MRS - pravidla, revíry, členství, povolenky, stanovy

Fungování MRS a jeho pobočných spolků, pravidla rybolovu, revíry.

Moderátoři - poradci: hrajikakr.

Nitram. - Profil | Po 24.2.2014 15:35:41

ok, a o členskou legitimaci si mám zažádat kde? kde múžu zaplatit členský poplatek?

hraji - Profil | Po 24.2.2014 15:36:54

No přece tam, kde jste členem. Kde jinde byste chtěl žádat o legitimaci? A na to zaplacení máte 5 dnů. Pokud je pravda to v kartě, tam v MO Hustopeče. Nikdo jiný vám legitimaci nevydá

Knedla12 - Profil | Ne 23.2.2014 15:42:35

Jsem členem ČRS a zjistil jsem že mohu chytat normálně i na MRS, stačí když si koupím povolenku. Mohu se zeptat kde v Brně se dá sehnat? Děkuji

kakr - Profil | Ne 23.2.2014 15:45:52

Teoreticky v každé MO MRS. V Brně ji doporučuji zakoupit na sekretariátu MRS Soběšická 83 denně od 8 - 16hod. Budeš potřebovat členskou legitimaci ČRS a platný RL.

Nitram. - Profil | Ne 23.2.2014 15:24:28

Ahoj, jak mám postupovat při ztrátě rybářského lístku, povolenku i sumář jsem včas odevzdal. Ale teď zjištuji že nemám RL a nemůžu si pro nový papíry

kakr - Profil | Ne 23.2.2014 15:32:42

Musíš si zajít na patřičný úřad (dle místa trvalého pobytu), který RL vydal. Dnes již existuje databáze vydaných RL, takže nebude problém s dohledáním. Po zaplacení správního poplatku ti úřad vydá RL nový.

Katka18 - Profil | Čt 13.2.2014 15:39:56

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jestli v Brně-Medlánkách nebo okolí není nějaký rybářský kroužek pro děti.Na stránkách jsem našla asi jen tři možnosti pro Brno. Kluci (8 a 6 let) dostali pruty, rádi by se učili. Před domem máme rybník :-). O rybaření zatím neví vůbec nic (a my rodiče jsme na tom podobně :-)). Jestli mi můžete poradit jak začít, budu ráda. Děkuju

hraji - Profil | Čt 13.2.2014 15:58:21

Rybářské kroužky, jako jiné kroužky, svým termínem konání většinou kopírují školní rok. Proto jsou nyní kroužky v druhé polovině svého trvání a často již před zkouškami.
Členem svazu může být dítě až od 8 let (bráno ročníkově, tedy od roku, ve kterém dosáhne 8 let, i kdyby to bylo až v prosinci), tudíž jeden v zvašich synů by již členem být mohl, ale druhý ne.
Nemám žádný přehled i tom, která MO pořádá kroužek a kde, s výjimkou MO, kde jsem členem. Náš kroužek ale již v podstatě končí teoretickou část přípravy. Nový kroužek začne v září.
Na rybářský kroužek se můžete zeptat v Domě dětí a mládeže, nebo jak se mu nyní říká.

Rade - Profil | Čt 13.2.2014 4:29:20

Ahoj,
letos jsem si koupil u svojí MO Pardubice celosvazovou povolenku, ale teď by se mi hodila
i povolenka pro MRS ( celoroční ).
Mám dotaz, lze dokoupit samostatně i povolenku na vody MRS, případně kde, nebo je jediná možnost " vyměnit " celosvazovou povolenku za celorepublikovou u mojí MO.

Díky

Radek

hraji - Profil | Čt 13.2.2014 7:35:41

Máte možnost si zakoupit roční povolenku na revíry MRS jako každý jiný člen ČRS za cenu 800,-Kč. Zakoupit si ji můžete teoreticky v kterékoliv místní organizaci MRS, můžete se zeptat i na svém územním svazu, zda neprodávají roční povolenky MRS.

Martík - Profil | St 12.2.2014 19:29:37

Dobrý den,
bližší podmínky v části ošetřující rybolov mládeže (XI.) píšou : "... Dospělí lovící, držitel povolenky a rybářského lístku, může v rámci svého oprávnění provádět individuální praktickou výuku rybolovu mládeže do 8 let. "
Můj dotaz : "Dospělý lovící" znamená že mám 18+ let, nebo že mám "roční" povolenku - tzn. ne tu "poloviční" ?
Z praktického hlediska - mám 25, poloviční povolenku jakožto student a chci vzít syna k vodě, učit ho chytat čudle a nechci se pak někde dohadovat.
Děkuju M.

hraji - Profil | St 12.2.2014 19:34:33

Dospělý znamená v řeči kmene rybářů starší 18 let. Jakou povolenku máte, zda poloviční či snad dokonce bezplatnou, nehraje roli. Důležité je, aby vám bylo víc než 18, a juniorovi méně než 8 let.

RybářCZ - Profil | St 12.2.2014 19:20:32

No tu malou knížku jsem si četl a nic o tom že nemůžu sám chytat tam nic není. Jen sem chtěl mět jistotu abych náhodou něco neporušil,díky moc za radu.

hraji - Profil | St 12.2.2014 19:24:47

Kdyby chtěl rybářský svaz omezit rybolov mládeže do 15 let tím, že by požadoval, aby chytala mládež s doprovodem, bylo by to v tom odstavci XI uvedeno nějakým takovým to textem:
Mládež do 15 let smí lovit ryby pouze v doprovodu zletilé osoby nebo zletilého držitele rybářského lístku.
Ale protože tam nic takového není, znamená to, že můžeš lovit bez dohledu, pokud tě ovšem pustí maminka.

RybářCZ - Profil | St 12.2.2014 19:13:40

Takže se nemůže stát náhodou že by mi porybný dal pokutu nebo zabavil papíry,? Někdo mi říkal že můžu až od 15ti let někdo že už od 8.

hraji - Profil | St 12.2.2014 19:16:50

Možná by sis měl sednout a přečíst si to malou knížečku, ve které jsou shrnuty předpisy a soupis revírů. Když si na straně 7 přečteš odstavec XI. Rybolov mládeže, bude ti to jasnější.
RS ti rozhodně nemůže dát pokutu ani zadržet povolenku za to, že jsi u vody bez doprovodu.

RybářCZ - Profil | St 12.2.2014 19:04:33

Ahoj,chci se zeptat můžu chodit sám na ryby když je mi 14 let? Mám povolenku MRS, předem díky za odpověď.

hraji - Profil | St 12.2.2014 19:09:38

Ano mladý kolego, ve 14 letech můžeš chodit sám na ryby, pokud ti to rodiče dovolí.

S&F - pescador - Profil | Po 10.2.2014 8:38:50

Dobrý den. Celkem mě překvapila odpověď ohledně lovu s kanoe ...
Zkoušel jsem někde najít jak je posuzována "definice" co je bráno jako loď z pohledu rybaření a do jaké kategorie by spadal kajak. Osobně občas lovim s belly boatu což je i dle BP evidentně povoleno a jak jsou posuzovány loďky by mne zajímalo. Děkuji za případnou odpověď nebo odkaz.

hraji - Profil | Po 10.2.2014 9:09:04

Tak jako u mnoha dalších věcí v rybářských předpisech, schází i u rybářských loděk jakékoliv upřesnění. Je tedy na RS, jak posoudí, které plavidlo bude považovat za loďku určenou k lovu ryb, a které ne.
Nafukovací rybářské pomůcky, určené k lovu ryb, jsou jasné, těžko lze vydávat nafukovací rekreační matraci za pomůcku k lovu ryb. U loděk to bohužel není tak jisté. Tam by měla RS opravdu rozlišovat. Asi nikdo nebude pochybovat o použití pramičky, nejrozšířenější rybářské loďky. Dálé asi bez potíží projdou "hodnocením" plastové loďky s otevřenou palubou, které umožňují lov ryb. Bez ohledu, zda jsou poháněné moterem spalovacím, elektrickým nebo vesly. Viz odkaz http://www.herainboats.cz/index.php/lod-1/ryds-465-​r
Problém by neměl nastat ani u plavidel vyrobených přímo a konkrétně za účelem lovu ryb - tedy rybářské kajaky. To je bezesporu loď vyrobená k lovu ryb, je opatřena držáky prutů a dalším vybavením, například sedačkou nad úrovní hladiny.
Problém ale může nastat u sportovních lodí typu kajak a kánoe, které jsou primárně určeny k rekreaci a sportu, nikoliv k lovu ryb. Sportovní kajak má, například na rozdíl od kajaku rybářského, sedačku na úrovní hladiny, navíc se v něm spíš klečí než doopravdy sedí. Takže záměna je nemožná. Tolik teorie. A jak to bude v praxi?
RS v naprosté většině případů, kdy uvidí někoho lovit ryby z loďky, která není určena k lovu ryb, nebude tuto věc pravděpodobně řešit. Protože rybářů, kteří by chtěli lovit ryby z kajaku či kanoe je zanedbatelné množství (osobně jsem v mládí v závodním kajaku i kanoi najezdil hodně kilometrů na vodě klidné i hodně bouřlivé), takže trošku vím o čem píšu, hlavně z důvodu osobní bezpečnosti.
Je tedy otázkou, zda by nebylo lepší do popisu způsobu lovu z loďky v BP doplnit výslovně typy lodí, které se za rybářské nepovažují, nebo úplně vypustit jakékoliv omezení.