Fotografování z pohledu amatérského rybáře

Diskuse ke článku Fotografování z pohledu amatérského rybáře z blogu anyz.mrk.cz

Autor diskuse: Anýzový dědek - Profil , 23.5.2012
Dále moderují: airfish Profil + jirka0 Profil + DeProfundis Profil

V jakém programu upravujete svoje fotky?

A) Zoner44%

B) Adobe Photoshop24%

C) IrfanView3%

D) PFX studio4%

E) Jiný - prosím napište jaký25%

Od 24.5.2012 hlasovalo 343 čtenářů.

NDenny - Profil | Čt 10.1.2019 23:56:01

DeProfundis >> Apropo,cetl jsem,ze Canon si dal patentovat novou 800,ale nic jineho jsem o tom nenasel.

    NDenny - Profil | Čt 10.1.2019 23:52:34

    DeProfundis >> Mam to presne jako ty :-)) Vzdy se naskytne neco,nebo je neco potreba a sen se rozplyne :-) I kdyz myslim,ze tady je to dosazitelne snadneji nez doma,pro me zcela urcite,doma bych si o tom mohl nechat jen zdat.Me psal jeden fotograf,abych se vykaslal na novou 600 a vzal si radeji 800.Mel tu novou 600 a dal ji pryc,protoze pry ta osma mnohem vic kresli , je ostrejsi,ale o trosku pomalejsi.Je to profik,ktery dela pro nejake studio vedle ve meste,s tou 600 fotil,ale hlavne natacel.Takze dalsi dilema 600 nebo 800.Faktem je to,ze na nejake letovky a foceni z ruky jsem spokoleny s tim 100-400 a pri pouziti TC1.4 x nebo 1.5x jsem v podstate na te 600.Kdyz pouziju TC 2x,tak prestane fungovat AF a ty fotky moc kvalitni nejsou,takze babo rad :-)

      NDenny - Profil | Čt 10.1.2019 23:45:04

      DeProfundis >> Romane slo,ale cena postovneho je polovicka noveho skla :-) Tedy kdyz beru soucasne ceny,to postovny je fakt ted desny a posilat to lacinnou cestou,tak ho mam za 3 mesice :-)

        NDenny - Profil | Čt 10.1.2019 23:43:19

        Soulfish >> Otazkou je,zda se opravdu nevyplati pridat dve stovky a poridit tu art,kterou mohu pouzit na vsechny fotaky.Ackoliv,kdyz koukam na aukce,asi b y se vyplatilo pockat.
        https://www.ebay.com/itm/Sigma-art-prime-lens-20mm-​for-Canon-Perfect-working-condition/323637939340?ep​id=238485126&hash=item4b5a530c8c:g:tu8AAOSwNqRcLUMa​:rk:2:pf:0&LH_Auction=1

          NDeProfundis - Profil | Čt 10.1.2019 23:42:03

          Denny >> taky jsem šetřil a v podstatě pořád šetřím na nějaký lepší dlouhý sklo. Ale to je tolik peněz, že mě to bude ještě nějakej ten rok nejspíš trvat. A bohužel do toho občas vlezou nějaký jiný věci, kterých nákup mě taky těší, takže se postupně ukrajuje z jiš našetřený hromádky...
          Pořád čekám až Canon tu jejich novou 400vku pustí opravdu do světa a projde to nějakým testem. Slibovali prosinec, ale nějak to nestihli. To je takovej můj sen, ale u mě s jeho cenou běh na další cca 4 roky s tím, že si nekoupím nic jinýho:-) Leda by mi někdo chtěl splatit hypotéku:-)

          A nešlo by ten 17-40 poslat zpátky do států?

            NDenny - Profil | Čt 10.1.2019 23:20:44

            DeProfundis >> Ale Karel vi,co by chtel :-) Kdyby zalezelo jen na tom,co bych chtel,tak sahnu po Sigme ,ta me nejvic oslovila. Porad se nejak nemuzu srovnat s tim,ze ty lacinne nejdou pouzit na FF. To me opravdu stve. No a navic jsem jeden sirokac poslal neuvazene domu do Cech 17-40,protoze jsem ho temer nepouzival a ted by se me hodil.

              NDeProfundis - Profil | Čt 10.1.2019 21:20:22

              Soulfish >> však jo:-) Jen Karel evidentně stejně neví, co by vlastně chtěl:-)

                NSoulfish - Profil | Čt 10.1.2019 20:54:50

                DeProfundis >> a proto jsem navrhoval ten nejlevnější rokinon za 300, herdek! :-D

                  NHayabusa - Profil | Čt 10.1.2019 18:14:21

                  Denny >> Super price! Teď už je to jenom v Tvých rukou... 😎

                    NDenny - Profil | Čt 10.1.2019 17:08:12

                    Hayabusa >> 10-18 bych dokazal sehnat s porovnani s jinymi opravdu velice,velice lacino,kolem 150 $.
                    Edit: vys nepredpokloadam,ze by se na aukci vysplhala.
                    https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p​2380057.m570.l1311.R1.TR11.TRC2.A0.H0.TRS0&_nkw=can​on+10-18mm&_sacat=0

                      NDenny - Profil | Čt 10.1.2019 16:58:52

                      DeProfundis >> Romane,je to presne jak pises.Tech chvil,kdy vidim pekne scenerie je hodne,ale nejak me to ve vetsine pripadu nechava klidnym,spis se kocham :-) Jen to nejak pribyva a rikam si,ze je skoda to obcas nevyuzit. Jen to jeste neni v te fazi,abych to "musel" fotit.Mozna je to klise,ale opravdu jsou chvile,kdy me pripada,ze cvaknuti fotaku a preruseni toho co zrovna vnimam je to same,jako bych v tu chvili vystrelil.Ti, kdo foti divokou zver vi, o cem ted pisu.Ja nejsem ten,ktery tvrdi,jakou ma fotka atmosferu,pro me je to jen zaznamenani urciteho okamziku z ktereho mam obcas I docela radost.Tu atmosferu vnimam v tom okamziku a neverim,ze stejne pocity ma ,pri kouknuti na fotku,nekdo jiny.Mnohokrat jsem se presvedcil,jak se nazory na jednu urcitou fotku lisi a vsechny ty moudra,ktere obcas ctu me nechavaji klidnym. Presne tak pristupuju k tomu foceni krajiny nebo nejake scenerie.Jenze ,kdyz uz se rozhodnu neco fotit,tak si rikam,ze by vysledem mel odpovidat tomu,co opravdu vidim,to,ze se to da prikraslit netreba rozebirat.Trosku jsem si to vyzkousel,takze vim jake je to fotit i na f22 a case 2minuty a podobne.Bohuzel,tam naprosto jednoznacne vyhravaji ty FF masinky,ten maly format to spise nekdy kazi.Musim uznat ,ze je opravdu veliky rozdil fotit s tou 7D mark II a nebo s Jitcinou 5Dsr popr s moji 5D mark IV.Ten vysledek je opravdu velice markantni.Pri pouziti vyzsiho ISO uz nad 600 u te sedmy uz mam problemy,abych nezlikvidoval v editoru nektere detaily.Jak jsem psal,vyborny fotak,ale s tohle hroznou vlastnosti.Nemysli,ze nekoukam i po tech Sigmach :-) od te doby co mam tu jednu art,tak vim,ze v mnohem predci vetsinu podobnych ostatnich objektivu.Rad bych mel sklo ktere ma IS a AF .Zvlaste to AF povazuju pro me za jednu z nejdulezitejsich vlastnosti,ale prave u te Sigmy se me potvrdilo,ze ta stabilizace,pri nekterych momentech, i kdyz je to vyborna vec,neni az tak nejdulezitejsi. Takze pochopitelne bych rad mel neco velmi kvalitniho,ale porad jsem v tom stadiu,kdy opravdu je me lito dat treba tisicovku za sklo,ktere vyuziji 50x do roka.Na druhou stranu si rikam,jestli nedelam chybu a za nejaky ten mesic si nebudu drbat palici,ze jsem nesahnul po necem spickovem,uz jsem tu chybu udelal se 70-200 f4,kdy jsem si rikal,ze me to staci a dneska vim,ze jsem mel sahnout po 70-200 f2.8 is. Kdo mel moznost tyhle dva objektivy porovnat v realu,okamzite me da za pravdu.Abych to shrnul,je to v soucasnosti pro me dilema,co brat jako prioritu.Staci me to,co mam a usetrim tim,ze koupim neco,co nebudu moci vyuzit na FF nebo vse hodit za hlavu,sahnout po spicce i kdyz vim,ze ji v soucasnosti pouziju jen v omezenem mnozstvi a zda to nebudou zbytecne vyhozene penize.Ono prece jen to foceni neni rybarina,kdy jsem drive kupoval veci pro radost a I kdyz byly spickove,dnes vim,ze rybu chytim s podobnym vercajkem za desetinu ceny,tohle u toho foceni tak uplne neplati.No a porad pokukuju po pevnem dlouhem skle,takze kdyz to zrealizuju,zase vim,ze foceni nejakych prirodnich scen bude odlozeno na neurcito.Nebyt tady to jezero a reka,bydlet nekde "v polich",tak o tom vubec neuvazuju :-))

                        NHayabusa - Profil | Čt 10.1.2019 16:48:20

                        DeProfundis >> S tím nezbývá než souhlasit. Focení krajin, architektury, exteriérů a interiérů je samostatná disciplina a s tím souvisí i technika focení - jsou to statické objekty takže 90% situací ISO 100, f 8-11, dlouhé časy( ideálně dobrý stativ) Tu 10-18 mám a krásně kreslí už od 11...po přepočtu je to 16-29 což je pořád super široké...

                          NDeProfundis - Profil | Čt 10.1.2019 16:37:31

                          Soulfish >> předpokládám, že rozpačití z toho budou především fotografové noční oblohy, což se Karla asi netýká. Ale i tak chtěl především ušetřit, takže ta Sigma nebude předmětem zkoumání:-)

                            NSoulfish - Profil | Čt 10.1.2019 16:07:22

                            DeProfundis >> z té artové sigmy jsou někteří rozpačití (astigmatismus?) a určitě by posloužil i obyč rokinon 14 2.8 za 300 dolcků - za pusu

                              NDeProfundis - Profil | Čt 10.1.2019 11:47:44

                              Denny >> Karle, je potřeba se na to dívat co nejreálněji.
                              Psal jsi, že to chceš využívat jen občas. Z toho předpokládám, že to budou náhodný momentky, kvůli kterým se ti nebude chtít ani rozkládat stativ:-). Ty momentky budou ve většině případů relativně dobře osvětlený scény. A jelikož budeš používat široký sklo, tak si můžeš dovolit relativně dlouhý časy a tím pádem nebudeš muset navyšovat ISO. Prostě focení krajiny je "opak" focení divokýho života. K tomu bych ti ještě jednou vysvětlil, jak se to má s tou světelností objektivu a focení WL, který zmiňuješ v souvislosti se sedmou a šumem. Když budeš něco fotit třeba na 500mm a budeš mít sklo s f/2,8, tak zjistíš, že bude HO tak malá, že budeš muset stejně přiclonit někam k f/8, aby to mělo smysl. A pak ti těch f/2,8 pomůže jen na rychlost zaostření, ale v okamžiku expozice ti přicloní na třeba požadovaných f/8 a ubere ti světlo, takže stejně budeš muset navýšit ISO, abys dosáhnul použitelnýho času. Ale tohle všechno při krajině víceméně odpadá a kromě rozbřesku a večerního šera budeš v 90% používat ISO 100. Na ISO 800 to stejně ještě moc nešumí a vejš podle mě nepůjdeš ani když budeš fotit v lese v soutěsce.

                              Ten Rokinon SP nebude špatný sklo a třeba oproti origo Canonu EF 14mm vychází i v optice docela slušně - https://1url.cz/9Mqeq
                              Ale je otázka, jestli oproti tomu APS-C Canon sklu ti za 3x tolik peněz přinese navíc tolik užitku, aby to vyváželo absenci IS a AF? Upřímně si myslím, že to nebude tvůj případ. Tím tě rozhodně nechci nijak odrazovat od nákupu něčeho "lepšího", sám jsem na tohle trochu magor a taky si radši připlatím za to nej, co se dá sehnat (když na to mám:-)), ale tady je to otázka reálný použitelnosti a využitelnosti.
                              Pokud by chtěl člověk opravdu obraz jako břitvu, tak by stejně sáhnul po ARTový Sigmě, která už je zase jen o kousek dražší:-) https://1url.cz/rMqeR

                                NDenny - Profil | Čt 10.1.2019 11:31:13

                                Soulfish >> Zatim jsem o nocnim foceni vubec neuvazoval,tedy tedy mimo foceni zvere a ptactva(sov),ale na to nepotrebuji zadnej sirokac. Mlecna draha je paradni zalezitost,ale asi to chce nekam,kde je hodne cisty vzduch,aby ty fotky byly dokonale.Jedine,co by me v soucasnosti lakalo,kdybych byl linej nebo utahanej a nechtelo se me nekam slapat dal do prirody,tak foceni nejake bourky,ale na to me staci bohate to,co mame doma.Ted se me nahromadilo par veci,ktere jsem jeste ani nestacil v praxi vyzkouset,potreboval bych nejak natahnout den abych vse zvladnul :-(

                                  NDenny - Profil | St 9.1.2019 17:56:44

                                  Soulfish >> Na tom craigslistu je to opravdu na dlouho,stat od statu mesto od mesta,polozek dost,ale ne vse je dosazitelne,protoze nekteri neakceptuji nic jineho nez osobni predani a platbu.Ale najit se tam opravdu veci daji,asi se na to vic zamerim,drive tam takova nabidlka nebyla.Mala ukazka z okoli.
                                  https://milwaukee.craigslist.org/search/pha?max_pri​ce=6000&query=canon&srchType=T

                                    NDenny - Profil | St 9.1.2019 17:37:07

                                    Soulfish >> Nahlednul jsem na skok do craigslistuale je to tam na delsi hledani
                                    https://madison.craigslist.org/pho/d/madison-vivita​r-series-1-7mm-35-fisheye/6772968102.html

                                      Červené karty: Knapík, nhgjhgjhgjghj