Kaprařina

Hlavní poradna pro kaprařské dotazy.
Na dotazy Kde to bere, jaký je lepší prut nebo které kuličky jsou nejlepší apod., nebude odpovídáno. Poradci nemohou odpovídat na dotazy na náčiní a nástrahy, které sami nevyzkoušeli, takové dotazy raději směřujte do běžných diskusí na MRKu.

Moderátoři - poradci: Martin M.MirasvladysRickmi-kufotojakes.

rybářík3 - Profil | Po 2.3.2015 14:17:00

ahoj poradte jaké věci bych si mel koupit když budu dělat kaprařinu

Martin M. - Profil | Po 2.3.2015 14:34:38

Ahoj, tento seznam bych psal hodinu a riskoval bych odpoved "ale to ja jsem uz vedel", takze te radeji odkazu na clanky a videa, kde je to vse krasne videt. Dokonce zde mame serial od Michala Kucery "Vybaveni moderniho kaprare", kde v 11 clancich rozepisuje, co vsechno kaprar potrebuje. Sice to je z roku 2001, ale zaklady jsou stejne i dnes a pokud budes v necem tapat, tak se nevahej ozvat s dotazem jiz na konkretni detail. Psat zde ale dlouhe odpovedi na zakladni dotazy po nas ale prosim nezadej.
http://www.mrk.cz/clanky.php3?kw=Vybaveni+moderniho​​+kaprare

luky1977 - Profil | Ne 1.3.2015 20:58:55

Chtěl bych se zeptat jak asi dlouho vydrží navlhčené krmení vydrží děkuji za odpověď.

Martin M. - Profil | Po 2.3.2015 13:45:58

Na chladnem miste i tyden, ale v teplem pocasi treba jen 1 den.
Dele vydri slane smesi, naopak sladke rychleji zkysnou.

tom_novak - Profil | So 28.2.2015 17:50:45

Mám jěště jednu otázku chci si koupit prut samozrějmně kapřák domám mám jenom univérzály od
40 do 60g a dvametry sedmdesát , Jakou odhozovou hmotnost a delku.jo a jeste boilies montáž by ste doporučovali pro začátěčníka,?

Martin M. - Profil | Po 2.3.2015 13:34:39

Ahoj, universalni dvoj- nebo troj-dilny prut by mohl mit kolem 3,6m delky a testovaci krivku 2,75 lbs.
Nejbeznejsi montaz je s olovem na zavesce nebo s inline olovem, navazec kolem 20cm, hacek s ockem navazany bezuzlovym zpusobem a pod nim pokracuje navazec smyckou pro nastrahu. Nejake priklady najdes v Atlase montazi nebo v clancich a videich na MRKu. Pro zacatek je uzitecne uvedomit si, co je standardni montaz a co je jen nejaka specialita pro vyjimecne situace. Ty jako zacatecnik bych mel zacit temi nejjednodussimi montazemi a mozna bych spise nez boiliesem zacal peletami nebo kukurici, aby sis overil treba i na mensich rybach a nejen na kaprech, ze vse funguje a ze tomu muzes verit.

steenli - Profil | Ne 22.2.2015 19:55:21

Ahoj chci se zeptat na kombinaci esenci.Jaka je podle vas idealni kombinace jak na sladke bazi tak na masové v kombinaci esencí squid octopus a krab,Děkuji za všechny názory a rady.

Miras - Profil | St 25.2.2015 9:10:58

Zabýval bych se spíš rozdílným nosičem aroma, až pak samotnou příchutí. Fungovat může cokoliv, záleží jen na tobě, čemu dáš důvěru.

roumenz - Profil | Pá 20.2.2015 15:17:02

Dobrý den,zajímá mne kolik při kapradině ovlivnuje olovo přidané na vlasci aby kopíroval dno a jak může být těžké při použití vlasce 0.30mm. Děkuji

Miras - Profil | St 25.2.2015 9:05:02

Na vodách se silným rybářským tlakem poměrně zásadně. Vypínací olova používám spíš těžší (např. fox 112g), ta, která se nasadí na vlasec a při zdolávání sjednou k montáži pak lehčí (obvykle 20-40g). Záleží i na revíru řeka/stoják. Na řece používám těžká vypínací nebo odpadávací.

Lukryba - Profil | Ne 22.2.2015 20:20:14

Jěště bych se chtěl zeptat jaký průměr vlasce by jste doporučili a taky jestli se vyplatí do něj investovat víc peněz nebo mi na začátek stačí nějaký levnější? Děkuji.

Miras - Profil | St 25.2.2015 8:48:31

Na klasickou bobkařinu s krmelcem by měl stačit vlasec 0,20 - 0,25mm. Úplně levným vlascům bych se vyhnul a šel zlatou střední cestou. Zkus se podívat třeba po něčem od Formaxu, jsou to slušné vlasce za rozumný peníz.

Dávidlo - Profil | Út 24.2.2015 19:55:54

Zdravím,chtěl bych se zeptat zda při chytání v čisté vodě bude černej vlasec pro rybu viditelný. Diky David

Miras - Profil | St 25.2.2015 8:33:52

Asi ano, otázkou však zůstává, nakolik to bude rybám vadit. Znám revíry s čirou vodou, kde je rybám úplně šumák, jakou má vlasec barvu, na druhou stranu existují vody, kde to může mít vcelku zásadní význam. Nic Ti nebrání v tom, abys používal černý vlasec a na posledních pár metrů navázat např. fluorocarbon. Osobně dávám přednost transparentním vlascům nebo rovnou fluorocarbonu - mám z toho lepší pocit.

Ales-musil - Profil | Út 24.2.2015 21:37:08

Zdravím, mam na Vás prozbu ohledně zkušeností s pruty Delphin Etna Carp Cork Limited 12ft 3lbs 3 díl, rád bych je koupil na kapradinu. Nejsem žádnej profík ale chtěl bych pruty s celokorkem. Děkuji za radu popřípadě i jiný typ prutu. Aleš

Miras - Profil | St 25.2.2015 8:27:38

Ten prut neznám, proto se vyjádřím pouze k rukojeti. Korek je dle mého názoru velmi dobrá volba - dobře se drží, v chladném počasí tolik nezebe a navíc vypadá i hodně dobře.

fedorkostruha - Profil | Út 24.2.2015 18:42:48

Pozdravujem, som mladý chalan a zajtra chcem isť na ryby... Potreboval by som poradiť
Idem na malé jazero, kde je bahno neviem ale o ten rybník sa stará len obecne družstvo taže pochybujem že sa oto niekto stára poteboval by som poradiť aku mám dať strategiu, štyl chytania popripade načo, v jari som ešte nikdy nechytal tak by ste mi otom mohli niečo napísať ďakujem

SKLICKO11 - Profil | Po 23.2.2015 17:36:11

Ahoj,chtěl bych se zeptat,jaký je rozdíl Methodmixem a třeba krmítkovou směsí

Martin M. - Profil | Po 23.2.2015 21:37:17

Ahoj, zadna presna definice nebude existovat. "Method" je zpusob rybolovu, kde se krmeni obaluje kolem krmitka nebo zateze, coz splnuje i klasicke ceske chytani s krmitkem. Pokud si nektery vyrobce troufne, muze methodmixem nazvat jakoukoliv smes, ktera se po navlhceni udrzi na krmitku.

Z pohledu soucasnych zvyklosti by se za methodmix daly povazovat smesi, ktere jsou bohatejsi na aktraktivni latky a mozna maji i nejaky selektivni ucinek (odrazuji male ryby). Nekdy jsou v methodmixech rybi moucky nebo drobne peletky, ale nemusi to byt pravidlem.

V CR se za kaprarske method mixy oznacuji i smesi do raket nebo navnadovych kouli, coz je trochu nespravne oznaceni, ale lidi si na to zvykli.