- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Energetické vlákno MRKařů.
Dále moderuje: Bacha San Profil
Vyleze nafta a benzín přes 50 ,- Kč?
A) Ano50%
B) Ne50%
C) Je mi to jedno, mám pracovního osla0%
Od 21.3.2026 hlasovalo 2 čtenářů.
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
46x v oblíbených a 11x v ignorovaných.
NWillow - Profil | St 30.11.2022 17:31:37 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Že by?
NBacha San - Profil | Po 28.11.2022 22:03:26
Dnes jsem zavolal svému dodavateli, že u něj zůstávám na spotové ceny. A víte proč? Protože nejpozději za rok na tom začnu vydělávat.
Je třeba být trpělivý. Jako Číňani, Japonci a vůbec dální východňani, krom Rusů :-D
NBacha San - Profil | Po 28.11.2022 21:50:44
Někdy si prostě člověk musí udělat radost:-)
NPike - Profil | St 23.11.2022 19:38:17
Pozitivem je, že když je do cca 0 stupňů, tak to vytopí s přehledem samy a dostane se to přes dveře i do patra. Mi osobně nevadí, když je doma chladnějc, ale doma reptají, tak ty krbovky udělají i takové to jiné příjemné teplo, které radiátory nedají. Jsem hodně zvědavý, o kolik půjde spotřeba elektriky dolů. 1mWh komplet stropované ceny dolů by zaplatila dřevo. Další pak kominíka, amortizaci kamen atd. Uvidíme.
Jinak ještě k solárům. Když byly ceny silové elektřiny kolem 1 500 Kč za mWh, tak jejich návratnost u rodiny, co spotřebovala cca 6 mWh ročně byla při koupi řešení s baterií sakra dlouhá. Za dnešní ceny a při započtení dotace je to už o dost lepší, ale stejně platí, že ideálně to prodiskutovat s odborníkem a navrhnout řešení na míru. Ještě efektivnější by to bylo při odkupu přebytků za tržní ceny.
Ale skoro bych řekl, že největší mezery jsou stejně v plýtvání, neekonomických spotřebičích atd.
Jinak zajímavý by byl i náhled ostatních na tuto problematiku.
NPike - Profil | St 23.11.2022 12:21:30
Já vidím problémy spíš jinde. Obrovské baráky, nezateplené či špatně, staré okna, rozvody atd.
Kdo má rozumně velký dobře zateplený dům, tam si to vytopí krbovkama. S dalším se jde hrát.
Obr starý barák s patrama pro syna, vnuky, sousedy, kdy tam nakonec nikdo nebydlí, tomu nepomůže nic.
Nrybomil - Profil | St 23.11.2022 12:14:30
1) firmy jim někdy vnutili nadbytečně silný TČ... no prostě vyděláme prachy
2) instalace do starýho otopnýho systému s velkým množstvím vody a pochybně fungujícími radiátory
3) zateplení alá na papíře
4) pokud mrzne, tak často i v době kdy je TČ odstavený ... nebo jede ve VT - viz soused co instaloval loni. už nadává, že má nějaký čas zimu.
Ségra po 3 letech funkce TČ konečně vyměnila trubky a starý radiátory a jen kouká jak dost jí poklesla spotřeba. Samo velký okna alá domek z r. 89 zůstaly, takže bude měnit i ty za lepší, ale až 2023 (má na to prachy vpoho).
Jo a revize s zkouška těsnosti TČ taky podražily. Mnozí co mají TČ nad 7 kW ani netuší vo co go.
NPike - Profil | St 23.11.2022 11:46:25
Já to tak u elektrokotle mám. Nizký tarif na kotel 20 hodin za den a kotel jeden jen v něm.
Na TUV mám nízký tarif o dost kratší dobu za den.
Myslím, že pro čerpadlo to bude to samé.
Nrybomil - Profil | St 23.11.2022 11:28:13 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
NBuffalo1969 - Profil | Út 22.11.2022 7:34:39 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
včera 14:39
Adam Kahánek
Zatímco jednání evropských zemí s Katarem o dodávkách zkapalněného zemního plynu (LNG) drhnou kvůli neshodám ohledně délky potenciálního kontraktu, tak Čína takový problém nemá. Energetický gigant Sinopec podepsal 27letou smlouvu na dodávky LNG s QuatarEnergy. V pondělí o tom informovala agentura Reuters.
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-evropa-se-zdraha-cina-dohodla-s-katarem-dodavky-lng-na-27-let-40415102
NBuffalo1969 - Profil | Út 22.11.2022 7:33:46 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
včera 9:45
Novinky, ČTK
Obchodníci v Evropě závodí s časem. Předtím, než 5. února začne v Evropské unii platit zákaz dovozu ruských ropných produktů, se snaží co nejvíce předzásobit ruskou naftou, protože alternativní zdroje jsou stále omezené. V pondělí o tom informovala agentura Reuters.
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-ruska-nafta-tece-proudem-evropa-skupuje-co-se-da-nez-zacne-platit-zakaz-40415037
NBuffalo1969 - Profil | Ne 13.11.2022 9:56:40
NPopik - Profil | Ne 13.11.2022 8:44:54
NDanda05 - Profil | Ne 13.11.2022 0:08:01
NBacha San - Profil | So 12.11.2022 11:51:57
Já měl dilema, zda zůstat u spotu, nebo aktivovat velmi výhodnou smlouvu na letošní březnový tarif od Innogy na tři roky od 1.1.2023 a po zralé úvaze (detailně se to dopočítat nedá) zůstanu u spotu.
Mám s tím roční zkušenost, a věřte, že jsem spokojený, i když v srpnu byl spot plynu i přes 300 éček. Dnes je něco přes 70 a před 14 dny byl i za 30 éček.
Navíc, vláda prý přijme opatření, že spot se bude moci vypovědět ze dne na den. Ale není to nutné, protože strop se týká i spotu.
Honě štěstí a nezapomeňte na to, že zprostředkovatel si bere měsíční paušál, což je v mém případě cca 185,-kč.
NBuffalo1969 - Profil | Pá 11.11.2022 8:12:46 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
.
Lodě s LNG do EU není kde vyložit. Terminály jsou plné
18. 10. 2022
LNG terminál v Eemshavenu, který využívá Česká republika, leží v provincii Groningen na severu Nizozemska. Je to první zařízení svého druhu spuštěné v Evropě od letošního února, kdy začala válka na Ukrajině. Terminál tvoří dvě plavidla, Golar Igloo a Eemshaven LNG, umožňující skladování a zpětné zplyňování [FSRU]. Vedle ČEZ si kapacity v terminálu vyblokovaly další známé energetické společnost, nizozemský Shell a francouzská Engie. / Foto: ČEZ
Desítky lodí se zkapalněným zemním plynem [LNG] krouží kolem pobřeží Španělska a dalších evropských zemí. Důvod je, že LNG není kde vyložit. Evropské terminály, které palivo přeměňují zpátky na plyn, jsou totiž plné.
O potížích s dodávkami LNG do Evropy informovala agentura Reuters. Aktuální situace podle ní vyvolává obavy o schopnost Evropy zpracovávat dodávky LNG potřebné k vyrovnání výpadku dodávek z ruských plynovodů. Věc je o to choulostivější, že evropské země platí za LNG významné sumy. Což v aktuálním podcastu FinTag.cz potvrdil i prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Podle něj evropské země za LNG například z USA platí třikrát až čtyřikrát vyšší cenu, než je cena LNG na trhu v USA. Řešením by podle něj byly společné evropské nákupy této komodity. Ty by ceny LNG stlačily.
-Přepravu LNG na velké vzdálenosti umožňuje předchozí zchlazení plynu na minus 160 °C a stlačení do kapalné podoby.
-Jako FSRU [Floating Storage and Regasification Unit/zpětné zplyňování] jsou využívány LNG tankery, které jsou dovybaveny zařízením na regasifikaci LNG.
-V terminálech se zkapalněný plyn po ohřátí opět změní na plyn a soustavou přepravních plynovodů putuje k odběratelům.
-LNG se ohřívá pomocí tepla z mořské vody, čímž se znovu získá plynné skupenství a soustavou přepravních plynovodů putuje k odběratelům.
Jak vyplývá z aktuálních informací, problémy ale nejsou jen s cenou, ale i kapacitou v evropských LNG terminálech. Příjezd mnoha lodí se superchlazeným plynem odhalil, že je v Evropě nedostatek kapacit pro přeměnu LNG na plyn. Španělsko má přitom šest závodů na LNG a největší kapacity pro zpětné zplynování v EU. Ty jsou však nyní podle tamější plynárenské firmy Enagás už nyní docela přetížené. Situace se podle zástupců firmy zřejmě nezlepší přinejmenším do prvního listopadového týdne. Firma uvedla, že možná bude donucena i odmítat vykládku LNG kvůli obsazenosti svých terminálů.
Jaká je reálná situace s vykládkou LNG
U španělských břehů a jinde ve Středozemním moři se nachází více než 35 lodí s LNG. Jen u Cádizského zálivu kotví nejméně osm plavidel, uvedli pro agentury Reuters obchodníci, analytici a zdroje z terminálů. Podle jednoho z nich Španělsko tento týden nabízí u svých terminálů pouze šest míst pro nákladní lodě. To je pro méně než pětinu plavidel čekajících ve frontě u pobřeží země.
„Nedostatek zařízení pro přeměnu LNG na plyn nebo plynovodů spojujících země, které tato zařízení mají s ostatními evropskými trhy, znamená, že LNG plovoucí na moři nelze využít,“ uvádí Reuters.
Ale ani tím „problémy“ nekončí. Podle analytika firmy ICIS Alexe Froleye další fakt je, že s blížící se zimou a rostoucí poptávkou po vytápění se očekává další růst cen zkapalněného plynu. Takže některé lodě čekají s prodejem svého nákladu za vyšší cenu, která může kompenzovat dodatečné náklady na přepravu vzniklé tím, že stojí na moři. Tato strategie podle analytika ICIS funguje. Některé společnosti totiž mají volné přepravní kapacitu kvůli výpadkům producentů. Jako je třeba přerušení dodávek od druhého největšího amerického vývozce LNG po červnovém výbuchu a požáru.
Co se bude dít dál
Pokud se situace s vykládkou brzy nevyřeší, podle Reuters se může stát, že lodě se stlačeným plynem začnou hledat pro vykládku přístavy mimo Evropu. Čína oznámila, že zastavila prodej zkapalněného plynu zahraničním odběratelům. To proto, aby si zajistila dostatečné vlastní dodávky. Což by podle analytiků mohlo přimět více lodí zamířit do Asie.
Problém přitom neleží jen v nedostatečném počtu terminálu v Evropě, ale i v nedostatku potrubní infrastruktury. Ta je příčinou, že plyn nelze přepravovat do jiných evropských zemí. To si uvědomují i politici. A proto se tento týden sejdou představitelé Francie, Německa, Španělska a Portugalska, aby se pokusili dojednat dohodu o plynovodu MidCat. Právě ten by přepravoval plyn, a v budoucnu i vodík, ze Španělska do střední Evropy. A tak by, jak tvrdí politici, snížil závislost na ruském plynu.
Na druhé straně tu nejsou jen „špatné zprávy“. Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se nadále snižuje. Cena klíčového termínového kontraktu dnes [18.10.] dopoledne sestoupila až na 115 eur [cca 2 800 Kč] za megawatthodinu [MWh]. Je tak nejníže od poloviny června. Plyn podle analytiků přitom zlevňuje už pátý den za sebou.
–ČTK/DNA–
NBuffalo1969 - Profil | Čt 10.11.2022 7:34:47
A už s tou politikou sem nechoďte.
Děkuji.....
Červené karty: Specialista, Zip1, sliver
Čtenáři této diskuse také sledují
NFóry59867
NSranda bez nadsázky 🤘10856
NRybářsko-houbařské jádro .-)45006
NKutilské jádro MRKu5344
NZahrada pro lenochy aneb zahradnicko-budovatelské jádro22047
NČína - objednali ste uz nieco?15714
NBušákovy plky a frky a různé věci od našich vod412759
NUdírny a uzení51139
NSprávný muž má v kapse nůž8074
NDokumenty z přírody kolem vody624
Kde to žije - všechna témata
2:11NHlídač slev eshopů 751
ÚtNRybáři vs ochránci přirody 68
ÚtNATTs hlásiče a ATTx příposlech 544
ÚtNStaré Česke rybářské vybavení 394
ÚtNDaiwa Whisker SS 2600 173
ÚtNKurz Teo Daška pro Otoše 305
ÚtNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 2
ÚtNÚprava chodu woblerů. 11
ÚtNCandát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 40
ÚtNPovodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech (Bleskovka) 24
ÚtNPolsko, okolí Dunajce 6
ÚtNLabe fishing store 19
PoNNepromokavá bunda na boat a brození 66
PoNŽermanky a bivakovani 4
PoNPoradna: Sumcařina 2570
Co je nového - všeobecné
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
StNBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . NBleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
. . . NBleskovka: Kvalitu vody v lipenské přehradě podle studie ovlivňuje fosfor z rašelinišť
Akční nabídky
Suretti Spací Pytel Expert 4 Season | SLEVA 44%Za 699 Kč
Spací pytel Expert je vhodný od jara do podzimu, kdy vám poskytne pohodlí a teplo pro skvělý spánek. Rozměry 210x90 cm. Akce pouze do vyprodání zásob.
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
Doporučujeme e-shop
GScarp.cz
Rádi Vás kdykoli uvítáme na našem internetovém obchodě rybářské potřeby a nově i v naší kamenné prodejně. V našem...













