Fenomén Vydra říční

Diskuse k bleskovce Fenomén Vydra říční

Autor diskuse: MAXXSKATER - Profil , 21.3.2018

Honza7 - Profil | St 21.3.2018 17:28:36 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Kolega v uvedeném článku rozebral vydru. Zaměřil se ze svého pohledu na celou řadu rizikových ukazatelů, které mohou mít vliv na četnost rybí populace. V mnoha věcech mu dávám za pravdu, ale ne se vším souhlasím. Chci především zdůraznit, že na každém vodním toku mohou mít rizikové faktory úplně jiné koeficienty vlivu na ryby i když to na většině našich toků s četností ryb vypadá úplně stejně.
Zemědělství - zde bych úplně zamítl nulovou hypotézu o vlivu na život v našich tocích. Je třeba si uvědomit, že spousta našich druhů ryb se živí hmyzem a jeho vývojovými stadii. Díky činnosti našich zemědělců nastal pokles v počtu hmyzu o 60 -70%. Podobným číslům došli i v Německu. Tento pokles je natolik markantní, že to musí mít vliv na všechny tvory co se hmyzem živí. Dalším velkým problémem jsou syntetická hnojiva, která se cpou do půdy v několikanásobném množství více, než by bylo třeba.
Průmyslová výroba a ČOV - je zapotřebí si uvědomit, že jsme v době velkého rozmachu chemie. To že stoky nevykazují na základě senzorických ukazatelů nějaké změny to rozhodně neznamená, že taková voda není kontaminována chemickou výrobou. Dnes celá řada chemických látek, které odpadní vody obsahují jsou rozpustné ve vodě, bezbarvé, nesmrdí atd. a přesto jsou rizikové. Stále existují některé podniky které čekají na zvýšené hladiny vodních toků, kdy se takových látek snaží zbavit prostřednictvím kanalizace. ČOV opravdu nedokáží odstranit vše z vody co tam nepatří, toto je na velmi dlouho dobu nesplnitelný sen.
Kormorán je problémem všech vodních toků, především v době, kdy stojaté vody jsou pokryty ledem.
Kolega trochu opomněl vliv samotného člověka - rybáře, především co se týče pstruhových vod. Nevhodné hospodaření a přístup k původním rybám má taky nezanedbatelný vliv na počtech lipana, pstruha potočního, vranky, střevle a dalších druhů ryb.

Willow - Profil | Čt 22.3.2018 8:14:16 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Jirku osobně znám a napsal to přesně jak to je a jak během 5ti let šla Tichá Orlice do stavu který dneska je.Oba máme T.O. jako srdcovku a víme své.Začalo to kormoránem,pak volavka a vydra to i po zvýšení vysazování úplně vyžrala.Letos zamrzly stojáky tak se opět vrátil kormorán,to s volavkou a vydrou byl asi poslední hřebíček do rakve.Pro pány diskutéry,žádné fabriky,zemědělství a jiné vlivy,prostě neznáte tuto řeku a její okolí ale víte co a jak.:-)Ten počet vyder co uvedl Jirka je číslo z vysazených vyder .Na toto téma jsem vloni vedl debatu zde na Mrku.Podle toho jak loni počítali zelení tak jen Un Pastviny má stav 40ks dospělých a cca 78 mládat vydry.!!!!!!Na Tiché Orlici byly zaznamenány v určitých místech tlupy vyder o počtu 5+a 10+ mlaďat nevěřili by jste ,co se děje v řece a přilehlých rybnících,no ono se dělo,teď už nikdo vydry za své vykrmovat nebude.Doufám že si příroda s vydrou poradí tak ,že vychcípou a zeleným debilům zakážou její dotované vysazování.Smrt vydrám.!!

Jarda Š. - Profil | St 21.3.2018 21:12:13 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Myslím, že je třeba aby ČRS urychleně a důrazně apeloval na MŽP, aby zakázalo vysazování uměle odchovaných vyder do přírody, nejlépe, aby vůbec zakázalo chov vydry říční v zajetí (vyjma Zoologických zahrad), což je v jeho kompetenci. Je rovněž potřeba zamezit takovým úpravám toků, při kterých mizí úkryty pro ryby. Naopak je třeba, tam, kde přirozené úkryty nejsou, budovat umělé. V přírodním prostředí, kde se zdravá ryba může před vydrou schovat a žijí tam vydry skutečně divoké, uloví vydra jen nemocné a slabé kusy a zároveň si vytvoří tak velké teritorium, které si hájí před jinými vydrami, aby se na něm trvale uživila a nemusela se kvůli hladu stěhovat (není to kormorán, který má v přirozenosti v lokalitě ryby zcela vyžrat a pak přeletět jinam). Specifická situace je ovšem v lokalitách vhodných pro lipana podhorního, který nemá v přirozenosti schovávat se do úkrytů, proto je pro vydru dostupnou kořistí, i když je v přírodním prostředí a v plné kondici. V takových lokalitách by mělo být povoleno proti vydře říční zasahovat. Nesouhlasím proto s názorem, který z článku zaznívá, že vydry, ryby a lidé (rybáři) nemohou koexistovat, ale je třeba přijmout opatření k nastolení rovnovážného stavu.

Widl_CZ - Profil | Čt 22.3.2018 10:43:09 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

likin >> Já bych ty zemědělce nepodceňoval. Glyfosáty na pole perou pořád v hojným množství. Sic to není pro rybky jedovatý, ale pro vodní organismy už jo. V půdě to vydrží klidně i pár let. Všechno má nějakou návaznost a lidská blbost nás dohnala až sem.

Z "domácích" potůčků na kterých jsem vyrostl a které byly plné mihulí, raků a potočáků zbylo prd. A to je nějakých 15 let zpátky. O vydru a ani o vydří stopy jsem tam nezavadil. A stejně tam zmizely ryby, zmizela polovina průtoku, zmizely tůně, raci, mihule. Všechno je to v háji a vydra za to evidentně nemůže. Jeden potok je kompletně v háji a druhý má zbytkovou populaci udržovanou silou vůle a občas doplněnou duhákem. Je to smutný, pstruzi jsou moje nejoblíbenější rybařina. Dřív jsem 90% času strávil chytáním na těhle dvou potocích a zachytal jsem si královsky. Dneska musím jezdit po celým kraji abych našel slušnou rybu :)

Kalousek - Profil | St 21.3.2018 17:49:34 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Honza7 >> Tohle relativizování škod napáchaných vydrami se mi nelíbí. Každý aktivní pstruhař je schopen dost přesně říct, od kdy začaly z revíru mizet ryby. A je to zkrátka od doby, co se vysadily vydry. Na menších revírech je to jasné jak facka. U větších revírů je viníkem i kormorán. Stačí se začíst do studií o potravě vydry říční, např. https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/119248/ a každému soudnému člověku je jasné o co jde. Jbr

potočák 62 - Profil | Pá 23.3.2018 18:43:03

atislav_fishing >> Attta_vlastimil_vasi - 22.3.2018 10:51:35 >> Pokud´ máte přírodní ryby a pominul první nápor vyder,tak nemusíš mít strach,ty ryby se naučí na vydry reagovat.A ochránci se nezajímají o původní generace potočáků proto,protože by to měl dělat svaz jako uživatel revírů a taky by měl dodržovat platné zákony kde se píše něco o zákazu vysazování geneticky a geograficky nepůvodních ryb.Ovšem svaz to má na háku a doufám,že ho za to někdo nakope do pr....zatku.Petrův Zdar

potočák 62 - Profil | Pá 23.3.2018 19:01:45

zdeko >> Vydry nevidíš,protože loví tam,kde je zvýšený pohyb lidí hlavně v noci a vydra tam,kde je hodně potravy nebo učí mladé ,loví s oblibou pro zábavu.Má to v povaze ale člověk musí vycházet z toho,že to vyplynulo z vývoje.Když nebyli regulace,tak se pochopitelně řeky vylévali z koryt a na zatopené plochy vyjížděli ryby za potravou a vytírat se.Když voda opadla,tak v různých tůních uvízlo značné množství ryb,které by v letním období najednou uhynuli.Tím,že vydra lovila mnohem víc,než spotřebovala,tak se na tom přiživilo dost jiných druhů a tím to nepřišlo nazmar.Příroda nerada plýtvá. Jinak si nemyslím,že odstřel by měl nějaký smysl a to z jednoduchého důvodu,prostě vyder je moc.V rakousku se uvádí počet vyder 500-800 kusů a v lońském roce povolily odstřel 50 kusů a ochránci po celé EU z toho udělali poprask a stěžovali si u nejvyžších orgánů.Podle mysliveckého sčítání je u nás 8000 vyder,podle Lukáše Poledníka z ALKAWITLIFE,který se sčítáním pro AOPK a td. zabývá jich je kolem 6500 .K tomu,aby měl odstřel smysl a dosáhlo se snížení počtu vyder odstřelem,by se jich ročně muselo zastřelit kolem tisícovky a to nikdo nepovolí .Musí se hledat řešení v něčem jiném.Petrův Zdar

Rožnovák - Profil | Čt 22.3.2018 21:20:07

Knapík >> no já pamatuju jako kluk když se chytalo na P ještě na rybku, že když mě stařešinové přibrali, tak bylo odchytáno za chvíli, potočáci nebyli problém a stále jich tam bylo dost, při tom se v těch říčkách nejednou chytl i slušný okoun. V potocích byl pstruh či vranka doslova pod každým druhým šutrem. Nevím jestli je to dlouhá či krátká doba každopádně je to asi 30 let a stále to mám v živé paměti. Takže za mě staré dobré časy určitě byly :-).

Honza7 - Profil | Čt 22.3.2018 19:38:29

atislav_fishing >> Attta_vlastimil_vasi - 22.3.2018 10:51:35 >> To co jsi uvedl má moji plnou podporu, jenom nejde o to, že si to mají uvědomit ochránci přírody, ale především rybáři.
Pokud máme ještě někde původní genetickou formu, tak k jejímu udržení vede jediná cesta a to přes vlastní líhně. Nesmí docházet k žádným " importům " z jiných oblastí. Vše už velmi dobře popsal několikrát potočák62 a tak se mi to nechce znovu vypisovat.
Vzor máme nejen v té teoretické rovině, výsledky pánové mají, ale bohužel v jiných regionech tuto cestu nechtějí absolvovat. Je to cesta sice k úspěchu, ale za cenu velké námahy, obětování vlastního volného času i financí.
Nejde tedy o " zelené jelita ", ale o naši blbost.

Attta_vlastimil_vasi - Profil | Čt 22.3.2018 10:51:35

Chlapi nestrašte mě. Vydří počin vidím i u nás na řece, ale ryby tam teda (zatím) pořád jsou. Snad to tu nedopadne jak u některých z vás. Nicméně ať máme řeky jaké máme tak pořád nechápu že se nidko z ochránců nezajímá o původní generace potočáků, tak jak třeba ve Slovinsku. Tam si to už taky uvědomili a chrání si jak geneticky čisté populace endemických marmoráků, tak i normální potočáky tím že je nemíchají se pstruhama z jiných řek nebo s rybama ze sádek bez jasného původu. Jednu celou geneticky čistou populaci marmoráků jim však spláchla nějaká brutální povodeň. Od té doby si to asi chrání ještě víc. Něco podobného by si někdo z těch zelených jelit mohl uvědomit i u nás.

strecek - Profil | Čt 22.3.2018 8:58:19

Willow >> Ona příroda si s vydrami poradí, spousty jich vychcípe. Ale bohužel to už bude stav na našich vodách kritický. Další století budeme mít co dělat, abychom obnovili rybí obsádky alespoň do stavu, který panoval před cca 10 lety. Nehledě na to, že by tzv. ochránci přírody museli nabýt rozumu, což je v mnoha případech nereálné (soudím alespoň podle těch, co znám já).

salam77 - Profil | Ne 24.6.2018 20:32:43

Rád bych přinesl do diskuze další negativní názor na vydru a jelikož jsem z Orlických hor , kde v devadesátých letech se proháněli doslova hejna ryb tak dnes na chovných říčkách a řekách o rybu sotva zavadím . Souhlasím s ochranou vydry do určité výše populace, aby nedošlo k vyhynutí . Bohužel přemnožení není také ten správný jev . A apelovat na rybáře, aby zachraňovali populace ryb vysazováním není řešením, protože se nejedná jen o ryby , ale dnes najít v řece hrouzka či raka , kdy dříve byl hrouzek pod každým kamenem a dnes musím svým dětem ukázat na obrázku jak např. tito živočichové vypadají je doslova smutný odkaz pro další generace . A doufám že ti co dostávají peníze na záchranu vydry se podělí a budou zachraňovat i ostatní druhy živočichů o které v našich řekách přicházíme , a nebudou se schovávat za moc zákona protože i predátor vyhyne bez dostatečné potravy.

rover - Profil | Pá 23.3.2018 19:33:48

potočák 62 >> Jak správně píšeš, příroda nerada plýtvá. Na rozdíl od člověka, a to je potřeba si vždy uvědomit. Odstřel Vydry je absolutní nesmysl, ...tak jako jiný "predátor" si svou potravní resp. existenční cestu na just člověku vždy najde.
Až pochopíme, že je tato šelmička nedílnou součástí naší přírody, pak se naučíme jí i tak vnímat, potažmo respektovat.
Hledat "jiné" cesty nebude nutné.

rybomil - Profil | Čt 22.3.2018 11:23:16

Willow >> letos co tak mám info jen 1 byla pozdravená broky, slabota, bo nebyl dlouho sníh. vloni se chlapcům v zeleným dařilo zdravit víc - 5 ks.

Knapík - Profil | Čt 22.3.2018 9:20:46

Willow >> říkám jen to, že lidi, kteří nezažili to větší množství ryb, které bylo ve vodě dříve, budou mít pocit, že i to málo za časů jejich mládí bylo poměrně dost oproti tomu, co se bude v řece vyskytavat 40 let nato ...
Explicitní vysvětlení podává v Saturninovi Jiří Oulický v kapitole o starých zlatých časech.

Kdysi jsem se domníval, že ty staré zlaté časy byly někdy na konci minulého století a že tenkrát asi bylo na světě neobvykle dobře. Potom jsem zjistil, že dědečkovy staré zlaté časy byly docela jindy než staré zlaté časy tatínkovy. Také jsem se setkal s poměrně mladými lidmi, kteří říkali, že ty zlaté časy byly v době, na kterou se já již pamatuji. Zdálo se to zmatené a odporovalo si to. Později jsem pochopil, že staré zlaté časy spadají do doby, kdy byl mlád ten, kdo o nich hovoří. To znamená, že naše generace prožívá zlaté časy právě nyní. Podivuhodné.

Honza7 - Profil | St 21.3.2018 21:59:04

Jarda Š. >> Mám na tohle úplně stejný pohled. Zdravá vydra, vychovaná za normálních okolností se bude lidem vyhýbat. To co se děje teď nemá se zdravou populací v mnoha případech nic společného.

Darďas - Profil | St 21.3.2018 19:52:02

Honza7 >> Kolego naprosto souhlasím.Největší problém je - LIDSKÁ BLBOST.

jijin - Profil | St 21.3.2018 19:13:25

Honza7 >> na tohle téma dělali pánové Čech a Čech (otec a syn) průzkum na Chotýšce už před víc jak 10-15 roky. Vycházelo to v Rybářství.

Honza7 - Profil | St 21.3.2018 17:40:55

Dědek >> Nechci vůbec snižovat negativní vliv vydry na rybí populaci. Vydra, ale není jediný tvor, který má dopad na četnost ryb. Lidská blbost ji jednoznačně předčí.

Dědek - Profil | St 21.3.2018 17:36:03

Honza7 >> Hele, co dokáže vydra, jsem si sám vyzkoušel na svém rybníku. Za jednu zimu, mi dokázala zplundrovat komplet rybí obsádku. Jediné co tam zůstalo, bylo pár plotic, hrouzků a střevlí. Mnohaletá snaha tak skončila, už jsem tam nedal ani šupinu... Náhrada? Ani korunu.-
Takhle dopadli kolem další tři, co měli rybníky. Jeden se praštil přes kapsu a koupil koi kapry, karasy, jelce. Škoda za dvě zimy ve stovkách tisíc... Náhrada, žádná...