Energetické vlákno MRKařů.

Rady, tipy, triky a různé jiné věci kolem energetické krize. Rady ohledně dodavatelů, případné pomoci k řešení různých smluvních situací.
Autor diskuse: Buffalo1969 - Profil , 3.10.2021 všeobecné - ostatní
Dále moderuje: Bacha San Profil

Vyleze nafta a benzín přes 50 ,- Kč?

A) Ano50%

B) Ne50%

C) Je mi to jedno, mám pracovního osla0%

Od 21.3.2026 hlasovalo 2 čtenářů.

Ntomvec - Profil | St 6.10.2021 21:04:57 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

Buffalo1969 >> Před rokem 2000 jsem se pohyboval v této oblasti také, jako zaměstnanec montážní firmy. Na rovinu řeknu, že jsme věděli, že návratnost systému pro solární ohřev TUV je cca 8 roků a průměrná životnost systému je 8 roků. Ale už tehdy na to byly dotace. V té dobe jsme začali i s montáží TČ. Bavil jsem se tenkrát se servisákem od Stiebel Eltron, který uváděl do provozu TČ voda-voda za cca 115000,- jaká je životnost toho TČ a jaké jsou náklady na případnou opravu. Záruku dávali 5 roků, ale jak říkal, je to jako lednička, může to kleknout hned po záruce, nebo za 15 roků. Nový kompresor do toho TČ stál tenkrát 90000,- Kde je potom nějaká garantovaná návratnost a deklarovaná výhodnost takového řešení?

    NBuffalo1969 - Profil | St 6.10.2021 19:46:16

    Willow >> neviděl jsem to, ale Gasprom prej prohlásil, že bude v první řadě zásobovat Rusko a až pak ten zbytek. Takže jsme hned za Čínou atd....:-)))))))

      NBuffalo1969 - Profil | St 6.10.2021 18:31:21

      rybomil >> u těch TČ je gro kompresor. Pokud je to Scroll, tak je to jistota, pokud je to rotačka, tak je zaděláno na průser.

        Nrybomil - Profil | St 6.10.2021 14:03:00

        Buffalo1969 >> tu 9tiletou píšou u lepších, tedy dražších TČ a když se něco pozáručně nepodělá. Synovec má TČ 8 let a zatím vše Ok. Bohužel většina čecháčků spíš na TČ se snaží ušetřit, taky pravidelný revize nedělá atd.

          NBuffalo1969 - Profil | St 6.10.2021 7:42:11

          rybomil >> no hádat se nehodlám, ale návratnost rozdílu investice mezi TČ a průměrným kondenzačním kotle 9 let? Jestli takový je, tak jdu do něj taky.
          Slušná fototermika na RD a TUV ..................100.000,-Kč
          úspora na plynu při roční spotřebě.................10.000,-Kč
          návratnost tudíž 10 let a to se nesmí nic podělat.
          Tohle je realita u mně doma.
          Výměna čidel asi do 6-ti let.
          Výměna solární kapaliny podle druhu. Já mám desetiletou. Měním letos.
          Kapalina degraduje a zanáší kolektory, tudíž snižuje průtok a účinnost. Hrozí prasknutí. Řešil jsem to včera u kamaráda. Kolektory byly tak zasraný, takže mašina co dává 90litrů za minutu , byla schopná protlačit 9-10 litrů. Vyčištění trvalo asi 4-5 hodin. Udělal jsem mu to za chemii a za dvě kafe. Na novou kapalinu ještě nemám cenu, takže nevím kolik stála. Odešlo čerpadlo. Takže dalších 5-6 tisíc. Měl jakousi spešl regulaci, která s novým čerpadlem nekomunikuje, takže nová regulace. A to pomíjím, že mu klekly vnitřní spirály od kotle i od soláru v nerezovým bojleru, protože byly měděný. Novej bojler.
          Sečteno podtrženo:
          kdyby se na ten průbežnej servis nevysral a dělal ho pravidelně, tak by nejspíš klekl jenom ten bojler.

            Ndrvoštěp - Profil | St 6.10.2021 6:13:51

            Bacha San >> Jj, díky👍

              NBacha San - Profil | St 6.10.2021 5:29:45

              drvoštěp >> Dva malé, samostatné sklepy. Podlaha odizolována 2x EPS Grey 60mm. Bylo mi řečeno, že dvě vrstvy 60mm izolují lépe, jak jedna 120mm. Kopal, betonoval a izoloval jsem sám, zbytek kvůli dotaci firma. Řekl jsem jim, kolik chci mít v každé místnosti stálou teplotu, oni to spočítali, položili, a světe div se, funguje to už pár let bezchybně. Kotel bere ze zpátečky přebytek tepla a ohřívá bojler. Ten byl na kotlíkovou dotaci.

                Ndrvoštěp - Profil | Út 5.10.2021 22:02:47

                Bacha San >> Dům je podsklepen ? Mám pomalu tak stejně starej barák.

                  NBacha San - Profil | Út 5.10.2021 21:58:57

                  Willow >> Mám dům z r.1926. Před pěti lety jsem ho začal rekonstruovat. Stavebně minimálně, energeticky "od podlahy". V přízemí podlahové topení a v patře radiátory. Kotlíková dotace a Zelená úsporám. Témeř pasivní dům. Na topení jsem od kolaudace nesáhl. Naprosto přesně spočítáno. Podlahu dělala firma a zbytek sám. V současné době třetinové energetické náklady. Topím plynem a nemám důvod k nespokojenosti.
                  Co jsem tak slyšel, největší problémy s topením mají ti, co si myslí, že rozumí všemu a dělají si to "levně".

                    Ndrvoštěp - Profil | Út 5.10.2021 21:55:45

                    Bacha San >> Hmm🤔Ale pokud nebude uleželej, tak máš na jaře barák obrostlej plevelem😁😁😁 Ale zase to bude vypadat že jsi ékológ😁😁😁

                      Nrybomil - Profil | Út 5.10.2021 21:50:15

                      Calex >> záleží jistě co máš ty a sousedi za spotřebiče, jakou kdo máte spotřebu atd. Nemůžeš srovnávat nesrovnatelné, včetně toho jak kdo má nastavenou smlouvu a jak podle ní jede / se mu vyplatí to tak mít nebo taky ne.

                        NBacha San - Profil | Út 5.10.2021 21:49:07

                        drvoštěp >> Koňský...

                          Nrybomil - Profil | Út 5.10.2021 21:41:06

                          Willow >> nebavím se o TČ a nových domech, o těch starších domech kde se topilo pevnými palivy, pak se přešlo na přímotop přidaný k tomu teplovodnímu kotli, pak přišel na řadu plyn, po jeho zdražení některým nezbylo nic jinýho než zase jít na TČ a pořád dokola investovat. Znám více lidí co tuhle peripetii absolvovali a nyní když přitlačili na poplatcích za revize TČ jsou zase v tlaku.
                          Takže shrnuto, nic není zadarmo, vše má svý výhody a nevýhody - hlavně vysoký vstupní pořizovací náklady , pokud to chceš mít jakože víc vychytaný. Nejrychlejší návratnost TČ je kolem 9ti let ... u těch větších. Co bude za pár let nikdo moc neví.

                            Ndrvoštěp - Profil | Út 5.10.2021 21:39:58

                            Polčis >> No, prasečí je studenej. Lepší je hovězí 😁😁😁

                              NPolčis - Profil | Út 5.10.2021 21:36:33

                              drvoštěp >> Od koho je nejvíc teplý?😂

                                Ndrvoštěp - Profil | Út 5.10.2021 21:29:41 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                Obložit před zimou barák hnojem a je teplo zadara😁😁😁

                                  NBuffalo1969 - Profil | Út 5.10.2021 20:49:38

                                  Willow >> jako jak nic? Pokud máš fan-coily, je potřeba aby šlapaly vyšší teplotou než je vstup do podlahy. Pak jsou různý mísící armatury různě v systému. Za mně je lepší než mísící armatury v rozdělovačích, udělat centrální mísení topné vody a honit to čerpadlem s vyšším výkonem. Na každej pád je všude po barákách spousta podlahovek bez přímé regulace topných větví. No a to je pochopitelně zaděláno na průser. Tohle řeším nejčastěji.

                                    NWillow - Profil | Út 5.10.2021 20:38:09

                                    Buffalo1969 >> Do podlahy ti stačí
                                    nic.A v tepelném čerpadlu,Ti Nedají nic.

                                      NBuffalo1969 - Profil | Út 5.10.2021 19:55:00

                                      Willow >> tak o účinnosti podlahového topení se nemusíme bavit a ze zdravotního a hygienickýho hlediska je to vyřešený taky. Tam se není o čem bavit. Namontovat akumulační nádobu, zapojit ji trivalentně. TČ - krbovky - elektrokotel a nebo místo něj topná spirála.
                                      Ne všechny tepelka jsou schopný dávat výkon nad 50°C. No a pokud ano, tak už je to pěknej ranec chechtáků. Když má někdo fotovoltaiku, tak je to v tomhle taky přínos. Já mám fototermiku jenom na TUV. Dneska to našlapalo bojler 300L na 52°C. Servisní náklady případných problémů bývají vysoký, ale když se o to člověk stará pravidelně, tak není problém.

                                        NCalex - Profil | Út 5.10.2021 19:09:12

                                        rybomil >> Kam na to chodíš. :-)))))Platím s přímotopnou sazbou míň než sousedi a to já ještě navíc TOPÍM.......

                                          Červené karty: Specialista, Zip1, sliver