MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Češi objevili rybu, která žije jen několik týdnů.

Kategorie: Všeobecné

Čeští vědci objevili v savaně afrického Mosambiku nový druh ryby. Je extrémně krátkověká a žije jen několik týdnů. Díky tomu u ní mohou Brňané zkoumat procesy stárnutí. Vědci rybu pojmenovali teprve před několika týdny. Nese jméno po slavném brněnském akvaristovi halančík Kadlecův. Více na http://zpravy.idnes.cz/cesi-objevili-rybu-ktera-zij​e-jen-nekolik-tydnu-zkoumaji-na-ni-starnuti-1n7-/ve​datech.asp?c=A100201_152717_vedatech_taj

 

Pete - ®, 1.2.2010

Diskuse k bleskovce

N Vítek - ® Ne 7.2.2010 22:04:17
tihle fundulové jsou vzdáleně příbuzní kaprovitým
N MKplzen - ® St 3.2.2010 12:14:52
zajmavé, navíc je to pekna rybka
N fishmen17a - ® St 3.2.2010 10:50:21
krasna rybka
N Sven - ® Út 2.2.2010 14:11:54
thym >> díky:-) Tak jak píšeš, celá řada druhů halančíků byla objevena před více než 100lety. Netrvalo dlouho a začaly se chovat i v akváriích. Také jsem nějaký čas tyto nádherné rybky choval a přiznám se, že nejvíc informací jsem čerpal ze starých časopisů a knih z 30-tých až 70-tých let min.století. Chovatelé byli na své pracně získané poznatky skoupí ale občas v dobrém rozmaru něco upustili. Naštěstí se něco našlo i v knihách pánů Zukala, Franka a několika dalších. Dnešní zahraniční literatura je o ničem, spousta barevných fotografií a povrchní text. Dnešní chovatelství je již převážně pouhý byznys a začátečníkům se rady zdarma neposkytují. Naštěstí se dají střípky informací posbírat z četných akvaristických webů. Nothobranchius kadleci není jedinou rybou pojmenovanou po svém českém, bohužel již nežijícím objeviteli, jak tvrdí senzacechtivý pisálek. Vím minimálně o dvou dalších např. dunajský ježdík - Gymnocephalus baloni a cichlida z Konga - Tilapia baloni, pojmenované po známém ichtyologovi RNDr. Evženovi Balonovi. A jistě by se našli i jiní.
N thym - ® Út 2.2.2010 10:21:02
Sven >> Máš naprostou pravdu. Navíc halančíci nežijí jen v Africe, jak by se pisálkem poučenému mohlo zdát, ale i jinde. Pár se jich dá najít i na Balkáně, ve Španělsku atd. Jikry jihoamerických druhů prežívají "na suchu" i kolem 9 měsíců a líhnou se pak fázovitě s prvními dešti. Několik generací jsem jich choval, zajímavé rybky. Jinak to, že mají tyhle ryby jepičí život se ví asi "jen" sto let... :). Každopádně uznání a pochvala panu Kadlecovi je zcela na místě.
N Sven - ® Po 1.2.2010 22:52:14
Objevitel nového druhu zaslouží uznání. Pisálek nakopání aby si nedělal z lidí srandu.
Celá řada jikernatých halančíků je krátkověká a žijí jen v období deštů. Některé druhy dokáží dospět a vytřít se už 4 týdny po svém vylíhnutí. Jikry pak přežívají i řadu měsíců ve vlhkém substrátě. Sám objevitel přiznává, že ten jeho druh se dožívá až 5 měsíců. Tedy ne několik týdnů:
http://www.ct24.cz/regionalni/brno/79474-novy-druh​-ryby-nese-jmeno-brnenskeho-akvaristy/
N kranex - ® Po 1.2.2010 22:23:41
uz som sa zlakol ze je to nasadovy kapor...

[ Vstoupit do diskuse - 7 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniCoppens halibut pelety- balení 20 kg za skvělou cenu!

Za 1099
Halibut pelety Coppens jsou fenoménem! My je díky přímé spolupráci s výrobcem dodáváme vždy čerstvé a za vynikající cenu!


akce, rybareniWFT Gliss Trans 150m

Za 460
Mechanické vlastnosti jsou velmi podobné monofilnímu vlasci. Její pevnost je ale téměř 4 x vyšší než nejpevnější monofil !


Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
HANÁK rybářské potřeby HANÁK rybářské potřeby

České Budějovice 370 04, Karolíny Světlé 540/6 – Areál K6