Jak udržet vodu v krajině? Ve Slezsku pomáhají bobří hráze, vydrží i silný déšť

Kategorie: Všeobecné

Aby vodohodspodáři vyzkoušeli pevnost nádrže Slezská Harta, naplnili ji v loňském roce na historické maximum. Podobným testem si minulý týden prošly i hráze, které v okolí Slezských Rudoltic vytvořili bobři. A uspěly na výbornou. Hlodavci tak hrají významnou roli tam, kde člověk často selhává - pomáhají zadržet vodu v krajině.

Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/bobri-hraze-dobre-zv​ladly-silny-dest-lide-se-mohou-inspirovat-20190529.​html

MAXXSKATER, 3.6.2019

Diskuse k bleskovce

Nkarvo - Profil | Čt 6.6.2019 10:38:56

Nic proti bobrům, určitě udržují pobřežní vegetaci s větším citem pro krajinnou estetiku než motorovka, bo křovák.

NJarda Š. - Profil | St 5.6.2019 22:42:43 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

MAXXSKATER - >> Bobr si vodní tok upravuje podle svých potřeb, což se ale majitelům pobřežních pozemků nemusí vždy líbit. Vždy ho ale upravuje tak, aby si vodu udržel, ne aby zbytečně rychle odtekla, jak to činí člověk při nahrazování přírodních koryt umělými, což se vydává za protipovodňové úpravy, ač je zhusta při povodni efekt právě opačný a taková úprava situaci naopak zhoršuje.

Nkeltt - Profil | St 5.6.2019 22:07:01

Bobr má neměnný rozum od přírody, člověk je dlouhodobě zblblý svou propagandou resp. vlastním (ne)systémem vůči ní. Rádoby spásný nápad škrabáka z ministerstva nesekat tak často trávu je toho zářným příkladem. Zvíře chce vodní plochu, za noc jí má. Člověk ...stačí si doplnit :-(

NCarp Team Quattro Ne - Profil | St 5.6.2019 20:25:46

Willow >> Na rozdíl od nutrií.Hlavně vyčistit strouhy, zavodňovací cesty, každá někam vede.Naši předci a dál věděli,co,jak a proč dělají.Je to jako se silnicema, každá někam vede,dálnice pak silnice 1,2,až 3 atd

NWillow - Profil | St 5.6.2019 19:24:03

Honza7 >> Bobr mi na rozdíl od vydry vůbec nevadí.A navíc on přesně ví ,kde tu hráz postavit.

NHonza7 - Profil | St 5.6.2019 15:55:28 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Pěkný příklad, že jsou v našem státě lokality, kde mohou žít tato původní zvířata bez toho aniž by někomu vadily. To, že dokážou s vodou daleko lépe hospodařit než mi lidé se už dávno. Základ je najít takový prostor, kde nebudou páchat škody a budou přínosem právě díky tomu, že udrží vodu v krajině.