MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Fenomén Vydra říční

Kategorie: Všeobecné

Velice zajímavý článek, nám poslal rybářský hospodář MO ČRS Králíky Jirka Vidrma, který zveřejnil na web. stránkách MO ČRS Králíky, kde dopodrobna rozebírá příčiny masívního úbytku ryb v našich tocích. Jeho příspěvek uvádíme v celém znění s jeho souhlasem.

Dlouho jsem váhal s napsáním tohoto článku. Je opravdu těžké zachovat k některým skutečnostem úplnou lhostejnost.

Zdroj: http://rybaripce.cz/2018/03/20/fenomen-vydra-ricni/​

 

MAXXSKATER - ®, 21.3.2018

Diskuse k bleskovce

N Rožnovák - ® Ne 24.6.2018 22:45:20
Pepé - Vsetín >> na Senici dělali nedávno regulaci pokud mě paměť neklame.
U nás zrovna hrouzek a střevle zažívá malý boom. Tlouště je na vývoz, potočák se drží díky neunavnému brodění potoků našich skalních a tomu že se do řeky neustále nové kila duháka nebo dokonce granulovaného PO. Lipan taky nějaký je díky každoročnímu dosazovaní Li1 nad ZP a Ostrá dole na revíru jede sama a to ji ještě přisazjuje , parma je horší těžce se shání a nedáří se jí u nás na řece tolik jako u Vás ale davá se když je. Ale celkově je ryb samozřejmě míň.
N u x a - ® Ne 24.6.2018 21:55:48
Pepé - Vsetín >> to ale nebyla nikde ani vydra..
N Pepé - Vsetín - ® Ne 24.6.2018 21:24:53
Rožnovák >> do povodně v 97' tu bylo ryb až až. A jak zmiňuješ, všechny druhy. Vranka, hrouzek, lipan, tloušť, parma, ostrá, střevle,... To i tu na 473085 Senice1
N salam77 - ® Ne 24.6.2018 20:32:43
Rád bych přinesl do diskuze další negativní názor na vydru a jelikož jsem z Orlických hor , kde v devadesátých letech se proháněli doslova hejna ryb tak dnes na chovných říčkách a řekách o rybu sotva zavadím . Souhlasím s ochranou vydry do určité výše populace, aby nedošlo k vyhynutí . Bohužel přemnožení není také ten správný jev . A apelovat na rybáře, aby zachraňovali populace ryb vysazováním není řešením, protože se nejedná jen o ryby , ale dnes najít v řece hrouzka či raka , kdy dříve byl hrouzek pod každým kamenem a dnes musím svým dětem ukázat na obrázku jak např. tito živočichové vypadají je doslova smutný odkaz pro další generace . A doufám že ti co dostávají peníze na záchranu vydry se podělí a budou zachraňovat i ostatní druhy živočichů o které v našich řekách přicházíme , a nebudou se schovávat za moc zákona protože i predátor vyhyne bez dostatečné potravy.
N rover - ® Pá 23.3.2018 19:33:48
potočák 62 >> Jak správně píšeš, příroda nerada plýtvá. Na rozdíl od člověka, a to je potřeba si vždy uvědomit. Odstřel Vydry je absolutní nesmysl, ...tak jako jiný "predátor" si svou potravní resp. existenční cestu na just člověku vždy najde.
Až pochopíme, že je tato šelmička nedílnou součástí naší přírody, pak se naučíme jí i tak vnímat, potažmo respektovat.
Hledat "jiné" cesty nebude nutné.
N Rožnovák - ® Pá 23.3.2018 19:11:24
zdeko >> Nevím nemůžu posoudit jaká je to u Vás, ale já za ty roky u nás vydry viděl taky jen jednou, ale jsou tu a prozrazují je hojné exkrementy, stopy a tu a tam zmasený zbytek raka. Prostě vydra bude asi menší exibicionista jak norek :-). Invazivní druhy jsou pohromou obecně.
N potočák 62 - ® Pá 23.3.2018 19:01:45
zdeko >> Vydry nevidíš,protože loví tam,kde je zvýšený pohyb lidí hlavně v noci a vydra tam,kde je hodně potravy nebo učí mladé ,loví s oblibou pro zábavu.Má to v povaze ale člověk musí vycházet z toho,že to vyplynulo z vývoje.Když nebyli regulace,tak se pochopitelně řeky vylévali z koryt a na zatopené plochy vyjížděli ryby za potravou a vytírat se.Když voda opadla,tak v různých tůních uvízlo značné množství ryb,které by v letním období najednou uhynuli.Tím,že vydra lovila mnohem víc,než spotřebovala,tak se na tom přiživilo dost jiných druhů a tím to nepřišlo nazmar.Příroda nerada plýtvá. Jinak si nemyslím,že odstřel by měl nějaký smysl a to z jednoduchého důvodu,prostě vyder je moc.V rakousku se uvádí počet vyder 500-800 kusů a v lońském roce povolily odstřel 50 kusů a ochránci po celé EU z toho udělali poprask a stěžovali si u nejvyžších orgánů.Podle mysliveckého sčítání je u nás 8000 vyder,podle Lukáše Poledníka z ALKAWITLIFE,který se sčítáním pro AOPK a td. zabývá jich je kolem 6500 .K tomu,aby měl odstřel smysl a dosáhlo se snížení počtu vyder odstřelem,by se jich ročně muselo zastřelit kolem tisícovky a to nikdo nepovolí .Musí se hledat řešení v něčem jiném.Petrův Zdar
N potočák 62 - ® Pá 23.3.2018 18:43:03
Attta_vlastimil_vasi >> Pokud´ máte přírodní ryby a pominul první nápor vyder,tak nemusíš mít strach,ty ryby se naučí na vydry reagovat.A ochránci se nezajímají o původní generace potočáků proto,protože by to měl dělat svaz jako uživatel revírů a taky by měl dodržovat platné zákony kde se píše něco o zákazu vysazování geneticky a geograficky nepůvodních ryb.Ovšem svaz to má na háku a doufám,že ho za to někdo nakope do pr....zatku.Petrův Zdar
N zdeko - ® Pá 23.3.2018 16:05:47
V žádném případě nechci tvrdit, že vydry škody nepáchají, ale nemyslím si že by byly nějak přemnožený aby decimovaly počty ryb, alespoň tady na Plzeňsku. Za všechny roky co chodím na ryby jsem viděl vydru jen jednou, zato norky potkávám celkem pravidelně a někdy i víc kusů za den. Jak jsem se někde dočetl, norek často loví jen pro zábavu a dovede napáchat víc škody než vydra, takže vzhledem k počtu norků bych já osobně vyděl problém spíš tady než u vydry.
N Widl_CZ - ® Pá 23.3.2018 16:01:15
Rožnovák >> To já pamatuju ještě před 15 lety, kdy jsem na to měl čas, jak byl potok plný rybek. Pak jsem si dal pár let pauzu a návrat k vodě byl velmi, velmi bolestný :(
N Knapík - ® Pá 23.3.2018 7:31:00
Rožnovák >> já začal chodit na pstruhovky někdy před 25 lety a potočáků bylo v řece vcelku dost, dneska je zázrak, když se chytne sem tam nějaký
N Dědek - ® Pá 23.3.2018 0:23:24
Daty >> Rybník už nemám, tedy se není o co starat. Ale jak mám ještě kusé zprávy od ostatních, už se do žádných ryb nikdo z nich nepustil.
Nechtěl jsem mít na pozemku vybagrovaný rybník, aby byl obehnaný plotem, na to bych se mohl vyprdnout :-(
N Daty - ® Čt 22.3.2018 21:28:47
Dědek >> Brzy hodils flintu do žita. Rybník je sranda, obeženeš ho elektrickým ohradníkem a od vydry máš pokoj.Horší je bobr, toho to nezastaví. Sice nežere ryby, ale kdo po něm má tahat ty stromy z rybníka.
N Rožnovák - ® Čt 22.3.2018 21:20:07
Knapík >> no já pamatuju jako kluk když se chytalo na P ještě na rybku, že když mě stařešinové přibrali, tak bylo odchytáno za chvíli, potočáci nebyli problém a stále jich tam bylo dost, při tom se v těch říčkách nejednou chytl i slušný okoun. V potocích byl pstruh či vranka doslova pod každým druhým šutrem. Nevím jestli je to dlouhá či krátká doba každopádně je to asi 30 let a stále to mám v živé paměti. Takže za mě staré dobré časy určitě byly :-).
N jijin - ® Čt 22.3.2018 20:25:26
Pro někoho novinka, pro někoho známá věc https://www.mrk.cz/diskuse.php?id=628879&kw=co%20s%​20vydrami
N Honza7 - ® Čt 22.3.2018 19:38:29
Attta_vlastimil_vasi >> To co jsi uvedl má moji plnou podporu, jenom nejde o to, že si to mají uvědomit ochránci přírody, ale především rybáři.
Pokud máme ještě někde původní genetickou formu, tak k jejímu udržení vede jediná cesta a to přes vlastní líhně. Nesmí docházet k žádným " importům " z jiných oblastí. Vše už velmi dobře popsal několikrát potočák62 a tak se mi to nechce znovu vypisovat.
Vzor máme nejen v té teoretické rovině, výsledky pánové mají, ale bohužel v jiných regionech tuto cestu nechtějí absolvovat. Je to cesta sice k úspěchu, ale za cenu velké námahy, obětování vlastního volného času i financí.
Nejde tedy o " zelené jelita ", ale o naši blbost.
N TEZAR - ® Čt 22.3.2018 18:16:44
rybomil >> Tak ode mě at taky pár pozdravujou.-)
N rybomil - ® Čt 22.3.2018 11:23:16
Willow >> letos co tak mám info jen 1 byla pozdravená broky, slabota, bo nebyl dlouho sníh. vloni se chlapcům v zeleným dařilo zdravit víc - 5 ks.
N Attta_vlastimil_vasi - ® Čt 22.3.2018 10:51:35
Chlapi nestrašte mě. Vydří počin vidím i u nás na řece, ale ryby tam teda (zatím) pořád jsou. Snad to tu nedopadne jak u některých z vás. Nicméně ať máme řeky jaké máme tak pořád nechápu že se nidko z ochránců nezajímá o původní generace potočáků, tak jak třeba ve Slovinsku. Tam si to už taky uvědomili a chrání si jak geneticky čisté populace endemických marmoráků, tak i normální potočáky tím že je nemíchají se pstruhama z jiných řek nebo s rybama ze sádek bez jasného původu. Jednu celou geneticky čistou populaci marmoráků jim však spláchla nějaká brutální povodeň. Od té doby si to asi chrání ještě víc. Něco podobného by si někdo z těch zelených jelit mohl uvědomit i u nás.

[ Vstoupit do diskuse - 39 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniDaiwa Sleva až 51%

Sleva až 51% na Top rybářské zboží značky Daiwa!!!

akce, rybareniCRALUSSO Cloudy mini boilies 8 mm

Za 97
Mrakující plovoucí boilies vhodné pro lov s method feederovými krmítky. Fluo žlutá(ananas), fluo červená (jahoda), bordó (pepř/klobása), fluo modrá (tuňák). Větší balení boilies 12 mm / 40 g / 127,- kaček.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
RYBÁŘSKÉ POTŘEBY U ZLATÉ ŠTIKY RYBÁŘSKÉ POTŘEBY U ZLATÉ ŠTIKY

Uherské Hradiště, Nádražní 26