Krimplování fluocarbonu vs uzel

V rámci příprav, jsem testoval pevnost fluocarbonu spojeného krimplovacími kleštěmi a svorkou.
Testoval jsem to na síle fluocarbonu 0,45mm přes klasickou digitální váhu plnej kýbl a pomalé navyšování tahu. Udávaná síla fluocarbonu - 9,07kg.
Testoval jsem na cca 15ks.
U grinneru jsem se dostal na 7,25kg což jsem dopředu považoval za dobrou hodnotu.
U krimplování mě překvapila vysoká zmetkovost, kdy jsem se u spousty nedostal ani přes 6kg.
Těsně pod hranici 7kg se dostala jen vazba, kde jsem volný konec fluocarbonu ještě jednou otočil do trubičky.
Testoval jsem i zatavení volného konce jako pojistky. Asi to bude v rukou, ale nemile mě to překvapilo.
Testoval jste také někdo a co vám z toho vyšlo ?
Podmínky byly amatérské, ale není nad vlastní zkušenost.
Autor diskuse: Maverick0 - Profil , 31.5.2022 kaprařina - náčiní, doplňky

Spojení fluocarbonu

A) Jednoduché krimplování29%

B) Krimlování - volný konec ještě jednou do trubičky0%

C) Krimpluji a zatavím volný konce13%

D) Klasický uzel58%

Od 31.5.2022 hlasovalo 31 čtenářů.

82 nových příspěvků od Vaší poslední návštěvy. (Začít číst od prvního z nich.)

NFilla - Profil | Út 7.6.2022 10:41:13

rybomil >> dík za vyčerpávající odpověď..

    NBobler - Profil | Út 7.6.2022 10:12:54

    Filla >> Z čeho tak soudíte pane kolego, podle toho co jste napsal bych soudil, že je to spíše Váš případ a asi nejlepší bude, když se budete řídit tím, co máte napsané v komentáři.... Asi tak......

      Nrybomil - Profil | Po 6.6.2022 22:37:59

      Filla >> hele mě je úplně jedno co si myslíš, prostě jsem tam naposledy koupil cca 300 ks trubiček různých velikostí, bo mi udělal cenu na ně i na lanka. hlavně ty pro krimpování lanek na dravce a to mi už do konce života postačuje. mám pak ještě několik sad lanko + trubičky od Quantum, ale ty jsou na 9 a 12 kg což použiju málo.
      nějaký káčkařský krimpování mě nezajímá.

        NFilla - Profil | Po 6.6.2022 21:47:19

        rybomil >> Já si spíš myslim, že sem s Boblerem chodíte strašlivě nasypaní. Šifry Mr. Leonarda hadra

          Ndrvoštěp - Profil | Ne 5.6.2022 12:56:07

          Bulda 64 >> 👍👍👍

            NBulda 64 - Profil | Ne 5.6.2022 12:48:56

            drvoštěp >> Karle, dělám už jen na troling (0,80mm - 60-80cm- mořskej hardmono).. jestli chceš, tak vyrobím..
            Kapř chytám jen na jemno .. ;-)) Ale Petr myslím dělá na koule, když je dravcookurková sezóna... třeba to přečte a dovezeme...?

              Ndrvoštěp - Profil | Ne 5.6.2022 10:29:55

              Bulda 64 >> Vezmi mi pár návazců. Že děkujeme😆😆😆

                NBulda 64 - Profil | Ne 5.6.2022 10:09:26

                Pindˇa >> pojišťovací natavenou kuličku na FC dělám vždycky , asvědcilo se..
                Sichr je Sichr :))

                  Nmastrof - Profil | So 4.6.2022 17:42:45

                  Já vážu i 1.2mm na sumce. Vážu na tom teda jen osmickovou smyčku a bezuzlove hak. Krimpy jsem testoval, vypadá to mnohem líp než uzel, ale drží to o dost hůř.

                    Nrybomil - Profil | So 4.6.2022 15:43:36

                    Filla >> jsou z obchodu, naposledy Pasov, nejsou tak tvrdý.
                    bobler ví vše dopředu, je dobrej

                      NFilla - Profil | So 4.6.2022 10:11:16

                      rybomil >> linkneš nám sem ty trubičky, prosím?

                        Nfheavy - Profil | So 4.6.2022 5:44:24

                        Maverick0 >> ty víš jak vidí ryba Voe😁😁

                          NBobler - Profil | Pá 3.6.2022 22:10:16

                          Trubičky z Němců, vyrobených o kousek vedle cca 7000km.....

                            Nrybomil - Profil | Pá 3.6.2022 21:58:17

                            Nils Master - 3.6.2022 16:56:29 >> taky uzluju 0,19 -0,23 + 0,39 - 0,45. krimpuju 0.60, trubičky jen z Němců

                              Naartu - Profil | Pá 3.6.2022 18:49:11

                              Postup, jak to dělám já, jsem dával níže. Přidám pár fotek, jak to vypadá. Je to trochu pracné, mě se to tak líbí.

                                NNils Master - Profil | Pá 3.6.2022 16:56:29

                                osobně taky Krimpuju, ale 0,60 a silnější.... protože uzly se dělají opravdu blbě.
                                Ale u těch slabých vždy uzel.. tedy u 0,15-0,45 co používám

                                  NBobler - Profil | Pá 3.6.2022 12:20:58

                                  Možná jeden můj malý poznatek, je dobré používat dutinky širší než kleště.....

                                    NPindˇa - Profil | Pá 3.6.2022 11:45:43

                                    Ještě jedna pomůcka kterou mi nedávno poradil kamarád. Před zakrimpovanim konec FC roztavit něco jako pojišťovací uzlík

                                      NMaverick0 - Profil | Čt 2.6.2022 13:58:11

                                      Martin M. >> I ty Brute

                                        NMartin M. - Profil | Čt 2.6.2022 12:19:30

                                        Maverick0 >> a v noci je ten rozdil viditelnosti jaky?

                                          NFilla - Profil | Čt 2.6.2022 12:14:06

                                          Pindˇa >> zajímavé 😉
                                          Krimpy mám korďácké, ale kleště obyč. Moje nelepí, ale drží to jak blbý.

                                            NPindˇa - Profil | Čt 2.6.2022 9:26:03

                                            Filla >> Ještě jedna pomůcka u Korda kleští a krimpu. Krimp by měl po zmáčknutí a následném rozevření kleští zůstat lehce přilepený v drážce kleští, pak je to 100%.

                                              NFilla - Profil | Čt 2.6.2022 9:08:38

                                              Ještě tu nezaznělo, že krimp je jako Gbod. Musí se zmáčknout tak akorát, ani málo ani moc. Jinak je problém, mám to vyzkoušený.
                                              Čím tlustší mono na návazci typu robnnie, tím vyšší pravděpodobnost samozáseku. Samozřejmě taky únosnost v oslabeném krimplém místě.

                                                Nhaas - Profil | St 1.6.2022 16:55:54

                                                broucana >> souhlas 👍

                                                  Nbroucana - Profil | St 1.6.2022 15:56:05

                                                  Krimpy od Kordy používám při kaprařine už x let a ještě se mi nestalo ,aby mi to povolilo. Nikdy.
                                                  Používám na kombinované návazce. Jednoduché, rychlé, pevné a návazec má šmrnc.

                                                    Nkaprus - Profil | St 1.6.2022 13:43:11

                                                    Většina trubiček co sem viděl sou vevnitř ostré. Kdybych chtěl nosnost, nevěřil bych tomu ...
                                                    Něco jiného je lanko z 0,8 na 6 kilovém kmenu.

                                                      NPindˇa - Profil | St 1.6.2022 13:26:09

                                                      Slavíček >> Já zůstanu u krimpovaní Boomu pro montáže typu Ronnie rig a u kombinovaných navazcu u svlikaček typu Quick silver gold klidně 58lb pro extrém nač se s tím šmodrchat.

                                                        Nfheavy - Profil | St 1.6.2022 11:43:12

                                                        Slavíček >> jo taky chytávám na 40ku kmen a dělám kombinovaný nàvazec,ale už se mně stalo že jsem to tam nechal všechno.🤣

                                                          NSlavíček - Profil | St 1.6.2022 11:04:20

                                                          fheavy >> Třeba řeka chytam už pouze vlasec 40 . Jinak do extrému davam šok 50 až 60 . Do extrému výdrže jdu pouze pokud opravdu je to potřeba. Třeba tuhle jsem vytáhl lepší rybu i s tímhle . Prut toho měl plný kecki . Vytáhl jsem ho pouze díky silně předimenzované sestavě

                                                            NDiamond - Profil | St 1.6.2022 10:55:03

                                                            Brumbar >> je to možné. No každopádne tá údajná "neviditeľnosť" fc je s určitosťou značne preceňovaná ...

                                                              NBrumbar - Profil | St 1.6.2022 9:50:14

                                                              Diamond >> to nemusí být oči, ale jiné podmínky. Světlo, voda a další. Osobně bych řekl, že na to má velký vliv zakalení vody. Jak je zakalená, je FC víc vidět.

                                                                Nfheavy - Profil | St 1.6.2022 9:43:30

                                                                Slavíček >> co máš za kmen?pokud nemáš aspoň 60ku kmen tak ten návazec nedává smysl,v extrémních podmínkách to urveš nebo uřízneš komplet.
                                                                Mluvím z reálu.

                                                                  NDiamond - Profil | St 1.6.2022 9:14:09

                                                                  Maverick0 >> tak potom asi mame rozdielne oči ... 🥸

                                                                    NMaverick0 - Profil | St 1.6.2022 9:07:48

                                                                    Diamond >> Ano, přivedlo mě na to video, kde to vypadalo spíše jako prodej fluocarbonu. Moc sem tomu něvěřil a tak jsem si návazce porovnal v čisté vodě. Rozdíl je až extrémní (fyziku neobejdeš).
                                                                    Na druhou stranu jak to vidí ryby ví jen bůh.

                                                                      NSlavíček - Profil | St 1.6.2022 9:03:03

                                                                      Pindˇa >> To je jasný to byla ukázka kde opravdu jdu se silou materiálu do extrému.

                                                                        NDiamond - Profil | St 1.6.2022 9:01:28

                                                                        Maverick0 >> fakt si to skúšal? Úprimne, ja som to skusal a to co pises je blbost. Jedinu vyhodu fc oproti vlascu vidim vo vyssej oteruodolnosti ...

                                                                          NPindˇa - Profil | St 1.6.2022 9:00:51

                                                                          Slavíček >> Jo dík tenhle navazec opravdu není třeba krimpovat.

                                                                            NSlavíček - Profil | St 1.6.2022 8:58:15

                                                                            Maverick0 >> Za mě rozhoduje samozřejmě místo pak nástraha co ryba nechce nepomůže nic a pak způsob prezentace . Někdy klasika jindy panáček nebo neutrálka . Ale ten materiál se hodně přeceňuje.Žádný blbosti jako kryston už roky nepoužívám na klasiku mě stačí obyčejná šnůurka průměr 0.30 za 3 Kč metr .Ještě donedávna jsem na řece chytal pouze návazec celý s 50 vlasce

                                                                              NMaverick0 - Profil | St 1.6.2022 8:53:59

                                                                              Pindˇa >> Jednoduché kulatého průměru. Mám tam i ty zdvojené, ale s tím jsem nelaboroval.

                                                                                NMaverick0 - Profil | St 1.6.2022 8:53:00

                                                                                Slavíček >> ok. Mám prostě jiné zkušenosti.

                                                                                  NPindˇa - Profil | St 1.6.2022 8:48:54

                                                                                  Maverick0 >> Dik to používáš tedy asi ty jednoduché že obr.1 ne ty zdvojené? Obr.2

                                                                                    NSlavíček - Profil | St 1.6.2022 8:39:21

                                                                                    Maverick0 >> To jsou pohádky chodil jsem na vodu kde byl extrémní tlak rybářů. Co myslíš některý ryby jsem chytal pořád dokola. Nejdřív jsem používal flucarbon a pak roky obyčejnou 50 vlasec nepoznal jsem rozdíl . Musí nějak ta firma odůvodnit tu vyšší cenu aby jsme my cvoci to hned letěli koupit.

                                                                                      NMaverick0 - Profil | St 1.6.2022 8:35:52

                                                                                      Slavíček >> Upřímně, Zkus si dát do čisté vody návazec z vlasce pletenky a fluocarbonu.
                                                                                      I 0,60 fluocarbon je méně viditelný než vlasec 0,20.
                                                                                      Asi každý jsme si zkusili jakou váhu na počet záběrů má síla návazce. Tady spatřuji tu nevětší výhodu fluocarbonu. I feederu mi moc nesedí, ale u kaprařiny ho považuji za značnou výhodu.

                                                                                        NMaverick0 - Profil | St 1.6.2022 8:32:02

                                                                                        Pindˇa >> 1.00mm a 1,2mm

                                                                                          NSlavíček - Profil | St 1.6.2022 8:30:54

                                                                                          Pindˇa >>Nemám s tím problém. Ale do extrému používám tohle 60 vlasec plus pletenka na 18 až 35 kg. To už ale opravdu na situace lov ve vážkách kde chci max výdrž odolnost.

                                                                                            Ndrvoštěp - Profil | St 1.6.2022 8:09:56

                                                                                            Slavíček >> 😆👍👍

                                                                                              NPindˇa - Profil | St 1.6.2022 8:07:31

                                                                                              Slavíček >> Na Ronnie rig? Nekroutí se ten navazec?

                                                                                                NSlavíček - Profil | St 1.6.2022 8:01:32

                                                                                                Pindˇa >> Tenhle ale nonsnost 30 lb.

                                                                                                  NSlavíček - Profil | St 1.6.2022 7:55:44

                                                                                                  Pindˇa >>vlasec na navazce nosnost píšou 13 kg . A funguje to dobře.

                                                                                                    NPindˇa - Profil | St 1.6.2022 7:52:13

                                                                                                    Slavíček >> A jaký průměr používáš na tento návazec? Dík

                                                                                                      NPindˇa - Profil | St 1.6.2022 7:42:28

                                                                                                      Maverick0 >> Ještě jsi mohl napsat jaké krimpy jsi u těch menších průměru zkoušel?

                                                                                                        NSlavíček - Profil | St 1.6.2022 7:41:05

                                                                                                        drvoštěp >> Podle zápisu některých soudím že se spíš řeší materiál do strunové sekačky . Už dávno taková kraviny jako flucarbon nepoužívám zjistil jsem že není rozdíl v účinnosti mezi silným vlascem a flucarbonem pouze v ceně. Ale 0,8 to už je pořádný úlet to už se bavíme o materiálu na sumce nebo mořský rybolov . Ne na lov kapra

                                                                                                          NPindˇa - Profil | St 1.6.2022 7:40:27

                                                                                                          Brumbar >> Přesně tak ,, je to jako by víc placatý" k tomu dojde pokud není krimp v drážce kleští 100% kolmo na kleštiny a po zmáčknutí se krim sveze a nezamáčkne se, jak má

                                                                                                            NMaverick0 - Profil | St 1.6.2022 7:30:47

                                                                                                            Díky všem. Osobně za větší problém než celkovou maximální nosnost krimplu považuji jeho nespolehlivost. U uzlu jsem schopen okem vidět zda jsem ho nespálil a případně převázat. U krimplování spousta spojů vypadala dokonale, ale nosnost tomu vůbec neodpovídala.
                                                                                                            Holt se asi u menších průměrů vrátim k uzlům 😉

                                                                                                              Naleš vavřina - Profil | St 1.6.2022 7:01:42 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                                                                                              S FC a Hardmono jsem koketoval při UL-L přívlači jako s preventivním opatřením pro minimalizaci ztráty nástrah při setkání se štikou. Používal jsem průměry 0,25 a 0,30mm. Krimpování je fajn rychlá záležitost co umožňuje mít operativní zásobu předem připravených návazců - paráda. Ale na druhou stranu jsem sledoval stejný problém jako zadavatel diskuze - krimpování výrazně snižuje pevnost, nedá se na něj spolehnout a hlavně je nemožné zkontrolovat provedení (to u uzlu jde) a nezbývá než věřit, že v trubičce je vše ok a že nedojde k předření o okraj trubičky. Nyní již opět nepoužívám.

                                                                                                                NBrumbar - Profil | St 1.6.2022 6:54:24

                                                                                                                Na navazce pouzivam od Kordy Boom a Mouth trap. Oboje jen krimpuji. Krimpuji i ujimany vlasec nad obratlikem u zavesky a nikdy se mi nestalo, že by něco prasklo.
                                                                                                                Při krimpovaní se občas stane, ze nedojde ke správnému zamáčknutí. Je to jakoby víc placatý. Pokud k tomu dojde, hned to odstrihnu a udelam nové spojeni.

                                                                                                                  Nfheavy - Profil | St 1.6.2022 6:52:35

                                                                                                                  Pindˇa >> ja myslím že ve většině případů ćlověk není schopen přes prut vyvinout takovou sílu aby třeba 60ku FC přetrhl byť i v krimpu,spíš když je FC odřené nebo od sláviček jinak určitě nee.

                                                                                                                    Naartu - Profil | St 1.6.2022 3:45:59

                                                                                                                    Navrc >> Natavim konec, aby se vytvořila kulička a pak přehnu a začnu vázat.

                                                                                                                      Ndrvoštěp - Profil | Út 31.5.2022 22:08:34

                                                                                                                      Jen dotaz, je to tu o rybařině a nebo o tahání mramorových bloků z kamenolomu ?😆😆😆

                                                                                                                        NNavrc - Profil | Út 31.5.2022 22:05:43

                                                                                                                        aartu >> Nerozumím tomu, že natavíš a uděláš očko.

                                                                                                                          Ntandem - Profil | Út 31.5.2022 22:04:21

                                                                                                                          Pindˇa >> jakýkoliv mechanický zásah do struktury mu nedělá dobře

                                                                                                                            Naartu - Profil | Út 31.5.2022 21:59:08

                                                                                                                            Používám FC na vláčení. Nedělám na něm uzel ani nekrimpluji,ale na konci natavim, udělám očko, vezmu pletenku a udělám uzel grinner s aspoň s 20-25 oviny, aby se FC pěkně srovnal, utahnu a zakapnu vteřinovým lepidlem. Nakonec přetáhnu smršťovackou, aby to bylo hladké.