MRS - pravidla, revíry, členství, povolenky, stanovy

Fungování MRS a jeho pobočných spolků, pravidla rybolovu, revíry.

Moderátoři - poradci: hrajikakr.

Ozzy666 - Profil | Po 16.7.2012 11:37:51

Dobrý den. Nedávno mi jeden kamarád říkal, že na Moravě mohu chodit sám k vodě až od 16cti let a nebo s vzletilým doprovodem. Co je na tom pravdy? Určitou logiku v tom vidím ačkoliv by mě mrzelo pokud by tomu tak opravdu bylo. Nemám ve svém okolí ani jednu vzletilou osobu, ochotnou chodit semnou skoro v patnácti letech chytat ryby :D Díky :)

hraji - Profil | Po 16.7.2012 12:06:57

Vážený mladý kolego. V 15 letech byste měl být schopen číst a porozumět tomu, co je napsáno v rybářských předpisech. Kdyby byl rybolov mládeže v kategorii 8-15 let omezen tím, že smí lovit ryby s doprovodem, bylo by to určitě v Bližších podmínkách výkonu rybářského práva napsáno.
Ale ono není. Dá se tedy s určitostí říct, že žádný doprovod k tomu, abys lovil ryby nepotřebuješ. Čti a věř tomu co si přečteš.

martin23 - Profil | Ne 15.7.2012 20:22:43

Dobry vecer,mel bych dotaz.Kdyz je u reviru napsane revir z omezenou dochazkou 2 x tydne.Znamena to za kalendarni tyden?Nebo to nezalezi?Takze kdyz bych tam rybaril sobota,nedele,pondeli a utery nebudu porusovat rybarsky rad?Dekuji za odpoved.

hraji - Profil | Ne 15.7.2012 21:55:36

Známe jiný než kalendářní týden? Já tedy ne. Týden začíná pondělkem a končí nedělí (viz běžný nástěnný kalendář). Tedy je možné jít lovit v sobotu, neděli, pondělí a úterý aniž by bylo narušeno pravidlo 2 dnů v týdnu.

pajda - Profil | Ne 15.7.2012 15:28:11

Ještě jednou dobrý den. Nezlobte se na mne, ale budu jak Václav Moravec, ptajíc se politika, který nechce odpovědět.
Zeptám se proto znovu:
Je povoleno přivázat trhačku (která jde přetrhnout) na mostní konstrukci na revíru MRS, kde je povoleno zavážet bójky na sumce?

A prosím bez vytáček. Žádný keř, žádné podmíněně kladný, žádné dle mého názoru, žádné se domnívám.
Jde přece o mé papíry a rád bych měl jasno. Při obhajobě u kárné komise nebude nikoho zajímat mé tvrzení, ten řekl to a ten zas toto.

Jasně a zřetelně prosím. Mohu - nemohu.

kakr - Profil | Ne 15.7.2012 19:06:04

Svůj názor na trhací bójku jsem napsal zcela jasně. Právně platné rozhodnuté může dát jen soud.

Pokud chceš znát názor Kárné komise adresuj dotaz na ni -
karna.komise@mrsbrno.cz

hraji - Profil | Ne 15.7.2012 21:50:54

Jasně, srozumitelně - nemůžeš

qejr - Profil | Ne 15.7.2012 19:44:15

Dobrý den
můžete mě vysvětlit rozdíl mezi NÁVNADOU a NÁSTRAHOU ? Děkuji

kakr - Profil | Ne 15.7.2012 20:22:59

Pokud je dotaz míněn vážně tak věz -

Návnadou vnadíme (šrot, pelety a pod.) nástrahu dáváme na háček či pod háček (kolínko, červ, bojlís). Pochopitelně může být návnadou i nástraha......

pajda - Profil | Pá 13.7.2012 17:33:57

Mám tomu rozumět tak, že na revírech MRS je trhačka zakázána? Domnívám se že ne. Viz BP:
Při lovu může být použito bójky nebo bójky s pomocnou bójkou, přičemž žádná z nich nesmí přesahovat rozměry 15x15x30 cm. Spojení bójky a pomocné bójky musí umožňovat po záběru a při zdolávání ryby jejich rozpojení tak, aby pomocná bójka již nebyla spojena s udicí. Po skončení lovu musí být pomocná bójka vytažena z vody.
Takže vyvazování bójky jest zmíněno. Normálně se to děje, že se trhačka přivazuje na větve, potopené stromy, kameny apod.
Což by mělo být podle vás zakázáno.

kakr - Profil | Ne 15.7.2012 13:56:53

Můj názor na "trhací bójku" což je termín v definici lovu na bójku se nevyskytující je podmíněně kladný.
V definici je možnost použití pomocné bójky spojenou s bójkou (hlavní), které musí umožnit po záběru a při zdolávání ryby rozpojení tak, aby pomocná bójka nebyla spojena s udicí.
Pokud si za "pomocnou bójku" dosadím "přivázání" např. ke keři které je provedeno vlascem který se po záběru přetrhne a s udicí zůstane spojena jen bójka hlavní je vše OK.

Podmíněné proto, že použitý vlasec (šňůra) musí mít takový průměr aby se skutečně po záběru přetrhnul.

crhs - Profil | Ne 15.7.2012 12:09:27

Dobrý den,
chci se zeptat, v jakém rozsahu je možné provádět úpravy rybářského stanoviště. Na jednom z revírů jsme v místě pod svahem zarovnali a rozšířili stanoviště o cca 1m. Dále jsme udělali schody pro lepší sestup (svah je prudký). Nyní je ze špatně přístupného místa pro 2 rybáře místo pro 4 se vzhledově i prakticky velmi dobrým výsledkem. Je tato úprava v souladu s řádem? (Brigády nejsou nikde v tomto směru poznat, tak jsme vzali iniciativu do svých rukou tam, kde je to třeba.) Děkuji

kakr - Profil | Ne 15.7.2012 13:23:59

Zákon ani vyhláška nezná termín "rybářské stanoviště".
Obecně platí, že jakýkoliv zásah do břehu může narušit odtok vody a lze jej hodnotit jako nebezpečí při povodních. Navíc pozemky okolo vody mají své vlastníky a není možné porušovat vlastnická práva výstavbou různých plošin a pod.

Jako příklad uvedu úryvek z BP MRS platných na Mušovských nádržích -
je zakázáno jakýmkoli způsobem porušovat kamenné opevnění přemisťováním jednotlivých kamenů, jakož i obsazování takto poškozených míst....

Shrnuto, zasahovat do břehů by se nemělo, praxe je ovšem poněkud jiná.

pajda - Profil | Pá 13.7.2012 11:22:09

Dobrý den.
Jeliož jsem na můj dotaz v sumcařině nedostal jednoznačnou odpověď, ptám se zde.
Na jednom z revírů MRS (řeka) je povoleno zavážet bójky na sumce. Mohu tuto bójku zavézt, zanést, zaplavat a uvázat na mostní konstrukci (betonový pilíř, zábradlí apod.) Resp. na most uvázat pouze trhačku? Byl jsem upozorněn na to, že trhačka uvázána ze most je vlastně lov z mostu, i když sedím s pruty na břehu.
Mám to chápat jako, že trhačka uvázána na větev je vlastně lov ze stromu, nebo trhačka uvázána na druhém břehu je lov ze dvou břehů zároveň a já vlastně nemám pruty 3m od sebe, nehledě na to, že s nimi nemohu manipulovat?
Děkuji za odpověď.

hraji - Profil | Pá 13.7.2012 11:51:06

Pokud vyjdeme z popisu lovu na bójku, který je uveden v BP, není tam žádná možnost vyvazování bójky na cokoliv uvedena. Osobně se domnívám, že to dovoleno není.

Gleb - Profil | Pá 13.7.2012 10:50:04

Je to jez se zavíracími vraty a s vodní elektrárnou na řece. Většinu roku je přepad zavřený a veškerá voda teče skrz turbíny. Takže bych řekl že je to přehradní těleso. Jaký je váš názor?

hraji - Profil | Pá 13.7.2012 10:59:42

Můj názor je zcela irelevantní. Já nerozhoduji o tom, zda to je přehradní hráz a můj názor to neovlivní. Kdybyste aspoň napsal, kde je tohle vodní dílo, dalo by se u vodoprávního orgánu zjistit, jaký typ vodního díla to je.

Gleb - Profil | Pá 13.7.2012 10:29:38

Dobrý den,
vztahuje je se na stavní z obrázku tento bod z RŘ:
V rybářských revírech se zakazuje lov:

g) v blízkosti přehradních hrází nejméně 100 metrů od hrázového tělesa,

?????
Děkuji.


hraji - Profil | Pá 13.7.2012 10:33:58

Dobrý den, jak mám z nekvalitní fotky poznat, zda se jedná o přehradní hráz? Je vodní plocha nad tímto vodním dílem přehrada? Pokud ano, pak platí ustanovení o zákazu lovu ve vzdálenosti ..., pokud to ale přehrada není, není toto dílo přehradní hráz a pak se ustanovení z BP nepoužije.

lenka315 - Profil | Ne 8.7.2012 22:18:39

Dobry den, rada bych se zepatala, kde muzu sehnat hostovaci povolenku (staci kontakt) na rybníky v okolí vesnice Pozďatín (u Třebíče). Moc Vam dekuji za odpoved.

hraji - Profil | Po 9.7.2012 7:28:47

Teoreticky v každé MO MRS v okolí, třeba v Třebíči. Ale prakticky asi jen na sekretariátu Moravského rybářského svazu o.s., Soběšická 83, 61400 Brno.
www.mrsbrno.cz
Doporučuji prostudovat stránky, jsou tam uvedeny, mimo jiné, kontakty na jednotlivé MO.