospodář jsi mně před lety psal, že zarybňujete revír 30ha 750000,-Kč. Kde jinde v MRS, nebo v ČRS takové najdeš? U nás v ČRS bylo pro podobný říční revír určeno k zarybnění cca 50-100 tis.. Že zarybňujete nadstandardně, jako Rada ČRS je věcně správně, ale systém společného rybolovu je na tom právě z tohoto důvodu v ři*i.

Nkakr - Profil | So 15.10.2022 11:22:51

Mrknato >>
Z tvého příspěvku je jasné, že potřebuješ změnit medikaci.
O jakém přerozdělování peněz blábolíš? Náš spolek do společné kasy přispívá ročně cca 3mega a čerpá cca 0,5mega. Tak kdo a komu přispívá? Na jedné straně pláčeš, že se zarybňuje málo, na druhé zase moc. Schýza jako vyšitá.
Řešení je prosté, místo výjezdních zasedání na Maledivách jezdíme jen na Kanáry. No a za ušetřený peníz nakoupíme ryby, které nasadíme do revíru na kterém mohou lovit všichni rybáři s platnou povolenkou, tedy i z "konkurenčního" spolku, ČSR. Žádný "záhumenek" nemáme a na distribuce a redistribuce si nehrajeme.
Kapišto!!

NMrknato - Profil | So 15.10.2022 11:22:49

Thomic >> Na vše se nechá dívat z různých úhlů a pozic. Svaz na územních revírech zatím nějak ještě funguje a to je dobře, ale podle mě by mohl pro VRP fungovat lépe, co se týče struktury zarybnění. ÚS mají povinnost, nebo nedávno ještě měly, odkoupit zbylou produkci MO (kapř) a na dražší a silně ubývající druhy se pak nedostává..... proto popisuji ne demontáž svazu, ale jeho vylepšení pro VRP.

Dceřiné společnosti, nebo přidružené jsou tak jako tak ve finále vlastněny "matkou" a ta za ně v konečné fázi má i většinovou finanční odpovědnost.
Pokud se jedná o "srovnání brigád", tak to odmítají ty MO, které jsou jak společně, tak samostatně hospodařící a těch by se sloučení brigád a povolenek silně dotklo.

Smamostatně hospodařící MO jsou "frajeři a vedou je rovní lidé", ve VčÚS je jich 12. O nich jsem nehovořil. Hovořil jsem o těch cca 60% z 90 MO VČÚS, které hospodaří na svém (svých, nebo jimi pronajatých nádržích) a současně vykonávají na společných revírech pro ÚS některé činnosi- hospodaří na nich. Zeptejte se na Sněmu např. p. Vidrmy, Kratochvíla, ing. Němce, p. Urbana, a.j. jak je možné, když mají své revíry, pro své členy, na které vydávají své místní povolenky a hospodaří na nich samostatně, jak je možné, že jejich členi mají možnost si koupit plně funkční společné územní a CS povolenky??? To členi těch 12 SHMO, kteří to přiznali, nemají. Mohou si koupit recipročně jen povolenku na jeden územní revír!!!!

NThomic - Profil | So 15.10.2022 10:24:29

Mrknato >> OK, beru. Nicméně úplně nesouhlasím. V podstatě cinnosti, které má naprimo v gesci Rada, má na starosti proto, že by bylo ekonomicky neefektivní aby si řešil každý územní svaz na své triko, případně aby zajišťovala vzájemnou komunikaci mezi územními svazy. Stále to ale vede k tomu, že cinnosti které Rada dělá, se nedají bez náhrady škrtnout- a ty ktere ano (třeba rekreační areal nebo e-shop) uz davno nejsou v rozpočtu Rady, ale řeší je přidružená sro ve vlastnictví Svazu tak, aby nebyly financované z členských příspěvků i v případě ze by spadly do ztráty (což se ale neděje) a zároveň pomáhají financovat provoz (třeba část nákladů na sídlo Rady a některé zaměstnance platí sro). Jinak dodám (i když vy to predpokladam víte), že centrála - hlavni spolek - není o desítkách zaměstnanců, ale o desítce zaměstnanců.
O srovnání brigád jsem uz psal, bohužel na to nebyla celkem logicky politická vůle mezi místními organizacemi. Stále mám ale celkem jistotu źe se to stane, radši bych to ale viděl jako preventivní opatření než jako reakci na migrace členů.
Proč je zarybnění revírů Rady nadstandardní upřímně neumím říct. Rozpočet na něj je pevně stanovený, ulovky na těch revirech na rozdíl od ostatních reviru nemají žádný vliv na to, kolik dostane Rada penez. Zároveň to není placené z podílu Rady na členství, ale z územních svazů podle ulovků tak, aby vždy skončilo na nule (proto za ulovky na územní povolenky platí Radě územní svazy asi tak třetinu ceny za kilogram než kolik územní svazy dostávají za kilogram v redistribuci za ulovky na CS povolenky) - na rozdíl od kohokoli dalšího tak na svých revirech Rada nemůže vydělat ani korunu. Jinymi slovy, je to spíše na pochvalu, průšvih by byl, kdyby i při pevně stanoveném rozpočtu bylo zarybnovani podprumerne, protože to by fakt dělal jejich hospodář blbě. Násady standardne berou od místních organizaci - nic jiného ani nezbývá, na trhu je poměrně malá nabídka a hlavně u “nekaprů” proste berete cokoli, co se podaří sehnat.
Problematika samostatně hospodaricich místních organizací je patová situace. Změna hospodaření muže nastat jen se souhlasem nadpoloviční většiny všech jejich členů, jenže ty se nikdy nesejdou, takže i kdyby chtěli, neodhlasují to kvůli usnasenischopnosti. Odtrhnout se od Svazu nemůžou, protože kromě těch několika které ty revíry vlastní by okamžitě přišly o dekrety (změna pobocneho na hlavni spolek není možná, nepokračovalo by právní následnictví, takže by se musely zrušit a založit znova - uz bez dekretu).

NMrknato - Profil | Pá 14.10.2022 23:36:20

Thomic >> Možná jsem to špatně formuloval, ale pojem vyvádět není defraudovat, nebo tunelovat. To samé je s MO, kde samozřejmě vše jako na Radě sedí na pětník.

Vyvádět je dle mého schválení podílů Sněmem z plateb členi a je jedno zda z členských, brigád, nebo povolenek, pro 3 složky, které jsou vynakládány pro VRP neúčelně, byť účetně správně. Toto členi nemají možmost ovlivnil. Proč? Protože na konference se navrhují titíž předschválení členi a na konferencích se to dočistí, pokud by se na sněm měl dostat nějaký "záškodník".

To, že hodnota redistibuce z CS povolenek každoročně roste není výhoda CS rybolovu, ale pouze matematických přepočtů. Zákon o zachování hmnoty a peněz platí, byť v různých formách a na různých místech. Co by se stalo, kdyby se CS rybolov, který vyhovuje nejvíc Radě a pár závodníkům, zrušil? Zájemci o lov v jiných ÚS by si koupili povolenky na ÚS, kde chtějí lovit a bylo by to bez redistribuce, přepočtů a nákladů, podle toho jak to radíš i ekonomicky slabším členi, zda si vůbec mají povolenku brát....... Navíc redistribuce, která tvoří cca 1/3 peněz na zarybnění nemá určení kam podle čeho a komu přijdou..... Ale účetně to jistě sedí....

Rada by měla dělat jiné věci, jako srovnat brigády, i když si je stanoví MO, tak je sloučit k povolence a ta by se nemusela o tolik zdražovat a probrat MO, které nehospodaří jen společně, ale společně, ale hlavně samostatně na svých "soukromácích" pro své členi. To by ale Rada asi neustála.... nebo přepsat stanovy, aby to tak netlouklo do očí.

Připomíná to také nadstandardní zarybňování na Svitavě 1 společném revíru, kde byly před cca 4 lety díky přerozdělení financí od rybářů na revíru cca 30ha mnohonásobně vyšší než byl růměr na 1ha u jiných revírů.

Rada sama prohlašuje, že její revíry jsou zarybňovány nadstandardně, nemusí kupovat násady od MO, pokud peníze nestačí, podíl Rady se zvýší

NThomic - Profil | Pá 14.10.2022 16:10:07

computerfish >> ještě jednou; zaprve není konec listopadu, za druhé všechny územní svazy nemají zveřejněné ceniky územních povolenek, i když některé ano. Ale nepochybuji, že to tam před prodejem povolenek bude (o změně členských známek jsme informovali).
Každopádně to stále ještě není na mě, Tebe taky nezkouším z toho co dělá nebo nedělá Lipan. Je to rok, co Rada schválila můj přesun na jinou pozici, než je tiskový mluvčí, nemám potřebu ani kapacity vědět všechno.
(Jinak se - dotaženo ad absurdum- domnívám, že pro sociálně slabší bude klíčovým faktorem zda financovat i svůj koníček hlavně cena potravin a dalších nezbytných věcí. Nevím kolik bude v prosinci stát v Lidlu chleba, abych si mohl dělat rozpočet, a nevím jestli mi to moje oblíbené pekařství bude ochotné zveřejnit?).

Ncomputerfish - Profil | Pá 14.10.2022 15:43:47

Thomic >> Blbli členy, co je to říkáš za pitomost? To jako členové, zvláště ti sociálně slabší, si nemohou zjistit dopředu na co budou mít a odložit si včas peníze? Nevím, kde žiješ, ale koncem listopadu už se povolenky na další rok prodávají. A Západočeský územní svaz (odtud pochází náš a váš předseda pan Mach, kdyby si nevěděl), už ceny dávno uveřejnili a i další územní svazy.
https://www.crsplzen.cz/inpage/ceny-povolenek-2023/

NThomic - Profil | Pá 14.10.2022 15:26:36

computerfish >> žije, protože jsem si fakt nevšiml, ze by už bylo možné povolenky na rok 2023 koupit. Až bude jejich distribuce do MO ukončena, budou zveřejněny ceniky, do te doby bychom blbli členy. To ze je to na rok 2022 je patrné.
PS: v mé kompetenci to není, takže jsem v klidu.

Ncomputerfish - Profil | Pá 14.10.2022 15:17:18

Trochu tápu v kompetencích. Sněm proběhl, zdražení odhlasováno, řízky sežrány, jediný kandidát zvolen, prezenty v idelitkách odneseny. Kdo je kompetentní k uvěřejní ceny povolenek a příspěvků pro rok 2023? Na Radě se stále žije rokem 2022.
https://www.rybsvaz.cz/beta/index.php/legislativa/ceny

Nkakr - Profil | Pá 14.10.2022 15:14:11

Thomic >>
Velice se mýlíš, Pavel může napsat cokoli:-))

NThomic - Profil | Pá 14.10.2022 15:08:34

wanman >> stačí najet na justici, účetní závěrky hlavního spolku tam samozřejmě jsou. Případně na stránky svazu, do sekce výběrová řízení, protože se všechno nad nějakou hodnotu soutěží. Nebo do statutu celosvazoveho rybolovu, kde je napsané jak se přerozdělují finance za celosvazové povolenky. Nebo se zastavit na Radě a podívat se do dokladů.
Vycházím ale z toho, že když už někdo napíše že Rada spotřebovává obrovské svazové prostředky, tak je schopen říct, za co ty prostředky jsou a plus minus v jaké výši a jaké výdaje považuje za zbytné, jinak by to přece nemohl napsat, ne..?