Evropské řeky jsou plné pesticidů, a to i těch nepovolených, ukázal výzkum

Kategorie: Všeobecné

Výzkum evropských řek a kanálů odhalil, že se v nich nachází více než stovka druhů pesticidů. A to včetně 24 druhů, které vůbec nemají licenci k používání v Evropě. Kromě pesticidů našli také stopy po 21 lécích používaných k léčbě zvířat.

Vědci z University of Exeter zkoumali vzorky z 29 vodních děl v deseti evropských zemích. Každý obsahoval několik druhů pesticidů, ve většině z nich byly také léky. Analýza se týkala rozsáhlého území od Polska až po Španělsko. Ve studii nebyla zahrnuta žádná řeka z Česka ani Slovenska.

Zdaleka nejhůř dopadly říční kanály v Belgii, v jednom z nich se našlo sedmdesát druhů pesticidů. Ve 13 ze 29 zkoumaných toků překračovaly koncentrace alespoň jednoho pesticidu evropské standardy.

Zatím není úplně jasné, jaké dopady takové koncentrace mají, přestože se výzkumu věnuje celá řada vědeckých týmů po celém světě. „Ohledně dopadů těchto směsí chemikálií na lidské zdraví i přírodu panuje značná nejistota,“ potvrdil profesor Jorge Casado, který výzkum vedl. „Ale víme, že mnoho z těchto konkrétních pesticidů může být zdrojem obav,“ dodal.

Podle něj je největší problém v tom, že ačkoliv o individuálních pesticidech a jejich dopadech ví věda poměrně hodně, možných kombinací je tolik, že se to zkoumá jen velmi složitě. Evropská organizace EFSA (European Food Safety Authority) už sice hledá metody pro takový výzkum, zatím ale dopady „pesticidových koktejlů“ neznáme.

Kde se vzaly nepovolené pesticidy
Vědci dodávají, že přítomnost nelicencovaných pesticidů nemusí nutně znamenat, že byly použité nezákonně. Mohly se do vody dostat i při jejich povoleném použití, například ve výzkumu. Anebo se do vody dostaly ještě předtím, než byly zakázány; některé z těchto látek se totiž rozkládají dlouhou dobu.

Nejčastěji se ve vzorcích objevoval pesticid carbendazim, který byl v 93 řekách – jeho koncentrace byly podle vědců místy pozoruhodně vysoké. Ze 103 identifikovaných druhů pesticidů byla asi polovina herbicidů, zbytek připadal na fungicidy a insekticidy. V případě léků se jednalo nejčastěji o antibiotika, jimiž se léčí hospodářská zvířata.

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2782787-evropske-reky-jsou-plne-pesticidu-a-i-tech-nepovolenych-ukazal-vyzkum

MAXXSKATER, 10.4.2019

Diskuse k bleskovce

zdevac - Profil | Ne 14.4.2019 15:19:37

Nechci chemii obhajovat, ale jak byste to chtěli dělat? Nedávno jsem četl poměrně rozsáhlý odborný článek o proměně českého zemědělství. Pokud porovnáte dnešní hektarové výnosy, jsou díky chemizaci cca 2-3 krát větší (podle plodiny), než třeba v osmdesátých letech, kdy se tolik chemie nepoužívalo a hnojilo se močůvkou. O tom, že většina zamědělců se v posledních letech pohybuje na kraji životaschopnosti (většina zemědělců přežívá jen díky dotacím) a že do zemědělství se moc lidí nehrne, protože zde nejsou peníze a rozumné mzdy, se ví. A teď si představte, že by výnosy z hektary byly poloviční. Jak to chcete řešit?

sven - Profil | Pá 12.4.2019 9:40:55

sliver >> :-))) Hele ale fakt to funguje..v životě jsem žádný filcky nechytil... .-)

sliver - Profil | Pá 12.4.2019 7:10:37

sven >> dědku 😀 , to mně už minulo

sven - Profil | Čt 11.4.2019 14:44:45

sliver >> nejen kladivo na komáry ale i na filcky....:-))
Když jsme narukovali první den do kasáren, tak po ostříhání a vykoupání, následoval i chemický poprach exponovaných partií, proti filckám apod.. U východu ze sprch stál lapiduch a ruční foukačkou, každému poprášil podpaží a pytlik... :-)

Denny - Profil | Čt 11.4.2019 13:25:27

sliver >> Jiste,je to paradox,vzdyt ty potraviny se dovazi i sem.Nevim,jak prisne jsou zde normy ,ale prave z latinske ameriky sem jde obrovske mnozstvi potravin.

sliver - Profil | Čt 11.4.2019 12:39:44

Denny >> jasně, čet sem i o j. Americe a s tama dovazime potraviny, takže ☠️💀

Denny - Profil | Čt 11.4.2019 12:27:15

sliver >> Jen bych doplnil,ze DDT se nikdy pouzivat neprestalo.To,ze ho amici nesmi pouzivat,neznamena,ze ho nevyvazi.

sliver - Profil | Čt 11.4.2019 11:03:38

DDT se už zase používá. V Africe jistě a asi i jinde. Malárie je svině a proto: nezabiješ, zemřeš.

jeden3 - Profil | Čt 11.4.2019 7:42:22

Bacha >> no z toho je videt,v jakem sajrajtu dnes ty ryby plavou,pak se mi muze nekdo divit,ze si radsi od vody nic nenosim :-)))
v TV se resi maso z Polska z nucenych vyseku a tady si rybari nosi domu ryby,vedle kterych je i polske maso celkem neskodny rizek :-)))

Bacha - Profil | St 10.4.2019 21:46:25

Willow >> Tak ti amíci vystříkali u sebe doma i to DDT, což je pěknej sajrajt. A k lepšímu přidám, že Žlutická vodní nádrž zásobuje pitnou vodou, a teď tuším, celé žatecko. Byl jsem nepřímým svědkem toho, jak se na přítoku do přehrady našla hromada nějakého prášku. Ten byl identifikován jako DDT. Ani z toho nebyl průser.

Honza7 - Profil | St 10.4.2019 20:31:45 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Tento výsledek se dal očekávat, bohužel v něm chybí ČR a její vodní toky. Zemědělci pěstovat něco bez pesticidů už skoro nic neumí a tak se není čemu divit, že naše vodní toky vypadají jako expedice chemických závodů.
Je s podivem, že tento koktejl chemikálií se neřeší v potravinách a nebo se raději nechce řešit. Pak se nedivme, že když je jedno co konzumujeme, tak vodní toky nikdo neřeší . Asi máme to co si zasloužíme.

venybit - Profil | St 10.4.2019 15:33:52

Willow >> Jo to je možné,ale na tom ve výsledku nesejde co to bylo za sajrajt.

Willow - Profil | St 10.4.2019 15:30:33

venybit >> DDT těžko, pleteš dojmy a pojmy.
Agent Orange

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Agent_Orange

Už v roce 1985.....

venybit - Profil | St 10.4.2019 15:24:15

A jak teprve musí vypadat ty Americké, Indické, Čínské . Či třeba Korejské a Vjetnamské , kde Američané vystříkali statisíce hektolitrů DDT. Tady už dlouho nepřežijem.