Ministr Toman na konferenci Voda v krajině: Musíme lépe hospodařit s vodou a využívat moderní přístupy k jejímu zajištění v krajině

Ministr Toman na konferenci Voda v krajině: Musíme lépe hospodařit s vodou a využívat moderní přístupy k jejímu zajištění v krajině

Kategorie: Všeobecné

Moderním přístupům k omezení následků sucha a k zajištění vody v krajině a ve vodních zdrojích se věnovala dnešní konference Voda v krajině 21. století v Českých Budějovicích. V rámci agrosalonu Země živitelka ji pořádalo Ministerstvo zemědělství (MZe) a zúčastnili se jí představitelé české vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem a odborníci z České republiky spolu s experty z Izraele, který je v tomto směru pro svět inspirací.

„Důvod, proč jsme konferenci věnovanou vodě tady na agrosalonu uspořádali, je zřejmý. V posledních letech u nás čelíme projevům klimatické změny, postihují nás dlouhá období sucha a my se musíme naučit s vodou lépe hospodařit. A Země živitelka je vhodnou příležitostí, jak přítomné zemědělce a vystavovatele o moderních přístupech k omezení následků sucha a k zajištění vody v krajině a vodních zdrojích informovat,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Ministr Toman ocenil, že se začíná zvyšovat zájem o obnovu a rozvoj závlah, zatím hlavně u zemědělců hospodařících s trvalými porosty. „Zvýšení rozsahu závlah ale bude vyžadovat zabezpečení vodních zdrojů, a proto dotační program Ministerstva zemědělství podporuje nejen investice do závlahových zařízení, ale i do výstavby jednoúčelových nádrží na vodu pro zavlažování, které se naplní za příznivých podmínek a pak umožní překlenout sucho. Ostatně Ministerstvo má mnoho programů, kterými přispívá k omezení následků sucha. Od roku 2015 jsme na ně poskytli přes 30 miliard korun,“ uvedl ministr zemědělství Toman.

V souvislosti s iniciativou MZe posílit ochranu vodních zdrojů v ústavě Miroslav Toman informoval, že svolává jednání s právnickými experty a zainteresovanými reprezentanty parlamentních politických stran u kulatého stolu. „Jde o vážný krok, takže vyžaduje vypracování návrhu na základě důkladné analýzy, kterou jsme proto zadali odborníkům z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Z jejich průběžných sdělení se zatím jako ideální zdá forma samostatného ústavního zákona, nicméně finální analýza bude hotová v průběhu září,“ řekl ministr Toman s tím, že konečným cílem je „aquatizace“ právního řádu a příslušné praxe. Tedy vytvoření takového právního rámce a jeho realizace, která povede k šetrnějšímu zacházení s vodou a dalším přírodním bohatstvím a ke zmírnění dopadů sucha. Ochrana vody jako priorita bude tedy doplněna o péči o další přírodní zdroje.

Rektor České zemědělské univerzity Petr Sklenička na konferenci hovořil o prvních zkušenostech z pilotních projektů Chytrá krajina proti suchu a povodním. Ředitel izraelské společnosti pro závlahy a úpravu vody NetafimDubi Segal seznámil účastníky s izraelskými zkušenostmi přesného zavlažování, s efektivním využíváním různých vodních zdrojů v zemědělství a krajině. Předseda Svazu vodního hospodářství ČR Petr Kubala se věnoval zabezpečení vodních zdrojů a výhledu do budoucna.

Konference se zúčastnila také ministryně financí Alena Schillerová, ministr životního prostředí Richard Brabec, prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory Pavel Smutný a náměstek ministra zemědělství pro řízení sekce vodního hospodářství Aleš Kendík.

Zdroj: http://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/tisko​ve-zpravy/x2019_ministr-toman-na-konferenci-voda-v-​4.html

MAXXSKATER, 26.8.2019

Diskuse k bleskovce

NRezeň 5,125 - Profil | Po 26.8.2019 19:29:19

sliver >> jj:-)

NFockeWulf - Profil | Po 26.8.2019 16:10:32

sliver >> Ano, prominentní komunista Toman, jehož fotr se přímo podílel na devastaci krajiny chce něco napravovat. Jedině tak přivést dotaci do rodiného agropodniku. To ano. Ten druhý blb a třetí blbka co tam tomu asistují z anofertu ( Brabec a mastná huba ) jsou fakt zárukou kvality řešení....
Dotace, státní cicek. Nasrat!

Nsindeji3 - Profil | Po 26.8.2019 14:02:22

sliver >> https://www.facebook.com/vejdiven/videos/2471182646​497272/?t=3111 koukni tady, co k tomu říká odborník a dost mýtů vyvrací.

Nsliver - Profil | Po 26.8.2019 13:14:59

Rezeň 5,125 >> sak proto sem to psal 😂😎

Nsliver - Profil | Po 26.8.2019 13:14:15

Mrknato >> alarmisticke kecy, s oteplením deště přibývá. Je to dokázané a z minulosti zdokumentované. Ale samozřejmě, když přibývá vyprahlých polí, vykácených lesů, betonových a asfaltových ploch, fotovoltaiky, tak ta voda, která se vypaří, spadne jinde nebo odteče rychlostí blesku. To nechce říct nikdo.

NDědek - Profil | Po 26.8.2019 12:20:02

Rezeň 5,125 >> Nedalo se, musel jsem ti dát líbí. :-)

NRezeň 5,125 - Profil | Po 26.8.2019 11:15:20

sliver >> protože naši odborníci navrhují příliš levná řešení, na kterých se dá málo vydělat.

NMrknato - Profil | Po 26.8.2019 11:06:52

sliver >> Také jsem si myslel že že máme vody dost, ale opak je pravdou....
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vedci-sucho-voda​.A190820_114120_domaci_onkr

Nsliver - Profil | Po 26.8.2019 7:33:36

No jasně, takže anofert bude okolo repkovych a kukuřičných lanu stavět nádrže na vodu. Proč ne české odborníky, kterých máme dostatek, ale Izraelce ? Oni sice umí dostat vodu i z pouště, ale k čemu nám to bude, my máme vody dost, akorát ji vpodstate schválně pouštíme okamžitě dál. Dvacet roků tu do toho Cílek aspol. bijou, že stačí jinak pojmout hospodaření na poli a v lese a oni ne, lepší bude pouštní hospodaření s vodou za dotační miliardy. Mi to přijde jako výsměch .