Energetické vlákno MRKařů.

Rady, tipy, triky a různé jiné věci kolem energetické krize. Rady ohledně dodavatelů, případné pomoci k řešení různých smluvních situací.
Autor diskuse: Buffalo1969 - Profil , 3.10.2021 všeobecné - ostatní
Dále moderuje: Bacha San Profil

Vyleze nafta a benzín přes 50 ,- Kč?

A) Ano50%

B) Ne50%

C) Je mi to jedno, mám pracovního osla0%

Od 21.3.2026 hlasovalo 2 čtenářů.

NDarďas - Profil | Čt 31.3.2022 20:05:34

drvoštěp >> Plynový,nebo na pevná?

    NDarďas - Profil | Čt 31.3.2022 20:04:47

    Buffalo1969 >> Já blb zrušil kdysi bojler na teplou vodu.Teď špekuluju,jak ho znovu zapojit a přidat akumulačky.

      NBuffalo1969 - Profil | Čt 31.3.2022 19:57:46

      Darďas >> buď v klidu. Oni to musí vyřešit a jsou si toho vědomi. Včera jsem si koupil nový plynový kotel. Ještě řeším jak to vymyslet s akumulací a asi koupím i tepelko.

        Ndrvoštěp - Profil | Čt 31.3.2022 19:45:01

        Darďas >>máme stejnej😆👍

          NDarďas - Profil | Čt 31.3.2022 19:37:33

          smike >> Ale prd.Rus nic jiného nemá a to ještě neumí bez cizích technologií vytěžit.

            NDarďas - Profil | Čt 31.3.2022 19:35:04

            4Hubert >> repsol - 31.3.2022 19:25:21 >> Mám ho cca.4.roky.Slouží mi hlavně na ohřev vody.Jinak topím dřevem ( viadrus u-26.eco)

              Nsmike - Profil | Čt 31.3.2022 19:31:42

              Darďas >> neboj woe 😉 za měsíc bude stát rubl 3 eura a plyn poteče dál 😉

                Nrepsol - Profil | Čt 31.3.2022 19:25:21

                Darďas >> tak na houno zatim urcite ne.... otazka je co do budoucna. Ja mam plynovej kotel 15 let a kazdym rokem muze odejit. Ale co dal? Koupit novej? Jit do tepelneho cerpadla?
                Myslim, ze tohle ted bude resit hodne lidi.

                  NDarďas - Profil | Čt 31.3.2022 19:10:59 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                  Takže mi je na houno?🤦

                    NWillow - Profil | St 30.3.2022 17:10:37 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                      NKolben - Profil | Čt 24.3.2022 12:24:54

                      Já jsem reagoval na nabídku firmy Schlieger na internetu ohledně tepelného čerpadla ze vzduchu. Z nabídky (reklama na internetu) jsem to pochopil tak, že by byla cena 180 tisíc a firma Schlieger vyřídí dotaci 80 tis.Kč, takže konečná cena by byla asi 100 tis.Kč. Ozval se mně jejich agent , ten po domluvě přijel za 3 dny, napřed se zajímal o el.instalaci kvůli propojení na HDO (přepínání levného proudu). Já jsem laik,takže tuto informaci nevím, on mně doporučil, abych si sjednal elektrikáře, on že to nepozná, protože se musí odstranit plomba.Řekl jsem mu, že jsem si představoval, že dodavatelská firma toto zařídí, ale bohužel to tak není.Potom si prohléddl dům a stávající topení (plynový kotel s trubkovými rozvody do radiátorů a vodovoddních rozvodů). Pro umístění dvou nádrží na vodu v komoře by bylo nutné vybourat dveře,nebo část příčky kvůli malé šířce otvoru (je potřeba 70 cm, dveře jsou 60 cm). To bych si musel zajistit sám, dodavatel Schlieger toto nedělá.dále bych si musel zajistit snížení venkovní betonové podesty asi o 20 cm, aby se vešel kompresor pod okno. No a nakonec jsme si sedli a pan agent mně spočítal celkovou jejich cenu na 314 tis.Kč, pokud bych si zajistil připojení HD a stavební práce. Na dotaz na pana agenta na příkon elektriky do kompresoru mně po chvíli listování v lejstrech řekl, že by byl 1-6 kw a pan agent nebyl schpoen se vyjádřit, jestli stávající el. vedení by ro utáhlo. No a hřebíkem do rakve bylo sdělení, že dotace by se na mě nevztahovala, protože mám stávající zdroj energie plynový.
                      Tak nevím. Za starých cen plynu před krachem Bohemie jsem platil ročně asi 35 tisíc za plyn (topení, vaření, teplá voda), od jara do podzimu jsem většinou na chalupě, takže by to bylo asi o 10 tis.víc. Je to dost, mám atmosférický kotel (italský Baxi asi 15 let starý, gunguje bez problémů). Smlouvu na dodávku plynu mám fixovanou na 3 roky s Innogy ( první rok zdražení asi o 80% oproti loňsku, další rok asi o 50% a třetí rok asi o 20%)
                      Proč to píšu ? Máte někdo zkušenost s tepelným čerpadlem (vzduchovým, zemní u mně nejde kvůli posunu svahu, skalnímu podloží a nemožnosti příjezdu vrtacího zařízení) a nějakou dodavatelskou firmou ?
                      Další dotaz : Mám vyměnit stávající plynový kotel za úspornější kondenzační a neuvažovat o tepelném čerpadle ?

                        Nsumec 1950 - Profil | St 23.3.2022 17:51:08

                        rybomil >> Aku nádrž jsem měl na půdě, a dá se to propojit klidně na radiátory.

                          Nrybomil - Profil | St 23.3.2022 13:04:37

                          sumec 1950 >> vzhledem k omezenému prostoru uvažuji o nějakém podobném systému, jenom topení mám klasické radiátory. Bojler na TUV stejný, ale aku nádrž musí být rozměrově menší. chalupa.

                            NWillow - Profil | Pá 18.3.2022 22:23:17

                            sumec 1950 >> A trojcestný thermo.ventil za cca 10k před 3mi lety.Dnes 22 k a možná už víc.

                              Nmita22 - Profil | Pá 18.3.2022 12:38:49

                              sumec 1950 >> díky vzhledem k tomu, že mám omezený prostor kam namontovat FVP uvažuji alespoň o tomto. Bojler kombinovaný jak ohřev přes peletový kotel v době topné sezóny. Topnou sezónu chci zkrátit o přechodové měsíce topením v krbových kamnech, ale tím pádem potřebuji ohřívat TUV vodu 220l a chtěl jsem to zkombinovat s kerberosem. Tohle řešení se mi zdá jako efektivní úspora energii. Proto sháním zkušenosti od ostatních. Díky za info

                                Červené karty: Specialista, Zip1, sliver