- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Kdy sekat při chytání kaprů na položenou a jakou zvolit montáž?
Zašel jsem tedy do obchodu a prodavači řekl ať mi doporučí výbavu a montáže na chytání normálních kaprů. Prodavač mi ochotně dal háčky, ventylgumičky, olůvka okolo 15-30g, rohlíkové boilies, kukuřici apod. a doporučil standartní průběžnou montáž s číhátkem před prutem nebo mezi oky.
Délku návazce mám doporučovanou okolo 25cm a u plovoucích nástrah dávám okolo 15-20cm. Jelikož rybník kam chodím neni velký tak i s 15g olovem nahodim do cca poloviny rybníka takže nemam důvod zátěž zvyšovat nad 30g.
Problém ovšem je, že nevím kdy přesně mám sekat. Jak rozlišit záběr od ryby od toho kdy jen ryba propluje a otře se o vlasec. Jelikož mám průběžnou montáž s lehkým olovem tak bohužel nehrozí samozaseknutí a tak se o to musím postarat sám což nevím kdy jelikož i když mi číhátko pomalu vyjelo až nahoru tak zásek šel naprázdno :(
Někdy mi číhátko povyskočí jen 1-2cm a dál se nic nedějě, někdy se tohle opakuje. Jindy zase vyletí až úplně nahoru a zase spadne do původní polohy a to se po minutě může zopakovat nebo pomalu stoupá do zhruba poloviny možné výšky a pak se zastaví nebo zase klesne. - s tím souvisí i jak velký nechat průvěs u číhátka.
Jak tedy poznám co je záběr a co ne a při jakých situacích mam sekat?
Druhý dotaz se týká montáže. Mám standartní průběžnou s ventilgumičkou a před 15ti lety jsem chytal na montáž s 2 návazci a olovem na konci (což už vím, že neni pro ryby ideální). V různých diskuzích jsem si přečetl, že na vzdálenost větší jak 30m je lepší pevná montáž, ale chci se vyhnout nakupování nových olůvek, závěsů apod. (těch starých mam ještě celou krabici). Zároveň, bych ale rád montáž u které je šance na samozásek kapra, možnost použít 2 háčky ale při utržení bude pro rybu "bezpečná". Dá se něco takového vykouzlit se standartníma olůvkama s dírou uvnitř a normálním vybavením jako ventilgumičky, gumové stopery, obratlíky apod.? - občas používám i krmítko.
Děkuji
PS: chytám na mírně zabahněným rybníku a používám signalizátory - tz. číhátka mezi oky (když neberou nevidím důvod několik hodin civětt na stojící číhátko a raději si otevřu knížku)
PS2: když chytáte na kukuřici, rohlíkové boilie, kolínka, žítalu apod. jak dlouho to necháváte ve vodě než to přehodíte jinam?
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
4x v oblíbených a 9x v ignorovaných.
NShawt - Profil | Út 8.7.2014 19:49:15
NKarel K70 - Profil | Po 7.7.2014 18:13:55
NRobur - Profil | Po 7.7.2014 11:56:33
NNEUSTUPA - Profil | Po 7.7.2014 11:32:34
NSteel - Profil | So 5.7.2014 21:48:39
Když tam dáš kukuřci, tak ty toje popotáhnutí 2cm klidně ignoruj. Nebo dej menší háček a chytej plevel.
Vše cos vyjmenoval krom žížaly ti na háčku vydrží na věky, je to odolné i vůči záběrům. Ale jakmile ti něco skočí na žížalu, sundá ti ji, pokud ji normálně pícháš na háček.
NJaLeOn - Profil | So 5.7.2014 18:10:17
NShawt - Profil | So 5.7.2014 18:00:32
Dulezite je mit samozrejme ostre hacky.
NJaLeOn - Profil | So 5.7.2014 16:03:19
NLuckyman - Profil | So 5.7.2014 9:52:09
NDenny - Profil | Ne 13.4.2014 15:24:23
NLudoO - Profil | Ne 13.4.2014 10:18:33
Nmipa - Profil | Ne 13.4.2014 9:55:58
... ale mnoho tvých dotazů má řešení již při první vycházce, potažmo po prvních cca. 10 náhozech, či chycených (nechycených) pár ryb a zbytek je lehce dohledatelný třeba i zde na MRKu.
proto mne zaráží to, že raději napíšeš sáhodlouhý elaborát, kde vyjmenuješ mnoho problémů, než aby jsi zapojil "selský rozum", vyvinul trochu úsilí (ne na takovém to fóru, kde jsou odpovědi převážně k ničemu) si zjistit "chybějící" info a tebou nabyté vědomosti šel poté vyzkoušet přímo k vodě ... to je totiž cesta, která vede co nejrychleji k cíli, cesta, která co odstraní tvoje nedostatky, či špatné návyky ..... a věř tomu, že tvůj čas strávený u vody a tvoje "prutohodiny" ti nic k získání dovedností nenahradí a jen praxe z tebe udělá "úspěšného" lovce - ale to ti tu již mnozí radili již dříve ...
takže asi tolik k tvé "ironické" poznámce a je to jen čistě můj pohled na tvůj problém ... :D-)))
NBullteriér - Profil | Ne 13.4.2014 9:26:53
Jako otázky typu jak dlouho nechat nástrahu ve vodě,je úplně nesmyslná...To nejde dělat jak podle technického nákresu...Každá voda je jiná.Působí tam jiné proudy,má jiné pH,jiná obsádka ryb atd atd...To vše musíš zjistit u vody na daném revíru co a jak....
Nnekut - Profil | Ne 13.4.2014 9:23:02
Jo - kategorie, tak to je něco. Kapraři, feederaři, plavačkáři, muškaři, bobkaři, a já nevím jací ještě kaři, jsou hlavně produkt obchodníků s rybařinou, a že jich tady je. To bychom se divili, kdyby ve všejijakých diskuzích, a co jich tu je, museli povinně, a třeba pro mne za mne po víně nebo pivu všichni, co je rybařina živí, na plný nebo částečný příjem, své příspěvky mít třeba v zelené barvě. To by se nám panečku obrazovky zelenaly. No - netvrdím, že to je nutně špatně, ale rázem by to vypadalo někdy trochu jinak.
NSpulik - Profil | Ne 13.4.2014 9:15:55
Holt všichni nejsou tak dokonalí a neumí hned všechno od narození jak tu někteří píšou, že nad těma otázkami zůstává rozum stát a některým to holt musí někdo říct co dělají špatně a proč to mají dělat jinak.
NBušák - Profil | Ne 13.4.2014 8:57:36
Nmipa - Profil | Ne 13.4.2014 8:46:59
Nmarek23 - Profil | Ne 13.4.2014 8:21:10
NTloušťobijec - Profil | Ne 13.4.2014 8:04:04
NSpulik - Profil | Ne 13.4.2014 8:00:15
NCarpHouser - Profil | Ne 13.4.2014 6:55:43
NDenny - Profil | Ne 13.4.2014 2:41:20
Nmarmyš - Profil | Ne 13.4.2014 1:45:55
NMrknato - Profil | Ne 13.4.2014 0:59:41
Narnošt - Profil | So 12.4.2014 22:48:25
Ndamoz - Profil | So 12.4.2014 22:40:54
Ntvistr - Profil | So 12.4.2014 22:13:29
NChosé 2 - Profil | So 12.4.2014 20:22:23
Ndamoz - Profil | So 12.4.2014 19:21:53
Nmolca - Profil | So 12.4.2014 19:20:23
NAnýzový dědek - Profil | So 12.4.2014 19:13:57
Njirisyky - Profil | So 12.4.2014 19:13:15
Nhit - Profil | So 12.4.2014 18:56:06
Npouštěč - Profil | So 12.4.2014 16:54:44
NKasura - Profil | So 12.4.2014 13:15:31
Nnekut - Profil | So 12.4.2014 10:47:13
"vymáknout" když se snaží loupit, tomu rozumím, je to někdy věda. Jinak 15gr. krmítko, zabržděné ála Maťák, to je ze slušnosti k rybě, bohatě stačí k samozáseku, pokud háček není kotva. Když vidím kolem sebe kolegy rybáře, jak zasekávají, až se ozývá takový ten zvuk, jako když máchnete naprázdno prutem, tak si jen říkám, chudák kapřík. V kombinaci s pořádnou Mustadkou se super zpětným zobáčkem je to neštěstí pro rybí tlamku.
Ntvistr - Profil | So 12.4.2014 7:40:15
NLexoun - Profil | So 12.4.2014 0:29:06
V 15gr olůvkem bych problém neviděl.Občas tak chytám s lehčím prutem a 18tkou vlascem a je to úplně bez problémů.Používám tedy předšpičkové čihátka - jsou citlivější - a to co nejmenší.Vždycky si dobře zachytám.
Zásek by měl přijít ve chvíli,kdy je čihátko v pohybu........a většinou v pohybu nahoru.Ryby berou různě a někdy stačí i pomalý zátah jen pár centimetrů a může to být ta pravá chvíle pro zásek.To se prostě vždy musí zkusit a může to být každý den jiné.
Pokud se zásek stále nedaří může pomoci změnit nástrahu,nabídnout jim menší sousto nebo naopak větší.Někdy i větší ryba dává přednost malé nástraze.
Pokud použiješ větší krmítko a vlasec hodně vyšponuješ,bude samozásek fungovat i s průběžnou montáží.
Ať se daří.L
NP.M.1. - Profil | Pá 11.4.2014 22:44:42
NKamy - Profil | Pá 11.4.2014 22:25:28
Já chytám celý rok na průběžnou montáž a nemám problém. Je to taky o nastražení návnady na háček. To vše vyladíš časem.
NFOUSATEJ HAT - Profil | Pá 11.4.2014 21:37:22
NPete - Profil | Pá 11.4.2014 21:29:59
NSpulik - Profil | Pá 11.4.2014 21:25:46
NSpulik - Profil | Pá 11.4.2014 20:15:09
NWoohooo - Profil | Pá 11.4.2014 17:08:32
NBullteriér - Profil | Pá 11.4.2014 16:47:19
To si ten lov akorád komplikuješ..Předpokládám že se chceš soustředit na kapra,tak to k tomu i přispůsob..Pokud chceš chytat cejny a plotice,tak kup feeder..Tak či tak budeš muset investovat...nic dnes není uplně zadarmo...
NKamy - Profil | Pá 11.4.2014 15:19:15
Je to věc která se při utržení rozpadne na jednotlivé části a pro rybu je to dle mého názoru stejné jako i jednoháčková montáž. Pro poslední zarážku bych doporučil pouze gumovou(silikonovou) zarážku, která při větší síle ze silonu sklouzne. Zátěž bych volil 30-40g
NSpulik - Profil | Pá 11.4.2014 15:11:42
NPedro1 - Profil | Pá 11.4.2014 14:43:00
Nšmudla007 - Profil | Pá 11.4.2014 10:51:09
Špička háčku musí být volná. Není špatný ani pařený rohlíček nebo umačkat si kuličku těsta z krmítkovky, rousnice hnojáčky taky ryby berou. 15gramů olůvko je na chytání na blízko(pár metrů). Normálně používám krmítka 30gramů minimum, 40 gramů optimální, 50gramů.
Přehazovat tak co půl hodiny až hodinu.
Pokud opravdu hodně zlobí malé plotičky cejnci, tak se nauč udělat kaprařskej samosek ( nástraha mimo háček 2-4-5zrníček kukuřice), záběr sekat až jede prut do vody.
Správný kapr se chytí sám, ten se nemusí zasekávat.
NBullteriér - Profil | Pá 11.4.2014 10:41:04
PS : připadně se omlouvám za to jestli myslíš signalizátor jako čihátko :-)
NKkubek - Profil | Pá 11.4.2014 10:36:29
NStarc55 - Profil | Čt 10.4.2014 22:09:11
Nhadalicek - Profil | Čt 10.4.2014 22:04:56
kup háčky s očkem a boilie jehlu, navaž háček s vlasem navlékni kuku nahoď povol brzdu napni vlasec a čekej na záběr pokud přijde záběr a začne se protáčet cívka přitáhni brzdu nebo podrž vlasec rukou(lehce nebo tě spálí)a lehce sekni.na tom se to možná naučíš....
NSpulik - Profil | Čt 10.4.2014 21:54:18
Morgan: feeder mě moc neoslovil, mám v plánu zůstat u klasiky na položenou
Martian: videii (hlavně od MRK) jsem skouknul většinu. Některé i několikorát, takže prakticky vím jak udělat návazec na boiles, apod. ale neznám základy takže videa mi v tomhle směru moc nepomohli. Navíc např. jednoduchá kaprařina - 1. díl - 13:10, tam absolutně nechápu jak Martin poznal, že tam má rybu když to bylo jen ťuknutí (ja bych na tohle neragoval) a podle toho, že jen otočil kličkou tedy asi předpokládám, že to byl samozásek o olovo.
Starc55: co se týče četnosti záběrů tak nevim, možná blbě volím místo, ale tam kam chodím je to furt v obležení rybářů takže nějaká lepší místa se vybírají blbě
Luger46: no kamarád mi právě radil olovo nakonec, nad něj 2 návazce napevno a sekat jen když číhátko vyjede až nahoru. Bohužel tomuto návazci se chci vyhnout kuli bezpečnosti pro rybu když se utrhne a to, že číhátko vyjede až nahoru se mi stane tak jednou za celé odpoledne a večer a když zaseknu tak stejně nic ...
Bullterier: jak jsem psal, knížku otevřu jen když se fakt třeba hodinu-dvě vubec nic neděje a samozřejmě občas koukám okolo jestli neuvidím bybliny z bahna apod. Jinak používám signalizátory abych nic nezmeškal.
Děkuji tedy za odpovědi. Soudím, že budu muset do nějakého rybářského kroužku (bohužel žádného zkušenějšího rybáře osobně neznám)
Kde to žije - kaprařina
12:07NKrátkodobá kaprařina x 9919
10:30NATTs hlásiče a ATTx příposlech 538
10:26NFanclub značky Shimano 16389
10:08NÚN Žermanice 2009, (471 043, Lučina 2A)... 8059
8:22NLabe fishing store 19
8:02NOhře, úlovky, nástraha 1054
6:04NKyjský rybník, Džbán 50905
0:02NZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 1
PoNŽermanky a bivakovani 4
PoNHarrison - vše o této značce 3722
PoNVýber signalizátorů 2+1 ATTS, Flacarp X7, FOX Mx 145
NeNTrakker brolly 100 Ev 0
SoNSoukromý revír i pro děti/začátečníky 17
SoNZavážecí lodičky boatman 11
SoNPenn Tidal (vantage) xt zkušenosti 19
Co je nového - kaprařina + obecné
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
StNBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . NBleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
. . . NBleskovka: Kvalitu vody v lipenské přehradě podle studie ovlivňuje fosfor z rašelinišť
Akční nabídky
Chytil Method předvlhčená krmítková směs 750gZa 99 Kč
Naše předvlhčená krmítková směs je ideální volbou pro všechny rybáře, kteří chtějí šetřit čas, ale nechtějí dělat kompromisy v účinnosti.
Oznámení - kaprařina
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - kaprařina
24.6.ddk carp cup giants fishing 2026...
24.6.Bigfish carp marathon Dešná JARO...
25.6.Carp Cup Rosed 2026
25.6.Dubenec Týmové Červen 2026
25.6.Tylovský rybník - Carp cup léto...
25.6.🏆 CCAM Hruškov léto -...
25.6.Team NULA Cup
25.6.AS Fish carp race na jezeře...
26.6.!!ct retro- poslední volné...
26.6.Lastiashop Fanatik Cup Maleňák...
Doporučujeme e-shop
Rybářské centrum Olomouc
Rybářské potřeby pro Vaše životní úlovky. Na prodejní ploše 160 m2 a na eshopu naleznete vše pro sladkovodní i mořský...















